«39 داروساز» به ازای هر 100 هزار ایرانی کمبود داریم / دغدغه‌ها و راهکار


به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، دکتر سید حسام الدین شریف نیا -عضو هیئت مدیره انجمن علمی مدیریت و اقتصاد دارو ایران نسبت به عدم ایجاد زمینه‌های شغلی مناسب برای داروسازان در کشور خبر داد و اظهار داشت: این مهم در سال‌های آتی وضعیت نامناسب تری می‌یابد و با توجه به روند فعلی اشتغال داروساز در کشور، در سال 1404 با مازاد حداقل 9 هزار داروساز مواجه خواهیم بود.

شریف نیا با بیان اینکه جوامع کنونی جهان برای عبور سریع از اقتصاد ناکارآمد سنتی می‌کوشند نیروی انسانی ماهر و متخصص را در متن و ساختار هر برنامه‌ای قرار دهند، عنوان کرد: یکی از مهمترین دغدغه‌ها در این میان حفظ نیروی متخصص است که حفظ نیروی انسانی کارآمد، ایجاد انگیزه در جهت جبران خدمت و ایجاد احساس رضایت شغلی برای آنها باید در راس امور قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه جامعه داروسازی کشور سرشار از افراد متخصص و فرهیخته است، افزود: در سال‌های گذشته به دلیل اهمال‌های صورت گرفته، این نیروی کار متخصص با چالش‌های فراوانی مواجه بوده که از جمله مهم ترین آنها احساس عدم امنیت شغلی و عدم جبران خدمت آنان است.

وی یکی از عوامل ایجاد احساس عدم امنیت شغلی در این قشر را عدم ایجاد زمینه‌های شغلی مناسب برای آنها عنوان کرد و ادامه داد: این وضعیت در سال‌های آتی شکل نامناسب تری خواهد یافت و با توجه به روند فعلی اشتغال داروساز در کشور ( اشتغال 78 درصد آنان در داروخانه شهری، کمتر از 6 درصد در داروخانه‌های بیمارستانی، 5 درصد در صنعت و 5 درصد در نهادهای قانونگذار دارویی و 6 درصد در سایر حرف مرتبط) همزمان با افزایش ظرفیت دانشکده‌های داروسازی، تاسیس دانشکده‌های داروسازی در سراسر کشور و نیز ورود بی رویه فارغ‌التحصیلان لیسانس و دکتری داروسازی از سراسر جهان به کشور و عدم برنامه ریزی مناسب برای اشتغال آنان، در سال 1404 کشور با مازاد حداقل 9 هزار داروساز مواجه خواهد بود.

این داروساز و دستیار تخصص مدیریت و اقتصاد دارو با اشاره به اینکه تعداد داروساز در کشور ایران هنوز با میانگین جهان فاصله زیادی دارد، تصریح کرد: 23 نفر داروساز به ازای هر 100 هزار نفر در شرایط کنونی داریم و افزایش این تعداد تا 43 نفر در هر 100 هزار نفر تا سال 1404، در برابر 62 نفر به ازای هر 100 هزار نفر در جهان است.

شریف نیا ضمن ابراز اینکه با وجود این اختلاف چشمگیر، داروسازان حقوق و جایگاهی در خور شأن در نظام سلامت کشور پیدا نمی‌کنند، گفت: علل این موضوع را می‌توان در  نبود یک سیاست ملی برای اشتغال داروسازان و عدم استفاده از  توان بالای این قشر در نظام سلامت دانست.

وی با اشاره به اینکه مطابق با میانگین کشورهای OECD تا 18 درصد داروسازان در بیمارستان‌ها اشتغال دارند و البته نقشی اساسی در کاهش هزینه‌های نظام سلامت کشورشان دارند، بیان داشت: اشتغال داروسازان به عنوان داروسازان بیمارستانی؛ اشتغال بیشتر داروسازان در بخش بازاریابی دارویی شرکت‌های دارویی یا در شرکت‌های تولید و توزیع و واردات و صادرات دارویی؛ اشتغال داروسازان در شبکه‌های بهداشتی درمانی با توجه به افزایش اقلام دارویی ارایه شده توسط این مراکز بدون نظارت داروساز یا در شرکت‌های دانش بنیان و غیره دور از دسترس نیست ولی نیازمند برخی تغییرات قانونی و حمایت همه جانبه از سوی تمام داروسازان  به خصوص افراد تاثیرگذار داروساز و البته نقش حمایتی و پیشنهادی صنف داروسازی به مراجع قانون گذاری (به عنوان نماینده تمام اقشار جامعه داروساز ) برای دستیابی به این اهداف است.

عضو هیئت مدیره انجمن علمی مدیریت و اقتصاد دارو ایران  با ابراز تاسف از اینکه در سال‌های اخیر فرصت های فراوانی در اشتغال از جامعه داروسازی گرفته شده  است، عنوان کرد: این موضوع همراه با وجود ظرفیت بالای پذیرش دانشجویان جدید بدون ایجاد زمینه لازم برای اشتغال داروسازان باعث شده تا آینده روشنی درپیش نباشد.

شریف نیا خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد زمان آن رسیده تا تمام داروسازان کشور با مشارکت حداکثری در انتخابات پیش رو قدم در راه تغییر شرایط کنونی بردارند و فارغ از نگاه به گذشته ( به جز احترام به دست آوردهای انجمن‌های قبلی)، آینده ای روشن را ایجاد کنند.

انتهای پیام/

منبع

گرد آوری :مجله تفریحی فول فان

[ منبع این خبر سایت فول فان می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال