از چه سنی بچه ام را با مفاهیم دینی آشنا سازم؟


با دیگران به اشتراک بگذارید

از چه سنی کودکم را با مفاهیم دینی آشنا کنم؟


تصویر و عکس از چه سنی خردسالم را با مفاهیم دینی آشنا سازم؟

یکی از زیان زاترین کوتاهی های والدین در مسیر تربیت کودک، بی توجهی شان به باورهای دینی است که زمینه را در راستای ضربه زدن به شخصیت دینی کودک تهیه میکند.

خوب ترین سن برای آموختن آموزه های دینی به کودک

بنا به نقل کرده حجت الاسلام و المسلمین نصیر عابدینی، کارشناس ارشد روان شناسی، اصلیترین زمان برای آشنا ساختن دختران با مقوله حجاب خردسالی است.

آشنایی دختران با مفهوم حجاب از ۴ سالگی

او با اشاره به این که چهار یا پنج سالگی خوب ترین زمان برای آشنایی کودک با مفهوم حجاب است، نقل میکنید: هرچند حجاب از سن تکلیف بر فرزند واجب می شود ولی بسیار منطقی به چشم مییاید که یک فرزند ۹ ساله به یکباره نتواند باحجاب شود بلکه باید از سنین خردسالی بسته به شرایط روحی، روانی، احساسی و همچنین خانوادگی به جذاب سازی حجاب در نظر فرزند توجه کرد و هر از گاهی از او درخواست چادر یا روسری را همچون سایر تیپها آزماید. با این حال به خانواده ها تاکید می کنم از تحمیل اجباری حجاب در سنین پیش از بلوغ به فرزندان پرهیز کنید اما ترغیب و تشویق به آن را پشت گوش نیندازید.

کودک زیر هفت سال را به حال خود ول نکنید

نصیر عابدینی در پاسخ به این سوال که در برخی روایات اسلامی آمده است که هفت سال اول زندگی کودک آزادی و بازی است و بر این اساس بسیاری از خانواده ها به کودک آزادی بی حد و حصر، بدون کوچولوترین محدودیتی داده و در کل نسبت به رفتارهای نادرست و خلاف ادب او بی تفاوتند، نقل میکنید: در برخی روایات اسلامی داریم که «الولد سید سبع سنین» یعنی کودک تا هفت سال حاکم است. اما خانواده ها آگاهی بدارند که این حاکمیت به معنای آزادی کامل نیست و کودکان باید در سنین سه تا شش سالگی با مفهوم عمیق مسئولیت پذیری البته با قواعد ساده گیرانه به همراه تشویق آشنایی پیدا کنند. البته این را آگاهی بدارید در هنگام تعلیم، کودک را تحت فشار نگذارید یا کاری را که از توانش خارج است به او نسپارید.

از شش سالگی تعلیم نماز را شروع کنید

عابدینی به خانواده ها پیشنهاد میدهد نماز را از پنج یا شش سالگی در حین بازی به فرزندانتان تعلیم دهید، چرا که در این سنین حس مذهبی کودک بیدار شده و قادر هست نماز را بفهمد. در این مرحله، تعلیم چندان جدی نبوده و مواخذه ای هم در کار نیست. در حین برای ترغیب کودک به نماز امکانات گیراای چون سجاده خوشگل، تسبیح، چادر، مقنعه و قبله نما عوامل نقش می داری برای ترغیب به انجام آموزه های دینی است.

از سه سالگی اجازه گرفتن را تعلیم دهید

حجت الاسلام والمسلمین عابدینی مورد مهم دیگری را که تعلیم آن در هفت سال اول زندگی کودک لازم است، اجازه گرفتن هنگام ورود به اتاق خصوصی والدین و جدا کردن بستر استراحت کن کودک از پدر و مادر عنوان می کند و نقل میکنید: از همان وقتی که کودک به اصطلاح عقل رس می شود، یعنی از حدود سه یا چهار سالگی باید اتاق اختصاصی پدر و مادر در ذهن کودک مکان بیفتد. برای حساسیت پاک کنی این موضوع، در ورودی اتاق باید در بیشتر مواقع حتی وقتی که فردی در آن نیست یا وقتهایی که پدر و مادر یا پدر به تنهایی در آن هست، بسته باشد. باید از کودک درخواست برای ورود به این اتاق در بزند و پس از اجازه وارد شود. به نقل کرده زیان معرفی کن، مشاهده روابط زناشویی والدین از سوی کودک، پایه ای برای ذهن او می شود که از حدود نوجوانی که غرایز او بیدار می شود به یاد آن صحنه ها یا شنیده ها بیفتد و آن شرایط برای او معنی دار و به آن امر راغب گردد.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال