http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

مرگ و میر بلایای طبیعی در جهان سوم ٥ برابر است

مرگ و میر بلایای طبیعی در جهان سوم ٥ برابر است

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد خاتمه دادن به فقر شدید برای حفظ جان انسان‌ها و به حداقل رساندن خسارات بلایای طبیعی ضروری است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دبیر کل سازمان ملل با اشاره به اینکه کشورهای فقیرتر، دارای میزان بالاتری از مرگ‌ومیر براثر زمین‌لرزه، سونامی، سیل، طوفان و موج گرما هستند، خاطرنشان کرد که ریشه‌کنی فقر مهم‌ترین مسئله در برخورد با بلایای طبیعی است.

تحلیل‌ها پیرامون ۷ هزار حوادث و بلایای طبیعی در بیش از دو دهه گذشته که باعث کشته شدن ۱.۳۵ میلیون نفر در سراسر جهان شده است، نشان داده است که میزان مرگ‌ومیر در کشورهای با درامد کم و یا متوسط بالاتر بوده است. بان کی مون این مسئله را مهر تأییدی بر نابرابری در جهان دانست.

تحقیق انجام‌شده توسط دفتر کاهش خطرات بلایای طبیعی سازمان ملل که در روز پنجشنبه منتشرشده نشان می‌دهد که کشور هائیتی در منطقه فقیر کارائیب، که در سال ۲۰۱۰ دچار زلزله ویرانگر شده بود، بیشتر از هر کشور دیگری در فاصله سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۵ شاهد مرگ‌ومیر شهروندانش براثر بلایای طبیعی بوده است.

هفته گذشته هائیتی با طوفان متی روبه‌رو شد و جدای از اینکه هزار نفر جان خود را در این طوفان از دست دادند، در حدود ۱.۴ میلیون نفر از ساکنان این کشور نیاز فوری به کمک‌های اولیه دارند.

بان کی مون در پیامی برای روز بین‌المللی کاهش مرگ‌ومیر ناشی از سوانح و بلایای طبیعی گفت: کشورهای با درآمد بالا از زیان‌های اقتصادی ناشی از بلایای طبیعی رنج می‌برند اما این مردم هستند که در کشورهای کم‌درآمد جان خود را براثر این سوانح از دست می‌دهند.

زمین‌لرزه و سونامی بزرگ‌ترین قاتلان انسان در طول ۲۰ سال گذشته بوده‌اند. بان کی مون هشدار داد که صدها میلیون نفر از مردم در معرض خطر بالا آمدن سطح دریا، زلزله، و تغییرات شدید آب و هوایی هستند. سپتامبر سال گذشته میلادی رهبران جهان موافقت کردند که تا سال ۲۰۳۰ به فقر در سراسر جهان پایان بدهند و این کار را به‌عنوان یخشی از مجموعه جدید اهداف توسعه جهانی خود تصویب کردند. بانک جهانی در ابتدای ماه جاری میلادی گفته است که براثر اقدامات صورت گرفته، تعداد انسان‌هایی که در فقر مطلق به سر می‌برند تا ۱۰۰ میلیون کاهش‌یافته و به عدد ۷۶۷ میلیون نفر رسیده است.

به‌طور متوسط تعداد مرگ‌ومیر در هر فاجعه طبیعی در کشورهای کم‌درآمد ۵ برابر کشورهای با درامد بالا است چرا که سیستم‌های هشداردهنده مؤثرتر و آمادگی بهتری در برخورد با سوانح دارند.

منبع : مهر

این مطلب در سایت "سیمرغ" منتشر شده است.

منبع: سایر
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
راه اندازی سطح ۲ در مدرسه امام صادق(ع) ازنا
کیلیپ فیلم بحر طویل در مدح حضرت آقا ماه بنی هاشم عباس بن علی(ع) +( آپارات ) پخش
کیلیپ فیلم ابتکار و هوش سرشار در دیزاین و طراحی و طرح و نقاشی +( آپارات ) پخش
کلیپ فیلم حرکات دلچسب طفل در وضعیت خواب عمیق
فیلم تست دلچسب کیسه سرسره نجات هواپیما ( آپارات ) -دانلود و پخش
کیلیپ فیلم اپل آیفون ۷ درحضور ماده مذاب +( آپارات ) پخش
ویدیو فیلم دراز کشیدن عمیق خارپشت بسیار دلچسب ( آپارات )
کلیپ فیلم سریعترین حسابدار دنیا در بانک
فیلم برگزیده بازی: جنوا ۳ ۰ آث میلان – دانلود و پخش
فیلم برگزیده بازی: آرسنال ۲ ۰ ردینگ – دانلود و پخش
کربلایی محمد حسین پویانفر شب ۸ محرم ۹۵
واکنش ترانه علیدوستی به حواشی «شهرزاد»+عکس
حقایقی تکان‌دهنده در باب مصرف نوشابه‌های رژیمی
علت عجیب و تامل برانگیز بستری شدن بهنوش بختیاری / عکس
فال و طالع بینی روز 4 شنبه 5 آبان 95
استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در شرکت بامیلو
ویدیو فیلم جامپ فراهانی چیتگر ( آپارات )
ویدیو فیلم برگزیده بازی جنوا میلان ( آپارات )
ویدیو فیلم برگزیده بازی لیورپول تاتنهام ( آپارات )
ویدیو فیلم برگزیده بازی: آرسنال ۲ ۰ ریدینگ ( آپارات )
تبلیغات