مفهوم سعادت و خوشبختی از نگاه امام حسین(ع)


با دیگران به اشتراک بگذارید

مفهوم سعادت و خوشبختی از نگاه امام حسین(ع)

خبرگزاری فارس: مفهوم سعادت و خوشبختی از نگاه امام حسین(ع)

امام حسین(ع) خود صراط مستقیم است و راه سعادت را برای همگان به وحشت افتیم می‌کند، مرگ را مایه خوشبختی می‌داند، چون مبدأ و معادش را به درستی به وحشت افتیم و به این باور قلبی رسیده که سیر زندگی «مِنَ الله» شروع شده و با «الی الله» پایان می‌پذیرد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، از جمله عبارتهایی که از مفهومی بلند برخوردار، اما در نگاه مردمان معنای جالبی ندارد، مفهوم سعادت است. در نگاه اکثر مردمان سعادت یعنی خوش طی کردن و در رفاه و آسایش غوطه خوردن. و معادل فارسی سعادت همان خوشبختی است و خوشبخت را کسی آگاهی میداریم که جهان به مرادش باشد.
آیا سعادت یعنی اینکه جهان به مراد دلمان بچرخد و بتوانیم اسب مراد را سالیان سال در این میدان پر آشوب زندگی به جولان در آوریم؟ در مقابل اگر کسی به لذایذش نرسد و از خوشی ها محروم بماند یا از خوشی ها کناره گیرد، این شخص در شقاوت غوطه ور است؟ و یا خوشبخت یعنی کسی که به خواسته هایش در زندگی می رسد و در مقابل بدبخت یعنی کسی که به خواسته هایش نمی رسد؟
اما در منطق قرآن فقر و غناء هر دو امتحان الهی است و علامت خوشبختی غیر از اینهاست. خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: «فَأَمَّا الْإِنْسَانُ إِذَا مَا ابْتَلَاهُ رَبُّهُ فَأَکْرَمَهُ وَ نَعَّمَهُ فَیَقُولُ رَبِّی أَکْرَمَنِ وَ أَمَّا إِذَا مَا ابْتَلَاهُ فَقَدَرَ عَلَیْهِ رِزْقَهُ فَیَقُولُ رَبِّی أَهَانَنِ کَلَّا [فجر۱۷-۱۵] اما انسان هنگامی که خداوند او را برای امتحان اکرام می کند و نعمت می بخشد (مغرور می ‏شود و) نقل میکنید: پروردگارم مرا گرامی داشته! و اما هنگام که برای امتحان روزی را بر او تنگ بگیرد مأیوس می شود و نقل میکنید پروردگارم مرا خوار کرده! چنان نیست که شما خیال می کنید».
اگر سعادت آن است که اکثر مردمان می پندارند به تعبیر امیرالمؤمنین (ع): «در آن هنگام که در سایه عیش شاداب غفلت انگیز به جهان خنده میکرد و جهان هم به او تبسم میکرد (خنده تمسخر آمیز) ناگهان زمانه، خار خود را در او فرو برد و دوران، قوایش را در هم شکست. عوامل مرگ از نزدیک به او نظاره کردند. در این هنگام اندوهی درون او را فرا گرفت که آن را نمی شناخت، اندوهی پنهانی که تا آن لحظات آن را در کشف نکرده بود».
پس چرا مقطوع و ناپایدار است؟ به این خوشی گذرا و پایان پذیر که نمی توان دل بست و نام آن را سعادت قرار داد.
سالار شهیدان (ع) وقتی می بینند که به حق عمل نمی شود و از باطل اجتناب نمی ورزند مرگ در راه پاسداری از حق و ریشه کن کردن باطل را سعادت آگاهی میدارند؛ لذا با مرگ سرخ علاوه بر رسیدن به سعادت ابدی، و شکوفا کردن حیات خود، هم دین خدا و هم پیروان این دین را احیاء کردند.
آری سعادت این طوری معنا می شود؛ یعنی گاهی خوشی های زندگی که هیچ از خود زندگی هم باید چشم بست تا قادر باش به خوشبختی رسبد. این یک نوع تحلیل سعادت بود که در رفتار امام حسین (ع) ظهور یافت.
حال اگر در زندگی دنیوی بخواهیم خوشبختی را جست وجو کنیم باید برای این پرسش پاسخی تهیه کنیم که «زکجا آمده ام آمدنم بهر چه بود… به کجا می روم آخر ننمایی وطنم».
امیرالمؤمنین (ع) می فرمایند: «خداوند رحمت کند کسى که آگاهی بدارد از کجاست و در کجاست و به سوى کجا روان است». کسی که برای این سؤالات پاسخ داشته باشد زندگی خود را بر اساس همان پاسخ ها تنظیم می کند و آنگاه قادر هست خوشبختی را درک کند.
کسی که در مکتب قرآن بزرگ شده باشد آگاهی میدارد که مبدأش «إِنَّا لِلَّهِ» است و مقصدش هم «إِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ» است. لذا امام حسین (ع) که خود صراط مستقیم است و راه سعادت را برای همگان به وحشت افتیم می کند برای احیای حق، مرگ را مایه خوشبختی آگاهی میدارد، چون مبدا و معادش را به درستی به وحشت افتیم کرده و به این باور قلبی رسیده که سیر زندگی «مِنَ الله» شروع شده است و با «الی الله» پایان می پذیرد.
و اگر بشر قادر بود خود را به تندرست به مقصد برساند آنگاه قادر هست ادعای سعادت و خوشبختی بکند نه آنکه چندین صباحی خوش باشد و بعد هم با اعمال خود دست و پای خود را ببندد و اسیر لذات زود گذز خود باشد.
به تعبیر مرحوم میرفندرسکی: «عقل کشتی، آرزو گرداب و دانش بادبان …. حق تعالی ساحل و عالم همه دریاستی»
اگر کسی بتواند کشتی وجود خود را به تندرست و امنیت به ساحل برساند او خوشبخت است، و یکی از درس های عاشورا هم تحلیل سعادت برای طالبان واقعیت است.

-با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، کمک کنيد-

تهیه کننده: دل انگيز خ.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

پروانه او گر رسدم در طلب جان
««« »»»
چون شمع همان دم به دمی جان بسپارم

مفهوم سعادت و خوشبختی از نگاه امام حسین(ع)

TT / 79 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال