تفسیر: علت اصلی انفجار باتری تلفن همراه گلکسی نوت ۷ چه چیزی است؟ (۷ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

تحلیل: دلیل اصلی انفجار باتری گوشی گلکسی نوت ۷ چیست؟

داستان انفجار باتری گوشی گلکسی نوت ۷ یکی از غم‌انگیز‌ترین قصه های مرتبط با معضلات جهان الکترونیک است. در رابطه با این گوشی نه تنها وجه مالی، بلکه وجه‌ی بازار و آبروی سامسونگ نیز به خطر افتاده و گوشی که احتمال آن می‌رفت دوست داشتنیترین اسمارت فون شرکت شود را به بدترین محصول آن مبدل کرده است. در این مقاله قصد داریم علل فنی بروز مشکل برای نوت ۷ را به صورت دقیق مورد بررسی گذاریم. توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس تفسیر: دلیل عمده انفجار باتری گوشی گلکسی نوت 7 چه چیزی است؟

در رابطه با سیستم هایی که در تیراژ میلیونی تولید می‌شوند، تمرکزی که بازار و رسانه ها بر روی آنها دارند باعث می‌شود تا کوچولو ترین معضلات به بزرگترین نحو ممکن پوشش داده شود. اما در رابطه با گلکسی نوت ۷ داستان به هیچ عنوان کوچک عدم و انفجار های نسخه های متعدد این گوشی نمایان کرد که مشکل بسیار پایه و اساسی است و نمی‌توانیم بگوییم تنها چند نمونه از این محصول مشکل دار بوده اند و این تعداد نیز در حجم وسیع تولید گوشی طبیعیست.

اسمارت فون ها ابزاری هستند که در طول روز بیشتر از هر دستگاه دیگری همراه کاربران هستند و اگر این دستگاه های برای تندرستی فرد ضرر داشته باشند و یا باعث آسیب زدن به آن بشوند باید در با سرعت ترین زمان ممکن مشکل از بین برده شود. به همین خاطر سامسونگ در آخرین اعلامیه های خود مربوط به گلکسی نوت ۷ از خریداران و کاربران همه نسخه های این گوشی خواسته تا هر چه سریعتر گوشی های خود را خاموش کرده و با بسته های مخصوص ضد احتراقی که در اختیار آن ها قرار می‌دهد تحویل نمایندگی های این شرکت نمایند.

اما در این مطلب می‌خواهیم به ابعاد دیگری از مشکل ایجاد شده توجه بکنیم. هر پدیده ای در این دنیا ذی علت است و معلول آن. پس انفجار باتری گوشی گلکسی نوت ۷ هم باید دلیلی داشته باشد؛ دلیلی که از همان روزهای اول پخش اخبار اطراف انفجار باتری آن، فکر بسیاری از مهندسین شرکت و تفسیر قیمتی را به خود معطوف نموده است. در همین زمینه چند سناریو و علت را می‌توان احتمال داد که همگی ریشه هایی فنی دارند و در ادامه به آنها توجه خواهیم کرد.

احتمال اول: مشکل در خود باتری، مدارات و مواد سازنده آن است

اولین سناریو که پیش از همه احتمالات دیگر مطرح شده است این است که مشکل در خود باتری و نوع مواد بهره گرفته شده در آن باشد. همانطور که می‌دانید باتری موجود در گوشی گلکسی نوت ۷ نیز به مانند بسیاری دیگر از محصولات الکترونیکی از نوع لیتیوم-یون است. این باتری ها در زندگی روزمره ما به وفور کشف کرد می‌شوند؛ از گوش های هوشمند گرفته تا لپتاپ ها و حتی ماشینهای الکتریکی.

اما یک باتری تنها از پیل های لیتیوم یون تشکیل نشده است و قسمت های دیگری نیز دارد که در ارتباط با دستگاه عملیات شارژ و دشارژ آن را مهار می‌کنند. به طور کلی در رابطه با انفجار و یا بروز مشکل برای یک باتری لیتیوم یونی سه عامل کلی را می‌توان در نظر گرفت:

۱- خود باتری که با مواد نامرغوب ساخته شده باشد.
۲- زیانی که به قطعات و قسمت های داخلی باتری مانند جداکننده قسمت های آند و کاتد داخل باتری وارد شده و باعث بروز مشکل شده است.
۳- بروز مشکل در مدارات محافظ بُرد باتری

بروز مشکل در هر کدام از سه قسمت بالا می‌تواند منجر به بروز مشکل شود و بسته به نوع مشکل باتری می‌تواند یا از کار افتاده و دیگر نتواند انرژی ضروری برای کار دستگاه شما را فراهم کند و یا در بدترین حالت به وقایعی که برای صاحبان گلکسی نوت ۷ منجر شده، منفجر شده و حتی جان کاربر را نیز به خطر بیندازد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس تفسیر: دلیل عمده انفجار باتری گوشی گلکسی نوت 7 چه چیزی است؟

آپارتمان داخلی یک باتری لیتیوم-یون

هر کدام از سه دسته معضلات فوق می‌توانند تا سطحی باعث بروز مشکل شوند که مخرب ترین آنها دسته معضلات مربوط به مدارات محافظ باتری هستند. به طور کلی دو دسته از مدارات به باتری های اسمارت فون ها اضافه کرده می‌شود تا بتواند امنیت عملیات شارژ و دشارژ آنها را تضمین کرده و ارتقا دهد؛ دسته اول مدارات محافظ OverCharging و DisCharging هستند که وظیفه آنها از نامشان مشخص است. این مدارات بر شارژ بیش از اندازه و همچنین عملیات دشارژ دستگاه نظارت دارند و هر دو مورد را مهار می‌کنند.

حال اگر در هنگام عملیات شارژ دستگاه این مدار به نحو صحیح فعالیت نکند، باتری دستگاه بیش از حد شارژ شده و چرخه شارژی که ایجاد شده است باعث می‌شود تا دمای باتری بیش از اندازه بالا رفته و باعث واکنش های شیمیایی باتری دستگاه شده و در نهایت منجر به انفجار و نابودی کل دستگاه شود.

دسته دوم مدارات مربوط به باتری که به مدارات محافظ دمای باتری یا (PTC (Positive Temperature Coefficient موسوم هستند نیز وظیفه نظارت بر دمای باتری را دارند تا در صورت بالاتر رفتن دمای باتری از حد مشخصی عملیات محافظتی که شامل از کار انداختن باتری و قطع مسیر جریان را ایجاد نموده تا به این ترتیب بار از روی باتری برداشته شده و یا مسیر شارژ آن قطع شود تا مانع هرگونه آسیب دیگری به دستگاه شوند. در این حالت واضح است که عملکرد معیوب این مدار نیز در صورتی که در همکاری با عدم عملکرد صحیح مدارات نظارت بر شارژ و دشارژ ایجاد شود، منجر به بروز معضلات غیر قابل پیش بینی مانند انفجار باتری خواهد شد.

اما برگردیم سر داستان عمده خودمان که بروز معضلات برای گلکسی نوت ۷ بود. در رابطه با این گوشی باتری دستگاه به صورت کلی از دو منبع تأمین شده است که اولین شرکت موسوم به SDI یکی از زیر کلکسیون های سامسونگ بوده که وظیفه تولید ۷۰ درصد باتری های ضروری برای نوت ۷ را بر عهده داشته است و مابقی را شرکتی چینی موسوم به ATL تأمین نموده است.

در ابتدای کار اعلام شد که باتری هایی که از شرکت زیرمجموعه سامسونگ آماده شده بودند در بر می داری مشکل بوده اند و با تعویض آنها مشکل حل خواهد شد. اما پس از جمع آوری این گوشی ها و تحویل دوباره آنها به مشتریان مشخص شد که حتی گوشی های رفع عیب شده نیز دوباره با مشکلاتی مانند بالارفتن بیش از حد دمای باتری به هنگام کار مواجه می‌شوند و حتی در بعضی موارد دستگاه دوباره آتش گرفته و اتفاقی مانند حالت پیش رقم خورده است. البته به شما دوستان عزیز توصیه می‌کنم برای درک مشکل باتری گلکسی نوت ۷ و ارتباط مدارات محافظ با بروز این مشکل خوب تر است ویدئوی زیر از WSJ را تماشا کتید.

برای فعال کردن زیرنویس این ویدئو از گزینه CC در نوار وضعیت ویدئو و انتخاب گزینه On بهره گیرید

در همین زمینه دکتر چو جائه از کانون تحقیقات باتری Future Batteries در رابطه با گلکسی نوت ۷ در اظهار نظری نقل کرده اند که حجم وسیع تعداد باتری هایی که در چرخه تولید این گوشی مورد نیاز بوده و پس از آن عجله ای که شرکت برای هر چه سریعتر باز پس فرستادن گوشی مشتریانی که دستگاه خود را عودت داده اند، باعث شده که تعدادی از مراحل تست مجدد در بخش مهار کیفیت کنار زده شده و به این ترتیب، علی رغم ادعای سامسونگ به “امن” بودن دستگاه های عودت داده شده، همچنان با مشکل روبرو باشیم.

پس به نظر باید در قسمتی دیگر به جز خود باتری دنبال مشکل بگردیم و به این ترتیب شاید قادر نباش زیاد روی این سناریو به عنوان مشکل عمده تکیه کرد.

احتمال دوم: دستکاری چیپست گوشی برای سریعتر شارژ شدن دستگاه

سناریوی دومی که در رابطه با بروز مشکل برای نوت ۷ وجود دارد این است که همین یکی دو روز پیش توسط Financial Times  مطرح شد. در این احتمال بیان شده که به نقل از یکی از منابع داخلی سامسونگ، مهندسین این شرکت چیپست داخلی دستگاه را دستکاری و یا به واژه دیگر tweak کرده اند تا قادر باش به وسیله آن فرآیند شارژ دستگاه را تسریع نمود و در نتیجه گوشی با سرعت بیشتری شارژ شود. همانطور که می‌دانید گلکسی نوت ۷ مانند گوشی های پرچمدار سامسونگ در سال ۲۰۱۶ از چیپست Snapdragon 820 استفاده می‌کند و این چیپست تکنولوژی شارژ سریع Quick Charge 3.0 را برای مدیریت شارژ دستگاه مورد استفاده قرار می‌دهد که توسط آن می‌توان در طول مدت کوتاهی باتری دستگاه را به میزان بسیار بیشتر از حالت عادی شارژ کرد.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس تفسیر: دلیل عمده انفجار باتری گوشی گلکسی نوت 7 چه چیزی است؟

این اولین بار نیست که سامسونگ از این چیپست در دستگاه های خود استفاده می‌کند و همانطور که نقل کردیم این شرکت، پیش از نوت ۷ نیز در سری گوشی های گلکسی اس ۷ نیز از Snapdragon 820 بهره گرفته بود و در آن دو گوشی هیچ گاه معضلات انفجار های از این دست را شاهده نبودیم. اما در رابطه با نوت ۷ دستکاری چیپست به نحوی رخ داده که باعث بروز مشکل شده است. اگر فرض را بر این قرار بدهیم که سامسونگ در سری گوشی های اس ۷ نیز چیپست را دستکاری کرده بوده باشد تنها عاملی که باقی می‌ماند، خود باتری است که قدرتمندی پذیرش این تغییرات را نداشته است و دمای آن به حد بیشتر از عادی بالا رفته و باعث بروز مشکل می‌شود.

این مورد را به آسانی می‌توان توضیح داد. فرض کنید شما موتور الکتریکی دارید و آن موتور با ولتاژ نامی و سرعت گردش نامی خود در حال کار است. حال اگر شما سعی کنید تا سرعت گردش موتور را از حد مشخصی زیاد بکنید و موتور شما به صورت عادی ظرفیت پذیرش آن را نداشته باشد، اتفاقی که می‌افتد این است که دمای داخلی موتور بالا رفته و سیم های آن شروع به سوختن و آب شدن می‌کنند و اتفاقی که می‌افتد در نهایت منجر به از کار افتادن کل سیستم می‌شود. اما در رابطه با باتری ها که مواد شیمیایی دارند اتفاق به مراتب بدتری خواهد افتاد و افزایش دما مانند کاتالیزوری برای واکنش های شیمیایی که در حالت عادی اتفاق نمی‌افتند شده و در نهایت باتری منفجر می‌شود.

به نظر این احتمال می‌تواند درصد وقوع بیشتری داشته باشد ولی اگر اینطور انتخاب بکنیم که چنین معضلی موجود موجود باشد، سامسونگ به آسانی می‌توانسته با عرضه یک بروزرسانی و ایجاد تغییرات در چیپست دستگاه، فرآیند شارژ را تصحیح نموده و مشکل را از بین برد. اما پس از بروز چنین معضلی، سامسونگ چند بروزرسانی را عرضه کرد که هیچ کدام از آنها مشکل را از بین نبرد. با توجه به این آیا هنوز هم می‌توانیم بگوییم که بروز این معضلات به خاطر دستکاری چیپست دستگاه بوده است؟ به نظر نمی‌توان پاسخ ۱۰۰ درصد مثبت به این پرسش داد.

احتمال سوم: خطای دیزاین دستگاه و تحول زاویه لبه های نمایشگر به نسبت نسل قبلی

گلکسی نوت ۷ به تنهایی کلکسیونی بی نظیر از اولین ها در کنار هم است. به واقع می‌توانیم بگوییم که اگر معضلات گرمایی برای این گوشی ایجاد نشده بودند می‌توانستیم امروز به جای این مطلب و حلاجی معضلات آن، مطلب در مدح مهندسان سامسونگ به سبب خلق محصولی بی بدیل بنگاریم.

احتمال سومی که می‌خواهیم در رابطه با آن حرف زنیم در واقع جدای بحث های الکترونیک و مهندسی کامپیوتر به مبحث دیزاین محصول برمی‌گردد. در رابطه با گلکسی نوت ۷ این مورد را می‌دانیم که با بیشترین زاویه انحنا در شیشه های روی نمایشگر و پشت بدنه دیزاین شده است. در واقع سامسونگ پس از ساخت گلکسی اس ۶ اج و بهره گیری از فرآیند ساخت بی نظیری که در خم کردن شیشه برای محافظت از نمایشگر این گوشی، روز جدید این تکنولوژی را بهبود داد و بعد ها از گلکسی اس ۶ اج پلاس گرفته تا گلکسی اس ۷ اج و در نهایت در گلکسی نوت ۷، به مرور زاویه انحنای شیشه مورد استفاده در بدنه در قسمت لبه های گوشی را زیاد کرد تا شاهد این باشیم که در گلکسی نوت ۷ بیشترین زاویه از انحنای لبه ها در نمایشگر ایجاد شده است. این انحنا به حدی است که می‌توان گفت قسمت های جلویی و پشت گوشی در نوت ۷ تقریباً به حالت متقارن درآمده اند. البته دلیل این کار اصولاً چه می‌تواند باشد؟

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس تفسیر: دلیل عمده انفجار باتری گوشی گلکسی نوت 7 چه چیزی است؟

سامسونگ شیشه لبه‌ی بدنه گلکسی نوت ۷ را با شدیدترین زاویه ممکن ساخته است

برای جا رفتن قلم نوت ۷ در داخل بدنه ضروری است که قسمت داخلی به نحوی دیزاین شود که قادر باش قلم را داخل بدنه گنجاند و رسیدن به این امر مستلزم دیزاین با انحنای کمتر بدنه در لبه هاست، زیرا قلم باید در گوشه ی سمت راست گوشی جای گیرد و به همین منظور باید بدنه به نحو یک دست تری دیزاین شده باشد تا معضلی برای اندازه صاف قلم نباشد.

البته سامسونگ در نوت ۷ تحول دیگری را در بدنه دستگاه به وجود آورد و برای اینکه این کمتر شدن ضخامت فلز قاب بدنه که طبیعتاً باید آسیب پذیرتر شدن دستگاه را نتیجه دهد را با کمترین تأثیر در بدنه دستگاه همراه کند، اقدام به بهره گیری از آلومینیوم سری ۷۰۰۰ در ساخت بدنه نوت ۷ نمود (که در تجهیزات هوایی ارتشی از آن استفاده می‌شود) که به صورت متوسط ۱.۳ برابر مستحکم تر و ۱.۲ برابر مقاوم تر در برابر خراش، در مقایسه با فلزی است که پیش از این در ساخت بدنه گلکسی اس ۷ و اس ۷ اج به کار گرفته شده بود.

مجموع دو تحول فوق باعث شد که گلکسی نوت ۷ نه تنها شدیدترین لبه های دستگاه های سامسونگ تا به امروز را داشته باشد، در کنار آن نازک ترین بدنه موجود برای دستگاه های با نمایشگر های ۵.۷ اینچی نیز ایجاد گردد.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس تفسیر: دلیل عمده انفجار باتری گوشی گلکسی نوت 7 چه چیزی است؟

دیزاین متقارن شیشه بدنه نوت ۷ منجر به وارد آمدن فشار بیش از اندازه به باتری نوت ۷ شده است

با توجه به اطلاعاتی که از برگه های محرمانه سامسونگ در جریان اولین مرحله از دعوتی گوشی های گلکسی نوت ۷ لو رفته است، می‌توان به این نتیجه رسید که حجم باتری هایی که توسط شرکت SDI برای این گوشی ساخته شده است کمی بیشتر از باتری هایی بوده که توسط ATL برای این گوشی دیزاین شده اند و این بزرگتر بودن اندازه باتری باعث شده که با توجه به دیزاین جدید نوت ۷ و عدم لحاظ نمودن محدودیت های فیزیکی، میزان فضایی که برای باتری انتخاب شده از میزان تصور شرکت سازنده باتری کمی کمتر باشد.

حال انتخاب بکند که این گوشی به صورت ضد آب ساخته شده است و این آگاهی دار معناست که لایه های مورد استفاده برای آب بندی دستگاه نیز باید زیر بدنه و محل های اتصال قسمت های گوناگون جای بگیرند.

از آنجایی که لبه های دستگاه با شدیدترین خم موجود در بین گوشی های تا به امروز سامسونگ دیزاین شده اند و وقتی که بخواهیم آب بندی دستگاه را به انجام رسانیم کلکسیونی که به وجود خواهد آمد، بیشترین میزان فشار را به محتویات درون گوشی که در این قسمت باتری آن است، وارد خواهد کرد که بیشتر از میزان عادی فشار وارد به باتری است.

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس تفسیر: دلیل عمده انفجار باتری گوشی گلکسی نوت 7 چه چیزی است؟

نمای باتری نوت ۷ زیر اشعه ی X نشان می‌دهد جا جای‌گیری باتری ساخت SDI بیش از حد به لبه‌ی دستگاه نزدیک است

این کمتر بودن فضا در نهایت باعث فشار آوردن به میله های نازک آنُد و کاتد داخل باتری می‌شده است که نتیجه آن اتصال کوتاه دو گروه میله ها در گوشه ی باتری و افزایش دمای نقطه اتصال و واکنش های شیمیایی پس از آن داخل باتری و انفجار مجموعه باتری می‌شده است. در کنار این، مهندسین سامسونگ به این نتیجه رسیدند که بسته بندی کردن سلول های باتری، برای مثال با بهره گیری از نوارهای ایزوله کننده که آن هم از کمپانی ثالثی آماده شده است نیز نمی‌تواند ایراد را از بین برد و مشکل همچنان برقرار خواهد بود. این تئوری می‌تواند به خوبی علل مورد نیاز برای اولین فراخوان جمع آوری گوشی را توجیه کند.

اما دومین دعوتی جای شک و شبه ی بیشتری دارد. پس از عودت گوشی های تعمیر شده به صاحبان‌شان اعلام شد که همه باتری ها در سری دوم تولید و تحویل به مشتریان، توسط شرکت ATL تأمین شده اند. پس در حالت عادی نباید مشکل همچنان پا بر جا باشد. اما در کمال ناباوری گزارش های بروز معضلات دوباره شروع شدند و داستان به نقطه ی آغازش بازگشت. پس به صورت کلی احتمالی را که در این سناریو با هم مورد بررسی گذاشتیم نمی‌توان به صورت کامل به بروز معضلات برای گلکسی نوت ۷ نسبت دهیم.

تصویر و عکس شماره ۷ ⇩تصویر و عکس تفسیر: دلیل عمده انفجار باتری گوشی گلکسی نوت 7 چه چیزی است؟

به هر حال هر چه که باشد، از دیزاین گوشی و ساختار جدید نمایشگر گرفته تا مدارات محافظ باتری، معضلات مهار کیفیت و یا حتی دستکاری در چیپست توجه کننده گوشی، سامسونگ در بدترین زمان ممکن و با بدترین نوع مشکل روبرو شده است و شاید از این به بعد باید محصولی که قصد داشت کامیابترین و فراموش نشدنیترین گوشی شرکت کره ای شود را فقط در زباله دان های تاریخ صنایع الکترونیک دنبال کنیم تا موزه افتخارات آن.

******************

مسئول متن : مژگان ث.

آموزش و ترفندهای گوناگون در بخش آموزش و ترفند سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آسمان کشتی ارباب هنر می‌شکند
««« »»»
تکيه آن به که بر اين بحر معلق نکنيم

تفسیر: علت اصلی انفجار باتری تلفن همراه گلکسی نوت ۷ چه چیزی است؟ (۷ عکس)

TT / 369 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال