http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

هزاران تن به طرفداری از صلح در کلمبیا راهپیمایی کردند

هزاران تن به طرفداری از صلح در کلمبیا راهپیمایی کردند

هزاران تن به طرفداری از صلح در کلمبیا راهپیمایی کردند

هزاران تن از مردم کلمبیا در حمایت از توافق صلح بین دولت و شورشیان چپگرا در شهرهای مختلف این کشور راهیپمایی کرده‌اند.

این راهپیمایی در واکنش به نتیجه همه‌پرسی در مورد توافق بین دولت و گروه چپگرای “نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا – فارک” برگزار شد. در این همه‌پرسی، رای دهندگان با اکثریت اندکی به این توافق رای منفی دادند.

این دومین راهپیمایی حمایت از توافق صلح طی یک هفته اخیر است و به گزارش منابع محلی، گروه‌های مختلف مردم شامل کشاورزان، فعالان حقوق بومیان، دانشجویان و کارگران در آن شرکت داشتند و در شعارهای خود خواستار اجرای این توافق شدند.

در بوگوتا، پایتخت، بازماندگان قربانیان بیش از نیم قرن درگیری نظامی و خشونت در جنگ داخلی کلمبیا نیز به راهپیمایان پیوستند در حالیکه برخی از آنان، تصاویر بستگان کشته شده خود و شاخه‌های گل سفید را به نشانه طرفداری از صلح همراه داشتند.

توافقنامه صلح بین دو طرف پس از چهار سال مذاکره دشوار سرانجام اواخر ماه گذشته میلادی توسط خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری، و تیموشنکو، رهبر فارک امضا شد. رئیس جمهوری کلمبیا به خاطر نقش مهمی که در دستیابی به صلح با شورشیان فارک داشته جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۶ را دریافت کرد.

رئیس جمهوری کلمبیا گفته است که تمامی تلاش خود را برای “نجات” توافقنامه صلح به کار خواهد گرفت و رهبر گروه فارک نیز تمایل خود به صلح را مورد تاکید قرار داده است. پس از انتشار نتیجه همه‌پرسی، نمایندگان دو طرف جهت مذاکره برای یافتن راه حلی برای این مشکل بار دیگر در هاوانا، پایتخت کوبا ملاقات کردند.

مذاکرات صلح با میانجیگیری کوبا انجام گرفت و در مراسم امضای توافقنامه، رائول کاسترو، رئیس جمهوری آن کشور در کنار رئیس جمهوری کلمبیا و رهبر فارک حضور داشت.

مخالفان توافق صلح، به رهبری سناتور آلوارو اوریبه، رئیس جمهوری سابق کلمبیا، معتقدند که دولت به منظور کسب توافق فارک، امتیازاتی بیش از اندازه و ناموجه به این گروه داده است. توافق اولیه از جمله شامل مصونیت چریک‌های فارک از پیگرد قانونی و تخصیص تعدادی از کرسی‌های پارلمان به این گروه بود و آقای اوریبه از هر دو مورد انتقاد کرده و آنهار ا غیرقابل قبول دانسته است.

در طول جنگ داخلی کلمبیا، گروه فارک علاوه بر درگیری نظامی با ارتش، به ارتکاب اقداماتی مانند آدم‌ربایی، ترور و قتل مخالفان، ارعاب شهروندان و حتی ارتباط با قاچاق مواد مخدر به منظور تامین منابع مالی خود متهم بوده است.

روز گذشته، آقای اوریبه فهرستی از پیشنهادهای خود “به منظور تقویت توافق صلح در آینده” را به دولت این کشور تحویل داد و گفت پذیرش این پیشنهادها از سوی فارک باعث می‌شود صلح نهایی از حمایت گسترده‌تری در جامعه برخوردار شود. اگرچه جزئیات این پیشنهادها منتشر نشده، اما او گفته است که “در یک کشور مبتنی بر فعالیت نهادهای قانونی مانند کلمبیا، عدالت انتقالی نمی‌تواند شامل خودداری از مجازات کسانی باشد که مرتکب جنایات هولناکی شده‌اند.”

تا کنون فارک نسبت به رد توافق در همه‌پرسی واکنش تندی نشان نداده و روز گذشته، تیموشنکو، رهبر فارک گفت که حتی اگر گروه او آماده از سرگیری مذاکرات با دولت هم نباشد، از پذیرش “برخی تعدیلات” در متن توافقنامه رویگردان نیست. رهبر فارک که در یک مصاحبه رادیویی شرکت داشت، با اشاره به نتیجه همه‌پرسی گفت: “این وضعیت به همه ما امکان آن را داد تا برخی از تردیدهای خود را مشخص کنیم و به خصوص باعث شد تا توجه بخش اعظم مردم کلمبیا، یعنی بیش از ۶۳ درصد آنان که اساسا در همه‌پرسی شرکت نداشتند، به این واقعه تاریخی جلب شود.”

منابع خبری داخلی کلمبیا گفته‌اند که در مقایسه با راهپیمایی چند روز پیش، تعداد به مراتب بیشتری از مردم در راهپیمایی اخیر شرکت داشتند. به گفته آنان، این می‌تواند نشانه آن باشد که آن گروه از شهروندان که تا کنون توجهی به موضوع صلح با فارک نداشتند یا آن را صرفا در حیطه کار مسئولان حکومتی می‌دانستند، بالاخره آماده مشارکت در این روند هستند.

این مطلب در سایت "BBC فارسی" منتشر شده است.

منبع: سایر
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب
عکس بازیگران سریال ماه و پلنگ | عکسهای پشت صحنه سریال ماه و پلنگ
محسنی اژه ای:بحث تبادل خاوری با هودفر مطرح نبوده است
راه‌اندازی شبکه اجتماعی کاملا ایرانی
بازیگرمعروف پاپ‌خوان شد +عکس
سارا قمی: مربی سوئد خواستار جذب من است
دریافت رمز همراه بانک ملت از طریق سامانه بانکداری اینترنتی
استخدام بازاریاب و ویزیتور علاقه مند به فروش محصولات غذایی
ﯾﮏ ﻧﻔﺮ ﻣﻬﺘﺎﺏ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻗﻠﺐ ﻣﻦ ﺟﺎ ﮐﺮﺩ ﻭ ﺭﻓﺖ…
زمان پخش سریال ماه و پلنگ | ساعت تکرار ماه و پلنگ از شبکه ۳
حال جمشید مشایخی به دلیل مشکل ریوی نامساعد است
تک‌رقمی شدن بیکاری تا پایان دولت یازدهم منتفی است
حال جمشید مشایخی به دلیل مشکل ریوی نامساعد است
تریلر هنگام عرضه بازی Farming Simulator 17
روحانی: با برداشته شدن تحریم ها در باغ به روی مردم باز شد/ روابط بانکی ما با دنیا برقرار شده است/ آدم دروغگو انقلابی نیست
استخدام برنامه نویس اندروید،IOS،طراح UI / UX در اصفهان
درخواست آرژانتین از عراق برای استرداد ولایتی !
عکس زیبای الهام حمیدی در جزیره کیش | عکس اینستاگرامی الهام حمیدی
پیدا کردن نان پست شده سالم به سرباز جنگ جهانی اول بعد از 100 سال
پرداخت بیش از ۹۲۳میلیارد ریال سود انواع اوراق در آبان
مادهای ریمستر بازی Skyrim در پلی استیشن 4 تنها یک گیگابایت فضا در اختیار دارند