مناسب ترین دستگاه های آموزشی جهان به چه صورت اند؟ (۵ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

بهترین سیستم های آموزشی دنیا چگونه اند؟

برای ما که همه خردسالی و نوجوانی مان با استرس نمره و امتحان و استراحت کن نماندن و شرکت در مهمانی کذایی صبحگاه مدارس گذشته، سخت است باور کنیم که دانش آموزان باقی کشورهای دنیا شرایطی از زمین تا آسمان متفاوت با ما را در زمان اولیه تحصیل شان مییازمایند.
هفته نامه چلچراغ: برای ما که همه خردسالی و نوجوانی مان با استرس نمره و امتحان و استراحت کن نماندن و شرکت در مهمانی کذایی صبحگاه مدارس گذشته، سخت است باور کنیم که دانش آموزان باقی کشورهای دنیا شرایطی از زمین تا آسمان متفاوت با ما را در زمان اولیه تحصیل شان مییازمایند. کشورهای گوناگون ساز و کارها و شیوه های فرق می داری را برای آماده سازی دانش آموزان برای ورود به دنیای قرار می داری انتخاب میکنند. یکی مثل کشور ژاپن راه و رسم زندگی و کار و احترام به والدین را در مدارس به کودکانش آموزش می دهد و دیگری مانند ایالات متحده دختربچه ها را برای موفقیت در مسابقات خوشگلی تهیه میکند.

در گوشه و کنار دنیا دستگاه های تعلیمی خاص و ابتکار آمیزی وجود دارد که تجربه فرق می داری را از تحصیل در مدارس برای کودکان و نوجوانان رقم می زند.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس خوب ترین دستگاه های تعلیمی دنیا به چه صورت اند؟

فنلاند؛ آموزش فارغ از استرس امتحان و نمره

سیستم تعلیمی فنلاند بارها به عنوان خوب ترین سیستم تعلیمی دنیا برگزیده شده است و دانش آموزان فنلاندی اغلب در زمینه های علمی و فرهنگی سرآمد هستند. این مسئله حاصل اصلاحاتی اساسی است که حدود ۴۰ سال پیش در مدارس این کشور پیش آمد.

در حالی که اکثر کشورهای دنیا محوریت خود را روی ارزیابی دانش آموزان از طریق آزمون های مداوم گذاشته اند، دانش آموزان فنلاندی ۴۰ سال است که از استرس امتحان و نمره ول شده اند. سیستم آموزش و پرورش فنلاند صددرصد دولتی است و در قیاس با ایالات متحده، ۳۰ درصد کمتر برای هر دانش آموز هزینه می کند اما مدل تعلیمی متفاوت و کارآمدی را دیزاین کرده که با کمترین هزینه، به خوب ترین نتیجه می رسد.

آموزش مجلسی برای کودکان فنلاندی از هفت سالگی شروع می شود؛ این در حالی است که در اکثر کشورها کودکان تحت عنوان پیش دبستانی یا غیره از پنج سالگی به مدرسه فرستاده می شوند. فنلاندی ها تا به ۱۰ سالگی پا قرار ندهند، هیچ مشق شب یا آزمایشی را نمییازمایند و در شش سال اول، اصلا نکته ارزیابی قرار نمی گیرند. این فقدان رقابت و فشار آکادمیک به کودکان اجازه شکوفایی داده و آموختن را به آنها آموزش می دهد. دانش آموزان فنلاندی به جای این که نگران قبول شدن در آزمایشها باشند، فرصتی برای بروز استعدادهای شان مییابند. تنها آزمون اجباری کودکان فنلاندی در سن ۱۶ سالگی و پس از پایان دبیرستان از آنها گرفته می شود که چیزی شبیه به کنکور خودمان است، البته نه با این ساز و کار استرس زا و زیان رسان.

فنلاند از نظر سطح علمی دانش آموزان یک دست ترین دانش آموزان دنیا را دارد. کلاس ها به شکلی دسته بندی شده که دانش آموزان با استعدادتر دائما با کم استعدادترها در تعامل باشند و توانایی های خود را به آنها رسانند. مسئله بعدی، کم تعداد بودن کلاس های تعلیمی فنلاند است. هر کلاسی حداکثر ۱۶ دانش آموز دارد و همه آنها قادر هستند به راحتی از امکانات تعلیمی مدارس بهره مند شوند. مجموع این عوامل کنار هم باعث شده که ۶۶ درصد از فارغ التحصیلان دبیرستان های فنلاند به دانشگاه بروند که این بالاترین نرخ ورود به دانشگاه در اروپاست.

انگلیس و کشور کانادا؛ چرت صبحگاهی آزاد است!

شاید باور نکنید که در بعضی از مدارس دنیا فرزندها قادر هستند بدون استرس صبح زود بیدار شدن، تا هر ساعتی که دل شان درخواست در رختخواب بمانند. چندین وقت پیش یک مدرسه در لندن یافت شد که به نوجوان ها اجازه می داد دیرتر به مدرسه بیایند. این سیاست قرار دهی خاص بر مبنای پژوهشی بود که نمایان میکرد اگر نوجوانان فقط ۲۵ دقیقه دیرتر به مدرسه بیایند، هشیاری و چشمگیری و تمرکزشان تا حد قابل توجهی بالاتر می رود و دیگر نیازی نیست خودشان را به زور قهوه و کافئین سرپا نگه دارند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس خوب ترین دستگاه های تعلیمی دنیا به چه صورت اند؟

به همین دلیل فرهنگستان UCL در لندن ساعت شروع کلاس هایش را به ۱۰ صبح عوض کرد. گردانندگان این فرهنگستان تاکید داشتند که یکی دو ساعت اضافه تر در رختخواب ماندن، یک عادت لاکچری نیست بلکه یک ضرورت است. البته این اولین باری عدم که یک مدرسه زمان شروع کلاس هایش را به تعویق می انداخت؛ پیش از این هم در سال ۲۰۰۹ یک مدرسه کانادایی به تین ایجرهای خوش استراحت کن اجازه داد ساعت یازده و نیم به مدرسه بیایند.

به نقل کرده مدیر این مدرسه، در نتیجه این سیاست، دانش آموزان وقت شناس تر شدند و حضور مرتب تری سر کلاس های درس داشتند. همچنین این دانش آموزان به شرکت در بحث ها علاقه بیشتری نمایان کردند و درس ها هم با سرعتتر جلو میرفت.

مدرسه دیگری در کشور کانادا هم پس از اجرای این برنامه شاهد یک تغییر باور نکردنی بود؛ آمار غیبت های دانش آموزان به یک سوم کاهش پیدا کرد. هر چندین این مسئله هنوز به یک سبک مرسوم در کشور کانادا یا انگلستان مبدل نشده اما در تعدادی از مدارس این دو کشور پیاده شده و نتایج مطلوبی هم گرفته است.

چین؛ ریاضی می خوانم، پس هستم!

درس ریاضیات در انگلستان یکی از منفورترین درس ها در همه پایه های تحصیلی است اما دانش آ»وزان چینی درست برعکس انگلیسی ها هستند و اتفاقا به مهارت های شان در علم ریاضیات شهرت یافته اند. دلیل این تفاوت به توقعات فرهنگی چینی ها بر می گردد که بر نگرش آنها نه فقط نسبت به ریاضیات، بلکه به کل فرآیند آموزش تاثیر گذاشته است. به عنوان مثال، اعمال سیاست تک بچه ای باعث شده که توقع والدین از فرزندان شان بالاتر برود و انتظار داشته باشند فرزندان شان خوب ترین نتایج را در طول زمان تحصیل شان کسب کنند. ریاضیات هم یکی از اصلیترین موضوعات تعلیمی است و دانش آموزان آنقدر روی این حوزه فعالیت میکنند که از پایه در این زمینه توانمند می شوند.

چینی ها برای تدریس ریاضیات متد کاملا فرق می داری دارند. معلم ها مسائل ریاضیات را در قالب مثال ها و کیس ها و سناریوهای گیراای تدریس می کنند. معماهایی را نقش می کنند و کل کلاس به صورت گروهی درگیر حل معماها می شوند. چینی ها فارغ از رشته تحصیلی شان واحدهای مرتبط با ریاضیات را در طول زمان دبیرستان طی میکنند و حدود ۱۵ ساعت در هفته را به آموزش درس ریاضی در کلاس و خانه اختصاص می دهند. نتیجه این تمرکز، ملتی است که در دنیا به قابلیتهایش در علم ریاضیات شهره شده است.

هلند و مدارس استیو جابزی

هلند مکانی است که فناوری قرن بیست و یکمی را به معنای قرار می داری وارد سیستم تعلیمی خود کرده است. این مدل تعلیمی «آموزش زمان مدرن» نام دارد و به افتتاح مدارس آی پدی یا مدارس استیو جابزی در هلند منجر شده است. در این مدارس آی پدها و اپلیکیشن ها به کلی جایگزین کتاب ها و تخته مشکی ها می شوند. این مدارس ادعا می کنند در آماده سازی دانش آموزان برای رویارویی با جهان جدید، خوب ترین هستند.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس خوب ترین دستگاه های تعلیمی دنیا به چه صورت اند؟

در اکثر مدارس دنیا همراه داشتن تلفن همراه سر کلاس های درس ممنوع است اما در مدارس استیو جابزی یک لحظه هم ضروری نیست آی پدتان را از خودتان جدا کنید. از آنجا که هر دانش یاد گیری آی پد خودش را دارد، انگار از یک معلم خصوصی استفاده میکند. این مدارس از تقسیم بندی های سنی باستانی هم تبعیت نمی کنند و دانش آموزان را به دو گروه سنی ۴ تا ۷ سال و ۸ تا ۱۲ سال تقسیم کرده اند.

دانش آموزان مدارس استیو جابزی هم در کلاس های قرار می داری حضور دارند و هم در کلاس های جایزی. در چنین مدارسی معلم ها به جای این که جلوی کلاس بایستند و درس بدهند، نقش مربیانی را بازی می کنند که کودکان را در مسیر آموزش شان هدایت می کنند. والدین هم قادر هستند از طریق یک اپ فعالیت فرزندانشان را مهار کنند که البته این بخش قضیه امکان می دارد برای بعضی ها دلپذیر نباشد. ساعت های درسی در این مدارس شناور است و حتی قادر هست در تعطیلات هم ادامه یابد.

ادغام کارمندی و دانش آ»وزی در استودیو اسکول های انگلیسی

چندین سالی است در انگلستان نسل تازه ای از مدارس به نام استودیو اسکول یا مدارس استودیویی ایجاد شده است که کار و تحصیل را با هم در می آمیزد. این مدارس دولتی هستند، اما از ساختارهای باستانی آموزش دور شده اند و بر خلاقیت و آموزش مهارت های زندگی تمرکز کرده اند. دانش آ»وزان در این مدارس به جای نشستن روی نیمکت های کلاس و گوش دادن به معلم شان، در گروه های کوچولو روی پروژه های عملی فعالیت میکنند. فضای این مدارس طوری دیزاین شده که حس محیط کار را به دانش آموزان القا کند. اسباب و ادوات کاری در استودیو اسکول ها کنار ابزارهای باستانی مدارس قرار گرفته اند. این سیستم تعلیمی جدید طوری دیزاین شده که دانش آموزان را برای زندگی قرار می داری خارج از کلاس های درسی تهیه کند.

مدرسه پابرهنه ها

«مدرسه پابرهنه ها» یک سازمان دنیاای است که در زمینه فراهم کردن امکانات تعلیمی برای مناطق فقیرنشین واقع در توسعه کشف نکرده ترین کشورهای دنیا کار میکند. کلاس های به انجام رسانده شده توسط این سازمان بعدازظهرها تشکیل می شود تا دانش آموزان بتوانند در طول روز فعالیت کنند. مدرس ها از میان خود روستاییان برگزیده میشوند و منتخب ها پس از طی کردن دوره های ضروری، مشغول به تدریس می شوند.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس خوب ترین دستگاه های تعلیمی دنیا به چه صورت اند؟
آنچه کار این مدارس را نوآورانه جلوه می دهد، باور آنها به دانش غریزی است که در وجود روستانشینان محروم وجود دارد. از نظر گردانندگان این مدارس، سواد را می توان در مدارس آموخت، اما تحصیلات از خانواده، سنت ها، فرهنگ، محیط زندگی و تجربیات شخصی نشأت می گیرد. در نتیجه در این مدارس هر فردی به عنوان منبع دانش انتخاب میشود، چه دانش آ»وز باشد، چه معلم، چه با سواد و چه بی سواد. این مدارس شاید مدارک معتبری را به فارغ التحصیلانش اهدا نکند اما به افراد این امکان را می دهد که در فرآیندی کاربردی، مهارت های فردی شان را ارتقا دهند.

عجایب ۱۶ گانه دستگاه های تعلیمی دنیا

دستگاه های تعلیمی مدارس در هر یک از کشورهای دنیا سر و شکل فرق می داری را به خود می گیرد و این تفاوت ها از سن ورود به مدرسه گرفته تا طول ساعات درسی و سرفصل های تعلیمی را شامل می شود اما گاهی تفاوت ها آنقدر حیرت انگیز می شود که باور کردنش سخت به چشم مییاید. در ادامه با چندین نکته از عجیب و غریب ترین رسم و آداب تعلیمی دنیا آشنایی پیدا کنید.

* در استرالیا مدارسی هستند که مباحث تعلیمی را از طریق سیگنال های رادیویی به دانش آموزان ساکن روستاهای دور افتاده میرسانند.

* در هند مدرسه ای به نام سیتی مونتسوری وجود دارد که بزرگترین مدرسه دنیاست و بیش از ۳۲ هزار دانش آموز دارد.

* چین کشوری است که فرزندها در آن بیشترین حجم مشق شب را به انجام میرسانند. نوجوانان شانگهای بیش از ۱۴ ساعت در هفته را صرف انجام تکالیف خانگی شان می کنند.

* کودکان پاکستانی به آموزش رایگان دسترسی ندارند و آ»وزش اجباری فقط برای سنین ۵ تا ۹ سال است.

* فرانسه کوتاه ترین سال تعلیمی و بلندترین روزهای تحصیلی را دارد.

* کودکان کانادایی اغلب سرفصل های درسی شان را به دو زبان انگلیسی و فرانسه مییاموزند.

* در کشور برزیل ناهار قول بسیار اهمیتی می داری است؛ بنابراین همه مدارس ساعت هفت شروع می شود تا کودکان حتما ناهار را در خانه و با خانواده شان بخورند.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس خوب ترین دستگاه های تعلیمی دنیا به چه صورت اند؟

* کهنه ترین مدرسه شبانه روزی دنیا در انگلستان وجود دارد و در سال ۱۵۶۷ تاسیس شده است.

* دانش آموزان روسی تحت هر شرایطی مدرسه را در روزی به نام «روز دانش» در اول سپتامبر آغاز می کنند حتی اگر این روز آخر هفته یا تعطیل باشد.

* کودکان کنیایی مجبور نیستند به مدرسه بروند اما اغلب آنها به میل خودشان این کار را به انجام میرسانند.

* بنگلادش به دلیل سیل های مداوم حدود ۱۰۰ مدرسه روی قایق دارد. این مدارس به اینترنت و کتابخانه مجهز هستند و از انرژی خورشیدی بهره میگیرند.

* یکی از سرفصل های تعلیمی در مدارس ایسلندی، آموزش گره زدن طناب است.

* تعداد کامپیوترهای موجود در کشور غنا آنقدر کم است که کامپیوترها به صورت نوبتی در مدارس انتقال داده میشوند.

* مرتفع ترین مدرسه دنیا مدرسه ای در تبت است که در ارتفاع ۵۳۷۳ متری از سطح دریا قرار گرفته است.

* تعداد زیادی از مدارس آلمانی همچنان نام حامیان نازیسم در جنگ دنیاای دوم را به خود گرفته اند.

* در ایالات متحده مدارسی وجود دارد که به کودکان زبان الویش یا زبان کارکترهای «ارباب حلقه ها» را آموزش می دهد.

— ضمن تشکر از انتخاب شما، لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد —

نگارنده : بهاره و.

مهارت های زندگی در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

جنگ هفتاد و دو ملت همه را عذر بنه
««« »»»
چون نديدند حقيقت ره افسانه زدند

مناسب ترین دستگاه های آموزشی جهان به چه صورت اند؟ (۵ عکس)

TT / 371 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال