اسباب بازی های سودمند برای رشد ذهنی کودک (۵ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

اسباب بازی های مفید برای رشد ذهنی کودک

انتخاب اسباب‌بازی یا انجام بازی مناسب برای کودک از جمله دغدغه‌های والدین است. لوازم یا بازی‌هایی که هم برای کودک جنبه سرگرمی و گیرا داشته باشد و هم به رشد ذهنی و جسمانی او یاری رسانند.
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس اسباب بازی های مفید برای رشد ذهنی کودک

انتخاب اسباب‌بازی یا انجام بازی مناسب برای کودک از جمله دغدغه‌های والدین است. لوازم یا بازی‌هایی که هم برای کودک جنبه سرگرمی و گیرا داشته باشد و هم به رشد ذهنی و جسمانی او یاری رسانند.

شاید اندیشیم که باید از لوازم یا بازی‌های خیلی خاصی برای این منظور استفاده کنیم اما زمانی سراغ لیلاسادات موسوی‌راد، روانشناس کودک می‌رویم و از او درباره این موضوع می‌پرسیم اسباب‌بازی‌های سهل اما نقش می داری را به ما شناسایی می‌کند که شاید پیش از این از کارکرد بالای آنها بی‌خبر بودیم. توضیحات او را در ادامه می‌خوانید؛

به طور کلی اسباب‌بازی‌های خوب، هم جنبه تعلیمی دارند و هم جنبه فکری و می‌توانند امکان خوبی را برای تخلیه هیجانی کودک فراهم کنند. نکته‌ای که وجود دارد این است که هر بازی کارکردهای خودش را دارد و روی بخش‌های گوناگون جسمانی و ذهنی کودک مؤثر است.

به همین دلیل والدین در هنگام تهیه اسباب‌بازی برای کودک می‌توانند با مشخص کردن حوزه‌ای که قصد دارند کودک‌شان در آن رشد یابد، اسباب‌بازی مناسب را برگزند. اما می‌توان به چندین نکته از اسباب‌بازی‌ها یا بازی‌های مناسب کودکان اشاره کرد و تاثیر آنها را در موارد گوناگون توضیح داد تا والدین آگاهی بدارند که در هنگام تهیه کرد اسباب‌بازی برای کودک‌شان به چه نکاتی باید دقت دارند.

۱. آجربازی
لگو یا آجربازی اسباب‌بازی شناخته‌شده‌ای برای والدین است. یک وسیله که از قطعات گوناگون و متعددی تشکیل شده و این قطعات توانایی سوار شدن روی هم و تشکیل یک سازه را دارند. همین وسیله به ظاهر سهل به عنوان خوب ترین بازی فکری شناخته می‌شود چون می‌تواند باعث رشد فکری و ذهنی و خلاقیت در کودکان شود.

این وسیله باعث می‌شود کودک هر بار با به کارگیری قوه تخیل و خلاقیت شکل تازه ای را بسازد و با انتخاب‌های بیشماری که برای نحوه گذاشتن قطعه‌ها دارد هر بار به نتیجه‌ای متفاوت برسد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس اسباب بازی های مفید برای رشد ذهنی کودک

۲. لی‌لی
این بازی دوست داشتنی دهه شصتی‌هاست که با توجه به فضای بازی که در حیاط منزل یا کوچه‌ها در اختیار داشتند با کمک یک گچ و یک تکه سنگ یا چوب ساعت‌ها با این بازی سهل سرگرم می‌شدند. خوشبختانه امروزه نوع ساختمانی این بازی نیز به بازار آمده تا کودکانی که دیگر به گچ و سنگ و حیاط دسترسی ندارند بتوانند در خانه این بازی را به انجام رسانند. این بازی به خاطر چهارچوب و قوانینی که دارد باعث افزایش تمرکز و بالارفتن مهارت‌های حرکتی و ذهنی کودک می‌شود.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس اسباب بازی های مفید برای رشد ذهنی کودک

۳. دارت
این بازی هم در میان بزرگسالان و هم در میان کودکان طرفداران خاص خود را دارد. علاوه بر اینکه بازی کم سروصدایی است و به فضا و امکانات خاصی نیاز ندارد اما برای افزایش تمرکز و مهارت‌های حرکتی و بدنی کودک بسیار مفید است.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس اسباب بازی های مفید برای رشد ذهنی کودک

۴. خمیربازی و گل‌بازی
احتمالا هیچ خردسالی پیدا نمی‌شود که از انجام این بازی‌ها لذت نبرد. اغلب کودکان به اینکه با دست‌شان ماده نرم و قابل انعطافی مانند خمیر یا گل را لمس کنند و شکل‌های گوناگون بسازند علاقه زیادی دارند. پیشنهاد ما به والدین این است که جلوی این گرایش کودک را نگیرند و با فراهم کردن شرایط بدون دغدغه از کثیف شدن کودک یا محیط پیرامون به او اجازه دهند این بازی را با خیال آسان انجام دهد.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس اسباب بازی های مفید برای رشد ذهنی کودک

خمیر یا گل‌بازی می‌تواند تاثیر قابل توجهی در تقویت مهارت حرکتی کودک داشته باشد، برای کودکانی که مچ دست یا سرانگشتان ضعیفی دارند، انتخاب عالی ای است تا به تقویت این عضلات کمک کند. همچنین این بازی مقدمه مهارت دست گرفتن قاشق و مهار آن و در سنین بالاتر مداد دست گرفتن توسط کودک است. علاوه بر اینها تخلیه هیجانی خوبی در این بازی نهفته است.

نی نی سایت

__________________

تهیه و تدوین: شادی س.

کودک و خانواده در بخش بارداری و کودک یاری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چو با حبيب نشينی و باده پيمايی
««« »»»
به ياد دار محبان بادپيما را

اسباب بازی های سودمند برای رشد ذهنی کودک (۵ عکس)

TT / 89 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات