http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

دومین محاکمه رئیس جمهوری پیشین برزیل به اتهام رشوه‌خواری برگزار می‌شود

دومین محاکمه رئیس جمهوری پیشین برزیل به اتهام رشوه‌خواری برگزار می‌شود

دومین محاکمه رئیس جمهوری پیشین برزیل به اتهام رشوه‌خواری برگزار می‌شود

دستور دیگری برای محاکمه اینانسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری پیشین برزیل صادر شده است.

قاضی یک دادگاه فدرال در برزیل رای داده که شواهد ارائه شده توسط دادستانی برای برگزاری محاکمه لولا دا سیلوا به اتهام رشوه‌خواری کافی است و دستور برگزاری محاکمه او را صادر کرده است.

حدود سه هفته پیش هم قاضی یک دادگاه فدرال با دادخواست دادستانی علیه آقای دا سیلوا و همسرش به اتهام سوء‌استفاده از موقعیت دولتی و دریافت مبالغی پول از یک شرکت پیمانکاری نفتی موافقت کرده بود. به این ترتیب، رئیس جمهوری سابق برزیل به اتهام تخلفات مالی در زمان ریاست جمهوری در دو دادگاه جداگانه محاکمه خواهد شد.

آقای دا سیلوا مقام ریاست جمهوری را دو دوره چهارساله در اختیار داشت و در سال ۲۰۱۱، در حالیکه نظرسنجی‌ها حاکی از حمایت بیش از ۸۰ درصد مردم برزیل از او بود، دوره دوم ریاست جمهوری او به عنوان یکی از محبوب‌ترین رهبران این کشور پایان یافت.

تا کنون لولا داسیلوا با اتهامات فساد مالی، رشوه‌خواری، پولشویی و تلاش برای اخلال در روند رسیدگی قضایی مواجه شده است که همگی به فعالیت شرکت پتروبراس، که تحت مدیریت دولتی است، ارتباط دارد. به گفته دادستانی برزیل، سوء‌استفاده از منابع مالی این شرکت توسط شماری از مقامات دولتی، که اکثر آنان از حزب چپگرای کارگران بودند، به مدت یک دهه ادامه داشت.

آقای دا سیلوا در پرونده جدید متهم است که در برابر دریافت رشوه به مبلغی معادل ۹ میلیون دلار، شرایطی را فراهم آورد تا شرکت برزیلی اودبرخت بتواند برای اجرای طرح‌هایی در آنگولا، مبالغی را با بهره بسیار کم از بانک ملی توسعه اقتصادی و اجتماعی برزیل، که یک بانک دولتی است، دریافت کند.

لولا دا سیلوا تمامی اتهامات را رد کرده و آنها را دارای انگیزه سیاسی دانسته است. وی گفته است که مخالفان حزب کارگران به این ترتیب در صدد تضعیف حزب در سطح ملی هستند و می‌خواهند مانع از نامزدی او در انتخابات دوره بعدی ریاست جمهوری شوند.

در ماه اوت سال جاری، سنای برزیل سرانجام به برکناری دیلما روسف، از افراد نزدیک به آقای دا سیلوا و جانشین او در سمت ریاست جمهوری رای داد. خانم روسف به نقض قوانین مالی برای مقاصد سیاسی متهم شده بود.

علاوه بر آقای دا سیلوا، قاضی دادگاه با برگزاری محاکمه ادواردو کنخا، رئیس مجلس نمایندگان برزیل نیز موافقت کرد. آقای کنخا که در ارجاع اتهام دیلما روسف به سنای برزیل نقشی اساسی ایفا کرد هم به سوء‌استفاده از روابط با شرکت پتروبراس متهم است.

اگرچه خانم روسف، که برای چند سال در زمان ریاست جمهوری آقای دا سیلوا رئیس هیات مدیره پتروبراس بود به اختلاس یا رشوه خواری متهم نشده، اما پرونده‌ای در مورد “اقدام به جلوگیری از اجرای عدالت” علیه او تشکیل شده است. او متهم است که با انتصاب لولا دا سیلوا به سمت رئیس دفتر خود در ماه مارس، به او مصونیت قضایی داد تا مانع از پیگرد قانونی علیه او شود.

لولا دا سیلوا، که هفتاد سال دارد، به عنوان رهبر حزب چپگرای کارگران در سال ۲۰۰۳ به ریاست جمهوری برزیل رسید و تا اول سال ۲۰۱۱ دو دوره در این سمت بود. از او به عنوان یکی از پرطرفدار ترین سیاستمداران برزیل نام برده می‌شد و هنوز هم حامیان فراوانی در میان مردم این کشور دارد. گفته می شد که او در نظر داشته در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ٢٠١٨ شرکت کند. در صورت محکومیت، حکم آقای دا سیلوا شامل هشت سال محرومیت از فعالیت های سیاسی هم خواهد بود

آقای دا سیلوا در دوره ریاست جمهوری می‌کوشید به عنوان رهبر یک کشور در حال توسعه برخوردار از نظام دموکراتیک، نقش رابط بین کشورهای در حال توسعه و دموکراسی‌های پیشرفته غربی را برعهده بگیرد.

در دوره ریاست جمهوری او، روابط برزیل و جمهوری اسلامی ایران از جمله در زمینه همکاری نفتی گسترش یافت و از جمله، شرکت پتروبراس به سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز ایران پرداخت. در ماه مه سال ۲۰۱۰، آقای دا سیلوا همراه با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر وقت ترکیه برای بررسی بحران هسته‌ای ایران در نشستی با محمود احمدی نژاد در تهران شرکت کردند. این نشست به صدور “بیانیه تهران” شامل پیشنهادهایی برای حل این بحران منجر شد که مورد توجه جامعه بین‌المللی قرار نگرفت.

پس از پایان دوره ریاست جمهوری لولا دا سیلوا، موضعگیری‌های دولت خانم روسف در مورد نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی باعث شد تا روابط دو طرف گرمی سابق را نداشته باشد.

این مطلب در سایت "BBC فارسی" منتشر شده است.

منبع: سایر
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
کلیپ فیلم رضا روشندل در برنامه شبهای اترک صداوسیمای خراسان شمالی
کلیپ فیلم قاط زدن مخوف و شگفت انگیز پسر بعد از باخت در بازی کامپیوتری!
ویدیو فیلم بمب خندیدن ! ماجرا سلطان و پینه دوزی که الکی طبیب می شود ( آپارات )
کلیپ فیلم بمب گذاری آخر خنده روزگار سربازی خیلی باحال
فیلم قیافه حیرت آور غریب و با نمک دختر ها وقتی که عطسه می کنند! ( آپارات ) -دانلود و پخش
فیلم داب اسمش جالب و آخر خنده اشتباه فاحش و سوتی شگفت انگیز در رقابت ثانیه ها! ( آپارات ) -دانلود و پخش
فیلم دابسمش جالب و با نمک سکانسی کمدی از فیلم ایرانی! ( آپارات ) -دانلود و پخش
ویدیو فیلم داب اسمش جالب و با نمک اشتباه فاحش و سوتی در برنامه کودک و پخش زنده! ( آپارات )
ویدیو فیلم داب اسمش شگفت انگیز جالب و خنده دار همسر میخام! ( آپارات )
ویدیو فیلم داب اسمش شگفت انگیز جالب و آخر خنده تودودوخ! ( آپارات )
ساخت بازی Final Fantasy XV به پایان رسید
فرماندار ویژه میانه بر آمادگی جامعه در برابر تهدیدات انسانی و بلایای طبیعی تاکیدکرد
استخدام خانم مسلط به زبان و آشنا به مکاتبات بازرگانی در تهران
فیلم بمب تبسم ! غزل کمدی هندی البته هندی بلدها تنها ببینن ( آپارات ) -دانلود و پخش
شرکت سامسونگ با همکاری اپراتور KT فضای مجازی ۵G را در بازی های المپیک فصل زمستان ۲۰۱۸ کشور کره جنوبی عرضه خواهد کرد
ویدیو فیلم جناب بتمن در ماشین لامبورگینی و احوال سؤال کنی با پلیس ( آپارات )
کیلیپ فیلم ماجرای بامزه کارگردان مهران مدیری و پیرزن +( آپارات ) پخش
ویدیو فیلم ای مرررررررررررررررررض با اون قیافت ! ( آپارات )
کلیپ فیلم روزگار پلیسی هم خندیدن داره
بستر مناسبی برای گسترش همکاری بین دانشگاههای ایران و کره جنوبی فراهم است (۵ عکس)
تبلیغات