http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

دانشمندانی که انسان های نرمالی نبودند (۹ عکس)

دانشمندانی که انسان های نرمالی نبودند (۹ عکس)

با دیگران به اشتراک بگذارید

دانشمندانی که آدم های نرمالی نبودند

برخی دانشمندان آدم های نرمالی نیستند؛ بعضی از آن ها با وجود موفقیت های علمی، شخصیت، نظریات و تجربیات احمقانه ای داشته اند.
هفته نامه همشهری جوان – محمدتقی حاجی موسی: برخی دانشمندان آدم های نرمالی نیستند؛ بعضی از آن ها با وجود موفقیت های علمی، شخصیت، نظریات و تجربیات احمقانه ای داشته اند.

ما به چه کسی می گوییم دانشمند؟ به کسی که احتمالا سال ها تحصیل کرده و سختی کشیده و بعد قادر بوده روی موارد علمی پیچیده ای کار و تحقیق کند و به دستاوردهای قابل ملاحظه ای برسد. در یک نگاه کلی، نین افرادی در زندگی شخصی خودشان افراد بسیار باشخصیت و متینی هستند و کمتر رفتارهای احمقانه از آن ها سر می زند یا به دلیل پشتوانه علمی ای که دارند کم رقم میخورد حرف های عجیب و غریب بزنند و تئوری های آبکی صادر کنند اما حقیقت این است که تعداد دانشمندان عجیب اصلا کم نیست و بسیاری از این افراد غیر از موفقیت های علمی در موارد مشخص در دیگر موارد نظرات چرند زیادی دارند که باعث شده فهرست های زیادی از احمق ترین و دیوانه ترین دانشمندان دنیا تهیه شود و دست به دست بچرخد.

این وسط افرادی مثل ژوزف منگله، فرشته مرگ نازی ها هم هستند که احمق نبوده اند اما در امور وحشیانه و غیرانسانی ید طولایی داشته اند و به دلیل خشونت زیادشان در آزمایش ها سرشناس شده اند.
این بار اما می خواهیم با بعضی دانشمندان آشنایی پیدا کنیم که یا برای رسیدن به اهدافشان مسیرهای احمقانه ای گذراندند یا این که در کنار دستاوردهایشان بر تئوری های بانمکی پافشاری می کردند؛ افرادی که بعضی کارهای آن ها برای ما مضحک و البته ترسناک است.

خوزه دلگادو؛ ۲۰۱۱- ۱۹۱۵

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس دانشمندانی که آدم های نرمالی نبودند
خوزه دلگادو که از دانشگاه مادرید فارغ التحصیل شده بود، ممکن بود از دانشگاه ییل لقب پروفسوری بگیرد اما تحقیقات او روی مهار ذهن همه چیز را تحت تاثیر قرار دارد؛ یعنی وقتی که او دهه های ۵۰ و ۶۹ در ییل، میله های الکترود را به مغز پستانداران وصل و تلاش می کرد آن ها را توسط ارسال امواج رادیویی مهار کند. بعدا هم میله را درون مغز پستانداران بزرگ تر مثل گاو و بز جایگزین کرد اما شاید هشداردهنده ترین آزمایش او روی حداقل ۲۵ نفر انسان بود. هر چند که این کار او فقط باعث خشم افراد می شد اما خودش میاندیشید دارد آن ها را مهار می کند. جمله ای از دلگادو وجود دارد که نقل میکنید: «ما باید به صورت الکترونیکی مغزها را مهار کنیم. در آینده، روزی مغز سربازان و ژنرال ها توسط دستگاه های الکتریکی مهار خواهدشد».
ورنر فورسمن؛ ۱۹۷۹- ۱۹۰۴
تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس دانشمندانی که آدم های نرمالی نبودند
در اوایل دهه ۳۰ میلادی ورنر فورسمن اعتقاد داشت که یک کاتتصر با میله جراحی نازک می تواند برای رساندن داروها به قلب بیماران وارد شود اما در اثبات ایده اش ناتوان بود و نمی توانست آن را آزمایش کند چرا که به وحشت میافتاد این کار باعث مرگ کسی شود. ولی بالاخره در مخالفت علنی با رییس بخش جراحی، فورسمن یکی از پرستاران را متقاعد کرد که این عمل را رویش به انجام رساند. پرستار با اکراه این ریسک را قبول کرد اما وقتی این کار ررا کرد، آگاهی نمیداشت چه بلایی سرش خواهدآمد. او خیلی راحت روی تخت عمل خوابید، انگار که قرار است یک بی حسی موضعی در بدنش به وجود آید.
دکتر برشی درست بالای آرنج پرستار بوجود آورد و میله را از درون سیاهرگ بازو به داخل بطن راست فرو کرد. یک مسافرت ۶۵ سانتی متری طولانی. سپس خیلی راحت هر دو راه افتادند و به بخش رادیولوژی رفتند تا مطمئن شوند میله درست مکان گرفته است. این مسئله باعث شد ۱۳ سال بعد زندگی هر دو نفر شامل تنبیهات شدید اداری بیمارستان شود.
زمینه کاری دکتر از قلب به ارولوژی عوض شد، مقام او تا یک افسر بهداری ارتش نازی کاهش داده شد و در جنگ دنیاای اسیر جنگی آمریکایی ها شد و پس از جنگ به عنوان یک کارگر الواربری مورد استفاده قرار داده شد اما پس از پایان تنبیهات دوباره به جهان پزشکی بازگشت.
این آزمایش خطرناک باعث شد فورسمن در سال ۱۹۵۶ نوبل پزشکی را ببرد.
سرگئی بروخوئنکو؛ ۱۹۶۰- ۱۸۹۰
تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس دانشمندانی که آدم های نرمالی نبودند
دانشمند اهل شوروی سرگئی بروخوئنکو بیشتر معروفیتش را به دستاوردهای اصلیش در زمینه عمل قلب باز مدیون است اما آزمایش های ترسناک خارج از ذهن او، دیگر عالم شهرتش است. بروخوئنکو تنها به تکه تکه کردن جانداران پس از مرگشان راضی عدم. درواقع او دوست نداشت وقتی این کار را می کند جانداران فوت شده باشند حتی پس از این که سرشان را بریده بود.
در اواخر دهه ۳۰ میلادی بروخوئنکو و تیم تحت هدایتش تعدادی آزمایش به انجام رساندند؛ مثلا در یکی از آن ها سر یک سگ را جدا می کردند و سپس آن را دور از بدنش به وسیله سر و ته کردن آن و رساندن خون با دستگاه، زنده نگه می داشتند تا ببینند چه اتفاقی می افتد اما این تنها کار هیولایی بروخوئنکو عدم. شکل دیگر کار او این بود که تمام خون بدن یک سگ را از بدنش بیرون می کشید تا بعدا احتمالا توسط فرانکشتاین شوروی- لقبی که به بروخوئنکو داده بودند- زنده شود. این آزمایش های بروخوئنکو سال ۱۹۴۰ در فیلمی با عنوان «امتحانهایی در زمینه احیای اندام ها» جلوی دوربین رفت.
ویلیام باکلند؛ ۱۸۵۶- ۱۷۸۴
تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس دانشمندانی که آدم های نرمالی نبودند
ویلیام باکلند، فارغ التحصیل کالج کورپوس کریستی، آکسفورد و معاصر با داروین، به عنوان اولین کسی که شرح کاملی درباره فسیل دایناسور مگالوساروس نگاشت، شناخته می شود اما او در زمان فراغت، فوت شدی بود که روی خوردن هر چیزی اصرار داشت و منظور از هر چیزی خیلی واضح و مشخص است. از جمله کباب جوجه تیغی، شترمرغ، پلنگ، سگ و حتی ادرار خفاش اما به هر حال شاید بزرگ ترین ادعای ذائقه ای باکلند این باشد که نقل کرده قلب چروکیده لویی چهاردهم را خورده است! مسئله ای که مسلما حرف هایش در رابطه با مگالوساروس را هم تحت الشعاع میگذارد.
پس از خواندن سرنوشت لاکلند امکان می دارد هر دانشمند دیگری تصور کند برای داشتن جایگاهی در کتاب تاریخ باید در برابر آزمایش های عجیب تسلیم شود و هر چیزی را که سر راهش سبز شد، گاز بزند، البته شاید هم اینگونه جواب ندهد.
جان پل استاپ؛ ۱۹۹۹- ۱۹۱۰
تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس دانشمندانی که آدم های نرمالی نبودند
چاک یگر اولین کسی بود که در سال ۱۹۴۷ دیوار صوتی را شکست اما آن موقع کسی آگاهی نمیداشت که اگر در این سرعـت، خلبان از هواپیمایش بیرون بپرد چه اتفاقی برایش خواهدافتاد. تئوری نقل میکرد شتاب منفی ناگهانی باعث می شود تا G بسیار زیادی به خلبان وارد شود که امکان می دارد از توان تحمل انسان خارج باشد و خلبان در لحظه فوت بشود.
در همان لحظه تصور می شد، ۱۸ برابر G یعنی شتاب قیمتیش زمین حداکثر میزان قابل تحمل توسط انسان باشد. پس پزشک نیروی هوایی جان پل استاپ بر آن شد این مسئله را روی بدن خودش امتحان کند و ببیند چه اتفاقی برای خلبان ها خواهدافتاد.
برای این آزمایش نیروی هوایی ایالات متحده یک سورتمه دیزاین کرد که می توانست استاپ را سریع به جلو براند و سپس ناگهان متوقف شود و او رادر یک استخر آب بیندازد. حرکت با ۱۴۵ کلیومتر در ساعت شروع شد و سرعت کم کم بالا برده شد. در وقتی که سورتمه متوقف شد، سرعت به ۱۰۱۷ کیلومتر بر ساعت رسیده بود و وقتی پزشکان به او رسیدند، مضرات شدیدی دیده بود از جمله شکستگی دنده ها، جمجمه و استخوان ها پس از این حادثه او دچار سردرد شدیدی شده بود و حتی برای چند روز بینایی اش را از دست داده بود، چرا که چشم هایش تقریبا نزدیک بود از کاسه سرش بیرون بزنند. او در این آزمایش ۴۲.۵ برابر G را آزمود که تقریبا برابر با این است که یک فیل ۳۱۷۵ کلیوگرمی روی شما بایستد.
بری مارشال؛ ۱۹۵۱
تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس دانشمندانی که آدم های نرمالی نبودند
در اوایل دهه ۸۰ میلادی روبین وران و بری مارشال درباره باکتری اچ پیلوری تحقیق می کردند و پیش بینی هر دو این بود که این باکتری با زخم معده و رطان معده رابطه دارد اما بقیه معتقد بودند اسید درون معده آن قدر قوی است که هیچ باکتری خاصی قادر نیست در آن دوام بیاورد.
هر دو دانشمند تلاش های ناکامی برای ایجاد زخم معده در خوک ها از طریق این باکتری به انجام رساندند و در نهایت مارشال ناامید شد و وقتی اعصابش به هم ریخت، یک دفعه بخشی از باکتری های کشت شده را قورت داد و امیدوار بود ظرف چند سال آینده دچار معضلات معده ای شود اما در عوض، پیامد باکتری تنها چند روز بعد به دست آمد.
کمتر از یک هفته بعد، مارشال دچار استفراغ های شدید شد و تنفسش به دلیل فساد باکتری به سختی افتاد و معده اش دچار التهاب شد. او تا دو هفته بعد چرک خشک کن به کار برد و در نهایت هم بهبود پیدا کرد. سال ۱۹۸۵ آن ها نتایج تحقیقات شان را انتشار دادند ولی تا سال ۲۰۰۵ زمان برد که مارشال و وارن، نوبل پزشکی را گیرند.
نیکولاس مینوویچی؛ ۱۹۴۱- ۱۸۶۸
تصویر و عکس شماره ۷ ⇩تصویر و عکس دانشمندانی که آدم های نرمالی نبودند
اعدام از طریق آویخته شدن به دار، هزاران سال است که انجام می شود اما نظرات گوناگونی در رابطه با این که دقیقا چه اتفاقی برای بدن انسان می افتد وقتی با یک طناب در هوا معلق شده، وجود دارد. نیکولاس مینوویچی دانشمند رومانیایی بیش از ۲۰۰ نمونه از دار زدن را چک کرد اما هنوز میاندیشید نکات کلیدی اهمیتی می داری را از دست داده است.
مینوویچی به این نتیجه رسید که وقتی او پس از مرگ افراد نتایج را چک میکند، نکات دست اول را از دست می دهد و برای همین اندیشید خوب ترین راه برای یافتن جواب ها این است که خودش را حلق آویز کند تا بفهمد چه اتفاقی می افتد.
طی دو هفته مینوویچی و همکارانش چند بار خود را حلق آویز کردند تا ببینند چه چیزی احساس می کنند. حالا نتیجه چه بود؟ تقریبا هیچی، چون هیچ کدام بیش از چند لحظه قادر نمیبودند درد را تحمل کنند.
آلن واکر بلر؛ ۱۹۴۷- ۱۹۰۰
تصویر و عکس شماره ۸ ⇩تصویر و عکس دانشمندانی که آدم های نرمالی نبودند
در سال ۱۹۳۳، آلن واکر بلر به یک عنکبوت مشکی ماده اجازه داد او را برای مدت ۱۰ ثانیه به دلیل مطالعه روی تاثیر زهر روی یک انسان بالغ نیش بزند. بلر ظرف چند دقیقه معضلات شدید تنفسی پیدا کرد، سپس دچار گرفتگی عضلانی در تمام بدنش شد. دو ساعت بعد او به دلیل افت ترسناک بیماری فشارخون به بیمارستان رفت. بدنش عرق کرده بود، روی زمین افتاده بود و از درد به خود می پیچید. او با وجود درد شدیدی که تحمل می کرد به پزشکان نقل کرده بود قرار بدهند آن قدر آن جا بماند تا بتوانند از او نوار قلب بگیرند.
یک روز زمان برد تا او بتواند دوباره سرپا شود. با وجود همه چیزهای دیگر قلب او دچار معضلی نشد. چند هفته بعد تمام پیامد سم نابود شد. سپس بلر به یک نتیجه نورانی رسید، آن هم این که سم عنکبوت مشکی ماده به شدت برای انسان ها خطرناک است!
استابین فیرث؛ ۱۸۲۰- ۱۷۸۴
تصویر و عکس شماره ۹ ⇩تصویر و عکس دانشمندانی که آدم های نرمالی نبودند
استابین فیرث محققی در دانشگاه پنسیلوانیا بود که روی یک نقش علمی خاص و البته یکی از خطرناک ترین های آن فعالیت میکرد. به عنوان یک دانشجوی دکترا او در این ایده غرق شده بود که تب زرد واگیردار نیست و این غرق شدن تا حدی جلو رفت که او به آزمایش های بزرگی برای اثبات آن دست زد.
فیرث یک تیغ به دست گرفت و با اعتماد به نفس بسیار بالا آن را روی دستش کشید تا کاملا بریده شود. سپس استفراغ یک بیمار مبتلا به تب زرد را روی جراحتش ریخت. وقتی که اتفاق خاصی نیفتاد و استابین تفاوتی حس نکرد، همان ماده را به چشم هایش مالید و بعد اندکی از آن مایع حال به هم زن را خورد و به عنوان آخرین حرکت احمقانه، خودش را به خون ادرار و بزاق بیمار آغشته کرد.
در نهایت فیرث وقتی که پس از تمام این کارها و گذشت زمان مریض نشد، تئوری اش را ثابت کرد. با این همه حالا همه ما آگاهی میداریم که فیرث وقتی همه این کارها را کرد که بیماران از مرحله سرایت عبور کرده و رو به بهبود بودند. به واژه دیگر، با این که فیرث استفراغ یک بیمار را خورد، هیچ مددی به درمان این بیماری نکرد و حالا همه آگاهی میدارند که تب زرد یک بیماری واگیردار است و با نیش پشه هم رسانده میشود.

______________________

تهیه و تدوین: تورانبانو ض.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

قانع به خيالی ز تو بوديم چو حافظ
««« »»»
يا رب چه گداهمت و بيگانه نهاديم

دانشمندانی که انسان های نرمالی نبودند (۹ عکس)

TT / 262 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
ویدیو فیلم کلینیک مادر دکتر خان مرد پناهی ( آپارات )
فیلم دختر کردی که ترک بود ( آپارات ) -دانلود و پخش
فیلم ستاره تازه فضای مجازی که از قهوه چی به مانکن بدل شد ( آپارات ) -دانلود و پخش
کلیپ فیلم آموزش مقدار رضایت مشتریان از خدمات بازاریابی
جلو روی ارتش کشور سوریه تا دروازه شرق «حلب»/تلفات سنگین «النصره» و «نورالدین زنگی» (۲ عکس)
کلیپ فیلم برنامه روزآمد ۴ ماه آبان پرویز درگی
کلیپ فیلم از بین بردن معضل اکو شدن صدا در بیلوکس
رمز بام های سرشار از دودکش شهر پاریس (۵ عکس)
ژورنال شیک ترین مدل لباس مجلسی گلدار زنانه و دخترانه ۲۰۱۷ – ۹۶
حاج محمد کمیل شب ۴ محرم ۹۵
حاج محمد کمیل شب ۳ محرم ۹۵
جزایر سه‌گانه متعلق به امارات نیست
درگذشت قهرمان ورزش های رزمی در یک سانحه رانندگی (عکس)
چینی ‌ها برای مصر پایتخت جدید می سازند+تصاویر
سارق خودروهای تهرانپارس دستگیر شد
بیوک میرزایی به « بختیارنامه» پیوست
به تلعفر حمله شود وارد میدان می شویم
حضور یک ترانه سرای جوان در امروزی ها
آسمان کدام استان‌ها بارانی است؟
عکس/ استتار جالب برای عکاسی از حیوانات!
تبلیغات