واکنش آمریکا به احتمال حضور ایران در نشست لوزان


مارک تونر، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری روز پنجشنبه خود در پاسخ به سوالی درباره حضور برخی کشورها از جمله ایران در مذاکرات برای حل بحران سوریه که قرار است روز شنبه در لوزان برگزار شود، گفت: ما نمی‌توانیم به جای دولت دیگری سخن بگوییم. من نیز قصد ندارم درباره اینکه چه کشوری در این رویداد حضور خواهد یافت، صحبت کنم. این به عهده خودشان است که درباره تصمیم‌شان حرف بزنند.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، مارک تونر همچنین در پاسخ به سوالی درباره حضور ایران در این نشست تاکید کرد: واضح است که ایران یکی از اعضای گروه بین‌المللی حمایت از سوریه است و در ماجرای این کشور، سهم و نظر دارد ولی من نمی‌توانم درخصوص شرکت کردن آنها در نشست لوزان اظهارنظر کنم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره روند مذاکرات بین‌المللی برای حل بحران سوریه و برقراری آتش‌بس در این کشور بیان کرد: آنچه می‌توانم به طور قطع بگویم این است که یکی از نقاط اشتراک ما با تمام اعضای گروه بین‌المللی حمایت از سوریه از جمله روسیه و ایران این است که جبهه‌النصره یک گروه یا سازمان تروریستی است و هرگز بخشی از هرگونه توقف درگیری‌ها نخواهد بود. من انتظارم بر این است که این رویکرد، سیاست آمریکا و تمام اعضای گروه بین‌المللی حمایت از سوریه باقی بماند.

تونر در پاسخ به سوالی درباره ادعای حمایت ایران از سازمان بدر در عراق و نقش این گروه‌ها در عراق گفت: من نمی‌خواهم درباره نیات این گروه یا هر گروه دیگری یا اینکه چه کسی آنها را هدایت می‌کند، سخنی بگویم جز اینکه همان‌طور که قبلا هم گفته‌ایم بسیاری از این گروه‌ها یعنی گروه‌های مبارز محلی در جنگ علیه داعش و بیرون راندن داعش از عراق بسیار تاثیرگذار بوده‌اند و دولت عراق نیز از آن استقبال می‌کند و راضی است. به طور قطع ما هم از این تلاش‌ها استقبال می‌کنیم.

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره ارسال دو ناو جنگی از سوی ایران به خلیج عدن گفت: من شما را به ایرانی‌ها ارجاع می‌دهم، آنها خودشان این خبر را اعلام کرده‌اند و از شما می‌خواهم که درباره چگونگی ارسال این کشتی‌ها به این منطقه از ایرانی‌ها سوال بپرسید. من تنها می‌توانم بگویم که ما در این آب‌ها با همکاری دیگر کشورها تمام‌وقت عملیات اجرا می‌کنیم.

ایسنا

[ منبع این خبر سایت ساعت 24 می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال