از رژیم کربوهیدرات کم چیزی شنیده اید؟ (۳ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

از رژیم غذایی کربوهیدرات کم چه می دانید؟

تا به حال تحقیقات زیادی نمایان کرده برای کاهش وزن رژیم های کم کربوهیدرات از رژیم های کم چرب تاثیر بیشتری دارند.
وب‌سایت دکتر کرمانی: تا به حال تحقیقات زیادی نمایان کرده برای کاهش وزن رژیم های کم کربوهیدرات از رژیم های کم چرب تاثیر بیشتری دارند.

زمانی می خواهیم کربوهیدرات را کم کنیم دو گزینه داریم، یکی رژیم پر پروتئین و دیگری رژیم پر چربی. ۵۰ تا ۶۰ سال گذشته چربی را برای وزن و تندرست بدن مانند دیوی ابلیس صفت می دیدند! پس این آگاهی دار معناست که رژیم سرشار از پروتئین بهتر است، درسته؟

اما زیاد عجله نکنید: در ۱۰ سال گذشته یا بیشتر، برنامه غذایی کم کربوهیدرات و سرشار از چربی بارها و بارها نمایان کرده که قادر هست اثربخش باشد. گیج شدید؟ بیایید مزایا و معایب هر کدام از این دو برنامه غذایی را با هم چک کنیم.

رژیم غذایی سرشار از پروتئین

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس از رژیم غذایی کربوهیدرات کم چیزی شنیده اید؟

مزایا

به کاهش وزن یاری میرساند و باعث حفظ بافت عضلانی می شود.

نرخ سوخت و ساز را زیاد میکند و اشتها را کاهش میدهد.

گلوکاگون را تحریک می کند، هورمونی که باعث می شود سلول ها لاغر بشوند.

با کاهش بیماری فشارخون و تولید انسولین به تسکین مریضیهای مزمن یاری میرساند.

معایب

اگر بیش از حد به کار برده شود، پروتئین تبدیل به گلوکز می شود، و تاثیر قند خون و انسولین پایین را که از مزایای برنامه غذایی با کربوهیدرات کم است از بین می برد.

برخی از پزشکان بر این باورند که خوردن بیش از حد پروتئین نیتروژن را زیاد میکند، که قادر هست روی تندرست کلیه ها، کبد و استخوان ها فشار بیارد.

همچنین بدن مرتب تلاش می کند تا به تعادل در pH برسد. خوردن زیاد پروتئین قادر هست باعث افزایش اسیدیته بدن شود، که قادر هست به تندرست استخوان ها زیان برساند و به صورت کلی روی بدن فشار بیاورد. اگر مقدار زیادی پروتئین به کار میبرید، فکر خوبی است که مقداری سبزیجات قلیایی حاوی کربوهیدرات را به برنامه غذایی خود افزایید، تا تولید اسید پروتئین ها را متعادل کند.

رژیم غذایی سرشار از چربی

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس از رژیم غذایی کربوهیدرات کم چیزی شنیده اید؟

مزایا

به کاهش وزن یاری میرساند، اشتها را پایین می آورد و از بافت عضلانی محافظت می کند.

بدن و مغزمان با گلوکز یا چربی سوخت منتقل کنی می شوند، نه پروتئین.

اگر سعی در کاهش وزن دارید، باید از چربی های زاید خلاص شوید، یکی از راه های انجام این کار تحول سوخت و ساز بدن به چربی سوزی است. از آنجا که در این برنامه کربوهیدرات کاهش مییابد و چربی افزایش، بدن وارد شرایط متابولیکی می شود که به آن کتوز می گویند. در حالت کتوز بدن چربی ها را تبدیل به کتون می کند، که برای مغز انرژی آماده میکنند. پس از چندین روز یا هفته، بدن در چربی سوزی بسیار کارآمد می شود، و به مکان کربوهیدرات ها چربی ها را تبدیل به انرژی می کند.

چربی تولید انسولین را تحریک نمی کند، پس باعث افزایش بیماری فشارخون نمی شود.

چربی pH خنثی است. پس باعث تولید اسید های ناسالم در بدن نمی شود.

چربی یاری میرساند طعم غذاها خوب شود.

معایب

اگر از برنامه غذایی با چربی بالا بهره میگیرید، هر قندی که می خورید مرکب از تاثیرات منفی می شود. قند انسولین را تحریک می کند، که باعث ذخیره کالری ها به صورت چربی می شود.

اگر نوع نادرست چربی را به کار برید ( چربی ترانس و هیدروژنه، و مقدار زیادی روغن های سرشار از امگا ۶ مانند روغن دانه سویا یا روغن ذرت ) چنین برنامه ای قادر هست باعث التهاب شود.

بر اساس تحقیقات، با کاهش مصرف کربوهیدرات و تمرکز روی برنامه های غذایی سرشار از پروتئین یا چربی قادر هست باعث کاهش وزن، تثبیت عضلات و بهبود تندرست قلب شود. با این حال مزایای برنامه غذایی سرشار از چربی و با کربوهیدرات پایین به نظر بیشتر می آید و شواهدی وجود ندارد که نقل بکنید چنین رویکردی مضر است. اما برای هر دوی این برنامه ها – و هر برنامه دیگری – بسیار اهمیتی می دارد که در کنارشان مقدار زیادی سبزیجات کم کربوهیدرات خورده شود.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس از رژیم غذایی کربوهیدرات کم چیزی شنیده اید؟

در ادامه پیشنهادهایی برای شروع یک برنامه غذایی با کربوهیدرات پایین را پیشنهاد میکنیم:

با حذف بیشتر غذاهای قندی و نشاسته ای شروع کنید و مقدار زیادی سبزیجات غیر کربوهیدراتی مانند بروکلی، لوبیا سبز، فلفل، گوجه فرنگی، کاهو، کرفس، و غیره به کار برید.

مقدار متعادلی پروتئین ( گوشت قرمز، ماهی، مرغ، پنیر، تخم مرغ، سویا ) به هر قول یا میان قول خود افزایید. انواع گوشت، لبنیات، و تخم مرغ بسیار پیشنهاد داده میشود چون مواد مغذی خوب تری در خود دارند. ماهی های پرچرب از منابع غنی امگا ۳ سالم می باشند.

چربی های سالمی مانند روغن زیتون یا روغن نارگیل، آجیل ها و کره بهره گیرید. چربی های ترانس و هیدروژنه که معمولا در غذاهای فرآوری شده بهره گرفته میشوند نخورید. از روغن هایی مانند ذرت، سویا، آفتاب گردان و گلرنگ که مقدار زیادی امگا ۶ دارند کمتر بهره گیرید.

در پایان، تعادل کلید کار است. در هر برنامه ای باید مقدار عالی ای پروتئین و چربی به همراه مقدار زیادی سبزیجات افزوده شود. فقط باید مقدار کافی برای سبک زندگی و هدفی که به دنبالش هستید را بدست بیاورید.

—نظرات شما مايه دلگرمى ماست—

تهیه از : فراز م.

تغذیه سالم و مناسب در بخش تغذیه و سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

امروز که در دست توام مرحمتی کن
««« »»»
فردا که شوم خاک چه سود اشک ندامت

از رژیم کربوهیدرات کم چیزی شنیده اید؟ (۳ عکس)

TT / 143 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال