آفت برخی سخنرانی های مذهبی


با دیگران به اشتراک بگذارید

آفت برخی سخنرانی های مذهبی

خبرگزاری فارس: آفت برخی سخنرانی‌های مذهبی

گاهی در مراکزی اقدامات ائمه بی‌چون و چرا با زمان حاضر تطبیق می‌شود که انتظار می‌رود حرف‌های قوی‌تری زده شود و انتظار این‌ حرکات عامیانه و غیرعلمی نمی‌رود.

خبرگزاری فارس ـ آیت الله ابوالقاسم علیدوست (عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم): واقعه کربلا به ما نمایان کرد که به هیچ انسانی تضمین داده نشده و در قرنطینه نیست و هر آدمی امکان می دارد متحول شود.
در حادثه کربلا آدم های زیادی را داریم که تا آخرین لحظه از اهل بیت(ع) پاسداری می کردند ولی در لحظه آخر پایشان لغزید و به لشکر یزدیان پیوستند.
تصویر و عکس این نکته نیز صادق است، عده ای بودند که با اهل بیت(ع) فاصله داشتند، ولی متحول شده و جزو اصحاب امام حسین(ع) در کربلا شدند که می توان به زهیر بن قین اشاره کرد که در مسافرت حج، در همنشینی با امام حسین(ع) متحول شد.

حادثه کربلا به ما نمایان کرد که پیروی نکردن از امام چه عاقبت شومی دارد.
کسانی که در کربلا از امام خود پیروی کردند نامشان به ابدیت پیوست و از قداست خاصی برخوردار شدند، ولی کسانی که با امام به مخالفت توجه کردند عاقبت شومی یافتند و در تاریخ می بینیم که چه سرنوشتی داشتند.

امام حسین(ع) در بر می داری شخصیت جامعی است و به این علت امام تنها امام شیعیان و مسلمانان نیست، بلکه امام همه بشریت بوده و در بر می داری آموزه های اخلاقی برای همگان است.

*مداحی یکی از خوب ترین ابزارهای تبلیغ دین است

نکته دیگر اینکه مداحی در صورتی که مهار شود و با موازین به ثمر رسد کار با ارزشی است و قادر هست آثار متعدد و خوبی در بین جامعه داشته باشد.

مداحی در کنار اینکه یکی از خوب ترین ابزار برای تبلیغ دین و زنده کردن پیام قیام عاشورا است، قادر هست افرادی که با بهره گیری از راهکارهای دیگر به سوی خود کشیده نمیشوند را به خوبی به سوی خود کشد. البته مداحی نیز مانند خیلی مسائل دیگر بشری با زیانهایی همراه بوده و از جمله آن می توان به انجام حرکات خارج از شأن، صوت غنائی و نامناسب برای مهمانی سید الشهدا، ذلت انگاری برخی رفتار ها در واقعه عاشورا که قادر هست پاسخ منطقی داشته باشد اشاره کرد.

* زیانی که در برخی سخنرانی ها دیده می شود

مسئله سوم اینکه جریانی که امروز در کشور است و گاهی در سخنرانی ها مطرح می شود و زندگی و رفتارهای ائمه را در چندین مسئله خاص روزمره سیاسی خلاصه می کنیم یک آسیب است.
لازمه تطبیق پدیده های زمان ائمه بر شرایط زمانه در این است که ما همه شرایط را در کنار هم و با هم بینیم و همه جوانب را انتخاب بکنیم، مثلا برای تطبیق رفتار پیامبر (ص) در حدیبیه یا صلح امام حسن (ع) با معاویه با جریانات که امروز در کشور مطرح است باید به همه شرایط به طور یکسان نگاه کنیم و تنها در این صورت است که می توانیم از این مسئله مدد بگیریم.
رفتارهایی مثل جنگ، پاسداری، یا صلح یک رفتار متعبد مذهبی نیست، برای توجیه هر مسئله ای قادر نیستیم حتما از صدر اسلام یک نمونه یابیم، امام حسن (ع) اگر در همان لحظه صلح را انتخاب کرد این کار نه به عنوان رهبر و امام بلکه به عنوان یک انسان عاقل و یک انسان مصالح و مفاسد را سنجیده، سبک و سنگین می کند و خوب ترین راه را در قبل می گیرد و به دنبال این نبودند که رفتاری را به انجام رسانند که ما امروز در تصمیمات خود بخواهیم آن را اصل گذاریم، از لحاظ اجتهادی به این کار اصلا نیازی نیست و در یک نگاه حتی غلط است.
اینشکلی رفتار ها را عقل حسابگر تعیین کرده است و اگر امام این کار را به انجام میرساند، بر اساس تفسیر عقلانی به انجام رسانده و از پیروانش هم همین انتظار را دارد.
زمان امام حسین (ع) هم به اینشکلی بوده است که ایشان تفسیر کردند که اگر بیعت کنند چه آثار و تبعات در پی خواهد بود و اگر جهاد کنند چه آثاری بار می شود و بعد مبارزه را برگزیدند.
تطبیق بی چون و چرا اقدامات ائمه به زمان حاضر امروز گاهی در مراکزی عنوان می شود که انتظار می رود حرف های قوی تری زده شود و انتظار اینشکلی حرکات عامیانه و غیر علمی نمی رود، اما امام حسن (ص) در همان لحظه صلح را برگزید که به یقین خوب ترین تصمیم در زمان ایشان بود که اتخاذ شد چرا که امام با این تصمیم به دنبال حفظ دین بود به این علت که وضعیت جامعه اسلامی در شرایطی واقع بود که امکان داشت جنگ با معاویه، اصل دین را از بین ببرد.

*لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه بنويسيد*

گردآوری توسط: رستم گ.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

تو همچو صبحی و من شمع خلوت سحرم
««« »»»
تبسمی کن و جان بين که چون همی‌سپرم

آفت برخی سخنرانی های مذهبی

TT / 97 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال