http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

سازمان ملل در انتظار اصلاح با مدیریت جدید

سازمان ملل در انتظار اصلاح با مدیریت جدید

با دیگران به اشتراک بگذارید

سازمان ملل در انتظار اصلاح با مدیریت جدید

خبرگزاری فارس: سازمان ملل در انتظار اصلاح با مدیریت جدید

اکنون باید دید آیا «آنتونیو گوترش» با تجربه انسانی و حقیقتی که در محل شاهد بوده است، قادر خواهد بود چهره سازمان ملل را با مدیریت خود نو سازی و مأموریت عمده آن یعنی حفظ صلح و امنیت در جهان را عملی کند؟

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان مطلبی را با عنوان «سازمان ملل در انتظار اصلاح با مدیریت جدید» در کانال شخصی خود انتشار داد که به شرح ذیل است:

باسمه تعالی

یورو نیوز نگاشت: آیا سازمان ملل متحد که شارل دو گل آن را «چیز» می نامید، در آستانه ۷۱ سالگی قادر هست با دبیر کل جدید خود نفسی تازه کند؟ آنتونیو گوترش که ۱۰ سال در رأس کمیساریای مناسب پناهندگان در کمپ ها حاضر می شد، به سازمانی ضعیف شده و نیازمند اعتماد، امید جدیدی بخشیده است.

بان کی مون نه در داخل سازمان و نه در بیرون از آن، نتوانست آن گونه که باید جا بیفتد. مناقشات بزرگ و در رأس آن کشور سوریه بی راه حل ماند و خود سازمان نتوانست اصلاحاتی را که از مدت ها پیش انتظار آن می رفت در خود بوجود آورد.

سال ۱۹۴۵ در سان فرانسیسکو. جنگ دنیاای دوم تازه پایان کشف کرده بود. بمب هسته ای سبب مرگ ۲۰۰ هزار نفر در هیروشیما و ناکازاکی شده بود. می بایست برای تغییر دادن دنیا تلاش می شد و سازمان ملل چنین وظایفی را متقبل شد: حفظ صلح و امنیت، روابط دوستانه میان کشورها و ارتقای حقوق بشر و دموکراسی.

پس از جنگ دنیاای، زمان جنگ خنک آمد و سازمان ملل برای دوره ای طولانی فلج شد. سپس داستان رواندا، نبرد بوسنی و چالشهای خونین آن سبب نقد های بی سابقه از سازمان ملل شد که قادر نبوده بود از کشتار غیرنظامیان پیش گیری و از آنها حمایت کند.

این سازمان امروز هم به دلیل جنگ کشور سوریه و نقطه اوج آن یعنی کشتار ساکنان حلب، سرزنش می شود.

با این همه کوفی عنان، دبیر کل دوست داشتنی سازمان ملل در زمان خداحافظی در سال ۲۰۰۵ نقل کرده بود: «من از کشورهای عضو می خواهم بیشتر از این به شورای امنیت نقش نمایندگی جامعه دنیاای را بدهند و ارائه میدهم شورای امنیتِ نو سازی شده طی قطعنامه ای، اصولی را که مطابق آن می توان مجوز توسل به زور را داد روشن کند.»

شورای امنیت، بازوی اجرایی سازمان ملل از ماه ها پیش بر سر مسئله کشور سوریه از هم گسیخته است. آیا این تشکیلات اصلاح خواهد شد؟

در حال حاضر شورای امنیت ۱۵ عضو دارد که پنج تا از آنها، یعنی کشور آمریکا، فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه دائمی و در بر می داری حق وتو هستند. گروه ۴ شامل هند، کشور برزیل، آلمان و کشور ژاپن، ارائه میدهد که تعداد اعضا با احتساب خودشان و دو کشور آفریقایی به ۲۵ افزایش کشف کند.

این اصلاح سبب خواهد شد شورای امنیت از نظر پراکندگی جغرافیایی نمایندگان بیشتری در سطح جهان داشته باشد. به جز این، طرفداران اصلاحات سازمان ملل، به مخصوص خواهان تغییر در قانون حق وتو هستند. بعضی از اعضا شورای امنیت با بهره گیری از این حق، مانع عملی شدن کنش ها می شوند.

زندگی کند ابن رعد حسین، کمیسر مناسب پناهندگان سازمان ملل نقل میکنید: «هفته پیش شورای امنیت قادر به بر آن شوی در رابطه با توقف عملیات در شرق حلب نبود. نام “شورای امنیت” این سوال را در ذهن من بوجود آورده بود که “امنیت چه کسی؟” قطعاً منظورشان امنیت ساکنان شرق حلب نبود.»

اکنون باید دید آیا آنتونیو گوترش با تجربه انسانی و حقیقتی که در محل شاهد بوده، قادر خواهد بود چهره سازمان ملل را با مدیریت خود نو سازی کند و مأموریت عمده آن یعنی حفظ صلح و امنیت در جهان را عملی سازد یا نه.

————————————-

تهیه شده توسط : كيميا ع.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ز خط يار بياموز مهر با رخ خوب
««« »»»
که گرد عارض خوبان خوش است گرديدن

سازمان ملل در انتظار اصلاح با مدیریت جدید

TT / 108 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
استخدام کارمند،نیرو جهت لباس و عروسک تنپوش،پیک باموتور
فیلم اکران بازگشت در چهارشنبه ی پایان سال ( آپارات ) -دانلود و پخش
تلاش برای ارائه خدمات با کیفیت به زائران در اربعین حسینی
فیلم غزال نیاپرست سخرانی ۱۵۰ ثانیه ای ( آپارات ) -دانلود و پخش
رسانه های استان زنجان مطالبه گر هستند/ استان زنجان ظرفیت های رسانه ای بسیار خوبی دارد
ویدیو فیلم دوبلم از آدرین برای گروه برگردان یا دوبله مدیر گروه اظهارات بخون ( آپارات )
زنگ خطر پایان ذخایر آب شرب/ روش «۶ ماه آب را باز کن و ۲ ماه ببند» چاره کار نیست
کلیپ فیلم Head shot زدن تک تیرانداز ارتش کشور سوریه
انفجار کپسول گاز مایع در قزوین ۶ مصدوم برجای گذاشت
کلیپ فیلم ترمیناتور عراقی ها ( پرتاب کننده راکت )
کلیپ فیلم انجام رای گیری و انتخابات شورای علم یاد گیری
آیت الله طباطبایی قمی درگذشت
ماجرای عجیب پیوند قلب یک میمون به نوزاد انسان! +عکس
محاکمه پسر جوان به اتهام قتل عمه
کیلیپ فیلم مسخره نکنید!ویدیو دلچسب محسن قراعتی +( آپارات ) پخش
به این زودی‎ها منتظرحافظه‎های پرسرعت ۳D XPoint اینتل نباشید
سرفیس بوک تازه در کنفرانس مایکرو سافت شناسایی شد
ویدیو فیلم بچه های آلپ / گنجینه دنی / دریافت کلیپ
ویدیو فیلم دیرین دیرین / مغز دانی / دریافت کلیپ
مایکرو سافت هدست حقیقت مجازی تازه و کم هزینه نرخ شناسایی کرد
تبلیغات