۱۰ دلیل برای خنک بودن دایم انگشتان دست (۴ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

۱۰ علت برای سرد بودن دایم انگشتان دست

هنگامی که در یک روز سرد از خانه خارج میشوید، در این صورت، امکان می دارد که در انگشتان دست خود، سرمای بسیار زیادی را احساس کنید. این حالت عادی و طبیعی است. در هوای سرد، بخش های انتهایی بدن، خصوصا دست و پا، تمایل به کمی خنک تر شدن دارند، زیرا در این موقع، پیش از هر چیز، بدن، خون و گرما و حرارت بیشتری را به سوی اندام های حیاتی، یعنی قلب، مغز و ریه ها می فرستد.
ماهنامه پیام تندرستی: دکتر دیوید فریدمن (Dr.David Friedman)، متخصص قلب در نیویورک نقل میکنید: هنگامی که در یک روز سرد از خانه خارج میشوید، در این صورت، امکان می دارد که در انگشتان دست خود، سرمای بسیار زیادی را احساس کنید.این حالت عادی و طبیعی است. در هوای سرد، بخش های انتهایی بدن، خصوصا دست و پا، تمایل به کمی خنک تر شدن دارند، زیرا در این موقع، پیش از هر چیز، بدن، خون و گرما و حرارت بیشتری را به سوی اندام های حیاتی، یعنی قلب، مغز و ریه ها می فرستد.
با این وجود، اگر انگشتان شما حتی در دمای گرم تر، همیشه سرد و منجمد شده احساس می شود، در این صورت، آن می تواند علامتی از آشفتگی ای دیگر باشد. در اینجا، چندین دلیل شایع برای سرد بودن دایمی انگشتان بیان شده است:
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس 10 دلیل برای سرد  بودن دایم انگشتان دست

۱- سندرم رینود (Raynaud’s Syndrome)

سندرم رینود، یک دلیل شایع سردبودن انگشتان دست است. اورین تروم (Orrin Troum)، پزشک و متصخص روماتولوژی در سانتا مونیکا در کالیفرنیا نقل میکنید: «رینود، پیامدی است که در آن، مویرگ های مربوط به انگشتان دست و گاهی انگشتان پا، گوش ها و بینی در واکنش نسبت به سرما و یا استرس های عاطفی و عاطفی تنگ می شوند.»
در هنگام یک جادثه و اتفاق، انگشتان دست به خاطر آن که خون بسیار کمی در آنها جریان دارد و یا به خاطر آن که اصلا خونی در این ناحیه جریان ندارد، سفید و سپس آبی می شوند و آنگاه به محض گشوده شدن مویرگ ها و بازگشت مجدد جریان خون در آنها، قرمز می شوند. اغلب اوقات در طی یک لطمه و هجوم عاطفی، انگشتان دست، سرد، بی حس، همراه با خارش و سوزش و یا دردآور می شوند. بسیاری از موراد در سندرم رینود، دلیل مشخص و شناخته شده ای ندارند.

خبر خوش، در این نکته این است که سندرم رینود، معمولا بجای آسیب بخش بودن، پردردسر است. در این عارضه، شیوه زندگی عوض میشود، مانند بر تن کردن تیپهای گرم و دستکش در محیط های سرد (حتی در هنگام برداشتن غذا از یخچال که خود بستگی به میزان شدت واکنش شما نسبت به سرما دارد) و اجتناب از استرس های عاطفی و عاطفی که معمولا برای مهار و مهار این بیماری کافی است.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس 10 دلیل برای سرد  بودن دایم انگشتان دست
۲- مریضیهای خودایمن
تروم نقل میکنید: «گاهی اوقات یک بیماری نهفته می تواند باعث بروز بیماری لوپوس (Lupus) شود، لوپوس پیامدی است که در آن، سیستم مطمئنی بدن به بافت خودش هجوم می کند و اسکلرودرمی (Scleroderma)، بیماری است که منجر به سفت و سخت شدن پوست و بافت های همبند و بروز لکه هایی بر روی آن می شود؛ و روماتوئید آرتریت و مریضیهای خودایمن دیگر قادر هستند منجر به بروز سندرم رینود شوند، اما پزشکان دقیقا از دلیل وجود این رابطه اطمینان نمی دارند.» و آن به عنوان سندرم ثانوی رینود شناخته می شود. هنگامی که دلیل نهفته ای وجود دارد، معمولا علایم و علامت های دیگری وجود می دارد. به محض تشخیص بیماری عمده و تحت مهار قرار گرفتن آن، علایم و علامت های سندرم رینود رو به بهبود می روند.

۳- کم کاری غده تیرویید (هیپوتیروییدی، Hypothyroidism)

اگر غده تیرویید شما دچار اختلال شده است، در این صورت، سرد بودن انگشتان دست، حالتی عجیب و غیرعادی نمی باشد. غده تیرویید در اصل، ترموستات بدن است. هنگامی که آن، کم کار می شود، روند اکثر فعالیت ها و عملکردهای بدن کند شده و علایمی مانند خستگی، یبوست، اضافه وزن و احساس همیشگی سرما، از جمله در انگشتان دست نمایان ساخته میشود. کم کاری غده تیرویید در زنها و افراد بالاتر از ۵۰ سال رایجتر است.
۴- اختلال در گردش خون
اغلب افراد تصور می کنند که سرد بودن انگشتان دست، احتمالا ناشی از اختلال در گردش خون است. فریدمن نقل میکنید: «کاهش داده شدن گردش خون، وقتی رخ می دهد که جریان خونی که غنی از اکسیژن و مواد غذایی است، در هنگام گردش کشف کردن در بدن، در اثر کاهش داده شدن توانایی و قدرتمندی قلب در پمپاژ خون (همانند آنچه که در نارسایی قلبی رخ می دهد) و یا در اثر انسداد شریان های بزرگ و یا مویرگ های کوچولوتر از کلسترول و یا به علل دیگر کاهش کشف میکند.»
هنگامی که قلب قادر نیست آنچنان که باید، به میزان کافی به سر تا سر بدن خون منتقل کنی کند، در این صورت، شما بروز این اختلال را در دست ها و پاهای خود به خاطر فاصله زیاد آنها از قلب، به صورت سرد و بی حس شدن و یا گزگز کردن احساس خواهیدنمود.
تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس 10 دلیل برای سرد  بودن دایم انگشتان دست
۵- کم خونی
کم خونی هنگامی رخ می دهد که بدن به میزان کافی در بر می داری گلبول قرمز نباشد و یا میزان هموگلوبین در خون پایین باشد. کم خونی از کاهش ذخیره اکسیژن در بدن ناشی می شود که می تواند باعث سردشدن دست ها شود. برخی از علل کم خونی، شامل نبود دریافت آهن کافی از مواد غذایی، از دست دادن خون (در اثر عادت ماهانه شدید، جراحت معده و خونریزی سیستم گوارش)، بروز برخی از سرطان ها و اختلالات و رنجش های گوارشی (مانند بیماری سلیاک، Celiac: ناتوانی در گوارش و یا بیماری کرون، Crohn: التهاب مزمن روده) است.
علاوه بر سرد شدن دست ها، کم خونی می تواند باعث بروز خستگی، سردرد، سرگیجه، تنگی نفس و رنگ پریدگی پوست گردد. در اکثر موارد، کم خونی ناشی از کمبود آهن و علایم و علامت های آن می تواند با مصرف مکمل آهن درمان شود.

۶- کمبود ویتامین b12

ویتامین B12 که در گوشت، مرغ، تخم مرغ، شیر و سایر فراورده های لبنی پیدا میشود، در تشکیل گلبول های قرمز نقش اهمیتی می داری دارد. کمبود این ویتامین، می تواند به کاهش ساخت گلبول های قرمز و در نهایت کم خونی منجر گردد. کمبود ویتامین B12 در میان اشخاص گیاهخوار شایع است و امکان می دارد بسیاری از افراد بالاتر از ۵۰ سال، قدرتمندی جذب این ویتامین از طریق مواد غذایی را از دست بدهند و این شامل افرادی که دچار رنجش ها و اختلالات گوارشی مانند مریضیهای کرون (التهاب مزمن روده) و سلیاک (ناتوانی در گوارش) می باشند نیز می شود.
یک امتحان سهل خون می تواند مشخص کند که آیا سرد بودن انگشتان دست، ناشی از کمبود ویتامین B12 می باشد؟ و اگر در اثر کمبود این ویتامین باشد، در این صورت، مصرف مکمل ها معمولا مدد نموده و علایم آن در ظرف چندین هفته تا یک ماه، از بین برده میشوند.
۷- بیماری فشارخون پایین
پایین بودن بیماری فشارخون می تواند به علل فرق می داری از جمله کاهش آب بدن، از دست دادن خون، مصرف بعضی از داروها و رنجش ها و اختلالات مربوط به غدد مترشحه داخلی باشد. هنگامی که میزان بیماری فشارخون شما پایین است، رگ ها، خون را از بخش های انتهایی بدن به سمت اندام های حیاتی هدایت می کنند که این باعث احساس خنکی در انگشتان دست شما می شود. اگر شما در بر می داری علایم بیماری فشارخون پایین مانند سرگیجه، تاری دید، خستگی، حالت تهوع، احساس ضعف و بی حالی هستید، در این صورت، با پزشک خود مشورت نمایید.

۸- استرس و احساس پریشانی و دغدغه
شما آگاهی میدارید که استرس می تواند تاثیرات متعددی بر روی اندام های بدن داشته باشد که دست های شما نیز ار آن مستثنی نیست. هنگامی که شما استرس مزمن را مییازمایید، بدن تان در وضعیت مبارزه و یا فرار قرار می گیرد. در این حالت، ترشح آدرنالین افزایش کشف میکند و یکی از نتایج آن، تنگ شدن عروق در بخش های انتهایی بدن است که آن منجر به سردشدن انگشتان دست ها و پاها می شود. مهار استرس می تواند علایم را کم کند.
تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس 10 دلیل برای سرد  بودن دایم انگشتان دست
۹- مصرف بعضی از داروها
امکان می دارد این نکته، نامعقول به چشم بیاید که مصرف بعضی از داروها می تواند باعث سردشدن انگشتان دست شود. فریدمن نقل میکنید: «داروهای بسیار زیادی وجود دارند که قادر هستند باعث تنگی عروق، به مخصوص سرخرگ ها گردند و هنگامی که این داروها بدین گونه عمل می کنند، یکی از پیامد جانبی آنها بروز سندرم رینود است.»
بعضی از این داروها، شامل بتا بلاکرها (Beta- Blokers برای تنظیم و مهار بیماری فشارخون تجویز می شوند)، برخی از داروهای مربوط به درمان سرطان، داروهای میگرن و داروهای ضداحتقان که تنها با نسخه پزشک خریداری می شوند، هستند. با پزشک خود و یا دکتر داروساز مشورت نمایید تا دریابید که آیا هیچ کدام از داروهای مصرفی شما قادر هستند باعث بروز این علایم در شما شوند؟

۱۰- استعمال سیگار
فریدمن نقل میکنید: اگر تاکنون علل کافی برای ترک سیگار موجود نبوده است، در اینجا دلیل دیگری وجود دارد: نیکوتین موجود در سیگار، باعث تنگی عروق می شود و همچنین آن می تواند موجب افزایش رسوب در سرخرگ ها و کاهش جریان خود در اندام های انتهایی بدن گردد.

__________________________________

تهیه و تدوین : فريبرز ق.

تازه های سلامت و پزشکی در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گفتی که حافظ اين همه رنگ و خيال چيست
««« »»»
نقش غلط مبين که همان لوح ساده‌ايم

۱۰ دلیل برای خنک بودن دایم انگشتان دست (۴ عکس)

TT / 223 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال