http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

نوای حزن و اندوه در شام غریبان مردم بیجار را به سوگ نشاند

نوای حزن و اندوه در شام غریبان مردم بیجار را به سوگ نشاند

با دیگران به اشتراک بگذارید

نوای حزن و اندوه در شام غریبان مردم بیجار را به سوگ نشاند

خبرگزاری فارس: بدیعی حزن و اندوه در شام غریبان مردمان بیجار را به سوگ نشاند

بدیعی حزن و اندوه در شام غریبان مردمان بیجار را به سوگ نشاند و مریدان امام حسین(ع) در این شب با شهدای کربلا و عاشورای حسینی تجدید بیعت کردند.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از بیجار، نام عاشورا که شنیده میشود، اندوهی رنج آور و غمی جانگداز، دل را چنگ می زند و اشک امان را می برد.

سال ۶۱ ه.ق عصر روز دهم محرم لشکر یزید پس از این که امام حسین (علیه السلام) را به شهادت رساند به دستور فرماندهان لعین خود دست به غارت و آتش زدن خیمه ها و اذیت و اذیت خاندان نبوت زدند.

روز عاشورا به پایان راه رسید غربت و مظلومیت امام حسین(ع) و ۷۲ تن از یاران باوفایش تاریخ را در برابر این همه عظمت به تعظیم فرود آورد و این صفحه از تاریخ تا همیشه شرمنده از بی وفایی خویش است.

بیجار گروس در روز عاشورا با مهمانی گل گیران نهایت حزن و اندوهش را در غربت و شهادت امام حسین(ع) نمایان کرد تا این روز سراسر غم را با غروب خورشید عاشورای حسینی و مستولی شدن تیرگی شب بر روشنایی روز به شب، یعنی شام غریبان برساند.

عکس و تصویری که با شنیدن شام غریبان در اذهان شکل می گیرد، غربت و اندوه کودکان و زنانی است که عاشورا را با تمام بی کسی هایشان به شام غریبان منتقل کرده اند.

سال ۶۱ هجری قمری عصر روز دهم محرم لشکر یزید پس از به شهادت منتقل کردن امام حسین (ع) به دستور فرماندهان لعین خود دست به غارت و آتش زدن خیمه ها و… خاندان نبوت زدند، آگاهی میدارم با بازگوی این وقایع تلخ و جانفرسا تاریخ از خجالت آب می شود که ای کاش وقت را نگه می داشت تا خجالت زده این ساعت و روز ماه و سال نشود.

با شهادت تنهاترین سردار، بانوان و کودکان را به اسارت بردند و در شبی چون شام غریبان شب یازدهم محرم در سوگ مولایشان امام حسین(ع) نشستند.

مریدان مولا امام حسین (ع) شاید شمعی را که در شام غریبان حسینی روشن می کنند بدین علت باشد؛ شام غریبان به وحشت افتیم آن لحظاتی است که شمع وجود سیدالشهداء در راه هدایت خلق آب گشته و چشم آغشته به خاک و بدون کفنش در خاک کربلا افتاده بود.

شام غریبان هیاهو ندارد حتی کمتر نوحه می خوانند و به سینه می زنند بیشتر زمزمه می کنند و بر سر می زنند آن هم آرام آرام، همانگونه که کودکان خسته امام حسین(ع) در زیر خیمه نیم سوخته آرام گریه بکنند و در سکوت شب به دور از دردهای تازیانه و سیلی های از کین لحظاتی را بیاسایند.

شام غریبان است، شمع ها آب می شوند همچون جان از غربت امام حسین و حضرت زینب (س)، پای در بقعه آیت الله فاضل گروسی قرار میدهیم و شب شام غریبان را به عزا می نشینیم.

غربت جانکاه امشب از گوشه و کنار بقعه احزان آیت االله فاضل گروسی، محفل عاشقان امام حسین می بارد، غربتی که از ناله های زینب(س) یاد می کند و از فراغ برادرش امام حسین(ع)….

امشب مداح و روضه خوان اهل بیت چه خوب یادآور شد؛ که دشمن می درخواست همه چیز را در چنین شبی در تاریکی شب محو کند، حتی جنایات خویش را و درخواست کربلا در کربلا بماند و پرتو نور قیام امام حسین(ع) را در تندباد حوادث محو و خاموش کند غافل از آنکه:

کربلا در کربلا می ماند اگر زینب عدم

خیمه ها بی پاسبان می ماند اگر زینب عدم

امشب عزاداران حسینی شمع ها را در دستانشان گرفتند و این شمع ها نشان از خیال خام و شکست دشمن است آنها آگاهی نمیداشتند با کشتن و به شهادت منتقل کردن امام حسین(ع) نور مولایمان کم فروغ و خاموش نمی شود؛ آری آن نور که خاموش نمی شود نور خدا است…

دشمن غافل از این بود که قیام امام حسین(ع) هزاران پرتو نور دارد و و در قلب میلیون ها عاشق امام حسین مکان دارد.

برخی می گویند ۱۴۰۰ سال و ماندگاری شور حسینی و عزا در ماتم شهادت امام حسین(ع) ؟! تعجب ندارد نور حسینی تا همیشه تاریخ پا برجا و در قلوب عاشقانش پرفروغ است.

شمع های شام غریبان حسینی نیز نشانه و نشانه همان نور محبتی است که خداوند در دل های آزاده تابانده و ماجرا شمع های شام غریبان همچنان باقی است…

-براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد-

تهیه کننده: غنچه ث.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مر غول را برافشان يعنی به رغم سنبل
««« »»»
گرد چمن بخوری همچون صبا بگردان

نوای حزن و اندوه در شام غریبان مردم بیجار را به سوگ نشاند

TT / 61 — TP / 8%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
کیلیپ فیلم استارمس..بازی جادویی آرمین ۵ساله از بابل +( آپارات ) پخش
استخدام برنامه نویس درشرکت Velvet’s (شرکت دانش مدیریت چابک)
کیلیپ فیلم یادگیری ساخت آگهی کوتاه قشنگ با افتر افکت tech9 +( آپارات ) پخش
فیلم یادگیری پیانو به گام ساده نشست دهم شامل یک قسمت ( آپارات ) -دانلود و پخش
کیلیپ فیلم یادگیری دانلود از یوتیوب +( آپارات ) پخش
کلیپ فیلم به چه دلیل برگزیدن های بیشتر سبب بر آن شوی بهتر نمیشود؟
فیلم تجزیۀ کسر به کسرهای جزئی ( آپارات ) -دانلود و پخش
کتاب جدیدی از ابوالحسن نجفی منتشر شد (۲ عکس)
سفارش هایی سودمند برای استفاده در منزل داری
چرا برنامه هفت مهم است
کربلایی محمد حسین پویانفر شب تاسوعا ۹۵
عکس جالب و دیدنی از شباهت مهدی سلطانی و دونالد ترامپ!
راه اندازی سطح ۲ در مدرسه امام صادق(ع) ازنا
کیلیپ فیلم بحر طویل در مدح حضرت آقا ماه بنی هاشم عباس بن علی(ع) +( آپارات ) پخش
کیلیپ فیلم ابتکار و هوش سرشار در دیزاین و طراحی و طرح و نقاشی +( آپارات ) پخش
کلیپ فیلم حرکات دلچسب طفل در وضعیت خواب عمیق
فیلم تست دلچسب کیسه سرسره نجات هواپیما ( آپارات ) -دانلود و پخش
کیلیپ فیلم اپل آیفون ۷ درحضور ماده مذاب +( آپارات ) پخش
ویدیو فیلم دراز کشیدن عمیق خارپشت بسیار دلچسب ( آپارات )
کلیپ فیلم سریعترین حسابدار دنیا در بانک
تبلیغات