نقش حضرت زینب(س) در پیشبرد اهداف نهضت حضرت ابا عبدالله(ع)


با دیگران به اشتراک بگذارید

نقش حضرت زینب(س) در پیشبرد اهداف نهضت حضرت ابا عبدالله(ع)

امام خمینی (ره) در گفتاری درس‌آموز نقش حضرت زینب (س) را همسنگ نقش برادر بزرگوارش امام حسین(ع) و یا قریب به آن و در همان راستای ستم‌ستیزی آن حضرت به حساب می‌‌آورد.

تصویر و عکس   نقش حضرت زینب(س) در پیشبرد اهداف نهضت حضرت ابا عبدالله(ع)

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، زینب کبری (س) از جمله شخصیتهای نمونه و منحصر به فردی است که در همراهی با حجت بن الحسن خود نمونه ای نداشته و نخواهد داشت، در همه تاریخ بشریت، خانمی با سیره و صفات حضرت زینب (س) کم نظیر است، چه کسی همانند او این همه مصیبت را تحمل کرده و شکرگزار خداوند است، چه کسی قادر هست آن همه مصیب در جریان عاشورا تحمل کند و در قصر دشمن حیدروار خطبه بخواند و دشمن را آنچنان حقیر شمرد که تاریخ بعد از گذشت هزار و چهارصد سال بر آن فخر کند؟ چه عاملی او را بر آن داشته تا نعمت خانه همسر را ول کرده و با دو بچه اش با قافله برادر در سرزمین شهادت و بلا فرو آید؟ آیا جز محبت امام حسین (ع) و عشق به همراهی و بذل جان خود و فرزندانش در این راه بوده است؟

حضرت زینب (س) در خطبه ای که در شام و در قصر دشمن ایراد کردند، یزید را «ابن طلقا» می خواند و در مکانی همکلام شدن با یزیذ را دون شأن خود می شمارد و در اوج اقتدار و غرور یزید از جاودانگی یاد و نام خودشان و ماندگاری وحی که مربوط به جد بزرگوارشان است و علو شأن و اوج مقام خاندان خود و در آخر از تیره روزی و بد فرجامی و سستی بنیان اقدامات یزید گزارش میکند و آنها را مبتنی بر ستم و ستم می شمارد که «… لعنت خدا بر ستمکاران باد» و چنین است که در این واقعه عظیم نقش زینب (س) بر جستگی خود را نمایان میکند، همان نقشی که حضرت امام خمینی(س) در گفتاری درس یاد گیر آن را همسنگ نقش برادر بزرگوارش حضرت سیدالشهدا(ع) و یا قریب به آن و در همان راستای ستم ستیزی آن حضرت به حساب می آورد:

«همان مقدارى که فداکارى حضرت ارزشی قبل خداى تبارک و تعالى دارد و در پیشبرد نهضت حسین (ع) یاری رسانده است، خطبه هاى حضرت سجاد (ع) و حضرت زینب (س) هم به همان مقدار یا قریب آن مقدار تأثیر داشته است، آنها به ما فهماندند که در مقابل جائر، در مقابل حکومت جور، نباید خانم ها و نباید مردها به وحشت بیافتند، در مقابل یزید، حضرت زینب(س) ایستاد و آن را همچو حقیر شمرد که بنى امیه در عمرشان همچو تحقیرى نشنیده بودند».

(صحیفه امام، ج‏17، ص ۵۴)

—با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما عزيزان، يارى نماييد—

تهیه از : ستاره ط.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

هوای مسکن ملوف و عهد يار قديم
««« »»»
ز ره روان سفرکرده عذرخواهت بس

نقش حضرت زینب(س) در پیشبرد اهداف نهضت حضرت ابا عبدالله(ع)

TT / 38 — TP / 9%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال