۳ روش ذهنی برای ازدیاد انگیزه (۲ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

۳ راهکار ذهنی برای افزایش انگیزه

برای انجام کارهای گوناگون، انگیزه های متفاوت ضروری است. در اینجا به سه مورد برای افزایش انگیزه اشاره خواهیم کرد و خلال برشمردن آنها چگونگی و زمان مورد استفاده قرار دادن هر یک را با هم مرور می کنیم.
وب‌سایت روزیاتو: برای انجام کارهای گوناگون، انگیزه های متفاوت ضروری است. در اینجا به سه مورد برای افزایش انگیزه اشاره خواهیم کرد و خلال برشمردن آنها چگونگی و زمان مورد استفاده قرار دادن هر یک را با هم مرور می کنیم.
گاهی شب ها و در هنگام استراحت کردن، برنامه ریزی هایی را برای خود به انجام میرسانم و با طلوع خورشید و بلند شدن از خواب همه انگیزه خود را برای انجام آن از دست می دهم. این یعنی تمام آنچه را که هنگام استراحت کردن برای خودم برنامه ریزی کرده بودم تا به اجرا درآوردم، همه انگیزه هایی را که به هنگام شب داشتم همه و همه را از دست می دهم.

امکان می دارد شما درست نقطه مقابل من باشید و وقتی که صبح از خواب بلند می شوید بسیار هیجان زده باشید تا روزتان را بسازید. در واقع امکان می دارد شما در گروه افرادی باشید که روزها برای انجام کارهای خود برنامه ریزی می کنید و حتی امکان می دارد این کار را هنگام صرف ناهار و یا حتی پس از ظهرها به انجام رسانید.

وقتهایی هم وجود دارد که واقعا حال و حوصله فعالیت کردن ندارید. این اتفاق بیشتر در اوقاتی می افتد که انگیزه کافی برای انجام کارهایتان ندارید. خبر خوب این است که محققان برای این معضل هم راهکارهایی ارائه کرده اند. اگر ما هم جزء افرادی هستیم که گاهی انگیزه کافی برای انجام کارهایمان را نداریم، راه هایی علمی وجود دارند که بتوانیم از پس چنین درگیری ای که در زندگی مان ایجاد شده بربیاییم.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس 3 راهکار ذهنی برای افزایش انگیزه
بیایید به بررسی این راهکارهایی که به کمک علم برای یافتن انگیزه به ما ارائه داده شده توجه بکنیم و برخی از آنها را با هم مورد مطالعه و بررسی قرار دهیم:
۱- از انگیزه درونی برای انجام کارهای ابتکار آمیز استفاده بکنید

در کل انگیزه به دو دسته انگیزه های درونی و بیرونی تقسیم می شوند. اگر وقتی که میهمان دارید، به دنبال پاک کردن خانه تان هستید، این انگیزه نوع بیرونی است. اما اگر برای خودتان تفریحی را برای یک روز تعطیل ترتیب می دهید و اقدام به یافتن راهی برای ارضاء خواسته تان می کنید، انگیزه درونی را خود را مورد استفاده قرار داده اید.

در رابطه با انگیزه بیرونی، به عنوان مثال اگر رئیس تان به شما سفارش کرده که پروژه ای را که در دست دارید، زودتر از زمان متداول آن تمام بکنید، پاداش مالی خواهید گرفت، آن وقت شما نوعی انگیزه بیرونی برای انجام با سرعتتر آن پروژه یافته اید.

درست است که شما برای دریافت آن پاداش مالی بیشتر تلاش می کنید اما چنین انگیزه ای در تمامی موارد قادر نیست پاسخگو باشد و تنها در مواردی که در آنها خلاقیت وجود ندارد کارآمد است.

این راهکار، یعنی انگیزه بیرونی، وقتی که با افکاری ابتکار آمیز و نو مواجه هستید، با شکست مواجه خواهد شد. پس محققان این نوع انگیزه را در چنین مواردی ارائه نمیدهند.

در رابطه با ایده ها و افکار ابتکار آمیز، به زمان بیشتر احتیاج داریم تا بتوانیم آنها را در ذهن مان پرورش بدهیم و چنین افکاری را به دیگر چیزهای مرتبط اتصال دهیم.

بیایید این کار را در عمل چک کنیم: به سه مورد از انگیزه های درونی تان تمرکز کنید. برای خودتان پاداش هایی را برای به ثمر رساندن کارهای سهل انتخاب بکنید، پاداش هایی که کمی هم برایتان فضا را مفرح کند. مثلا به خودتان وعده بدهید در صورتی که آن کار را به انجام رسانید، غذای طعم داری را که دوست دارید می خورید یا یک بازی که مورد علاقه تان است را به انجام رسانید یا یک فیلمی که مدت ها بود دوست داشتید ببینید را تماشا کنید.

اما در رابطه با کارهای ابتکار آمیز مانند نگاشتن یک مقاله و یا قرار دادن اسم بر روی یک کسب و کار تازه، تلاش نکنید که از انگیزه های بیرونی تان بهره گیرید. به مکان این کار به پیشنهاد «دان پینک» که در رابطه با انگیزه های درونی مطلب مینگارد، گوش کنید و راهکارهای او را مورد استفاده قرار دهید که عبارتند از:

خودمختاری تسلط هدف

خودمختاری در رابطه با شانس صدق می کند. «اسکات جِلِر» مسئول دپارتمان رفتارهای کاربردی از دانشگاه فناوری ویرجینیا، در مکالمه ای با ویرجینیا تِک در این باره نقل میکنید، وقتی که آگاهی بدارید برای انجام انجام کاری، شانسی برای تان وجود دارد، انگیزه بیشتری برای به اتمام رساندنش مییابید.

هنگامیکه از سمت رئیس تان کاری به شما واگذار می شود و برای آن زمان خاصی در نظرگرفته می شود، تلاش کنید که بر سر زمان منطقی برگزار کردن آن با رئیس به توافق برسید تا بدین ترتیب بتوانید شانس انجام صحیح و به موقع آن را برای خودتان فراهم آورید.

و اما درمورد تسلط، پینگ بر این باور است که تسلط، به انجام رسیدن چیزی است که برای تان اهمیت دارد. اگر کاری را که به انجام میرسانید واقعا دوست دارید و دلتان می خواهد که مهارت بیشتری را در انجام آن به دست آورید، انگیزه بیشتری مییابید که بهتر و زیادتر یاد بگیرید و آن یاد گرفته ها را در کارتان مورد استفاده قرار دهید و به دنبال فرصت هستید که بیشتر و بیشتر آنها را به عمل ببندید. بالاخره وقتی خواهد رسید که شما توانسته باشید از آن مهارت ها در انجام بهینه کارتان بهره ببرید.

و در نهایت، تمرکز به هدف؛ این امر وقتی است که شما می خواهید کار بزرگ تر از اندازه و تصورتان را به انجام رسانید. وقتی که مثلا به مشتری هایتان مییاندیشید، یا به اینکه چطور کسب و کار شما قادر خواهد بود بر دنیا تاثیرگزار باشد و یا به دنبال راهکارهایی برای اعضای تیم تان هستید که بتوانند در فعالیت هایشان مبدع باشند، در تمامی این موارد شما انگیزه فراوانی خواهید داشت تا بخش مربوط به خودتان را به خوب ترین نحو به انجام رسانید.

وقتی که این سه مورد، یعنی خودمختاری، تسلط و هدف را همزمان مورد استفاده قرار دهید، خودتان را قطعا خوش شانس و در مسیری که حرکت می کنید مصصم می بینید.

۲- به دنبال آن باشید که چطور کارتان می تواند به دیگران هم یاری میرساند

وقتی که آگاهی بداریم کاری که به انجام میرسانیم برای دیگران هم مفید است، آن وقت، کار موردنظر را با انگیزه بیشتری به انجام خواهیم رساند. یکی از نمونه ها مطالعه ای در دانشگاه میشیگان است. دانشجویان این دانشگاه به مدت ۱۰ دقیقه با کارگران یک مرکز در رابطه با افزایش حقوق تلفنی حرف زدند. آمار بدست آمده نمایان کرد که آن کارگران تا ۱۷۱ درصد افزایش درآمد را آزمودند.

حالا این مورد را به صورت عملی چک میکنیم: با کسانی که امکان می دارد از کار شما بهره ببرند حرف زنید. تلاش کنید با افرادی که از کار شما مستقما تاثیر می پذیرند صحبت نمایید. امکان می دارد آنها مشتری های نهایی شما یا مشتری های نهایی آن گروهی باشند که در رابطه با کارتان با آنها حرف میزنید. امکان می دارد این افراد جزء گروهی نباشند که شما هر روز ملاقات شان می کنید اما در رابطه بودن با این قشر قادر خواهد بود انگیزه شما را زیاد کند. امکان می دارد از آنها بخواهید که فرم های نظرسنجی را برای تان پر کنند. مثلا به شما در رابطه با آنچه رضایت شان را بیشتر جلب می کند، اطلاعاتی بدهند.

اگر کنجکاو هستید که آگاهی بدارید که این کار برای تان نتیجه ای را نیز به دنبال خواهد داشت یا خیر، تلاش کنید که امر یاد شده را به شکل مداوم پی گیری کنید و آن را تا وقتی به انجام رسانید که آگاهی بدارید نقش می دارد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس 3 راهکار ذهنی برای افزایش انگیزه
۳- برای خودتان اهدافی را تعیین کنید که گویی در صورت محقق نشدن چیزی را از دست داده اید

در رابطه با یافته های این بخش به دو مورد می توان اشاره کرد که به شما انگیزه می دهد. اولی پایه شناختی دارد و از آن به «نفرت از دست دادن» یاد می شود. به عنوان مثال وقتی که شما پولی را روی زمین مییابید، شاد می شوید اما وقتی که همان مقدار پول از کیف پولتان گم می شود، واقعا غصه میخورید. «نفرت از دست دادن» به این موضوع ربط مییابد که ما وقتی که چیزی را گم می کنیم، احساسات بیشتری را در مقایسه با یافتن همان چیز، پیدا می نماییم.

دومین بخش مربوط به یافتن، صاحب آن بودن است. «تاثیر موهبت ها» اصطلاحی است که برای این به کار گرفته میشود و رتبه بندی چیزهای ارزشمندی را در زندگی صاحب شان تعیین می کند. دن اریلی اقتصاددان رفتارگرای دانشگاه دوک به همراه پروفسور زیو کارمن به مطالعه ای در این مورد توجه کرده. آنها از دانشجویانی که برنده لاتاری چندین دوره تهیه کرد بلیط های بازی های بسکتبال بودند خواستند تا بلیط هایشان را به فروش برسانند، آنها هم به طور متوسط بلیط هایشان را به مبلغ ۱٫۴۰۰ دلار (حدود ۱٫۹۰۰٫۰۰۰ تومان) به فروش رساندند.

سپس از کسانی که بلیط هایشان هرگز در مسابقات نبرده بود رقم توصیه ای فروش بلیط هایشان را سؤال کردند و آنها ۱۷۰ دلار (حدود ۶۰۰٫۰۰۰ تومان) را اعلام کردند که البته تفاوت بسیاری میان این ارقام وجود دارد.

دلیل این جریان آن بود که برندگان تصور می کردند که بلیط هایشان از ارزش بیشتری برخوردار است و این همان «تاثیر موهبت ها» بود که به کار آمد. در واقع گروه برنده برای فروش بلیط هایشان مقاومت بیشتری نمایان میکردند.

پروفسور واسیلی دالاکاس، از بخش بازاریابی دانشگاه سن مارکوس کالیفرنیا، در کلاس های دانشگاهی خود و در میان دانشجویان، نفرت از دست دادن را مورد مطالعه قرار داد. او دو کلاس داشت که در هر دوی آن دو کلاس از روش ها و آزمون های مشابهی بهره میگرفتند. هر کدام از سئوال های آزمون های وی یک نمره داشت که اگر پاسخ اشتباه به آن داده می شد، یک نمره نابود میشد و اگر درست جواب داده می شد یک امتیاز را برای آن دانشجو به همراه داشت.

داگلاس در کلاس اول خود به دانشجویان گفت درصورتی که ۵ امتیاز را در این آزمایش کسب کنند ضروری نیست در آزمایش پایانی شرکت کنند. ۴۳ درصد از دانشجویان این کلاس نمره ۵ را از این آزمون کسب کردند. و اما در کلاس دوم، داگلاس به دانشجویانش گفت که آزمایش پایان ترم دلبخواهی است و قادر هستند در آن شرکت نکنند مگر اینکه دانشجویی نتواند در این آزمون نمره ۵ را کسب کند. در کلاس دوم ۸۲ درصد از دانشجویان قادر بودند نمره ۵ را کسب کنند. باورتان می شود؟

در حالت دوم دانشجویان باور داشتند که این حق را یافته اند که بتوانند در آزمون نهایی شرکت نکنند و این آزمون برایشان حالت اختیاری پیدا کرده بود و با از دست دادن آزمون اول، این احتمال برای شان نابود خواهد شد. در واقع ذهنیت از دست دادن، باعث می شد که آنها انگیزه بیشتری برای کسب نمره ضروری در آزمون اول را بدست آورند.

در گروه اول چیزی برای از دست دادن موجود نبود و بدست آوردن یک موقعیت تازه آن قدر که از دست دادن موقعیتی، عذاب آور است، قادر نیست در فرد انگیزه ای برای برگزار کردن حتمی کار به وجود آورد.

این از دست دادن چه در رابطه با پول باشد، یا حقی و… اطمینان حاصل کنید که چیزی را برمی گزینید که بتوانید آن را صاحب شوید و آن همان چیزی باشد که به شما احساس ارزشمندی بیشتری می دهد.

مورد آخر را هم به مرحله عمل درآوریم: از روند نفرت از دست دادن برای ایجاد بیشترین میزان انگیزه در خودتان بهره ببرید. وقتی که انگیزه کافی برای انجام یک کار را ندارید قادر هستید از تاثیرات روانشناسی رفتارگرا بهره گیرید. مثلا اگر برای بدست آوردن یک میزان مشخص از پول تلاش می کنید، انتخاب بکنید اگر همان میزان را از دست بدهید چقدر احساس بدی خواهید داشت. آن وقت انگیزه بیشتری مییابید که تا آن را بدست آورید چرا که شما از دست دادن را دوست ندارید.

در واقع حس مالکیت، حسی است که می تواند هر دو نوع انگیزه، یعنی بیرونی و درونی را زیاد کند. البته عوامل بسیار دیگری همچون، نظم، اراده، پشتکار و توجه و تمرکز کافی نیز قادر هستند در این روند مؤثر باشند اما از همه اینها اصلیتر، انگیزه است. بدون انگیزه، امکان ندارد که قادر باش سختکوش تر به انجام کارها رسیدگی کرد.

همچنان مواردی که برشمرده شدند امکان می دارد لزوما برای همه افراد کارآمد نباشد. رویکردهای متفاوت دیگری هم وجود دارند که امکان می دارد برای این گروه بیشتر کارآمد باشند. یادمان باشد که رویکرد عالی با خودمان را کشف بکنیم و آن را مورد استفاده قرار دهیم.

–براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد–

گردآورنده : فرزين ی.

موفقیت و شادکامی در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سالک از نور هدايت ببرد راه به دوست
««« »»»
که به جايی نرسد گر به ضلالت برود

۳ روش ذهنی برای ازدیاد انگیزه (۲ عکس)

TT / 341 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال