پاسخ های جالب وزیر خارجه عمان به روزنامه سعودی درباره ایران، یمن و سوریه


با دیگران به اشتراک بگذارید

پاسخ های جالب وزیر خارجه عمان به روزنامه سعودی درباره ایران، یمن و سوریه

خبرگزاری فارس: پاسخ‌های جالب وزیر خارجه عمان به روزنامه سعودی درباره کشورمان، یمن و کشور سوریه

وزیر امور خارجه عمان در مصاحبه‌ای مفصل با روزنامه سعودی، همه کشورهای عربی را در بحران کشور سوریه سهیم آگاهی داشت و گفت که بحران یمن مسئله‌ای میان خود یمنی‌هاست و هیچ سلاحی ایرانی از خاک کشورش برای یمن قاچاق نشده است.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، روزنامه سعودی «عکاظ» با «یوسف بن علوی» وزیر امور خارجه عُمان درباره مسائل گوناگون منطقه از جمله کشورمان، گفت و گو کرد.

روزنامه سعودی در این گفت و گو، تلاش کرد که وزیر عمانی را در مسائلی مانند یمن و کشورمان، تحت فشار قرار بدهد اما وزیر پیشکسوت عمانی، پاسخ های درخوری به «جمیل ذیابی» خبرنگار سعودی (همکار شبکه العربیه) می دهد.

کشورمان

بن علوی در بخش سؤالات کشورمان، در پاسخ به این سوال که «کشورمان در یمن دخالت می کند و چرا شما به خاطر روابط متمایزی که دارید، آنها را نصیحت نمی کنید که در امور یمن دخالت نکنند» گفت: ما نمی گوییم که روابط متمایز با کشورمان داریم، اما نقل میکنیم که روابط خوبی داریم و همینطور با غیر کشورمان. ببین برادر عزیز، در جهان امروز همه چیز قاطی شده است. دیگر کسی نیست که در امور دیگران دخالت نکند. این نتیجه مرحله پساجنگ خنک است. نقل کردند دنیا دهکده است دخالت های همه جا شایع شد و مسائل فرقه ای، مذهبی و ملی گرایی ترویج شد. ما هم در جهان عرب مَثَلی داریم که نقل میکنید، «مسئله را پیراهن عثمان کرده اند». مسئله به خود یمن مربوط است. یمنی ها مصلحت خود را بهتر آگاهی میدارند.

خبرنگار سؤال کرد: «اما کشورمان خیلی آشکار در یمن دخالت می کند. این غیرقابل قبول است. حتی خود یمنی ها و همسایگانشان نظرشان این است». بن علوی پاسخ داد: برادر عزیر، اگر تو سراغ من نیایی، من هم سراغ تو نمی آیم. یمنی ها خودشان با خودشان اختلاف[نظر] دارند. شما خوب آگاهی میدارید که شش جنگ با دولت مرکزی [یمن] انجام شده است. آدمی که در حال جنگ است، دنبال کسی می گردد که مددش کند. بهتر است که همه به فکر همه باشند.

خبرنگار دوباره گفت: «اما کشورمان دخالت می کند»، و بن علوی اضافه کرد: برادر من، ما حتی به دخالت در آفریقا متهم شدیم..

خبرنگار عکاظ ادامه داد، «دخالت کشورهای خلیج [فارس] با دخالت کشورمان فرق می دارد. آنها کشورهای برادر و همسایه اند. اما توجیه کشورمان چه چیزی است؟»، و بن علوی توضیح داد: «من از کشورمان و نه از کسی دیگر پاسداری نمی کنم. برای اینکه صریح باشم در این مسئله، این حرف را می خانمم. علت این مسئله روابط دوجانبه است. روابط کشورمان با کشورهای عربی از جمله عربستان و بحرین و عمان، مثل درجه دماسنج است. بالا می رود و پایین می آید. زمان رئیس جمهور [هاشمی] رفسنجانی و خاتمی روابط در خوب ترین شکل خود بود اما در زمان [محمود] احمدی نژاد و حسن روحانی با تغییر دولت، روابط عوض شد و این سبب اندوه می شود.

عکاظ سؤال کرد: «روابط خوب، و به واژه صحیح تر متمایز عمان و کشورمان، آیا به حساب [و ضرر] دیگران است؟»، و وزیر خارجه عمان گفت: «اصلا حسابی نیست که به ضرر کسی باشد. باور کن. به آسیب هیچ کس نیست و نخواهد بود.

عکاظ سوال کرد «عمان در عملیات توفان قاطع [عربستان علیه یمن] شرکت نکرد. آگاهی میداریم که عملیات برای ممانعت از کودتا و به خواست دولت قانونی و برای اجرای قطعنامه ۲۲۱۶ بود. پرسشی که همیشه مطرح می شود، این است که چرا عمان همیشه ساز ناکوک با شورای همکاری می زند؟»، و بن علوی گفت: این چیزی است که [از طرف برخی مسئولان] در فضای جایزی بیشتر نقل میشود. ما آگاهی میداریم که فضای جایزی مسئولیتی نمی آورد برای کسی. ما [در عمان] معتقدیم که معضل یمن چه بزرگ باشد چه کوچولو، باید با هر وسیله ای که شده، حداقل رنج خود را از بین بریم زیرا جنگ مرگبار و ویرانگر است. اشتباهاتی رخ داده ولی انسان این قدرت را دارد که جبرانش کند و مسیر را اصلاح و هر کس تردیدی دارد آن را از بین برد و این همسایه توست. مسئله را به خود همسایه ات واگذار. ما در هیچ مکانی با جنگ قبول نمی داریم. جنگ معضل را حل نمی کند.

بن علوی در پاسخ سوال بعد روزنامه سعودی که سؤال کرد، «نبود ورود عمان به ائتلاف عربی، یعنی توجیه ش این است که نمیخواهد وارد جنگ شود؟»، گفت: ما نمی خواهیم یا کسی وارد جنگ شویم.

عکاظ با اصرار سؤال کرد «اما کودتا شده، آتش بر پاست»، و بن علوی گفت: «کودتا بین یمنی هاست. در ابتدا هم گفتم که یمنی ها خودشان را برای این کشمکش تهیه کرده بودند» و عکاظ ادامه داد «اما دولت را شبه نظامیان با زور ساقط کردند»، و بن علوی تأکید کرد «حکومت سقوط کرد چون حکومت این کشمکش را فراهم کرد. من این را به روشنی تمام، بیان می کنم» و در پاسخ سوال عکاظ که گفت «و ما هم آنها را تماشا کنیم و معضل لاینحل بماند»، اضافه کرد: «تماشا نکنیم. بینشان میانجیگری کنیم».

عکاظ سؤال کرد: «روابط شما با دولت قانونی در یمن [مقصود، دولت فراری و مقیم در ریاض است] چطور است؟» که بن علوی گفت: «دولت قانونی در یمن، قانونی بودن کشور را در یمن حفظ کرد. برای همین من در ابتدا گفتم که یمنی ها همه شان به سوی این کشمکش رفتند. این را هیچ کدامشان تکذیب نمیکنند. یعنی از جمله اینها، رئیس جمهور [عبدربه منصور] هادی و دولت در همان لحظه با حوثی ها رابطه و پیوندها و توافقها و گفتمانهایی برقرار بود. سپس انقلاب شد و انقلاب یعنی آشوب.

راه حل بحران نزد عبدربه منصور هادی است اگر تعلل نکند

عکاظ: آیا راه حل نزدیک است؟

بن علوی: راه هنوز برای راه حل باز است. باید با سرعت آن را یافت. به عبدربه منصور هادی گفتم که راه حل هنوز در دستان شماست. اگر زیاد تأخیر کنید، از دست شما بیرون میرود.

عکاظ: چرا حصول راهکار تا الان به تعویق افتاده؟

بن علوی: نقشه راهی که ایالات متحده تهیه کرده و ائتلاف با آن موافقت کرده، خیلی عالی است برای پایان دادن به این جنگ.. نقش الان دست فرستاده سازمان ملل است و دارد رایزنی می کند. امیدواریم خیلی به تأخیر نیفتد…

عکاظ: آیا حوثی ها تعلل می کنند و دنبال راه حل نیستند؟

بن علوی: بلکه خواستار راهکار هستند. ما اطمینان می داریم از این امر. سؤال میکنی راه حل چه چیزی است؟ راه حل، توافق بین او [حوثی ] و دیگران است که در حال جنگ هستند. مثلی هست بین یمنی ها که نقل میکنید، یمنی ها با هم می جنگند و می کشند و مسابقه میدهند اما زمانیکه لبه پرتگاه رسیدند، باز می ایستند و توافق می کنند.

عکاظ: روابط شما با حوثی ها قوی نیست؟

بن علوی: روابط ما با حوثی ها مثل روابطمان با دیگران است. ما روابط مخصوص ای نداریم.

عکاظ: اما آنها بیش از آنکه در صنعاء باشند، در مسقط [پایتخت عمان] هستند.

بن علوی: برای اینکه به برخی از آنها اجازه نمی دهند به صنعاء بروند [کنایه به کارشکنی عربستان].

قاچاق سلاح به یمن از عمان صحت ندارد

عکاظ: درباره قاچاق سلاح ایرانی برای کودتاچیان از طریق عمان نظرتان چه چیزی است؟

بن علوی: صحت ندارد. از مرز ما سلاحی رد نشده است. ما آماده ایم که اگر تردیدی هست، توضیح بدهیم. و توضیح دادیم و آماده ایم که به برادرانمان در عربستان نیز توضیح بدهیم.

عکاظ: اخباری هست که نقل میکنید سلاح ایرانی از عمان به یمن می رود.

بن علوی: انتشار داده شده اما لزوما هر چه انتشار داده میشود صحت ندارد.

عکاظ: اما نقل میشود که این خبرها درست است.. علتش هم این است که شما انکار نکردید.

بن علوی: درست نیست. هیچ کس از برادرانمان در عربستان پرسشی در این خصوص نکرده است. حتی آگاهی میداریم که در دلشان چیزی هست. ما از صحتش اطلاعی نداریم و منطقاً هم شما خبرنگار هستید، این را شناسایی میکنید که فاصله «سحار» مکانی که موشک ها فرود آمده تا مأرب، چهار هزار کیلومتر است. اینها بازرگانی بود که ما پاسخش را ندادیم.. چون نادرست است.

عکاظ: اما پاسخ، توضیح واقعیت است.

بن علوی: ما تمایلی نداریم وارد کشمکش و جدال شویم. عربستان چیزی رسمی انتشار نداد و نه هیچ کشور دیگری در ائتلاف. بنابراین ماهم توجهی نکردیم.

عکاظ: آیا شما اطمینان می دارید که سلاحی ایرانی از خاک عمان عبور نکرده [برای یمنی ها]؟

بن علوی: مطمئنا.

عکاظ: آیا شما قاچاق چیان سلاح بازداشت کرده اید؟

بن علوی: چیزی نگرفتیم. و چیزی هم عبور نکرده. شما خبرنگار چرا قاچاق سلاح را از سواحل وسیع یمن پیگیری نمی کنید؟ قاچاق چی های وادی عبیده که نامدار هستند.

عکاظ: برخی می گویند که علی عبدالله صالح رئیس جمهور مخلوع، با شخص شما در رابطه است. چقدر صحت دارد؟

بن علوی: درست نیست.

عکاظ: اگر تلاش کند تماس بگیرد، آیا پاسخش را می دهید؟

بن علوی: اگر تماس بگیرد، به او پاسخ خواهم داد. اما حقیقتا او تماس نگرفته است.

عکاظ: آیا به او ارائه ندادید که از یمن بیرون رود؟

بن علوی: چرا باید پیشنهاد خروج از یمن را به او [صالح] بدهیم در حالی که او نمی خواهد بیرون رود؟

عکاظ: چرا پیشنهاد خروج به او نمی دهید؟

بن علوی: چه ربطی به ما دارد. اگر بخواهد بیرون رود، فراهم است برایش. اگر هم بخواهد بماند، کشورش خودش است [قادر می باشد بماند].

همه اعضای اتحادیه عرب در بحران کشور سوریه دخیل هستند

عکاظ: تو را به خدا، به من نقل کن چرا عمان هنوز درهای سفارتش در دمشق باز است. آیا این معقول است که در زمانیکه ملت کشور سوریه دچار کشتار و کوچ و آوارگی هستند، موضع شما عادی باشد بلکه حتی موضعی ندارید. حداقلش این است که در محکومیت آنچه رژیم مثل قتل و کشتار به انجام میرساند، سفارت را تعطیل کنید.

بن علوی: من از جمله کسانی هستم که خیلی آگاهی میدارند چه در کشور سوریه می گذرد. در نتیجه روزی مسئله روشن می شود و سوری ها مسئول آنچه هستند که رخ می دهد و باز هم تکرار می کنم که کسی از غیب مطلع نیست. ما ابتدای بحران هشدار دادیم درباره خطرناک بودن راهی که مردمان در آن وارد شدند و کسانی که در جلسات اتحادیه عرب حضور داشتند، به یاد دارند [که ما چه نقل کردیم].

عکاظ: گویی شما دنبال توجیه تراشیدن برای بشار اسد هستید.

بن علوی: توجیهی نمی تراشم برای کسی. سوریا در بحران است و تنگنا بزرگ است و منطقه هم به خاطر آن [در تنگناست].

عکاظ: اما این رژیم جنایتکار می کشد و تصاویر جنگ کشور سوریه شاهدی بر این مدعاست..

بن علوی: همه جا جنگ است. باید دنبال راه حل باشیم.

عکاظ: اما وضعیت الان فرق کرده است. آیا آگاهی میدارید تعداد آوارگان و کوچ داده شده ها و کشته های کشور سوریه چقدر است؟

بن علوی: آیا در اصل مسئله تحولی بوجود مییاورد زمانی وضعیت کشور سوریه به این نقطه بد رسیده است؟

عکاظ: اما آیا عمان نباید موضع صریح و روشنی داشته باشد؟

بن علوی: همه ما در ایجاد این وضعیت دخیل هستیم. نه فقط عمان. ما به عنوان اعضای اتحادیه عرب. هیچ کشوری از اعضای اتحادیه عرب تصمیمی برای پایان دادن به این اکران نیست.

عکاظ: اما باید جلوی این خونریزی را گرفت، و شما باید موضع صریحی بگیرد. دیگران موضع صریحی گرفته اند.

بن علوی: همه ما در اتحادیه عرب در ایجاد این تراژدی، سهیم هستیم. این تراژدی، ربطی به سفارت ما در دمشق که باز هست یا نیست، ربطی ندارد.

عکاظ: آیا این به مجلسیت شناختن رژیم بشار [اسد] نیست؟

بن علوی: کشور سوریه کشوری عضو سازمان ملل است و در جلسه هایش حاضر می شود. حتی کسی که گفت، بشار اسد مشروعیتش را از دست داده است، در عین حال با نظام او در سازمان ملل تعامل می کند. پس نباید عاطفی رفتار کنیم.

عکاظ: به نظر شما همه راهها برای حل سیاسی بحران مسدود شده و کشف کردن راهکار سخت است؟

بن علوی: [پرونده] کشور سوریه الان در دست هنرپیشگان بزرگ است. ما [از مسئله] بیرون رفته ایم.

عکاظ: آیا یکی از این هنرپیشگان بزرگ، کشورمان است؟

بن علوی: خیر. بزرگ ها روسیه است و ایالات متحده.

عکاظ: اما کشورمان نقش دارد و می کشد و آواره می کند… و هر کاری می خواهد، به انجام میرساند..

بن علوی: کشورمان هست و دیگران هم هستند. کشور سوریه برای همه حلال شده و متاسفانه ما کشورهای عربی، در مصیبت ها به اسم «بهار عربی» سهیم هستیم.

عکاظ: منظورتان چه چیزی است؟

بن علوی: بهار عربی آشوب است. می گویند انقلاب و انقلاب یعنی آشوب. این منحصر به عرب ها نیست. در هر مکانی که انقلاب شده، آشوب است. حتی در ایالات متحده در جنگ داخلی، آشوب فراگیر شد.

عکاظ: موضع کشور عمان درباره آتش زدن سفارت عربستان در تهران و کنسولگری آن در مشهد چه چیزی است. عمان موضع روشن و صریح که آنچه رخ داد را محکوم کند، اتخاذ نکرد.

عمان: بیانیه از طریق دبیرخانه شورای همکاری صادر شد. دبیرخانه بدون موافقت کشورهای شورا، قادر نیست بیانیه صادر کند. ما هم محکوم کردیم.

عکاظ: آیا بیانیه شورای همکاری خلیج [فارس] از دبیرخانه کافی است؟ نظر شما درباره آنچه کشورمان به انجام رساند چه چیزی است؟

بن علوی: ما بیانیه ای دیگر هم صادر کردیم. همچنانکه بیانیه ای از طرف همه کشورهای خلیج [فارس] صادر شد.

*ضمن تشکر از انتخاب شما، لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد*

گردآوری توسط: مارال .ک

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بهار و گل طرب انگيز گشت و توبه شکن
««« »»»
به شادی رخ گل بيخ غم ز دل برکن

پاسخ های جالب وزیر خارجه عمان به روزنامه سعودی درباره ایران، یمن و سوریه

TT / 265 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال