ایران گفتگو با ادیان و فرهنگ ها را با هدف نهادینه کردن صلح در دستور کار دارد


با دیگران به اشتراک بگذارید

ایران گفتگو با ادیان و فرهنگ ها را با هدف نهادینه کردن صلح در دستور کار دارد

وزیر ارشاد روز پنجشنبه در انجمن وزرای گردهمایی دنیاای فرهنگ در بالی اندونزی، گفت: ایران توسعه مکالمه با ادیان و فرهنگ ها را با هدف نهادینه کردن صلح، مدارا و احترام متقابل در دستور کار دارد.

تصویر و عکس ایران مکالمه با ادیان و فرهنگ ها را با هدف نهادینه کردن صلح در دستور کار دارد

به گزارش «نسیم آنلاین»، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این انجمن که در مرکز همایش های بین المللی جزیره 'بالی' اندونزی به انجام رسانده شد، گفت: کشورم با استفاده از پشتوانه تمدنی و فرهنگی دیرینه خود همواره بر اصل مکالمه تاکید دارد.

وی تنوع فرهنگی را نعمتی خدادادی و ثروت عظیمی آگاهی داشت که به خاطر ارزش های خاص موجود در آن قادر هست سهم سازنده ای در غنای میراث فرهنگی جهان و همچنین گسترش چشم انداز همکاری های مشترک میان ملت ها در قالب مکالمه میان فرهنگ ها بر عهده گیرد.

جنتی همچنین گفت: گردهمایی دنیاای فرهنگ در بالی قادر هست از ظرفیت های موجود در برخی نهادهای فرهنگی بین المللی در مسیر تحقق اهداف خود استفاده کند.

وی با اشاره به گردهمایی مکالمه و همکاری های آسیا که هفته جاری با شرکت دکتر حسن روحانی، رئیس ایران در بانکوک پایتخت تایلند به انجام رسانده شد، این گردهمایی را از ظرفیت هایی اعلام کرد که گردهمایی دنیاای فرهنگ قادر هست از آن استفاده کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهارداشت: این گردهمایی که برپایه مکالمه بوجود آمده است سعی دارد فارغ از مباحث و مشاجرات سیاسی، راه های تازه ای را برای ایجاد همکاری های منطقه ای با تمرکز بر مسائل توسعه ای دنبال کند.

وی در ادامه گفت: ایران به عنوان مسئول پروژه همکاری های فرهنگی این گردهمایی و با توجه به اهمیت نقش فرهنگ در نزدیکی بین ملت ها و ایجاد همبستگی بین کشورهای آسیایی، کلکسیونی از فعالیت ها و سیاست های فرهنگی را در این زمینه در دست برنامه ریزی و اقدام دارد و قادر هست حلقه اتصال و همکاری مشترک این دو گردهمایی به حساب آید.

جنتی در ادامه تاکید کرد در فضای پرالتهاب بین المللی که انسان معاصر را درگیر درگیریها و منازعات مختلفی کرده است، ایجاد یک فضای عالی برای بحث و مکالمه و ارائه راهکارهای مربوط به مبدل کردن فرهنگ به بخشی از دستور اخلاقی برای مشارکت، درک و احترام متقابل به یکدیگر و ایجاد یک جامعه دنیاای هماهنگ و عدالت محور، حرکتی سازنده و اثرگذار حساب میشود.

وی با اشاره به تحولات با سرعت و همه جانبه در جهان و ورود متغیرهای متعدد در صحنه های بین المللی که بر نوع مناسبات و روابط انسان ها مؤثر است، گفت: این تحولات ما را بر آن می دارد تا بیش از هر وقت دیگر با مشارکت و مسئولیت پذیری همه اعضای یونسکو از ظرفیت های مثبت و بالای عنصر فرهنگ به مثابه تکیه گاه و عاملی مستحکم برای امنیت و توسعه پایدار در جهان استفاده کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه فرهنگ در پس تمام کنش های فردی و اجتماعی پنهان است و بعد ارزشی دارد، گفت: (فرهنگ) خوب و بد را می آموزاند و تذکر می دهد. بعد ادراکی دارد و تمام رفتارهای ما از جمله رفتارهای سیاسی را به نحوی جهت می دهد.

وی در ادامه روند رو به گسترش تعصب و نفرت های غیرمنطقی در قرن بیست و یکم و تجربه روند رو به تزاید تعصب و نفرت را نکته اشاره گذاشت و گفت: نگرش های مذهبی که به درستی بخش طلاق ناپذیر از سنت های فرهنگی جوامع حساب میشود و آموزه های آن نیز برپایه عدالت، صلح و مدارا پی ریزی شده است، متاسفانه تبدیل به عاملی جهت نفرت انگیزی و منازعه انسان ها با یکدیگر شده است.

جنتی تاکید کرد: این فرآیند نامطلوب علاوه بر مخاطرات و زیانهای جبران ناپذیر، بر هم زننده هماهنگی اجتماعی و فرهنگی و همزیستی فرهنگ ها و تمدن هاست که برپایه تعامل و دادوستد صلح آمیز بوجود آمده است.

****نظرات شما براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود****

نگارش توسط: پريدخت ح.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چشم فلک نبيند زين طرفه‌تر جوانی
««« »»»
در دست کس نيفتد زين خوبتر نگاری

ایران گفتگو با ادیان و فرهنگ ها را با هدف نهادینه کردن صلح در دستور کار دارد

TT / 83 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات