کوسم پادشاه (ماه پیکر) از حرمسرا تا اوج توانایی/تصویر و عکس


با دیگران به اشتراک بگذارید

کوسم سلطان (ماه پیکر) از حرمسرا تا اوج قدرت/عکس

کوسم سلطان (ماه پیکر) از حرمسرا تا اوج قدرت

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس کوسم سلطان (ماه پیکر) از حرمسرا تا اوج قدرت/تصویر و عکس

چهره کوسم سلطان یا ماه پیکر

سریال ماه پیکر درحال انتشار می باشد که درباره خانمی با نام کوسم سلطان می باشد که با نام ماه پیکر شناخته میشد. قصد داریم شما را با کوسم سلطان در جهان قرار می داری آشنا سازیم.

کوسم سلطان یا ماه پیکر که بود؟

کوسم سلطان (تلفظ ترکی آن  CO’SEM SUL’TAN)(1590 تا ۲ سپتامبر ۱۶۵۱) – همچنین به عنوانMahpeyker ماه پیکر سلطان شناخته شده  (تلفظ ترکی mahpejˈkeɾsulˈtan) – یکی از توانا ترین زنان تاریخ عثمانی بوده است.

کوسم قدرت خود را در زمینه سیاست و دردربار امپراتوری عثمانی وقتی که بعنوان یکی از زنان ویژه  حرم سلطان و به عنوان همسر نکته علاقه و سپس  همسر قانونی (عقدی ) سلطان احمد اول (۱۶۰۳ تا ۱۶۱۷) و والده  سلطان، مادر مراد چهارم(۱۶۲۳ تا ۱۶۴۰)و ابراهیم(۱۶۴۰ تا ۱۶۴۸)، و مادر بزرگ  محمد چهارم(۱۶۴۸ تا ۱۶۸۷)  بود به دست آورد. او یکی از چهره های برجسته دوره سلطنت زنان در دربار عثمانی بود.

کوسم در طول سلطنت ۶ تن از سلاطین عثمانی زیست، احمد اول، مصطفی اول، عثمان دوم، مراد چهارم، ابراهیم، و محمد چهارم. پس از مرگش لقب مادر شهید را به او دادند.او و عروسش حدیثه سلطان تنها زنانی بودند که در تاریخ عثمانی به تنهایی فرمانروایی کرده اند.

اوایل زندگی کوسم سلطان

کوسم اصالتاً یونانی بود. نقل میشود که او فرزند یک کشیش در جزیره تینوس بود که پیش از ازدواج آناستازیا بات نام داشت. البته این اطلاعات کاملاً موثق نیستند.او به عنوان برده توسط حکمران بوسنی خریداری شده و در سن پانزده سالگی، به حرمسرای سلطان احمد اول فرستاده شد. پس از گرایش به اسلام نام او را به ماه پیکر ( اندامی مانند ماه) عوض کردند و بعدها سلطان احمد اورا کوسم نامید.

در ابتدای سلطنت احمد تغییراتی در اداره حرمسرای سلطان شکل گرفت. صفیه سلطان مادر بزرگ قدرتمند احمد که اداره حرم را به عهده داشت از قدرت برکنار شد ودر ژانویه ۱۶۰۴ به قصر کهنه منتقل گردید.

یک سال بعد حندان سلطان مادر سلطان احمد و رئیس حرمسرا با لقب والده سلطان در نوامبر سال ۱۶۰۵ درگذشت. این موقعیت سبب شد که کوسم که یکی از زنان خاص حرم بود در راس هرم قدرت اداره حرم قرار گیرد.

به عنوان یکی از زنان خاص حرم سلطان احمد، او وظیفه ای طولانی مدت بعنوان نگهبان شاهزاده ها در دربار داشت. به چشم مییاید که تغییرات قابل توجهی که در الگوی جانشینی تاج و تخت درزمان سلطان احمد شکل گرفت نتیجه تلاشهای او باشد. او اهمیت منافع شخصی خود را دریافته بود بویژه این که او دیگر بعنوان یکی از زنان خاص حرم عدم بلکه مادر شاهزاده ای بود که در انتظار تخت پادشاهی بود. به گفته سفیر ونیزی, کوسم برای نجات مصطفی از کشته شدن بوسیله برادرش  با این هدف که پسر خود را نیز از این سرنوشت نجات دهد لابی کرد. در زمان زندگی خود بعنوان بانوی خاص حرمسرا کوسم روزانه ۱۰۰۰ آسپرس (پول شایع آن زمان ) میگرفت.

سفیر رومی به نام کانترینی گزارشی از ضرب و شتم یکی از زنان حرم به دستور سلطان در سال ۱۶۱۲  را داده به این دلیل که کوسم را رنجانده بود. احتمال دارد که این زن ماه فیروزهسلطان یکی دیگر از زنان حرمسرای سلطان و رقیب کوسم باشد. او همچنین تلاش کرد که مصطفی برادر شوهر خود را از اعدام نجات دهد و موانع سر راه ماه فیروز که مشغول لابی به نفع فرزندش بود را از بین برد.

سلطان احمد مانند پدرش محمد سوم و مادرش حندان در جوانی (۲۷ سالگی ) در ۲۲ نوامبر ۱۶۱۷ درگذشت. مرگ او سبب شد کوسم موقعیتش را در قصر توپ کاپی از دست داده و در زمان سلطنت برادر شوهرش مصطفی  اول و ناپسریش عثمان دوم در قصر کهنه زید.

زنان خاص حرم سلطان احمد , زنان حرمسرا

نقشی که از چهره کوسم سلطان کشیده شده بود

کوسم سلطان, والده سلطان: تصدی اول

 کوسم وقتی که فرزندش مراد چهارم در تاریخ ۱۰ سپتامبر ۱۶۲۳ به سلطنت رسید دوباره قدرت را به دست آورد. پس از آن  نه تنها لقب والده سلطان را به او دادند بلکه به دلیل کم سنی فرزندش به عنوان نایب (مشاور) سلطنه نیز شناخته می شد. در طول زمامداری فرزندش از ۱۰ سپتامبر ۱۶۲۳ تا ۱۸ می ۱۶۳۲ در بیشتر موارد زمامداری مراد چهارم, او بود که با تسلط بر فرزندش امپراتوری را اداره می کرد. او حتی زمانیکه که دیگر به عنوان مشاور سلطان سمتی نداشت در جلسات دیوان از پشت صحنه شرکت می کرد.

در اوایل سلطنت مراد امپراتوری عثمانی دچار هرج و مرج شد. امپراطوری صفویه ناگهان به کشور عراق هجوم کرد، شمال آناتولی دچار شورش شد و در سال ۱۶۳۱ جان نثاران امپراطوری به قصر هجوم کردند و وزیر اعظم دربارو سایرین را کشتند. مراد که به وحشت افتاده بود به سرنوشت برادربزرگش عثمان دوم دچار شود بر آن شد قدرت خود را اثبات کند. سپس مصمم شد فساد موجود در دربار را که در زمان سلطنت پادشاهان قبلی رونق گرفته بود را سرکوب کند و تمامی اینها بدون مدد مادرش قابل انجام عدم. فرمانروایی قرار می داری او از حدود سال ۱۶۳۲ آغاز شد زمانیکه او حکومت را بدست گرفت و تمامی متجاوزان را سرکوب و حاکمیت پادشاهی را دوباره برقرار کرد.

کوسم سلطان, والده سلطان: تصدی دوم

پسر دیگر کوسم به نام ابراهیم در ترس و وحشت از کشته شدن به دستور برادرش میزیست. زندگی او تنها به دلیل وساطت مادرش حفظ شده بود. پس از مرگ مراد،  ابراهیم تنها وارث سلطنت بود. پس از خواست وزیر اعظم کمانکش کارا مصطفی پاشا برای به دست گرفتن سلطنت ابراهیم مشکوک شد که مبادا مرگ برادرش ساختگی بوده و راهی برای به تله انداختن او می باشد. با وساطت کوسم و وزیر اعظم و امتحان شخصی وی از بدن برادر فوت شده اش وی بر آن شد که تاج و تخت را بپذیرد.

زمانیکه در سال ۱۶۴۰ ابراهیم جانشین برادرش شد نمایان کرد که ثبات اخلاقی ضروری برای اداره حکومت را ندارد. این امرکوسم را در قدرت نگه داشت. از آنجائیکه ابراهیم تنها بازمانده مرد پادشاهی عثمانی بود مادرش او را تشویق می کرد تا خود را با زنان حرم سرگرم نگه دارد. مشغولیت سلطان به حرمسرا به کوسم اجازه داد تا قدرت را بدست گرفت و به نام فرزندش حکمرانی کند. با این وجود او در نظر سلطان بی مقدار شد و قصر امپراطوری را ترک کرد.

رفتارهای ابراهیم گمانه زنیهایی را برای خلع وی به راه انداخت. در سال ۱۶۴۷ وزیر اعظم صالح پاشا، کوسم سلطان و شیخ الاسلام عبدالرحیم افندی تلاش ناموفقی برای خلع ابراهیم و جانشینی پسر وی به انجام رساندند. صالح پاشا اعدام و کوسم از حرم تبعید شد. سال بعد جان نثاران و علما شورش کردند. در ۸  آگوست ۱۶۴۸ ابراهیم از پادشاهی برکنار دستگیر و در قصر توپ کاپی زندانی شد. کوسم به برکناری فرزندش رضایت داد و گفت که در پایان او نه شما و نه من را زنده قرار نخواهد داد و ماقدرت حکومت را از دست خواهیم دارد. تمام مملکت در فساد است. باید سریعاً او را از تاج و تخت برکنار کنیم.

وزیر اعظم تازه سوفا محمد پاشا از شیخ الاسلام خواست کرد که دستور اعدام ابراهیم را اعلام کند  و اعلام شد که اگر دو خلیفه موجود بود یکی را بکشید. کوسم رضایت خود را اعلام کرد و دو مامور اعدام ارسال شدند. ابراهیم در ۱۸ آگوست ۱۶۴۸  خفه شد.

کوسم سلطان, والده سلطان: تصدی سوم

سرانجام کوسم نوه ۷ ساله خود محمد چهارم را به دیوان شناساند و گفت بیایید ببینید می خواهید با او چه کنید! بدین ترتیب او مجدداً خود را به عنوان نایب السلطنه شناساند و بین سالهای ۱۶۴۸ تا ۱۶۵۱ آزادانه فرمانروایی کرد. در راس سلسله امپراتوری عثمانی سلطان کودک محمد چهارم واقع بود. با پادشاهی محمد لقب والده سلطان ( مادر سلطان حاکم) بایستی به مادر وی یعنی حدیثه تورهان سلطان داده می شد. به هر حال تورهان به دلیل جوانی و بی تجربگی نادیده گرفته می شود و به مکان وی کوسم به مقامات مناسب سلطنتی دست یافت. کوسم مادر دو سلطان بود بنابراین تجربه بیشتری داشت.

مرگ کوسم سلطان

تورهان مادر محمدچهارم بود وی یکی از افرادیست که در به قتل رسیدن کوسم دست داشت. تورهان زمانیکه ۱۲ ساله بود به عنوان هدیه از طرف خان کریمه به قصر توپ کاپی نزد کوسم فرستاده شد. احتمالا کوسم نیز او را به عنوان همخوابه به فرزندش ابراهیم هدیه داده. تورهان آنقدر زن جاه طلبی بود که قادر نمیبود مقام خود را به همین آسانی به کوسم بدهد.

در جدال خود با کوسم برای بدست آورن عنوان والده سلطان او توسط خواجه ای که رئیس حرم بود  و وزیر اعظم حمایت می شد در حالیکه کوسم از حمایت جان نثاران دربار برخوردار بود. اگرچه مقام کوسم به عنوان والده سلطان برای دولت بسیار دلپذیر بود اما مردمان از دخالت جان نثاران در امور حکومت ناراضی بودند.

در این جنگ قدرت کوسم بر آن شد محمد را خلع و یکی دیگر از نوه های جوان خود را جانشین وی کند این جابجایی بیشتر به دلیل کنارگذاشتن عروسش با کسی بود که کوسم بتواند آسانتر بر او تسلط داشته باشد. این نقشه به دلیل دخالت ملک خاتون یکی از خدمتکاران کوسم و خبررسانی وی به تورهان مبنی بر اینکه کوسم قصد برکناری محمد و جانشینی او با یکی از نوادگان سلطنتی که مادر بی عرضه ای داشته باشد را دارد شکست خورد.

به هرحال ولو اینکه تورهان در قتل کوسم دست داشته باشد یا نه کوسم سه سال پس از نایب السلطنه شدن به قتل رسید. شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه تورهان دستور ترور کوسم را صادر کرده است. بعلاوه برخی عنوان کرده اند که کوسم توسط خواجه مسئول حرم سلیمان بلنده با بهره گیری از  پرده اتاق خفه شده است. یکی از خائنین حرم با تکیه بر شایعاتی که در حرم شنیده ادعا کرده  که کوسم بوسیله موهای خودش به قتل رسیده است.

پس از مرگ وی جسدش از توپ کاپی به قصر کهنه رسانده شده ودر مقبره همسرش احمد اول به خاک سپرده شد. کوسم به دلیل اعمال خیرخواهانه و آزاد کردن خدمتکارانش پس از سه سال خدمت به وی نامدار است. پس از مرگش مردمان استانبول سه روز عزای عمومی اعلام کردند.

پسران کوسم سلطان

شاهزاده محمد (۸ مارچ ۱۶۰۵ پیش در تاریخ ۱۲ ژانویه ۱۶۲۱) (با توجه به برخی روایات که اعتقاد دارند وی اصلا پسر کوسم نبوده است)

 مراد چهارم (۲۶ یا ۲۷ جولای ۱۶۱۲ تا ۸ فوریه ۱۶۴۰) او هفدهمین سلطان عثمانی از ۲۰ ژانویه ۱۶۲۳ تا زمان مرگش بود.

شاهزاده کاظم (اوایل ۱۶۱۴ تا ۱۷ فوریه ۱۶۳۸ از سال ۱۶۳۵ مقام پادشاهی داشت.

شاهزاده سلیمان(۱۶۱۵ قتل در تاریخ ۲۷ جولای۱۶۳۵)

ابراهیم (۵ نوامبر۱۶۱۵- ۱۸ آگوست۱۶۴۸) او هجدهمین سلطان امپراطوری عثمانی استکه از ۹ فوریه ۱۶۴۰ تا ۱۲ آگوست ۱۶۴۸ فرمانروایی کرد.

دختران کوسم سلطان

عایشه سلطان ۱۶۰۵ تا مه ۱۶۵۷)

فاطمه سلطان (۱۶۰۶تا۱۶۷۰)

جواهرسلطان (۱۶۰۸ تا۱۶۶۰)

هنزاده سلطان (۱۶۰۹ – ۲۱ سپتامبر ۱۶۵۰)

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال