استان بوشهر خاستگاه هنر مذهبی و نمایشی تعزیه خوانی (۴ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

استان بوشهر خاستگاه هنر مذهبی و نمایشی تعزیه خوانی

استان بوشهر در ارائه اکرانی از صحنه‌های واقع عاشورا در قالب تعزیه‌خوانی جایگاه اهمیتی می داری در این عرصه دارد به گونه‌ای که این استان به عنوان خاستگاه این هنر مهم مذهبی معرفی کرده‌اند.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   استان بوشهر خاستگاه هنر مذهبی و اکرانی تعزیه خوانی

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد ازبوشهر، آیین تعزیه خوانی مهمانی ای است که در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی برای بازگوکردن صحنه عاشورای حسینی و شناخت بیشتر مردمان از پیام قرار می داری عاشورا توسط ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت(ع) در مناطق مختلف استان بوشهر به نمایش در می آید.

تعزیه که روایتگر واقعه کربلا و قیام سرخ عاشورای حسینی است و با جذابیتی که دارد تنها اکرانی است تماشاگران با اعتقاد قلبی تا انتها با آن همراه می شود.

مردمان ولایت مدار استان بوشهر که با بهره گیری از این هنر عشق و علاقه خود را به خاندان اهل بیت(ع) بیان می کنند مخلوطی از نثر و نظم است که ریشه در مناسبات اجتماعی، فرهنگی و مذهبی این استان دارد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   استان بوشهر خاستگاه هنر مذهبی و اکرانی تعزیه خوانی

تعزیه مردمی ترین هنر اکرانی است

باتجربه هنر تعزیه بوشهر در مکالمه با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه این هنر مردمی ترین هنر اکرانی است اظهار داشت: تعزیه خوانی شیوه ای از عزاداری سید و سالار شهیدان است که برای بازگو کردن صحنه هایی از قیام عاشورا به نمایش در می آید.

مرتضی فیروزی انتقال پیام عاشورا را از اصلیترین اجرای نمایش تعزیه آگاهی داشت و تصریح کرد: تعزیه هنری است که خیل عظیمی از عاشقان سید و سالار شهیدان و دوستداران شهدای کربلا را به دور هم با همدلی و همزبانی جمع می کند تا پیام عاشورا را در قالب هنر به مخاطبان رساند.

استان بوشهر به عنوان خاستگاه هنر تعزیه خوانی است

استان بوشهر همیشه به عنوان سرزمین فرهنگ و به عنوان خاستگاه هنر تعزیه خوانی شناسانده شده و همه ساله با شور و هیجان خاصی از سوی مخاطبان و دوستداران به هنر نمایش، آیین تعزیه دنبال می شود.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس   استان بوشهر خاستگاه هنر مذهبی و اکرانی تعزیه خوانی

رئیس شورای هیئت های مذهبی استان بوشهر نیز در مکالمه با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه مردمان ولایت مدار استان بوشهر در ایام سوگواری سید و سالار شهیدان برنامه ها و مهمانیهای مختلفی اجرا می کنند خاطرنشان کرد: یکی از برنامه های عزاداران حسینی در ایام دهه نخست ماه محرم برگزاری تعزیه خوانی است که در مکان مکان این استان به انجام رسانده میشود.

در بیش از ۱۰۰ نقطه استان بوشهر مراسم تعزیه خوانی به انجام رسانده میشود

نوشاد نوشادی با بیان اینکه در بیش از ۱۰۰ نقطه استان بوشهر مراسم تعزیه خوانی عاشورا به انجام رسانده میشود تصریح کرد: تعزیه استان بوشهر قدمتی بیش از ۲ قرن دارد چرا که مردمان در دهه نخست محرم و دهه پایانی ماه صفر منتظر برگزاری تعزیه هستند.

وی با اشاره به اینکه در این مراسم صحنه های از حادثه عاشورا نمایش داده میشود اضافه کرد: پیش از ۱۰ محرم در مراسم تعزیه نحوه به شهادت رسیدن یاران شاخص امام حسین (ع) و در روز عاشورا نحوه به شهادت رسیدن امام حسین (ع) و یاران باوفایش در یک مجلس به نمایش در می آید.

در مراسم تعزیه بدیعی چاووشی و صدای طبل ها، مرثیه ای که قلب ها را به لرزه درآورده و جان ها را روانه کربلا می کند.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس   استان بوشهر خاستگاه هنر مذهبی و اکرانی تعزیه خوانی

شبیه خوانی یا تعزیه ناب ترین و کامل ترین نوع نمایش بازگو کردن قیام عاشورای حسینی است که قدمتی بیش از ۲ قرن در استان بوشهر دارد.

تعزیه از هنرهای کلاسیک و ماندگار است

تعزیه گردان بوشهری با بیان اینکه اجرای این برنامه اکرانی عشق و ارادت به ائمه اطهار(ع) می نقل خواهد کرد: تعزیه از هنرهای کلاسیک و ماندگار است که مردمان کشورمان اسلامی و به مخصوص استان بوشهر به این برنامه عشق می ورزند.

احمد مظفری با بیان اینکه در تعزیه عاشورا تمام ستمهای روا شده به امام حسین(ع) و یارانش نمایش داده میشود خاطرنشان کرد: نحوه به شهادت رسیدن یاران امام حسین(ع) به مخصوص حضرت علی اکبر(ع)، حضرت قاسم(ع)، حضرت عباس(ع) و امام حسین(ع) از جمله بخش های تعزیه باستانی است.

وی اضافه کرد: تعزیه از هنرهای کلاسیک و ماندگار است که مردمان کشورمان اسلامی و به مخصوص استان بوشهر به این برنامه عشق می ورزند.

احیای آیین تعزیه خوانی به عنوان یک نماد ارزشمند ایرانی اسلامی و برای انتقال پیام آزادگی و ایثارگری حضرت اباعبدلله الحسین(ع) به جامعه امری بسیار لازم و نکته توجه است.

*ضمن تشكر از حسن انتخاب شما ،لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد*

گردآوری توسط: آرمين غ.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ساقی ار باده از اين دست به جام اندازد
««« »»»
عارفان را همه در شرب مدام اندازد

استان بوشهر خاستگاه هنر مذهبی و نمایشی تعزیه خوانی (۴ عکس)

TT / 117 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال