http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

درس‌های رسوایی مالیاتی هلند برای ایران

درس‌های رسوایی مالیاتی هلند برای ایران

 خرید ویلای لوکس گران‌قیمت در موزامبیک، خرید ارابه طلایی و نوسازی قصر پادشاهی در خانواده سلطنتی هلند مدت‌هاست توجه خبرنگاران را به خود جلب کرده است. اکنون رسوایی مالیاتی می‌رود تا موجودیت این خانواده را به خطر اندازد.

خانواده سلطنتی هلند به خاطر زندگی پرزرق و برق و پرخرج‌اش مدت‌هاست در تیررس منتقدان قرار گرفته است. اکنون خبرنگاران متوجه پرونده مالیاتی این خانواده شده‌اند و تقلب‌هایی که در این باره رخ داده‌اند.

رسوایی مالیاتی کنونی خانواده سلطنتی هلند، ژرار آلدرز، تاریخ‌نگار برجسته را متعجب نکرده است. او می‌گوید این تفکر در خانواده سلطنتی هلند همواره وجود داشته؛ تفکری که مبنایش این است: «ما هیچ مبلغی نمی‌پردازیم و دولت باید تا حد ممکن مبالغی که پرداخت کرده‌ایم را به ما بازگرداند. این حق ماست.»

دریافت مالیات‌های پرداختی

در سال ۱۹۷۳ کابینه هلند زیرنظر پیت د یونگ، نخست‌وزیر وقت این کشور، قانونی را به تصویب رساند که برمبنای آن خانواده سلطنتی نیز موظف به پرداخت مالیات به خزانه دولت بود. اکنون یک شبکه تلویزیونی کشف کرده که مالیات‌های پرداخت شده توسط خانواده سلطنتی طی این سال‌ها به آنها پس داده شده است.

دیگر در هلند فاش شده که ژولیانا و بئاتریکس، ملکه‌های پیشین این کشور، مالیات‌های پرداختی به خزانه دولت را به طور مخفیانه پس گرفته‌اند. آن زمان مبلغی سالانه حدود ۱۵۰ هزار گولدن که معادل ۱۳۵ هزار مارک آلمان بود.

اسرار فاش شده در آرشیو ملی هلند موجود بودند و خبرنگاران تلویزیونی چندی است موفق شده‌اند با تحقیق در این باره این اسرار را فاش کنند. هنوز مشخص نیست که بازگشت پول به خانواده سلطنتی از چه کانال‌هایی انجام می‌شده است.

واکنش‌های شدید

گیدو د بونت، یکی از کارشناسان حقوق مالیاتی در این باره می‌گوید: «این اقدام را باید تحمیق مردم نامید. قانونی به تصویب می‌رسد و سپس از راه‌های مخفی کلیه بخش‌های این قانون کارآمدی خود را از دست می‌دهد.» این کارشناسان حقوق مالیاتی در ادامه می‌گوید به این ترتیب پارلمان و مردم به سخره گرفته می‌شوند.

نمایندگان کلیه احزاب هلند از مارک روته، نخست‌وزیر این کشور خواستار تحقیق و بررسی این موضوع شده و این سوال را مطرح کرده‌اند که آیا در حال حاضر نیز ویلم الکساندر، پادشاه وقت، چنین پول‌هایی دریافت می‌کند یا نه.

خیرت ویلدرز، سیاستمدار اپوزیسیون هلند در این باره گفته است: «وقتی مردم عادی در هلند نیز مجبور به پرداخت مالیات هستند، نباید خانواده سلطنتی از پرداخت مالیات معاف شود.» او خواستار شفاف‌سازی در این مورد شده است.

به گزارش ساعت ۲۴، پس از فاش شدن این رسوایی، بحث‌ها در هلند بر سر این موضوع که درآمد خانواده سلطنتی از بودجه مردم این کشور بسیار زیاد است افزایش یافته است. چندی پیش اعلام شد که شاهزاده آمالیا، که طبق قوانین سلطنتی در آینده ملکه خواهد شد، پس از رسیدن به سن ۱۸ سالگی سالانه ۱.۵ میلیون یورو از بودجه دولت دریافت خواهد کرد.

درس‌هایی برای ایران

۱- شفافیت اطلاعات درباره مالیات در هلند حسادت‌آفرین است و می‌تواند برای سازمان مالیاتی ایران درس‌آموز باشد. سازمان مالیاتی می‌تواند دست‌کم در حوزه غیرسیاسی مالیات‌دهندگان بزرگ را معرفی کند تا جامعه از آنها قدردانی کرده و فرارکنندگان از مالیات را نیز افشا کند تا جامعه نسبت به آنها واکنش نشان دهد.

۲- درس دیگر وجود رسانه‌های آزاد در هلند است که می‌توانند به آرشیوهای متعدد دستیابی داشته باشند و با کمی تحقیق افشاگری مثبت داشته باشند.

۳- درس دیگر اعتراض یکپارچه احزاب گوناگون با گرایش‌های متضاد نسبت به فرار مالیاتی خانواده سلطنتی است و این نشان می‌دهد که احزاب در دفاع از شهروندان و افشاگری کسانی که حقوق مردم و دولت را نمی‌دهند یکپارچه هستند و دنبال منافع جناحی نیستند.

منبع: ساعت 24
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
استخدام پروموتور با حقوق بالا در بازرگانی خاقانی در رشت
کیلیپ فیلم سرشعله Primus Etasolo +( آپارات ) پخش
کلیپ فیلم فلاسک های کوهنوردی Primus TrailBreak
فیلم فاتحه شیخ عوده الغلام المروانی ( آپارات ) -دانلود و پخش
کیلیپ فیلم یا ابولفز : +( آپارات ) پخش
کیلیپ فیلم اموزش ساخت بوتیک فشن برای باربی +( آپارات ) پخش
کیلیپ فیلم ترش کردن شکم را به چه صورت مهار کنیم؟ +( آپارات ) پخش
کیلیپ فیلم اجرای بی نقص در ۳۰ ماه خرداد از دکتر فضه سادات حسینی +( آپارات ) پخش
پخش یک فیلم از پرواز موجودی مانند اژدها در کشور چین +( آپارات ) پخش
کاریکاتور:: قصابان مشغول کارند
کاریکاتور:: وای بر ما
چقدر می‌دهی درمان شوی
پایان‌نامه‌فروشی در ایستگاه بهارستان
سردار آمپـول به روایت نماینده قم!
کیلیپ فیلم نشست یازدهم یادگیری برنامه لایتنر آنکی +( آپارات ) پخش
کیلیپ فیلم کشف آهن در بیسکویت! +( آپارات ) پخش
فیلم بادکنک محکم درمقابل آتش ( آپارات ) -دانلود و پخش
پارلمان اروپا دربارۀ ایران قطعنامه صادر کرد/ وزارت خارجه واکنش نشان داد
طعنه روزنامه حاجی فتح الله به سواد ستاره های پرسپولیسی که املای شان افتضاح است!
اسطوره فوتبال برزیل درگذشت
تبلیغات