http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

ماهی‌گیری ازآب گل‌آلود رابطه قطر وایرباس

ماهی‌گیری ازآب گل‌آلود رابطه قطر وایرباس

به گزارش صبحانه، از چند دهه قبل که ساخت هواپیماهای مسافرتی از انحصار بویینگ خارج شد و ایرباس فرانسه نیز توانست هواپیماهای جدید مسافرتی تولید کند، رقابت میان این دو شرکت به شکلی گسترده آغاز شد و ایران‌ایر نیز در آن سال‌ها با گرایشی که به بویینگ داشت توانست استفاده مثبتی از این رقابت کند.

با گذشت حدود ۴۰ سال از آن زمان و البته باز شدن دوباره فضایی برای بازگشت ایران به این عرصه حالا زمان آن رسیده که بار دیگر این فضا به سود صنعت هوایی ایران تغییر کند. به خصوص که در این سال‌ها دو غول صنعت هوایی جهان رقبایی جدید از کانادا، برزیل و ژاپن را نیز در کنار خود می‌بینند و باید شرایط خود را متناسب با مشتریانشان تغییر دهند.

در کنار این موضوع آنچه اوضاع را به شکلی قابل توجه تغییر داده، قدرت گرفتن برخی از ایرلاین‌ها در عرصه جهانی است تا جایی که به راحتی برای این هواپیماسازان تعیین تکلیف می‌کنند.

نمونه این موضوع در اظهارات اخیر مدیرعامل قطر ایرویز نمود پیدا می‌کند. جایی که وی به طور رسمی از ایرباس برای تاخیر در اجرای قراردادهایش انتقاد کرده و گفته است که برای جبران این موضوع با بویینگ قراردادهایی جدید امضا خواهند کرد.

اگر قرارداد جدید قطری ها را بویینگ کنار بگذاریم، اظهار نظر رسمی آنها در حمایت از بویینگ در ساخت با کیفیت‌ترین هواپیماها نشان از آن دارد که شاید تداوم رابطه با ایرباس برای آنها چندان در اولویت نباشد.

هرچند عمل نکردن ایرباس به تعهدات خود موضوعی است که می‌تواند در قرارداد با ایران نیز به وجود آید و باید از الان برای آن برنامه ریزی کرد، اما به نظر می رسد با فاصله افتادن میان عرب‌های حاشیه خلیج فارس و ایرباس، این فرصت وجود خواهد داشت که ایران میخ خود را در صنعت هوانوردی جهان محکم‌تر به زمین بکوبد.

ایران ایر خود را آماده می‌کند در طول سال‌های آینده و با رسیدن هواپیماهای جدید بار دیگر لااقل بخشی از بازار سال‌های پیش خود را باز گرداند و در این راستا ایرلاین‌های بزرگ منطقه اصلی‌ترین رقبا هستند؛ رقبایی که با ثروت کلان خود ناوگانی عظیم به وجود آورده‌اند و برای کنار زدن آنها باید از هر فرصتی استفاده کرد. موضوعی که شاید بتوان گوشه‌ای از آن را در اختلاف میان قطری‌ها و فرانسوی‌ها پیگیری کرد./ایسنا

منبع: صبحانه آنلاین
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
احمدی نژاد دبیرکل سازمان ملل را رئیس جمهور جهان نامید!
رئیس جمهور: دعواهای بی‌ثمر را رهاکنیم
۶ سند همکاری حمل و نقلی بین ایران و آلمان امضا شد
رهبری اجازه برداشت از صندوق توسعه ملی جهت حل مشکل آب را دادند
صدام بیشتر عراقی کشته است یا آمریکا؟
جزئیات دریافت کارت آزمون‌های استخدامی
کسانی که از دوران مبارزه، انقلاب را قبول نداشتند، تریبون گرفته اند و رأی مردم را زینتی می خوانند
تهاجم به یمن از مصادیق جنایت جنگی است
واژگونی مینی‌بوس حامل شهروندان ایرانی در ترکیه
چگونه ذهن خود را خالی کنیم؟ بازسازی مجدد افکار
فرهنگ سازی و تامین امنیت ،رسالت مشترک نیروی انتظامی و رسانه ملی است
شرط اول مجوز فعالیت مزون‌ها در شبکه‌های اجتماعی
کلیپ فیلم حسام نواب صفوی با آس و پاس (۱)
صحبت های نسرین مقانلو در نقش «مختارنامه»
آخرین وضعیت سرمایه‌گذاری MTN در بازار ایران
دلیل بدمزگی دهان در صبح و علاج آن
ترانه «داغ حسرت» با صدای سالار عقیلی
ماجرای اخطار برای پلمب صرافی‌ها +سند
گواردیولا: اغذیه مرا حسابی سرگرم کرده بود/ هنوز به بازیکنانم اعتماد دارم
نرخ بیمه دستوری نمی‌شود
تبلیغات