داروساز کم داریم یا زیاد / آینده داروسازان ایرانی


با دیگران به اشتراک بگذارید

داروساز کم داریم یا زیاد / آینده داروسازان ایرانی

عضو هیئت مدیره انجمن علمی مدیریت و اقتصاد دارو کشورمان با تشریح کمبود «۳۹ داروساز» به ازای هر ۱۰۰ هزار ایرانی براساس آمار دنیاای به عدم امنیت شغلی داروسازان اشاره کرد و نقل کرد: با شرایط کنونی در افق ۱۴۰۴ با مازاد ۹ هزار داروساز نیز مواجه خواهیم بود.

تصویر و عکس   داروساز کم داریم یا زیاد / آینده داروسازان ایرانی

به گزارش خبرنگار تندرست خبرگزاری تسنیم، دکتر سید حسام الدین شریف نیا -عضو هیئت مدیره انجمن علمی مدیریت و اقتصاد دارو کشورمان نسبت به عدم ایجاد زمینه های شغلی عالی برای داروسازان در کشور گزارش کرد و اظهار داشت: این مهم در سال های آتی وضعیت نامناسب تری کشف میکند و با توجه به روند فعلی اشتغال داروساز در کشور، در سال ۱۴۰۴ با مازاد حداقل ۹ هزار داروساز مواجه خواهیم بود.

شریف نیا با بیان اینکه جوامع کنونی جهان برای عبور با سرعت از اقتصاد ناکارآمد باستانی می کوشند نیروی انسانی ماهر و متخصص را در نوشته و ساختار هر برنامه ای گذارند، عنوان کرد: یکی از اصلی ترین نگرانی ها در این میان حفظ نیروی متخصص است که حفظ نیروی انسانی کارآمد، ایجاد انگیزه در جهت جبران خدمت و ایجاد احساس رضایت شغلی برای آنها باید در راس امور قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه جامعه داروسازی کشور سرشار از افراد متخصص و فرهیخته است، اضافه کرد: در سال های گذشته به خاطر اهمال های صورت گرفته، این نیروی کار متخصص با درگیریهای فراوانی مواجه بوده که از جمله اصلیترین آنها احساس عدم امنیت شغلی و عدم جبران خدمت آنان است.

وی یکی از عوامل ایجاد احساس عدم امنیت شغلی در این قشر را عدم ایجاد زمینه های شغلی عالی برای آنها عنوان کرد و ادامه داد: این وضعیت در سال های آتی شکل نامناسب تری کشف خواهد کرد و با توجه به روند فعلی اشتغال داروساز در کشور ( اشتغال ۷۸ درصد آنان در داروخانه شهری، کمتر از ۶ درصد در داروخانه های بیمارستانی، ۵ درصد در صنعت و ۵ درصد در نهادهای قانونگذار دارویی و ۶ درصد در سایر حرف مرتبط) همزمان با افزایش ظرفیت دانشکده های داروسازی، تاسیس دانشکده های داروسازی در سر تا سر کشور و نیز ورود بی رویه فارغ التحصیلان لیسانس و دکتری داروسازی از سر تا سر جهان به کشور و عدم برنامه ریزی عالی برای اشتغال آنان، در سال ۱۴۰۴ کشور با مازاد حداقل ۹ هزار داروساز مواجه خواهد بود.

این داروساز و دستیار تخصص مدیریت و اقتصاد دارو با اشاره به اینکه تعداد داروساز در کشور کشورمان هنوز با میانگین جهان فاصله زیادی دارد، تصریح کرد: ۲۳ نفر داروساز به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در شرایط کنونی داریم و افزایش این تعداد تا ۴۳ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر تا سال ۱۴۰۴، در برابر ۶۲ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در جهان است.

شریف نیا خلال ابراز اینکه با وجود این اختلاف گیرا، داروسازان حقوق و جایگاهی در خور شأن در نظام تندرست کشور نمییابند، نقل کرد: دلایل این موضوع را می شود در عدم یک سیاست ملی برای اشتغال داروسازان و عدم بهره گیری از توان بالای این قشر در نظام تندرست آگاهی داشت.

وی با اشاره به اینکه مطابق با میانگین کشورهای OECD تا ۱۸ درصد داروسازان در بیمارستان ها اشتغال دارند و البته نقشی اساسی در کاهش هزینه های نظام تندرست کشورشان دارند، بیان داشت: اشتغال داروسازان به عنوان داروسازان بیمارستانی؛ اشتغال بیشتر داروسازان در بخش بازاریابی دارویی شرکت های دارویی یا در شرکت های تولید و توزیع و واردات و صادرات دارویی؛ اشتغال داروسازان در شبکه های بهداشتی درمانی با توجه به افزایش اقلام دارویی ارایه شده توسط این مراکز بدون نظارت داروساز یا در شرکت های دانش بنیان و غیره دور از دسترس نیست ولی نیازمند برخی تغییرات قانونی و حمایت همه جانبه از سوی تمام داروسازان به خصوص افراد مؤثر داروساز و البته نقش حمایتی و توصیه ای صنف داروسازی به مراجع قانون قرار دهی (به عنوان نماینده تمام اقشار جامعه داروساز ) برای دستیابی به این اهداف است.

عضو هیئت مدیره انجمن علمی مدیریت و اقتصاد دارو کشورمان با ابراز تاسف از اینکه در سال های اخیر فرصت های فراوانی در اشتغال از جامعه داروسازی گرفته شده است، عنوان کرد: این موضوع همراه با وجود ظرفیت بالای پذیرش دانشجویان تازه بدون ایجاد زمینه ضروری برای اشتغال داروسازان باعث شده تا آینده روشنی درپیش نباشد.

شریف نیا خاطرنشان کرد: به چشم مییاید وقت آن رسیده تا تمام داروسازان کشور با مشارکت حداکثری در انتخابات جلو رو قدم در راه تحول شرایط کنونی بردارند و فارغ از نگاه به گذشته ( به جز احترام به دست آوردهای اجلاسهای قبلی)، آینده ای روشن را بوجود آورند.

— نظر يادتان نرود —

نگارش توسط : بهگل ف.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گر ديگران به عيش و طرب خرمند و شاد
««« »»»
ما را غم نگار بود مايه سرور

داروساز کم داریم یا زیاد / آینده داروسازان ایرانی

TT / 76 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال