کوهی از صبر در عاشورا


با دیگران به اشتراک بگذارید

کوهی از صبر در عاشورا

آن چه می بینی بی تابت نکند. به خدا قسم این عهدی است که خدا از جد، پدر و عمویت گرفته است. این کشتگان در آسمان ها شناخته شده اند
آن چه می بینی بی تابت نکند. به خدا قسم این عهدی است که خدا از جد، پدر و عمویت گرفته است. این کشتگان در آسمان ها شناخته شده اند. برای قبر پدرت سیدالشهداء پرچمی برمی افروزند که با گذشت وقت هرگز نمی پوسد و از یاد نمی رود.

تصویر و عکس کوهی از صبر در عاشورا

یکی از یاران امام سجاد علیه السلام نقل میکنید: پس از عاشورا، روزی امام سجاد علیه السلام مرا دید و فرمود: «شنیده ام که گاهی قبر اباعبدالله را زیارت می کنی.» نقل کردم: «بلی، همین طور است.» فرمود: «چرا چنین می کنی؟ تو نزد خلیفه جایگاهی والا داری. او کسی را محبّ ما اهل بیت باشد؛ تحمل نمی کند.» نقل کردم: «به خدا با این کار تنها رضای خدا و رسولش را می طلبم. خشمِ دیگران برایم اهمیتی نمی دارد. اگر هم گزندی به من برسد؛ باکی ندارم.» امام سجاد فرمود: «تو را به خدا قسم چنین است؟» نقل کردم: «آری به خدا!» سه بار او چنین گفت و من پاسخ دادم. سپس فرمود: «بشارت باد و مژده تو را. حال که اینشکلی است، قصه ای بزرگ و پنهان دارم که برایت نقل میکنیم:

حادثه کربلا رقم خورد. پدرم و خندان و یارانش همه به شهادت رسیدند. اهل بیت او را به سوی کوفه بردند. هنگام عزیمت، به کشته ها نگاه می کردم که هنوز دفن نشده بودند. این صحنه آن قدر برایم اذیت کننده بود که نزدیک بود غالب تهی کنم. عمه ام زینب متوجهِ حال من شد. گفت: «ای بازمانده جد، پدر و برادرانم! چرا با جان خود بازی می کنی؟» نقل کردم: «چرا نکنم؟! سرورانم، خون آلود در دشت افتاده اند. غارت شده و بی کفن.»

عمه ام زینب فرمود: «آن چه می بینی بی تابت نکند. به خدا قسم این عهدی است که خدا از جد، پدر و عمویت گرفته است. این کشتگان در آسمان ها شناخته شده اند. برای قبر پدرت سیدالشهداء پرچمی برمی افروزند که با گذشت وقت هرگز نمی پوسد و از یاد نمی رود.(۱)

ام مطمئن برای من تعریف کرده که روزی علی و فاطمه و حسنین علیهم السلام، همه در خانه پیامبر جمع بودند. علی علیه السلام آب ریخت و پیامبر دست مبارکش را شست. بعد به علی و فاطمه و حسنین نگاهی کرد و نگاهی به آب انداخت. نگاهی از مسرت. اما ناگهان دست به دعا برداشت و به سجده رفت و سخت گریست. بعد سر برداشت و اما چون باران میگریست. همه از حال رسول الله غمدار شدند. زمانی گریه پیامبر به درازا کشید، امیرالمؤمنین علی علیه السلام دلیل را سؤال کرد که: «یا رسول الله گریه شما، دلِ ما را خون کرد.»

پیامبر فرمود: «الان جبرائیل بر من نازل شد و از داستانِ شما خاندانم گزارش کرد. که بلایا و سختی های زیادی می بینید. به دستِ مردمی که خود را از امّت تو آگاهی میدارند، اما از تو و خاندان تو بیزارند. خدا را شاکر باش و به قضای او راضی.

آن چه می بینی بی تابت نکند. به خدا قسم این عهدی است که خدا از جد، پدر و عمویت گرفته است. این کشتگان در آسمان ها شناخته شده اند. برای قبر پدرت سیدالشهداء پرچمی برمی افروزند که با گذشت وقت هرگز نمی پوسد و از یاد نمی رود.

خاندانِ تو یکی یکی به شهادت می رسند. همین بچه ات حسین، به همراه گروهی، کنار فرات در کربلا کشته خواهد شد. سرزمینی که محنتش فراوان خواهد بود. چون کشته می شوند؛ زمین و کوه ها به لرزه در می آید. خداوند خود آن ها را قبض روح می کند. و فرشتگان با ظرف هائی از یاقوت و زمرّد، لب ریز از آب حیات، همراهِ حلّه های بهشتی و عطرهای جنّت، از آسمان هفتم فرود می آیند. با آن آبِ ناب، غسل شان می دهند و صف در صف برای آنان نماز به جا مییاورند.(۲)

لحظات آخری که پدرم امیرالمؤمنین علیه السلام هم ضربت خورده بود؛ به من فرمود: «فرزندم! گویا می بینم که تو، بانوان و دخترانِ خاندانم را در نهایت خاری در این شهر می گردانند. و شما به وحشت میافتاد که مردمان شما را بدزدند. صبور باشید. به خدایی که دانه را شکافت؛ آن روز، جز شما دوست و پیروی روی زمین نیست. *

منابع:

۱. دانشنامه امام حسین علیه السلام
۲. تاریخ طبری – مقتل ابومخنف
*برنامه رادیویی قرآن کربلا، شبکه قرآن

— با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى نماييد —

نگارنده : تورج ب.

زندگینامه بزرگان در بخش مذهبی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

عارضش را به مثل ماه فلک نتوان گفت
««« »»»
نسبت دوست به هر بی سر و پا نتوان کرد

کوهی از صبر در عاشورا

TT / 55 — TP / 7%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال