مارادونا: من همچنان اسیر مافیای فوتبالم


با دیگران به اشتراک بگذارید

مارادونا: من همچنان اسیر مافیای فوتبالم

اسطوره فوتبال آرژانتین برخلاف زمان بازی، در زمان مربیگری درخشش چندانی نداشت اما او این مسئله را ناشی از مافیایی آگاهی میدارد که نمی خواهد او به موفقیت برسد.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس مارادونا: من همچنان اسیر مافیای فوتبالم

به گزارش “ورزش سه”، دیگو مارادونا همچنان خود را در مبارزه با مافیای فوتبال می بیند. از اولین بار که در اوایل دهه ۱۹۹۰ به اتهام مصرف کوکائین دستگیر شد تا حالا که تنها به دلیل حضور در دیدارهای اکرانی، نامش در سر خط خبرها قرار می گیرد. با این وجود او همچنان می تواند حرف هایی بزند که به تیتر اول روزنامه های اصلی دنیا مبدل شود. به همین دلیل نشریه اسپانیایی مارکا گفت و گوای مفصل با او به انجام رسانده که در شرح کامل آن را در ادامه می خوانید:

دیگو این روزها زندگی را چگونه طی میکنی؟

مقطع شگفت انگیزی از زندگی را مییازمایم. کنار افرادی هستم که دوستشان دارم؛ کنار فرزندان و نوه ام بنجامین. این روزها با کسی معضلی ندارم و در صلح با همه به سر می برم. به عبادت خدا توجه میکنم و از نصایح پاپ فرانسیسکو بهره می برم. در رابطه با فوتبال نیز با جانی اینفانتینو(رئیس فیفا) حرف زدم و به وی پیشنهاد دادم که فوتبال را در اختیار فوتبالیست ها قرار بدهد نه مدیران.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس مارادونا: من همچنان اسیر مافیای فوتبالم

اگر در فیفا منصبی به شما داده شود، چه کارهای به انجام خواهید رساند؟

کسی که به یک بطری لگد نزده قادر نیست در فیفا مشغول به کار شده و برای ما که از خردسالی با توپ بزرگ شدیم بر آن شوی کند. اینفانتینو خوشبختانه فوتبالی ها را وارد فیفا کرده است. با بوبان، روجری، ترزگه، هوگو سانچز و …حرف زده ام و همه برای پیشرفت فوتبال با یکدیگر هم نظریم. اینفانتینو به من گفته است که با من مشارکت خواهد داشت. ۳۰ سال است که برای اعتبار فوتبال در تلاش هستم.

پلاتینی(رئیس سابق یوفا) برای شما یک نومیدی بود؟

بله، او هیچ مددی به فوتبال نکرد و در ظرفی که غذا می خورد تف کرد. با او احترام زیادی را از دست دادیم اما دیگر گذشت. او ما را حتی یک دقیقه هم در تصمیم هایش دخالت نمی داد.

دیگر مربیگری نخواهید کرد؟ آخرین حضور شما روی نیمکت به ۲۰۱۲ بر می گردد.

چرا که نه. انگیزه این کار را دارم اما در جهان فوتبال و به خصوص مربیگری، یک مافیای بزرگ وجود دارد که در دست مدیران برنامه هاست. شاید دیده نشود ولی ۱۰۰ درصد وجود دارد. ایجنت ها هستند که نه بر اساس شایستگی ها بلکه بر اساس پول، مربیان را انتقال میدهند. اگر با آنها نباشی، به هیچ باشگاهی نخواهی رفت ولی من این کار را نکرده و نخواهم کرد. این حقیقتی است که به شما نقل میکنیم. در جهان مربیگری یک مافیای بزرگ وجود دارد که اگر با آنها نباشی، جایگاهی هم نخواهی داشت ولی آنها قادر نیستند مرا وادار به همکاری با خودشان کنند.

وقتی، مربیان آزادانه به استخدام مثلا رئال و میلان در می آمدند اما حالا شرکت های عظیم آنها را به باشگاه های بزرگ می فرستند. به طور مثال بنیتس(که برایش احترام قائل هستم) در رئال عملکرد خوبی نداشت؛ نه به دلیل بازیکنان که به دلیل ضعف خودش اما بلافاصله او به نیوکاسل رفت و قرارداد سه ساله بست. به نظر شما این طبیعی است؟

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس مارادونا: من همچنان اسیر مافیای فوتبالم

زیدان یک بازیکن بزرگ برای رئال بود و حالا مربی این تیم شده است. انتظار اتفاق مشابهی در رابطه با خودتان دارید؟

شاید من در حد مربیگری در بارسا یا تیمی بزرگ نباشم ولی این شانس را دارم تا برای یک تیم مدعی مربیگری کنم. من در مربیگری، تاوان شهرتم در زمان فوتبالم را دادم. وقتی نقل میکردند که یک بازیکن خوب بودن، برای یک مربی خوب بودن کفایت نمی کند و به همین دلیل از موفقیت های زیدان شادم. وقتی کرویف توانست پاسخ خوبی به کسانی که این ادعا را مطرح می کردند بدهد.

حالا که صحبت از مربیان است، به نظر شما دیگو سیمئونه در اتلتیکو شایسته فتح لیگ قهرمانان نبوده؟

او کار بزرگی در اتلتیکو به انجام رسانده است. چولو در ریورپلات، اوج و سقوط را باهم آزمود اما امروز در محضر بارسا و رئال قادر بوده اتلتیکو را در حد مدعی قهرمانی مطرح کند. در هر دو فینالی که اتلتیکو به رئال باخت، تیم او با فلسفه خودش و آنطوری که سیمئونه میاندیشید بازی کرد.

خیلی ها می گویند که فوتبال اتلتیکو کسل کننده است.

به من بگویید که تیم هایی که گیرا بازی می کردند حالا کجا هستند؟ آژاکس الان کجاست؟ این تیم گیرا بازی می کند ولی جامی در اروپا فتح نمی کند. بایرن اگر ۱۰۰ کیلومتر از آلمان رانده شود، کارش گره خواهد خورد، در حالیکه در بوندسلیگا رقیب ندارد.

و سبک تماشایی پپ گواردیولا

گواردیولا یک شخصیت استثنایی و یک پدیده است که کارش را خوب به انجام رسانده اما من معتقدم اینکه می گویند او خالق سبک تیکی تاکا بوده درست نیست. این سبک فوتبال را کرویف ابداع کرد. وقتی که من فوتبال بازی می کردم نیز هوادار سبک منوتی بودم.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس مارادونا: من همچنان اسیر مافیای فوتبالم

نظر شما در رابطه با رقابت مسی و رونالدو؟

من لالیگا و همه لیگ های دیگر را تماشا می کنم و باید نقل بکنیم که مسی و رونالدو یک سرو گردن از دیگران بالاتر هستند. رونالدو مرا به وجد می آورد چون همیشه خودش را نمایان میکند. در رابطه با مسی هم بارها نقل کرده ام که برای استثنایی بودن نیاز به فتح جام دنیاای ندارد و از گفتن این مساله دیگر خسته شده ام.

اجازه دهید مسی در آرامش باشد و اینقدر نگویید که او برای تیم ملی ارزش قائل نیست و سرود ملی را نمی خواند و ….. من به او برای خداحافظی با تیم ملی کاملا حق می دادم اما پس از تصمیم او به این کار، همان هایی که از وی نقد می کردند، برای منصرف کردن او دست به کار شدند.

این دو، سال های بیشتری به عنوان شماره یک دنیا خواهند درخشید؟

بله، معتقدم که چنین خواهد بود ولی چیزی که می خواهم نقل بکنیم این است که در آرژانتین بازیکنی نزدیک به مسی هم نداریم که این خوب نیست. روزی به پله نقل کردم که زمان ما در کشور برزیل و آرژانتین، چندین بازیکن با شخصیت و کلاس نزدیک به هم موجود بود اما حالا این طوری نیست.

مسی لالیگا و کوپا دل ری را با بارسلونا برد و رونالدو نیز لیگ قهرمانان و یورو ۲۰۱۶ را. کدام یک شایسته توپ طلا هستند؟

من برای توپ طلا ارزش زیادی قائل نیستم. سال ۲۰۱۴ نویر فاتح جام دنیاای شده بود و او باید برنده توپ طلا می شد ولی این عنوان به رونالدو رسید. قادر نیستم نقل بکنیم که مسی خوب تر از رونالدو است یا برعکس. من از تماشای بازی هر دو صفا میکنم و اگر مربی بودم، دوست داشتم هر دو برای من بازی کنند.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس مارادونا: من همچنان اسیر مافیای فوتبالم

و نیمار؟

تماشای بازی او هم لذتبخش است. او رقیب بزرگی برای لئو و کریستیانو است. کشور برزیل هرگز پا پس نمی کشد. وقتی ریوالدو، رونالدینیو و کاکا بودند و حالا نیمار نماد این کشور است. بارها دیده ام که بازیکنان حریف به وی ۲۰۰ بار لگد می زنند اما او بلند شده و به راهش ادامه می دهد.

کدام بازیکن رئال مورد توجه شما قرار دارد؟

لوکا مودریچ. او یک بازیکن کامل است که تسلط مخصوص ای به میانه زمین دارد. او را در پاسداری، میانه زمین و خط هجوم می بینیم که پاس می دهد و گل می زند. مودریچ بازیکن با شخصیتی است. موراتا هم از نظر من بازیکن آینده داری است ولی باید به او بیش از اینها در رئال اعتماد شود.

در رابطه با پاسداران حرف زنیم. از نظر شما راموس یک بازیکن سوپرکلاس است؟

برای من خیر. برای او احترام زیادی قائل هستم و بسیار با شخصیت است. او قدرت گلزنی بالایی هم دارد ولی معتقدم نسل تازه پاسداران، فاصله زیادی با گذشته دارند. باره زی، ویرکوود، میگلی، الکانسکو و …، اینها در سطحی به مراتب بالاتر از راموس و پاسداران کنونی بودند.

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس مارادونا: من همچنان اسیر مافیای فوتبالم

و پیکه کجای کار قرار دارد؟

معتقدم پیکه یک گام بالاتر از راموس است. او تسلط خوب تری روی توپ دارد ولی پیکه هم در حد پاسداران نسل من نیست. من از پیکه و راموس خوشم می آید ولی اگر حالا به پاسداران اینقدر اهمیت داده می شود، به دلیل عدم مهاجمان خوب است. مسی، رونالدو و نیمار، فاصله زیادی با دیگران دارند.

از تیم هایی که بازی سازی را با مدافعانشان شروع می کنند خوشتان می آید؟

بله در واقع زمان ما این طوری بود. دوست ندارم یک مدافع فقط کارش دفع توپ باشد. گاهی می بینم که ماسکرانو یک پاس ۵۰ متری می دهد و به خودم نقل میکنیم، ماچه، بازیکن در ۱۵ متری تو است و کار راحتتر را به انجام رسان؛ ولی فوتبال امروز این طوری است.

بازی پرو و آرژانتین(۲-۲) را دیدم و معتقدم تیم ملی کشورم باید خیلی بهتر از اینها فعالیت کند. مهاجمانی چون آگوئرو، ایگواین و دیبالا داریم ولی بدون مسی یک تیم متداولی شده ایم.(این مصاحبه پیش از شکست خانگی آرژانتین برابر پاراگوئه تنظیم شده است.)

تصویر و عکس شماره ۷ ⇩تصویر و عکس مارادونا: من همچنان اسیر مافیای فوتبالم

و اسپانیا می تواند فاتح جام دنیاای ۲۰۱۸ شود؟

اسپانیا همیشه بازیکنان شگفت انگیزی داشته و به دلیل سبک بازی اش تیکی تاکا، تیمی گیرا است. بازهم نقل میکنیم که تیکی تاکا را کرویف ابداع کرد نه پپ(خنده میکند)

کتاب شما با عنوان” این طوری قهرمان جهان شدیم”، با این جمله به پایان رسانده میشود که آرژانتین بعد مسی چه خواهد شد؟

بله، زمان ما ۱۰ بازیکن فوق العاده داشتیم اما حالا به زحمت بازیکنی در اندازه آنها می توان کشف کرد و این تقصیر مدیران است. واقعا پس از مسی چه بر سر آرژانتین خواهد آمد؟ به شدت نگران این قضیه هستم.

ترجمه: رضا سیف

— لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه بنويسيد —

نگارش توسط : پاكبانو ک.

ورزشی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

عالم از شور و شر عشق خبر هيچ نداشت
««« »»»
فتنه انگيز جهان غمزه جادوی تو بود

مارادونا: من همچنان اسیر مافیای فوتبالم

TT / 224 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال