"صبح تیره دل" آئین هم نوایی مازندرانی ها بر دلگویه های زینب کبری(س) (۲ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

"صبح تیره دل" آئین هم نوایی مازندرانی ها بر دلگویه های زینب کبری(س)

"صبح تیره دل" یا " مکن ای صبح طلوع" کهن آئین هم‌نوایی مازنی‌ها بر دلگویه‌های زینب کبری(س) که نوایش در اندک روستاهای مازندران به گوش می‌رسد.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   "صبح تیره دل" آئین هم نوایی مازندرانی ها بر دلگویه های زینب کبری(س)

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد ازمحمودآباد، سال های سال به ماه محرم نزدیک می شویم حال و هوای خاصی در وجودمان رخ می دهد حال و هوایی که به یادمون می اندازد که پیراهن های معضلی مون را از صندوقچه کهنه بیرون آوریم، بیرق و پرچم هایی از متنهای یاحسین(ع) یا ابوالفضل(ع) تهیه کنیم.

مداحان مرثیه هایشان را زمزمه گذارند تا شب های محرم با صدای رسا به مدیحه سرایی کنند. محرم شور حسینی را در دل همه بوجود مییاورد از خردسال ۴ ساله گرفته با سربند یاثارالله(ع)، پیرمرد ۷۰ ساله قدخمیده بین سینه بانوان با دسته های پینه بسته تا مادران جامع پوش سیاه و اشک ماتم زده بر چشمان غم گرفته.

گذشتگان ما این شور را رحلت کرده روایات بسیار دیگری تعریف می کردند، دورهم نشینی و صمیمت اهالی محلات، یک دستگی عزاداران بر سیاه بر تن کنی تکایا و حسینیه ها، برپایی سقاتلارهایی با چایی و نون خشک های نذری، دسته های سینه خانمی باستانی با توزیع نذری های شیر و خرما، آش و حلیم حال و هوایی بین عزاداران بوجود میاورد تا با یاد حسین(ع) و یارانش با زدن هر قطره آبی بر لب "سلام برحسین(ع) و یارانش" یزید و قومش را "لعن و نفرین" بفرستند.

هر یک از شب های محرم بر نامی واقعه کربلا در اذهان و از قدیم الایام در بین سوگواران حسینی قرار گرفته است یک شب برای علی اصغر(ع) شش ماهه، شبی دیگر علی اکبر(ع) رعنا، شب تاسوعا به نام علم دار و سقای کربلا، شبی بر یاد برادرزاده باوفا.

امروزه با گذشت سال های سال از برپایی مهمانیهای متفاوت عزاداری در مازندران و با آمدن روش های تازه ای از عزاداری ها بین جوانان و عاشقان حسینی و بهره گیری از سنج، طبل و زنجیر قیام خونین واقعه این ماه ماندگار شد و پیام عاشورا تا به امروز به کم و کاستی انتقال کشف کرد.

مازندران به عنوان دیار علویان و نخستین سرزمین حکومت علویان به مخصوص حکومت تشیع در کشورمان در این ایام شاهد برپایی کهن آئین هایی است که با گذشت قرن ها و با وجود کم رنگی سنت ها همچنان در کورسوی برخی از روستاها و بین روستاییان بی آلایش انجام می شود.

سنت هایی که نوجوانان هم پای کهن سالان قرار می گیرند و با بدیعی مدیحه سرایان سینه می زنند و اشک می ریزند. کرب خانمی، مراسم علم کشی پیرعلم، نخل گردانی، طشت شویی، قلک شکنی سنت هایی که در بسیاری از نقاط استان مازندران با آغاز ماه محرم به انجام رسانده میشود.

"صبح تیره دل" آئینی که به عنوان میراث کهن در بین سرزمین علویان ماندگار مانده است این روزها همچنان در اندک روستاهای این استان به اجرا در می آید.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   "صبح تیره دل" آئین هم نوایی مازندرانی ها بر دلگویه های زینب کبری(س)

"صبح تیره دل" یا " مکن ای صبح طلوع" باستانی است که بین مازندرانی ها مرسوم است و اهالی روستا از منازل خود بیرون می آیند و به یاد حسین(ع) و یارانش بیداری می کشند و با مدیحه سرایی و سینه خانمی به مانند سومین اختر تابناک با خدای متعال به دردودل توجه میکنند.

این کهن آئین روایات بسیاری در بین عزاداران حسینی رواج دارد که از ریش سفیدان و پیرغلامان محل به گوش شان رسیده و به عنوان میراثی ماندگار در دل شان مکان گرفته و امروز آن را به اجرا در می آورند.

روستای تازه آباد از توابع بخش سرخ رود شهرستان محمودآباد حدود ۱۵۰ سال این سنت را به همراه بزرگان محل اجرا می کنند.

اصلیترین روایت "صبح تیره دل" یا "مکن ای صبح طلوع" بر دردودل های نیمه شب بزرگ بانوی کربلا که به صبر و استقامت نینوا، زنده نگه داشتن قیام عاشورا می نامند، با شب دهم محرم است و از ستارگان، ماه تابان و سیاهی شب خواستار آن است تا طلوع نکنند تا عاشورایی نیاید صبحی که واقعه مهم عاشورا را برای بزرگ مردانی رقم می زند که با اندک نفرات ۷۲ تن شان حریفی بر ده ها ظلم جویان یزید بن معاویه می شوند تا به محافظت از ۶۶ خردسال و زن بی پناه توجه بکنند.

روایتی دیگر از این سنت دیریه روستاییان تازه آباد و سه روستای دیگر بخش سرخ رود به دردودل های برادر و خواهری برمی گردد که در آخرین شب از زنده بودن شان کنار هم قرار می گیرند و با آه و اشک زینب(س) و پند و نصیحت حسین بن علی(ع) به خواهر صبح طلوع می درخشد.

اهالی روستای تازه آباد یک ساعت مانده به اذان صبح برای هم نوایی دل گویه های بانوی صبر و ایثار کربلا و با شنیدن مداح اهل بیت(ع) بیدار شده و از منازل خود خارج و به سمت تکیه و سقاخانه رفته و تجمع می کنند.

بعد از جمع شدن روستاییان از خردسال و بزرگ، سالخورده و جوان و مادر و بچه به همراه مداحی که چراغی بر دست دارد و اشعار مداحان گذشته را دست به دست شده تا بدست شان رسیده را با صدایی رسا مدیحه سرایی می کند حرکت می کنند.

عزاداران حسینی تازه آباد با بدیعی "صبح تیره دل" با شنیدن ثنایی بر " ای صبح سپید، آخر به چه صورت می شوی ظاهر" مداح اهل بیت(ع) محمدرضا اسماعیلی اشک بر دیده می آورند گویی آن وهم که در کنار زینب کبری(س) قرار گرفته و دلگویه های ایشان را می شنوند.

اشعاری چون:

تو ای صبح سپید آخر به چه صورت می شوی ظاهر
که فردا می شود قربان خلال با حنجر عطشان
من امشب را استراحت نکردم میان خیمه نالیدم
ز حسرت بسکه باریدم چه سازم باغم هجران
کنار اکبرش لیلا کند درد دلش انشا
بنالد از غم فردا ز هجران فرزند نالان
مشو ظاهر، شود فردا شهید از کینه اعداء
ابوالفضلم در این صحرا کنار علقمه عریان
مشو ظاهر، شود بی سر حسین من چو گل پرپر
ایها نظر و لطفی بی اهل عزا بنما
رویم کربلا ببینیم همه صحن و سرایش را
تو ای صبح سپید آخر به چه صورت می شوی ظاهر

اهالی محل بعد از یک ساعت نوحه سرایی مداحان و عبور از پایین و بالای روستا با شنیدن صدای اذان صبح در هر نقطه ای از محل می ایستند و به حرمت آخرین بدیعی اذان صبح عاشورا با صدای جوان برومند کربلا حضرت علی اکبر(ع) توسط یکی از مداحان اذان نقل میشود که این نوا آخرین نجواهای زینب(ع) است تا به سمت خیمه برادر برود تا برای آخرین بار پشت سرش قامت الله اکبر ببندد.

روستاییان نیز بعد از اذان صبح همراه هم به داخل مسجد محل رفته تا بعد از وضو نماز صبح دهم محرم را قامت ببندند و قیامی را که برای اسلام ناب محمدی(ص) بوجود آمد را با برپایی نماز زنده نگه دارند تا آن را به صاحب عصر وقت(عج) منتقل بکنند به این امید که نماز صبح دهم محرم را پشت ایشان قامت ببندند.

گزارش از کبریا مقدس

__________________

گردآوری از : شاهين م.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

خموش حافظ و از جور يار ناله مکن
««« »»»
تو را که گفت که در روی خوب حيران باش

"صبح تیره دل" آئین هم نوایی مازندرانی ها بر دلگویه های زینب کبری(س) (۲ عکس)

TT / 101 — TP / 8%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال