موارد اصلی درباره ادرار و مدفوع کودک


با دیگران به اشتراک بگذارید

نکات مهم درباره ادرار و مدفوع کودک

تصویر و عکس نکات مهم درباره ادرار و مدفوع خردسال
یکی از اصلیترین اعمال هر انسانی دفع مواد اضافی بدن خود است و این نکته وقتی حساس تر می شود که فرد طفل و توانی از بین بردن نیاز خود را نداشته باشد از این رو اهمیت این موضوع آشکار می شود. در کودکان ادرار و مدفوع علامت های اهمیتی می داری از تندرست و یا مریضی خردسال هستند و باید بسیار به آنها توجه نمود.

 کسب آگاهی درباره این مسایل و ارزیابی وضع تندرست طفل، آشنایی با موارد احتیاط و اینکه چه موقع نیاز دارید به پزشک مراجعه کنید؛ هرگز نباید متوقف شود. حتما یکی از اولین سوالات شما بعد از تولد طفل کوچک تان وضعیت ادرار و مدفوع او خواهد بود و اینکه به چه صورت و چه موقع و چندوقت یک بار باید پوشکش را تغییر دهید؟ دکتر سیدحسین فخرایی، فوق تخصص نوزادان، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به این سوال پاسخ می دهد.

وضعیت طبیعی ادرار کردن در شیرخواران به چه صورت باید باشد؟
ـ شیرخوار معمولا بین ۴ تا ۱۰ بار در روز ادرار می کند اما اگر بیمار یا تب دار باشد یا هوا بیش از حد گرم باشد، دفع ادرارش امکان می دارد به نصف میزان طبیعی برسد. دفع ادرار نباید دردآور باشد. اگر هر نشانه ای دال بر آزردگی خردسال هنگام ادرارکردن دیدید، حتما متخصص کودکان را در جریان قرار بدهید.

ادرار طبیعی یک شیرخوار چه ویژگی هایی دارد؟
ـ در شیرخوار سالم، رنگ ادرار از زرد کمرنگ تا پررنگ متغیر است و هر چه تیره تر باشد، غلظتش بیشتر است و این در وقتی پیش مییاید که خردسال مایعات کمتری خورده باشد. گاهی پوشک طفل رنگ صورتی به خود می گیرد که امکان می دارد با خون اشتباه شود ولی این حالت به خاطر غلظت بیش از حد ادرار است. تا وقتی که طفل حداقل ۴ بار در روز ادرار می کند، مکان دغدغه نیست ولی اگر رنگ صورتی ادرار ادامه یابد، باید با متخصص اطفال مشورت کنید. وجود خون در ادرار یا لکه خون در قدیمی طفل اصلا طبیعی نیست و باید فورا متخصص کودکان در جریان قرار گیرد. این حالت گاهی امکان می دارد به دلیل جراحت کوچولوای (مثلا به خاطر جوش های ناحیه تناسلی) به وجود آید ولی گاهی امکان می دارد علامت معضلات جدی تری باشد. اگر خون ریزی با علایم دیگری مانند بی قراری یا خون ریزی از مناطق دیگر بدن همراه شد باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

اصلیترین نکاتی که هنگام تعویض پوشک طفل باید رعایت کنیم، چه چیزی است؟
ـ پیش از تعویض پوشک خردسال باید مطمئن شوید که تمام لوازم ضروری در دسترس هستند. هرگز خردسال را حتی برای یک ثانیه روی میز تعویض، تنها ول نکنید. نباید تصور کنید در لحظه کوتاهی که شما برای آوردن پوشک یا دستمال او را تنها ول میکنید اتفاقی نخواهد افتاد. اگر روی میز او را تغییر میدهید، حفاظ عالی و مطمئن ضروری است. شیرخوار خیلی زود قدرتمندی غلت زدن را به دست می آورد. خوب تر است همه لوازم هنگام تعویض پوشک کنارتان باشد. شما به برخی لوازم نیاز خواهید داشت؛ مانند پوشک یا قدیمی پاک، پماد یا وازلین که پزشک پیشنهاد داده، پنبه، دستمال یا اسفنج ویژه زدودن خردسال.

اگر خردسال در اثر بستن پوشک دچار ضایعه پوستی شود، باید چه فعالیت کنیم؟
ـ تا آنجا که امکان دارد، قرار بدهید پای خردسال هوا بخورد. وقتی او را پاک و خشک کردید، بدون پوشک روی تشکچه بخوابانید تا کمی بازی کند. این کار را حداقل هر بار ۲۰ دقیقه چندین دفعه در روز به انجام رسانید. پیش از اینکه پوشک او را ببندید، به پاهای او کِرِم محافظ پوست بزنید. اگر لکه های کوچک قرمزرنگ دیدید، به پزشک مراجعه کنید؛ چون امکان می دارد لکه های عفونت قارچی باشند و به تجویز دارو نیاز باشد.

آیا امکان می دارد پوشک های یک بار مصرف هم باعث ضایعه پوستی شوند؟
ـ بله؛ به شرطی که فرزند برای مدت طولانی تغییر نکرده باشد. به همین دلیل است که تغییر دادن پوشک باید به طور منظم و به کرات باشد. پوشک های یکبار مصرف در خشک نگه داشتن زیر خردسال خوب تر از پوشک های حوله ای هستند. به خاطر اینکه قسمت مرکزی آن قدرت جذب بالایی دارد که اجازه نمی دهد رطوبت به پوست خردسال برسد. از نظر تئوری، مواد شیمیایی که در ساخت پوشک های یک بار مصرف به کار می رود، پوست خردسال را تحریک می کند اما در عمل چنین چیزی پیش نمییاید. اگر به حساسیت به مواد شیمیایی مشکوک هستید، نوع پوشک را تغییر دهید یا با پزشک مشورت کنید.

__________________

تهیه و تدوین: ايراندخت د.

سلامت کودکان در بخش سلامت خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

وفا از خواجگان شهر با من
««« »»»
کمال دولت و دين بوالوفا کرد

موارد اصلی درباره ادرار و مدفوع کودک

TT / 144 — TP / 19%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال