http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

روستای تمر قره قوزی

روستای تمر قره قوزی

روستای تمر قره قوزی مرکز دهستان تمران از بخش مرکزی شهرستان کلاله. ابتدا از 3 روستای جدا گانه تحت نامهای تمر خوجه محمد ،قره قوزی علیا و قره قوزی سفلی تشکیل گردیده بود که بنابه در خواست اهالی روستا این روستا ها در جلسه 1/3/80 طی مصوبه 585838/ت26118 هیات محترم وزیران با تجمیع 3 روستا به یک روستای واحد تحت عنوان تمر قره قوزی موافقت گردید و این تصویبنامه در تاریخ 22/12/ 80 به تأیید ریاست جمهور رسید.

این روستا هم اکنون حدود۴۲۰۰ نفر جمعیت دارد

قدمت و پیدایش روستا :

قدمت و پیدایش روستا را دقیقاً نمی توان معلوم کرد ولی از زمانهای دور در این جا ساکن بوده اند ولی از میان نوشته های خاورشناسان و تاریخ نگاران می توان نامی از این روستا پیدا کرد . از جمله وامبری خاور شناس معروف در کتاب نخبه سفید در تفضیلی احوال تراکمه و در دیگر منابع ، نام روستا دیده می شود که وی در کتاب فوق چنین اشاره نموده است قرق بزرگترین طایفه گوگلان است و 10طایفه شامل گین لیک (گینگ لیگ)- قاباقلی – دهنه – چکه – گوگچه – قاراجه – تمر قارا قوزی (تمر قره قوزی) – صوفیان – کنگور آمده است .

موقعیت فرهنگی اجتماعی :

سابقه حضور استقرار مراکز فرهنگی آموزشی در این روستا به بیش از نیم قرن می رسدو هم اکنون در این روستا 5 واحد آموزشی با ۱۰۰۰ نفر دانش آموز دختر وپسر در مقاطع مختلف ابتدایی، راهنمایی،دبیرستان مشغول به تحصیل می باشند ویک مجتمع شبانه روزی دخترانه در حال احداث می باشد.

مخابرات روستا :

مرکز مخابرات این روستا در تاریخ 14/11/75 با 256 شماره تلفن ثابت افتتاح و در حال حاضر نیز این مرکز با تجهیز شدن 1024 شماره ای ضمن ارائه سرویس به مشترکین بیشتر دارای آی سی تی ( پست بانک) بوده در امور اهالی از جمله واریز قبوض، آب ،برق، تلفن و انتقال نامه ها تسهیلاتی را به ارمغان آورده است .

وضعیت بهداشتی روستا :

این مطلب را هم ببینید :  پارک جنگلی افرا

سابقه احداث مرکز بهداشت در این روستا به بیش از نیم قرن می رسد همان زمان تحت عنوان درمانگاه ،خدماتی ارائه می نمود . در حال حاضر مرکز بهداشتی و در مانی این روستا با 18 نفر پرسنل زحمتکش از قبیل پزشک ، ماما ، کاردان مبارزه با بیماری ها ، کاردان بهداشت محیط ، کاردان تنظیم خانواده وبهورز در این مرکز و 7 خانه بهداشت به 10هزار نفر از اهالی روستاهای دهستان تمران ارائه خدمات مشغول می نماید.

موقعیت طبیعی و آثار باستانی :

روستای تمر قره قوزی در مکانی صاف و هموار قرار دارد که اطراف آن دره های با عمق ملایم و سرسبز قرار داشته که چشم انداز خوبی به آن داده است و بخاطر عبور مسافران از مسیر مراوه تپه به گنبد گردشگران غرب استان به طرف خالدنبی و اهالی روستاهای شمالی این روستا به کلاله ، این روستا را به چهار راهی تبدیل نموده که می توان فرصت خوبی باشد . از نظر وجود آثار باستانی ،دیوار اسکندر یا قزال آلانگ از وسط این روستا عبور می کند تپه باستانی قره تپه در غرب آن و تپه های ایشان تونگی ،عباس خوجه ، قراد و قربانگلدی در شمال این روستا وجود دارد .

روستای تمر قره قوزی

روستای تمر قره قوزیروستای تمر قره قوزی

این مطلب در سایت "سیری در ایران" منتشر شده است.

منبع: سایر
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
بشار اسد: در هر شرایطی به مبارزه با تروریسم ادامه می‌دهیم
پوتین ادعای دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را رد کرد
پوتین ادعای دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را رد کرد
بشار اسد: در هر شرایطی به مبارزه با تروریسم ادامه می‌دهیم
دهقان نسب: مگر قحط الرجال آمده است که غیر سینمایی ها در سینما مدیریت می کنند؟/ رأس مشکلات سینماگران بیکاری، بی بیمه ای و بی مسکنی است
قتل مرموز زن ایرانی و خودکشی مرد آمریکایی
استخدام کارمندروابط عمومی وامور فرهنگی درانجمن اهدای عضو ایرانیان
ظریف تهران را به مقصد مسکو ترک کرد
کلیپ فیلم سوپ مرغ و تره فرنگی + پخش
نمونه مدل مانتو خانم آنا نعمتی، نازنین بیانی و مرجانه منتخب در نمایش اختصاصی متولد ۶۵ (۵ عکس)
(تصاویر)جشن فارغ التحصیلی دانشجویان در لیبی در خرابه های دانشگاه بنغازی
(تصاویر)جشن فارغ التحصیلی دانشجویان در لیبی در خرابه های دانشگاه بنغازی
عکسی جالب از بیل گیتس در 18 سالگی و 61 سالگی
گریم رضا کیانیان و رویا نونهالی، بازیگران جدید "شهرزاد 2"
پیام تبریک اوباما بمناسبت ازدواج فریال گواشیری دستیار ایرانی اش+تصویر
تکنیک های تعجب آور و غریب برای ترمیم پوست بدن
کلیپ فیلم ویدیو ورزش سه حواشی صعود تیم ملی جوانان به جام جهانی – ورزش۳
کیلیپ فیلم ویدیو ورزش سه ۱۰ گل برتر دیدارهای دورتموند شالکه
مغز مثل پوست بدن سالمند می شود
بوتولیسم مرگبارترین نوع مسمومیت غذایی
تبلیغات