http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

مرگ و میر بلایای طبیعی در جهان سوم ٥ برابر است

مرگ و میر بلایای طبیعی در جهان سوم ٥ برابر است

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد خاتمه دادن به فقر شدید برای حفظ جان انسان‌ها و به حداقل رساندن خسارات بلایای طبیعی ضروری است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دبیر کل سازمان ملل با اشاره به اینکه کشورهای فقیرتر، دارای میزان بالاتری از مرگ‌ومیر براثر زمین‌لرزه، سونامی، سیل، طوفان و موج گرما هستند، خاطرنشان کرد که ریشه‌کنی فقر مهم‌ترین مسئله در برخورد با بلایای طبیعی است.

تحلیل‌ها پیرامون ۷ هزار حوادث و بلایای طبیعی در بیش از دو دهه گذشته که باعث کشته شدن ۱.۳۵ میلیون نفر در سراسر جهان شده است، نشان داده است که میزان مرگ‌ومیر در کشورهای با درامد کم و یا متوسط بالاتر بوده است. بان کی مون این مسئله را مهر تأییدی بر نابرابری در جهان دانست.

تحقیق انجام‌شده توسط دفتر کاهش خطرات بلایای طبیعی سازمان ملل که در روز پنجشنبه منتشرشده نشان می‌دهد که کشور هائیتی در منطقه فقیر کارائیب، که در سال ۲۰۱۰ دچار زلزله ویرانگر شده بود، بیشتر از هر کشور دیگری در فاصله سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۵ شاهد مرگ‌ومیر شهروندانش براثر بلایای طبیعی بوده است.

هفته گذشته هائیتی با طوفان متی روبه‌رو شد و جدای از اینکه هزار نفر جان خود را در این طوفان از دست دادند، در حدود ۱.۴ میلیون نفر از ساکنان این کشور نیاز فوری به کمک‌های اولیه دارند.

بان کی مون در پیامی برای روز بین‌المللی کاهش مرگ‌ومیر ناشی از سوانح و بلایای طبیعی گفت: کشورهای با درآمد بالا از زیان‌های اقتصادی ناشی از بلایای طبیعی رنج می‌برند اما این مردم هستند که در کشورهای کم‌درآمد جان خود را براثر این سوانح از دست می‌دهند.

زمین‌لرزه و سونامی بزرگ‌ترین قاتلان انسان در طول ۲۰ سال گذشته بوده‌اند. بان کی مون هشدار داد که صدها میلیون نفر از مردم در معرض خطر بالا آمدن سطح دریا، زلزله، و تغییرات شدید آب و هوایی هستند. سپتامبر سال گذشته میلادی رهبران جهان موافقت کردند که تا سال ۲۰۳۰ به فقر در سراسر جهان پایان بدهند و این کار را به‌عنوان یخشی از مجموعه جدید اهداف توسعه جهانی خود تصویب کردند. بانک جهانی در ابتدای ماه جاری میلادی گفته است که براثر اقدامات صورت گرفته، تعداد انسان‌هایی که در فقر مطلق به سر می‌برند تا ۱۰۰ میلیون کاهش‌یافته و به عدد ۷۶۷ میلیون نفر رسیده است.

به‌طور متوسط تعداد مرگ‌ومیر در هر فاجعه طبیعی در کشورهای کم‌درآمد ۵ برابر کشورهای با درامد بالا است چرا که سیستم‌های هشداردهنده مؤثرتر و آمادگی بهتری در برخورد با سوانح دارند.

 

 

منبع : مهر

 

 

منبع: سیمرغ
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
سریال تلوزیونی مردگان متحرک با استقبال بی مانند بازگشت
استخدام برنامه نویس،مدیرمنابع انسانی،حسابدار،مسئول دفتر(کرج)
گلایه نمایندگان از روحانی به دلیل معرفی وزرای غیر تخصصی/احتمال رأی نیاوردن ۲ وزیر
برای مبارزه با افکار تکفیری راهی جز مراجعه به کلمات اهل بیت(ع) نداریم
رئیس جبهه العمل الاسلامی لبنان: مقاومت برای آزادسازی فلسطین و یاری مظلومین اصل اساسی ما است
دبیر شورای عالی امنیت ملی با آیت الله العظمی شبیری زنجانی دیدار کرد
حفظ انسجام و وحدت جامعه ضروری است
فیلم گلزنی رضا قوچان نژاد برابر آیندهوون ( برنامه ۹۰)
کلیپ فیلم گفتگو دوستانه با رسول کربکندی + پخش
کلیپ فیلم ترین های هفته دنیای فوتبال (۹۵/۰۸/۰۶) + پخش
ویدیو فیلم ۱۰ سیو برتر دیدارهای دورتموند شالکه / دریافت کلیپ
برگزیده عکس و تصویری ضیافت پرده برداری از سه لپ تاپ جدید مک بوک پرو اپل
استخدام ۳ ردیف شغلی در شرکت بهپرداز جهان در تهران
اعتیاد از نوع دیجیتالی که کمتر به آن توجه داریم همه آنچه باید درباره مخدرهای شنیداری بدانید
کارت پستال روز کوروش (۹ عکس)
سفر تامل برانگیز سفیر سابق سعودی در بغداد به لبنان
کلینتون: از مناظره ها پیداست من رئیس جمهور می شوم (۲ عکس)
ارتش سوریه و ناکامی سناریوهای ضدسوری
۵ بمب روسی کافیست تا ساحل شرقی آمریکا نابود شود
پژوهش پلیس شهر لندن در رابطه با اهانت به جان تری
تبلیغات