حرکت اثرگذار فرهنگی به «صبر»، « بودجه» و «نیروی متخصص» نیاز دارد


با دیگران به اشتراک بگذارید

حرکت اثرگذار فرهنگی به «صبر»، « بودجه» و «نیروی متخصص» نیاز دارد

یک کارشناس امور مذهبی با اشاره به موازی کاری برخی از دستگاه‌های فرهنگی، معتقد است که کار فرهنگی اثرگذار به ایده خوب، بودجه عالی و نیروی کارآمد و متخصص نیاز دارد.

تصویر و عکس   حرکت اثرگذار فرهنگی به «صبر»، « بودجه» و «نیروی متخصص» نیاز دارد

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرگزاری تسنیم «پویا» در روزهای باقیمانده تا راهپیمایی عظیم اربعین حسینی(ع) نیاز است که توجهات بیش از گذشته معطوف به این داستان عظیم الهی شود؛ این توجه خواه از جهت قلبی و معنوی و خواه از جهت فکری و عملی می‎تواند باشد. توجهات معنوی معمولاً با تجربه و خاطرات شخصی از پیاده‎روی اربعین حسینی حاصل می‎شود و صحبت درباره آن نیازمند درک مخاطب از این سفر است. اما در بُعد جریان‎سازی فکری و فرهنگی در راستای تبیین فرصتها و تهدیدات پیاده‎روی اربعین حسینی(ع) نیازمند ارائه راهکارهای اندیشمندان و مسئولین فرهنگی جامعه است.

با حجت‎الاسلام شیخ مهدی حسن‎آبادی، کارشناس مسائل مذهبی در این باره به گفت‎وگو نشستیم که مشروح آن را در ذیل می خوانید:

تسنیم:پیاده‎روی اربعین حسینی در سالیان اخیر مرزها را شکافت و نور آن که نشأت گرفته از نور امام حسین(ع) است، توجه مردمان از ادیان و رنگهای گوناگون را به سوی خود جلب کرد و به جرأت می‎توان گفت گستره موثری آن به نحو قابل ملاحظه ای گسترش کشف کرده است. حال با توجه به این فضا چطور اربعین را فرصتی برای مقابله با تهدیدات و مشکلات اجتماعی و فرهنگی و اصلاح امورات آگاهی بداریم؟

اینکه می گویید اثر نور امام حسین(ع) از جانب خداست، مرا یاد این بیت شعر می‎اندازد: «گر می روی بی حاصلی/ گر می بردنت حاصلی» خیلیها را می‎مارک. اگر کسی اندیشد خودش اراده می کند به سفر اربعین برود، باخته است، زیرا اراده شخصی نیست، هرچند اینکه خودش پاسپورت و ویزا بگیرد و برود، باز یک اراده دیگری پشت پرده است. اینکه می گویید انقلاب نور بود و کششی بود، اولین جرقه های انقلاب در عاشورا و تاسوعای سال ۴۲ بود. شما وقتی چک میکنید، تا شبی که انقلاب می خواهد ثمر بدهد، یعنی ۲۱ بهمن سال ۵۷، هدایتهایی که از ماوراء می شود، همان هدایتهای نوری است. آیت الله طالقاتی نقل میکنید به امام تماس گفتم که فردا حکومت ارتشی است چرا مردمان بیایند بیرون؟ بدتر از کشتار ۱۷ برج شهریور می شود. شهید طالقانی می‎فرمایند امام(ره) گفت بیایند بیرون. بعد که من زیاد اصرار کردم، امام گفت اگر دستور از جای دیگر صادر شده باشد چه؟ بنابراین بدون اینکه خون از بینی کسی بریزد، باعث شد انقلاب پیروز شود. شروعش و خاتمه ش این است. داستان انقلاب و اربعین هم یک مورد اهمیتی می داری دارد. چندین مسافرتی که بنده اربعین مشرف شدم، این مورد برای من بسیار جالب بود که در جهان خیلی حضرت مهدی را نمی شناسند، اما امام حسین را می شناسند و شناخت امام حسین هم به دلیل زیارت اربعین است.

یکی از فرصتهای شناختن حضرت مهدی(عج) اربعین حسینی است
وقتی حضرت مهدی می آید چرا خودش را به نام امام حسین میشناساند! می فرمایند «إنَّ جدّیَ الحُسین قَتلوهُ عَطشاناً» به این معناست که همه دنیا تا آن زمان امام حسین(ع) را می شناسند، اما مهدی را نه. بنابراین یکی از فرصتهای شناختن حضرت مهدی(عج) همین اربعین است. تازه یکی از ظواهر است، لذا به این دلیل که تمام دنیا حسین را می شناسند، احساس من بر این است که حضرت مهدی خودش را به نام امام حسین میشناساند، یعنی جلوه حضرت مهدی در معرفی امام حسین و عظمت اباعبدالله است.

اثری که فرهنگ‎سازی انجام می‎دهد، از تقابل ظاهری بیشتر است
تسنیم: لطفاً درباره تهدیداتی که در این همایش عظیم دنیاای یعنی پیاده روی اربعین اتفاق می‎افتد توضیح دهید؛
از جمله تهدیداتی که در پیاده‎وری اربعین حسینی(ع) وجود دارد، تضارب آراء و افکار معاندانه هست که در اربعین پیش مییاید؛ اولآً به نظر من باید از برخی بی سلیقگی‎هایی پرهیز کرد. کاری که فرهنگ‎سازی می تواند به انجام برساند خوب تر از تقابل ظاهری است. یک وقتی ستادهای اجرایی امر به معروف و نهی از منکر در مملکت فعال بود حالا به فرمان مقام معظم رهبری حقله های صالحین تعریف شد و از طیفهای و سنین گوناگون کارهای فرهنگی و پایه ای می کنند. مقام معظم رهبری فرمودند فرهنگ چیزی است که من حضور می دارم جانم را برای آن بدهم. مقام معظم رهبری فرمود عاشورا یک حادثه نیست، یک فرهنگ است، اگر فرهنگ عاشورا در اربعین یک نمودها و اثراتی از آن به اکران قرار داده شود خیلی از مطالب تهیه میشود، تقابل مستقیم را نمی پذیرم، اما بیایند بنشیند و صحبت بکنند، صحبت کنند. در داستان پیاده‎روی اربعین حسینی قلبها خیلی نزدیک و آماده است.

کار فرهنگی که غلط انجام شود نتیجه تصویر و عکس می دهد
تسنیم: شما چه راهکارهایی را برای کیفیت‎بخشی پیاده‎روی اربعین درنظر دارید؟
من بر این جمله خیلی اصرار دارم، کار فرهنگی اگر غلط انجام شود نتیجه تصویر و عکس می دهد، این خیلی اهمیتی می دارد. بحث اول اینکه در اربعین باید کار فرهنگی کرد، کار فرهنگی چهار پایه دارد و هر کدام از این پایه ها نباشد ماجرا زمین‎گیر می‎شود.
کار فرهنگی، ایده می‎خواهد
اولین رکن ایده است. میپرسید حاج آقا ما در کار فرهنگی ایده می خواهیم، حالا چه در اربعین چه غیر از اربعین طرح نو می خواهیم. نقل میکنیم چرا یادواره شهدا دکور و بنر ما تکراری شده است، سخنران و منبر ما تکراری شده است؛ چرا؟ چه کسی می آید در این مهمانی بنشیند؟ همان خانواده شهدا. چطور می خواهید مردمان را با فرهنگ شهدا آشنا سازید؟ من ۱۰ سال پیش یک نقشی دادم، گفتم سه شب مهمانی می گیریم، شب اول را فیلم سینمایی و پاسداری مقدسی قرار میدهیم. در مسجد هم نمی‎گیریم بلکه در سالن و سالن آمفی تئاتر می گیریم؛ چرا ایده تازه نداشته باشیم؟ مثلاً یک هنرپیشه ارزشی پاسداری مقدس مانند جعفر دهقان یا پرویز پرستویی را فرا میخوانیم، مردمان به دلیل این هنرپیشه هم شده می آیند. بلیط هم به فروش نمیرسانیم، مردمان هم فرا میخوانیم و خیلی از جوانان می آیند که ببینند این هنرپیشه چه نقل میکنید. وقتی پرویز پرستویی چندین وقت پیش از حاج قاسم سلیمانی حرف میزند، نقل میکنید این حرف من خودزنی است؛ یعنی جامعه نمی پذیرد؛ چرا؟ چرا زن الهام چرخنده به محض اینکه محجبه شد کنار زده شد؟ ما چه کار داریم می کنیم؟ من تیزهوشان تحصیل کردم، یک سال دبیر دینی به ما گفت خدا و دلیل و معلول و برهان نظم، اما دبیر ریاضی من بحث اعداد نامتناهی را گفت. گفت هر عددی بگویید من دو عدد روی آن قرار میدهم، پس اعداد نامتناهی هستند، از اعداد نامتناهی در یک جمله وجود خدا را برای ما گفت، چون از دبیر ریاضی توقع نداشتم از خدا نقل بکنید، در ذهن من باقی مانده است، اما دبیر دینی همیشه کارش نقل کردن از خداست. می خواهم نقل بکنیم ما ایده نو می خواهیم. الان دکور پاسداری مقدس هم تکراری شده است، ما تفریحات سالم فراوانی در ورزش داریم. در کار فرهنگی ایده خوب می خواهیم که نداریم. اینکه دشمنان و منافقان می آید تشیع انگلیسی را مقابل نظام میگذارند، این یک حرکت قابل تامل است.

کار فرهنگی نیازمند هزینه است
دومین رکن در کار فرهنگی، هزینه است،کار فرهنگی هزینه می خواهد. سیستم های فرهنگی ما اگر نقل نکنیم علیه هم فعالیت میکنند و تأثیرات هم را خنثی می کنند، نقل میکنیم موازی کاری می کنند. مثلاً سازمان تبلیغات اسلامی بودجه فرهنگی دارد، خلاف موزیک فعالیت میکند، اما وزارت ارشاد موزیک را یک کار فرهنگی آگاهی میدارد و جزء بیلان فرهنگی خودش کنسرتها را انتشار میدهد. من نمی خواهم در رابطه با کنسرت قضاوت کنم، اما حرفم این است که کار فرهنگی نیازمند بودجه کلان است.غرب دارد برای از میان بردن جوانان ما بودجه اختصاص می دهد اما ما تصویر و عکس‎العملی نشان نمی‎دهیم.

کار فرهنگی، نیازمند نیرو است
لازمه کار فرهنگی نیروی انسانی و نیروسازی است. نیروهای بزرگ تر در فرهنگ نیروسازی بکنند، یعنی چه نیرو می خواهیم؟ یعنی کسی که می خواهد با فردی که پشت پیراهنش لعن نگاشته است، حرف بزند، باید خودش تربیت شده باشد و کارش را بلد باشد و نیاید یک دفعه تندی بکند؛ یعنی از اربعین امسال برای سال دیگر نیروسازی کنیم. شما به آرشیو فرمایشات آقا مراجعه کنید، ببینید آقا چه وقتی بحث شبیخون فرهنگی را مطرح کرده اند؟ اندیشم سالهای ۷۱ و ۷۲ ، مقام معظم رهبری بحث شبیخون فرهنگی را مطرح کرد. آرام آرام در سال ۷۸ که ماجرا در دانشگاه رقم خورد، فهمیدند خبرهایی بوده است، ما وقت می خواهیم. عادتی که داریم این است که اگر کار فرهنگی را از الان شروع می کنیم و سال بعد جواب نگیریم، آن را کنار قرار میدهیم. خب کار فرهنگی نیازمند زمان طولانی است. مانند مربی فوتبال وقتی پنج بازی را نمی برد، او را کنار قرار میدهند.

کار فرهنگی نیازمند صبر است
کار فرهنگی صبر می خواهد. در برنامه‎ریزی‎های اربعین، بازه وقتی برای اثر گذاری کارها انتخاب بکنیم. دنبال این نباشیم که امسال جواب بگیریم. امسال می شود مسکن زد، موقتاً درد را ساکت کرد، اما درمان نمی شود. درمان در سایه این چهار رکن است. من معتقدم خیلی آسان می شود در اربعین کار فکری و فرهنگی کرد، به دلیل اینکه در اربعین تالیف قلوب انجام شده است، قلبها به هم نزدیک و هدف یکی است و آن هدف، امام حسین(ع) است، اما کسانی که با مرض آمده باشند کار را خراب می کنند و آنها هدفشان امام نیست. یک جمله ای آقا دارد که به اعتقادم اگر مشی ما فرزند بسیجی ها شود، خیلی از چیزها حل می شود و آن جذب حداکثری است. طرف می بیند رویکردش عوض شده است و به سمت دیگری رفته است، او را به هر شکل ممکن به سوی خود کشید نه موجبات طرد او را بیشتر فراهم کنید.

تسنیم: از جمله مسائلی که اکنون با آن مواجه هستیم، برخی مغرضان سعی در تخریب روحیه شهادت‎طلبی در بین جوانان شیعه دارند که موج آن در این چندسال اخیر به صورت نهانی شدت گرفته است؛ دلیل را در کجا می‎بینید؟
به اعتقاد بنده از زمان پیغمبر روی تخریب روحیه شهادت‎طلبی دست گذاشته بودند. شما ببینید در جنگ خندق عمرو بن عبدود شروع می کند به رجز خواندن، یک مکانی روی همین روحیه شهادت طلبی دست قرار میدهد و مسخره می کند. نقل میکنید مگر نمی گویید اگر کشته شوید به بهشت می روید؟ بیایید من شما را بفرستم بهشت. این قضیه نیز اکنون وجود دارد، یعنی یک استراتژی کاملاً روشن و معلوم است، اما یک بصیرت می خواهد تا این روشنی و معلومی دیده شود. بنابراین روحیه شهادت‎طلبی از زمان پیامبر اکرم(ص) موجود بوده و تا آخر هم وجود دارد. تا وقتی که این روحیه باشد در هیئتهای ما، در مردمان و بسیجیهای ما کسی قادر نیست رخنه کند. البته به اعتقاد بنده این روحیه هنوز بحمدلله وجود دارد. چندین وقت اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با فرماندهان سپاه فرمودند من به آینده خوش بین هستم؛ یک رکن خوش بین بودن به آینده این است که اگر اسلام یک روزی نیازمند شهادت‎طلبی و نیازمند نیروی جان بر کف شد، هنوز افرادی هستند که این روحیه را داشته باشند. الان من که منبری هستم بارها می بینم که مراجعه می کنند، اصرار می کنند و التماس که چطور قادر هستیم به کشور سوریه برویم؟ بنابراین این روحیه وجود دارد.

انتهای‎پیام/

******************

تهیه شده توسط : شيرزاد ا.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

زان جا که پرده پوشی عفو کريم توست
««« »»»
بر قلب ما ببخش که نقديست کم عيار

حرکت اثرگذار فرهنگی به «صبر»، « بودجه» و «نیروی متخصص» نیاز دارد

TT / 213 — TP / 11%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال