آمریکا برای ادای احترام به مردم ایران، اسناد کودتای ۲۸ مرداد را منتشر کند


با دیگران به اشتراک بگذارید

آمریکا برای ادای احترام به مردم ایران، اسناد کودتای ۲۸ مرداد را منتشر کند

خبرگزاری فارس: ایالات متحده برای ادای احترام به مردمان کشورمان، اسناد کودتای 28 مرداد ماه را انتشار دهد

یک محقق آمریکایی با تاکید بر لزوم انتشار اسناد کامل نقش واشنگتن در کودتای ۲۸ مرداد ماه ۱۳۳۲، از منافع این اقدام برای اهداف منطقه‌ای ایالات متحده سخن گفته است.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، مدیر پروژه روابط ایالات متحده- کشورمان در دانشگاه «جرج واشنگتن» با تاکید بر لزوم انتشار اسناد کامل نقش ایالات متحده در کودتای ۲۸ مرداد ماه سال ۱۳۳۲ گفته است که این اقدام معادل نمایان کردن احترام به مردمان کشورمان خواهد بود.

«مالکوم بیرن» مسئول پروژه روابط ایالات متحده- کشورمان یک نهاد غیردولتی مستقر در دانشگاه «جرج واشنگتن» است و او در یادداشتی به مساله اسناد نقش ایالات متحده در کودتای ۲۸ مرداد ماه سال ۱۳۳۲ توجه کرده است.

او در پولیتیکو تصریح کرد: «درست برعکس آنچه شاید دولت ایالات متحده مییاندیشد، نگهداشتن و عدم انتشار اسناد قطعا به منافع ایالات متحده در منطقه یاری نمیرساند».

این محقق آمریکایی نگاشت: «60 سال پیش سیا و سازمان اطلاعات بریتانیا کودتایی را برانگیختند و نخست وزیر کشورمان را ساقط کردند و نظم مبتنی بر یک شاه آماده همکاری(با لندن و واشنگتن) را دوباره مستقر کردند».

او ادامه داد: «با گذشت بیش از ۶ دهه، کودتا علیه محمد مصدق و وقایع پس از آن، همچنان در حال ضربه زدن به روابط ایالات متحده و کشورمان است. اما به طرز عجیب و خارق العاده ای، آمریکایی ها(مردمان ایالات متحده) هنوز به همه اسناد تاریخیمداخله ایالات متحده در کودتا دسترسی ندارند و هنوز بخش اعظم اسناد فوق، محرمانه است. البته حداقل آن بخش هایی که سیا آنهار ا از میان نبرده است».

به گفته او، اخیرا هم وزارت خارجه ایالات متحده تحت زعامت جان کری بر آن شده که اسناد مذکور انتشار داده نشود چرا که «نگران» تاثیر آن بر شکنندگی بیشتر در روابط با کشورمان شود.

محقق آمریکایی ادامه می دهد: «میل به حفاظت از توافق اتمی سال ۲۰۱۵ که به سختی حاصل شده، قابل فهم است اما تصمیم به عدم انتشار اسناد کودتا، مبتنی بر سوءبرداشت ها و کج فهمی ها درباره خطرات و بی ملاحظگی در قبال منافع محتمل انتشار این اسناد مهم تاریخی است».

به گفته او، علل متعددی برای عدم انتشار اسناد فوق در سالیان گذشته گفته شده کهیکی از اصلی ترین آنها، حفاظت از «منابع و روش های» جامعه اطلاعاتی ایالات متحده و اشخاص و ماموران آن است.

بیرن تصریح کرد: «پایه دیگر مسدود کردن دسترسی به این اسناد، تمایل دولت بریتانیا برای سرپوش قرار دادن نقش انها در کودتا است. معضل این منطقه آن است که برای سال ها است که این سرپوش برداشته شده است. برای مثال، کرمیت روزولت که عملیات کودتا را در تهران اداره می کرد، یک کتاب خاطرات را در اواخر دهه ۱۹۷۰ با رضایت سیا انتشار داده و در آنها به دولت بریتانیا اشاره کرده است».

او نگاشت: «اما حالا وزارت خارجه ایالات متحده علت دیگری برای عدم انتشار عمومی و علنی این سند تاریخی جور کرده است و آن این است: به وحشت افت از واکنش شدید تهران».

این محقق آمریکایی از تجربه شخصی خود در مسافرت به تهران و گفته های مردمان کشورمان درباره نقش ایالات متحده در کودتای ۲۸ مرداد ماه سخن گفته است.

وی نگاشت: «این موضوع مشخص است که مردمان کشورمان برای سالیان دراز درباره نقش ایالات متحده در کودتای اواسط قرن بیستم اطلاع داشته اند. در سال ۲۰۰۰ زمانی من در یک کنفرانس در تهران درباره مصدق و دوره ملی شدن نفت شرکت کردم که این موضوع چندین هفته پس از گزارش نیویورک تایمز درباره تاریخ محرمانه کودتای سیا صورت گرفته بود. گزارش فوق برای حاضران در کنفرانس و رسانه های کشورمان، موضوع غافلگیرکننده ای عدم و آنها این موضوع را خبری کهنه درباره مداخلات ایالات متحده در امور داخلیشان می دیدند و برای آنها مداخله ایالات متحده در امور کشورمان، یک امر مفروض بود. آنها بیشتر به این موضوع به سوی خود کشیده میشدند که درباره نقش ایرانی هایی که در سرنگونی مصدق دست داشتند، حرف زنند».

محقق آمریکایی با تاکید بر اینکه «وزارت خارجه ایالات متحده به مکان باقی ماندن رحلت کرده، اینجا فرصتی برایش ایجاد شده است»، از اجماع کارشناسان و تحلیلگران آمریکایی مسائل کشورمان درباره انتشار اسناد مداخله واشنگتن در کودتای ۲۸ مرداد ماه سخن گفته است.

به گفته او، چنین کاری، «نمایان کردن احترام به مردمان کشورمان» و «محروم کردن تندروها در کشورمان» از پروپاگاندا درباره اسناد مداخله ایالات متحده در کودتا خواهد بود که در نهایت به نفع منافع واشنگتن خواهد بود.

______________________

تهیه و تدوین : سام ت.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دريای اخضر فلک و کشتی هلال
««« »»»
هستند غرق نعمت حاجی قوام ما

آمریکا برای ادای احترام به مردم ایران، اسناد کودتای ۲۸ مرداد را منتشر کند

TT / 150 — TP / 21%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال