سازمان ملل در انتظار اصلاح با مدیریت جدید


با دیگران به اشتراک بگذارید

سازمان ملل در انتظار اصلاح با مدیریت جدید

خبرگزاری فارس: سازمان ملل در انتظار اصلاح با مدیریت جدید

اکنون باید دید آیا «آنتونیو گوترش» با تجربه انسانی و حقیقتی که در محل شاهد بوده است، قادر خواهد بود چهره سازمان ملل را با مدیریت خود نو سازی و مأموریت عمده آن یعنی حفظ صلح و امنیت در جهان را عملی کند؟

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان مطلبی را با عنوان «سازمان ملل در انتظار اصلاح با مدیریت جدید» در کانال شخصی خود انتشار داد که به شرح ذیل است:

باسمه تعالی

یورو نیوز نگاشت: آیا سازمان ملل متحد که شارل دو گل آن را «چیز» می نامید، در آستانه ۷۱ سالگی قادر هست با دبیر کل جدید خود نفسی تازه کند؟ آنتونیو گوترش که ۱۰ سال در رأس کمیساریای مناسب پناهندگان در کمپ ها حاضر می شد، به سازمانی ضعیف شده و نیازمند اعتماد، امید جدیدی بخشیده است.

بان کی مون نه در داخل سازمان و نه در بیرون از آن، نتوانست آن گونه که باید جا بیفتد. مناقشات بزرگ و در رأس آن کشور سوریه بی راه حل ماند و خود سازمان نتوانست اصلاحاتی را که از مدت ها پیش انتظار آن می رفت در خود بوجود آورد.

سال ۱۹۴۵ در سان فرانسیسکو. جنگ دنیاای دوم تازه پایان کشف کرده بود. بمب هسته ای سبب مرگ ۲۰۰ هزار نفر در هیروشیما و ناکازاکی شده بود. می بایست برای تغییر دادن دنیا تلاش می شد و سازمان ملل چنین وظایفی را متقبل شد: حفظ صلح و امنیت، روابط دوستانه میان کشورها و ارتقای حقوق بشر و دموکراسی.

پس از جنگ دنیاای، زمان جنگ خنک آمد و سازمان ملل برای دوره ای طولانی فلج شد. سپس داستان رواندا، نبرد بوسنی و چالشهای خونین آن سبب نقد های بی سابقه از سازمان ملل شد که قادر نبوده بود از کشتار غیرنظامیان پیش گیری و از آنها حمایت کند.

این سازمان امروز هم به دلیل جنگ کشور سوریه و نقطه اوج آن یعنی کشتار ساکنان حلب، سرزنش می شود.

با این همه کوفی عنان، دبیر کل دوست داشتنی سازمان ملل در زمان خداحافظی در سال ۲۰۰۵ نقل کرده بود: «من از کشورهای عضو می خواهم بیشتر از این به شورای امنیت نقش نمایندگی جامعه دنیاای را بدهند و ارائه میدهم شورای امنیتِ نو سازی شده طی قطعنامه ای، اصولی را که مطابق آن می توان مجوز توسل به زور را داد روشن کند.»

شورای امنیت، بازوی اجرایی سازمان ملل از ماه ها پیش بر سر مسئله کشور سوریه از هم گسیخته است. آیا این تشکیلات اصلاح خواهد شد؟

در حال حاضر شورای امنیت ۱۵ عضو دارد که پنج تا از آنها، یعنی کشور آمریکا، فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه دائمی و در بر می داری حق وتو هستند. گروه ۴ شامل هند، کشور برزیل، آلمان و کشور ژاپن، ارائه میدهد که تعداد اعضا با احتساب خودشان و دو کشور آفریقایی به ۲۵ افزایش کشف کند.

این اصلاح سبب خواهد شد شورای امنیت از نظر پراکندگی جغرافیایی نمایندگان بیشتری در سطح جهان داشته باشد. به جز این، طرفداران اصلاحات سازمان ملل، به مخصوص خواهان تغییر در قانون حق وتو هستند. بعضی از اعضا شورای امنیت با بهره گیری از این حق، مانع عملی شدن کنش ها می شوند.

زندگی کند ابن رعد حسین، کمیسر مناسب پناهندگان سازمان ملل نقل میکنید: «هفته پیش شورای امنیت قادر به بر آن شوی در رابطه با توقف عملیات در شرق حلب نبود. نام “شورای امنیت” این سوال را در ذهن من بوجود آورده بود که “امنیت چه کسی؟” قطعاً منظورشان امنیت ساکنان شرق حلب نبود.»

اکنون باید دید آیا آنتونیو گوترش با تجربه انسانی و حقیقتی که در محل شاهد بوده، قادر خواهد بود چهره سازمان ملل را با مدیریت خود نو سازی کند و مأموریت عمده آن یعنی حفظ صلح و امنیت در جهان را عملی سازد یا نه.

————————————-

تهیه شده توسط : كيميا ع.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ز خط يار بياموز مهر با رخ خوب
««« »»»
که گرد عارض خوبان خوش است گرديدن

سازمان ملل در انتظار اصلاح با مدیریت جدید

TT / 108 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال