http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

سخن عمرسعد را به امام حسین(ع) نسبت می‌دهند تا «مذاکره برد ــ برد» با دشمنان را توجیه کنند

 سخن عمرسعد را به امام حسین(ع) نسبت می‌دهند تا «مذاکره برد ــ برد» با دشمنان را توجیه کنند

تسنیم: حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین مؤمنی از مدرسین سطوح عالی حوزه علمیه قم،‌ شب گذشته در هیئت محبان الفاطمه(س) با انتقاد شدید از یک تحریف  بزرگ تاریخی درباره واقعه عاشورا که اخیراً در سخنان سروش محلاتی مطرح شده است، گفت: "یک فردی گفته است که امام حسین(ع) در کربلا قصد مذاکره داشته و برخی خجالت می‌کشند که این مطلب را بگویند!".
 
این استاد عالی حوزه و دانشگاه، با بیان اینکه گزارش منابع تاریخی حکایت از آن دارد که پس از ورود عمرسعد ملعون به کربلا، مذاکره در جایی میان دو لشگر صورت می‌گیرد و هر یک از طرفین با 20 نفر در این صحنه حاضر می‌شوند؛ خاطرنشان کرد: امام حسین(ع) با حضرت عباس(ع) و حضرت علی‌اکبر(ع) و عمرسعد هم با پسرش حفص و غلامش در این صحنه حاضر شده است.
 
وی با تأکید بر اینکه هیچ یک از اهل علم از به کار بردن واژه مذاکره برای این اقدام ابایی ندارد و خجالتی هم در کار نیست، ادامه داد: اما تمام سخن در معنایی است که برخی مسئولان اجرایی و اتباعشان همچون همین جناب سروش محلاتی بر مفهوم مذاکره تحمیل کرده و می‌کنند.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین مؤمنی افزود: تحریف آشکاری که بعضی از مسئولان اجرایی و برخی افراد دیگر بر کارکرد و ماهیت مذاکره انجام داده، حمل عبارت برد ــ برد بر این مفهوم و تحمیل آن بر تاریخ معصومان علیهم السلام است.
 
وی خطاب به آنها که مذاکره معصومین علیهم السلام با دشمنانشان را ذیل معنای «مذاکره برد ــ برد» معنا می‌کنند، گفت: "این حرف را که ناشی از بی‌سوادی است تکرار نکنید". مؤمنی تأکید کرد: نه مذاکره پیامبر(ص) در حدیبیه برد ــ برد بود و نه اقدام علی(ع) در صفین، نه حسن(ع) در مدائن و نه حسین(ع) در کربلا. اصلاً معنا ندارد که مذاکره میان حق و باطل برد ــ برد باشد. ابداً نمی‌توان گفت که معصوم(ع) به‌گونه‌ای مذاکره کند که به برد دشمن هم بینجامد؛ همواره برآیند مذاکره معصومین با دشمنانشان برای تحقق هدف نهایی برد جبهه حق و نابودی جبهه باطل بوده است.
 
این عضو مدرسین سطوح عالی حوزه علمیه قم، در هیئت محبان الفاطمه(س) گفت: آنهایی که این مطالب را مطرح می‌کنند،‌ اگر یک منطق مظفر هم خوب می‌خواندند می‌دانستند که جمع ضدّین محال است؛ نمی‌شود همزمان هم حق ببرد و هم باطل. اصلاً این حرف از نظر عقلی مضحک و خنده‌دار نیست؟ پس چگونه‌ است که به‌راحتی چنین سخنانی به زبان جاری می‌کنند؟
 
حجت‌الاسلام والمسلمین مؤمنی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه در  کربلا به‌خلاف ادعای آقای سروش محلاتی، امام(ع) هیچ‌گاه سخن از دست در دست یزید گذاشتن و یا به مرز رفتن را مطرح نکرده است، تصریح کرد: این حرفها تحریف تاریخ و دروغ مسلم است. سخن عقبةبن‌ سمعان غلام رباب(س) شاهد این مدعای ماست که گفت "در تمام مسیر همراه حضرت بودم و هیچ‌گاه چنین سخنی نشنیده‌ام". گویا این شایعه که حسین(ع) سه راه را پیشنهاد کرد ناشی از ادعایی بوده که عمرسعد در نامه‌اش به ابن‌زیاد مطرح کرد تا او را قانع کند که جنگ نشود و گفت که "حسین پیشنهاد کرده یا بگذاریم برگردد و یا به یکی از مرزها برود و یا به شام برود و دست در دست یزید بگذارد".
 
این خطیب شهیر در هیئت محبان الفاطمه(س) با بیان اینکه مطلبی که آقای سروش محلاتی اخیراً گفته سراسر شبهه مطلق است، گفت: کاملاً واضح است که هدف سیاسی آنها از طرح این شبهات چیست؛ اما باید آنها را انذار دهیم که از خدا و عاقبت به شرّی بترسند.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین مؤمنی خاطرنشان کرد: هدف امام از همه کارهایش هدایت‌گری و تأمین صلاح امت بوده است. اگر امام به‌دنبال پرهیز از جنگ است نه از باب ترس و ذلت بلکه از باب هدایت امت است. سخن گفتن امام حسین(ع) با عمر سعد به این شیوه بود که به او هشدار داد و نصیحت کرد و بعد از مشاهده اصرار عمر سعد بر مواضعش او را نفرین کرد.

منبع: رجا
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب
تیپ جالب دختر جوان پرسپولیسی در ورزشگاه اهواز (عکس)
صعود ده پله ای ایران در رده بند فیفا
قطع اینترنت میلیونها امریکایی بر اثر حملات سایبری
قیمت خودروهای کیا در بازار
خانم بازیگر راهی بیمارستان شد +عکس
چهره خندان بهنوش طباطبایی در اکران فیلم سیانور
درخواست شاکیان سعید طوسی از رئیس قوه قضائیه برای رسیدگی به شکایت
استخدام مهندس صنایع جهت همکاری در تهران
سوپ گل کلم و زردچوبه؛ سوپ فوق العاده مقوی
مرگ دختر هفت‌ساله حین عمل آپاندیس در کرج
مضرات ماساژ پوست نوزاد با روغن‌های گیاهی
تویوتا جایگزینی برای FJ کروز دارد
جدایی بهنوش طباطبایی و مهدی پاکدل
بازی Final Fantasy XV دارای بروزرسانی روز اول است
بازار داغ تغییرات در کابینه دولت یازدهم/ آقای روحانی! «معصومه ابتکار» را از قلم انداختید
استخدام منشی خانم با سابقه آشنا به Office و فتوشاپ
مهدی پاکدل و بهنوش طباطبایی از هم جدا شدند ؟!
زن ایرانی برترین ورزشکار ماه سپتامبر جهان شد (عکس)
دلیل عزل وزیر آموزش و پرورش در آغاز سال تحصیلی
فروش ویژه اقساطی تندر۹۰ E۲