http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

مدیر سابق ام آی۶: صحنه را خالی کردیم، جا برای روسیه باز شد

مدیر سابق ام آی۶: صحنه را خالی کردیم، جا برای روسیه باز شد

مدیر سابق ام آی۶: صحنه را خالی کردیم، جا برای روسیه باز شد

جان سائرز مدیر سابق ام آی ۶ در مصاحبه با بی بی سی گفته است که از جمله به دلیل خالی کردن میدان توسط غرب در سوریه و رشد نظامی روسیه، جهان با خطر جنگ سرد روبروست.

او با اشاره به اینکه کنار آمدن با تحرکات نظامی روسیه در اوکراین سخت بود و حالا نوبت به سوریه رسیده است گفت: “هرچند باید بدانیم که چیزی که در سوریه دارد اتفاق می افتد پیامد تصمیم ۳ سال پیش ماست که در آن مناقشه مداخله نکردیم.”

او گفت: “صحنه را خالی کردیم، جا برای روسیه باز شد. حالا هم روسا دارند به شیوه خودشان با این قضیه تا می کنند. برای همین هم نباید خیلی از آنچه که دارد اتفاق می افتد متعجب باشیم.”

او در مورد راه های پیش روی غرب در سوریه گفت: “باید واقع بین باشیم. طرح هایی مثل منطقه پرواز ممنوع، منطقه بمباران ممنوع که ناتو ابتکار عمل را در دست داشته باشد، ممکن بود جای کار داشته باشد، در واقع ۳ یا ۴ سال قبل می توانست جای کار داشته باشد.”

“اما الان در شرایطی که هواپیماهای روسیه به همراه متحدانش آنجا هستند دیگر نمی توان چنین کاری کرد. اینکه هواپیمای روسیه کنار خواهند ایستاد تا ما جنگنده های سوری را بزنیم واقع بینانه نیست. بنابراین غرب باید توجهش را معطوف به سیاست و دیپلماسی کند؛ تلاش برای پایان درگیری ها و کمک های انساندوستانه.”

او در پاسخ به این سوال که تا چد حد می توان گفت که ترس از توان نظامی روسیه سیاست ها در مورد سوریه را شکل می دهد گفت: “فکر نمی کنم این نگاه درستی به قضیه باشد. چیزی که در ۱۵ سال گذشته اتفاق افتاده تغییر در توازن قوا در جهان است. غرب درگیر عراق و افغانستان بوده، بعدا به حضور نظامی اش در این دو کشور پایان داده. همزمان، چین و روسیه درحال توسعه توان نظامی خود بودند.”

“مثلا روسیه … تسلیحات هسته ای تاکتیکی در اختیار دارد و آماده است برای منافعش و ایجاد حوزه نفوذ ماورای مرزهای خودش از آن استفاده کند. فکر نمی کنم ما برای ایجاد روابطی استراتژیک با روسیه طی ۸ سال پیش، کار خاصی کرده باشیم.”

او می گوید که اگر تفاهم مناسبی بین مسکو و واشنگتن سر مسائل مشخصی مثل حملات فضای سایبری وجود داشت حل مشکلات منطقه مثل سوریه، اوکراین یا کره شمالی آسانتر می بود.

او در مورد تاثیر انتخابات آمریکا بر این مسائل گفت: “فکر می کنم مسئولیت بزرگی بر دوش رئیس جمهوری بعدی آمریکاست و من خیلی امیدوارم که هیلاری کلینتون رئیس جمهور شود که نوع دیگری از روابط را تعریف کنند. ما دنبال یک روابط گرمتر یا سردتر با روسیه نیستیم. ما دنبال یک روابط استراتژیک با روسیه ایم که ضامن ثبات جهانی باشد، ضامن ثبات در کل اروپا بین اروپا و آمریکا، ثبات در اقیانوس آرام بین آمریکا و چین باشد تا پایه های ثبات بنیادین جهانی محکمتر شود. زمان تک قطبی بودن و یکه تازی آمریکا متاسفانه کوتاه بود و به سر رسیده و ما حالا داریم در جهانی با ۳ قدرت زندگی می کنیم که می توانند توان نظامی شان را فراتر از مرزها به کار بگیرند. برای همین نیاز هست که برای امنیت و ثبات همه، بین این سه کشور فهم استراتژیکی شکل بگیرد.”

این مطلب در سایت "BBC فارسی" منتشر شده است.

منبع: سایر
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
کلیپ فیلم رقابت کین و باتیستا
کیلیپ فیلم پارکور فری رانینگ (اندروای) قوچان.. +( آپارات ) پخش
کلیپ فیلم ۱۰ تا از بدترین تعویض های ورزش فوتبال
فیلم لوکس های ورزش فوتبال ( آپارات ) -دانلود و پخش
ویدیو فیلم کلیپ بازیکن جدید هاوش گنبد ؛ Mikula marek ( آپارات )
کلیپ فیلم وارسی صعود تیم ملی جوانان به جام بین المللی
فیلم برگزیده فولاد ۱ ۱ استقلال ( آپارات ) -دانلود و پخش
ویدیو فیلم اندام سازی این غول تیره ( آپارات )
آیا این پایان دوران تبلت های آیپد ایر است؟
دانلود آهنگ جدید اوج به نام باور
فیلم پاس حرفه ای مارسلو در تمرین امروز رئال مادرید ۹۵/۰۸/۰۷ – دانلود و پخش
شاکیان پرونده قاری مشهور مرتکب جرمی نشده اند
تکنولوژی در پرواز
کافه هنر بیرجند
وزیر کشور: ۲۵۰ هزار نفر از شهروندان با امکانات صد سال پیش زندگی می‌کنند
باغ رستوران سنتی طوبی بیرجند
مرگ زن جوان زیر عمل لیپوساکشن
زلزله ۴.۷ ریشتری در زرند کرمان ؛ ۱۰ نفر مصدوم شدند
متلک اصغر فرهادی به کارگردان عادت نمی‌کنیم! + کاریکاتور
کلیپ فیلم آهنگ "آواز و ترانه های خاکی" از آلبوم"از تو دورم"فریدون آسرایی
تبلیغات