حسینیه سادات اخوی ویژه بانوان قاجاری (۴ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

حسینیه سادات اخوی مخصوص زنان قاجاریتصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس حسینیه سادات اخوی ویژه بانوان قاجاری

قصد داریم شما را با حسینیه سادات اخوی آشنا سازیم که بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد.

حسینیه ۲۰۰ ساله سادات اخوی

به حسینیه ۲۰۰ ساله سادات اخوی که وارد می شوی بهره گیری از پارچه های قلمکار با نقش های شیر و خورشید، طاووس، انسان های بالدار و ذکر ائمه صحنه فرق می داری از آذین بندی تکایا در ماه محرم را نمایان میکند و شاید از ذهن هر کسی این فکر به سرعت عبور کند که ای کاش تکایا و حسینیه های دیگر هم از ترئینات این حسینیه الگوبرداری و به جای بهره گیری از تجملات، از سادگی و در عین حال خوشگلی هنرهای باستانی در تزئینات تکایا و هیئت هایشان بهره گیرند.

نقل میشود حسینیه سادات اخوی یکی از کهنه ترین تکایای تهران است. این حسینیه را حاج سید ابراهیم تقوی در محله اودلاجان و در زمان فتحعلی شاه قاجار بنا کرده است. از آنجایی که فتحعلی شاه قاجار به حاج سید ابراهیم تقوی «اخوی» می گفته این تکیه به «سادات اخوی» شهرت مییابد.

حسینیه سادات اخوی ۱

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس حسینیه سادات اخوی ویژه بانوان قاجاری

سقف حسینیه را خیمه ای که به وسیله سه چوب علم شده، پوشانده است. این حسینیه چندین تخته چادر دارد که جنس یک تخته ی آن از کرباس است و در فصل گرما از آن بهره گرفته میشود. از مابقی چادرها وقتی که هوا خنک می شود، بهره میگیرند. چادرهای تابستانی تکه دوزی هایی با معنا و مفهوم خاص دارند.

کهنه ترین چادر حسینیه ۸۰ ساله است و آن را مرحوم خیام در اصفهان دوخته است. دومین چادر را نیز مرحوم خیام در سال ۱۳۴۵ دوخت، سومین چادر در سال ۱۳۷۵ توسط استاد علوی در اصفهان تهیه شد. آخرین چادر نیز در سال ۱۳۹۴ از جنس برزنت برای حسینیه دوخته شد.

حسینیه سادات اخوی ۲

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس حسینیه سادات اخوی ویژه بانوان قاجاری

قدمت پارچه های سیاه که دور تا دور حسینه را پوشانده، آنقدر زیاد است که برخی از آنها سوراخ یا پاره شده اند، جای مرمت چندباره روی برخی از پارچه های دور حسینیه دیده می شود. یکی از خادمان حسینیه در پاسخ به خبرنگار ایسنا که چرا همچنان از این پارچه ها بهره گرفته میشود، نقل میکنید: بانی حسینیه وصیت کرده که از همین پارچه ها برای سیاه بر تن کن کردن حسینیه بهره گیرند.

با وجود گذشت دو قرن هنوز هم مهمانی مذهبی به شکل باستانی خودش در حسینیه سادات اخوی به انجام رسانده میشود و روضه خوان هایی از سه نسل به نوبت پای منبر حسینه می روند و روضه یا زیارت عاشورا می خوانند.

حسینیه سادات اخوی ۳

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس حسینیه سادات اخوی ویژه بانوان قاجاری

پس از هر روضه، جمعیت حسینیه بیشتر و بیشتر می شود؛ تا مکانی که بسیاری مجبورند در کوچه و بیرون از آن در مهمانی عزاداری مشارکت کنند. بیشترعزاداران این مهمانی را بانوان تشکیل می دهند، در یک طرف حیاط مردان و در طرف دیگر و سر تا سر حیاط، بانوان حضور دارند. نقل میشود رحلت کرده این مهمانی ویژه بانوان بوده است.

مهمانی پذیرایی از عزادارن در کوچه حسینیه سادات اخوی و با نان قندی و سرو چای در استکان و نعلبکی انجام می شود. رحلت کرده رسم بر این بوده تا در این مهمانی از میهمانان با قهوه قجری پذیرایی کنند.

این حسینیه در طول سال در ۲۳ عالیت، از ولادت ها گرفته تا شهادت ها و عیدها، برنامه اجرا می کند.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات