مذاکره امام حسین(ع) با دشمن؛ مغالطه ای کثیف برای مصادره کردن معصومین


با دیگران به اشتراک بگذارید

مذاکره امام حسین(ع) با دشمن؛ مغالطه ای کثیف برای مصادره کردن معصومین

یک سخنران برجسته مذهبی نگاه‌های انحرافی به قیام سید الشهدا و تحریف این واقعه توسط عده‌ای را تشریح کرد.

تصویر و عکس   مذاکره امام حسین(ع) با دشمن؛ مغالطه ای کثیف برای مصادره  کردن معصومین

به گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران تسنیم«پویا»، حجت الاسلام و المسلمین سیدحسین مومنی از سخرانان برجسته مذهبی و از مدرسین سطوح مناسب حوزه علمیه قم در سخنانی در هیئت محبان الفاطمه(س) تهران به تبیین ۲ نگاه انحرافی به نهضت امام حسین(ه) توجه کرد.

** ۲ نگاه انحرافی به واقعه عاشورا؛ از احساسیون صرف تا تعقل گرایان محض

وی با تاکید بر اینکه برخی در سخن گفتن از نهضت امام حسین(ع) خط خاصی را رفتند و تفکرشان در تعارض با نهضت امام حسین(ع) است، به ۲ نگاه در این باره اشاره کرد و گفت: یک نوع از این نگاه ها، نگاه عاطفی و عاطفی است که به روز ها به آن تراژدی می گویند.

حجت الاسلام مؤمنی در تشریح این نوع نگاه به نهضت امام حسین (ع) تاکید کرد: از دید نگاه عاطفی و عاطفی به جریان کربلا، فقط بُعد گریه و اشک مطرح است و به مجرد اینکه انسان کمی حرف روز را در منابر بزند، می گویند منبرش سیاسی شد. این افراد کاملاً بحث دین را از سیاست جدا می کنند، یعنی آنچه پیامبر اکرم(ص)، امیرالمؤمنین(ع)، بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی و علمای مجاهد ما تأیید کرده اند، توسط این افراد رد می شود.

وی افزود: این دسته می گویند، فقط گریید و اصلا نسبت به ابعاد دیگر عاشورا کاری نداشته باشید. این یعنی همان بحث سکولاری که سالهای اخیر شنیده ا یم، در حالی که ما قائل به این امر نیستیم.

این کارشناس مسائل مذهبی با اشاره به اینکه یک دید دومی هم نسبت به کربلا وجود دارد که صرفاً عقلانی به واقعه کربلا می نگرند و احساس و عاطفه را مطرح نمی کنند، خاطرنشان کرد: این افراد می گویند تنها بنشینید در جریان کربلا و امام حسین(ع) مطالعه کنید، مثل بعضی گفتمان هایی که روشنفکران و نواندیشان یا کج اندیشان درباره کربلا می کنند.

وی افزود: اینها حرفشان این است، حسین به لقای خدا پیوسته و باید خوشحال بود. سال گذشته گروه احمقی روز عاشورا شال سفید به گردنشان انداختند و نقل کردند امروز روز ضیافت و سرور است. امام حسین به دوست داشتنی خودش رسیده است! متأسفانه هرکس برای خودش صاحب نظر می شود. امام رضا(ع) می فرمایند:«زمانی محرم می آمد کسی پدر من امام موسی بن جعفر(ع) را خندان نمی دید». امام صادق (ع) و حضرات معصومین العیاذبالله نمی فهمیدند و شما می فهمید؟! هم این دید اشتباه است و هم دید عاطفی- عاطفی، هر دو غلط است.

حجت الاسلام مؤمنی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری که فرمودند «کربلا مرکب از سه عنصر است»، بیان کرد: یک عنصر عقلانیت است، دوم عنصر حماسه و عزت و سوم عنصر عاطفه و عشق است. یعنی در مواردی انسان با استدلال پیش میرود، اگر استدلال نباشد، باید حماسه و جهاد کرد؛ استدلال اگر جواب نداد، جای جهاد است.

** حماسه کربلا مرکب از عاطفه و حماسه است

وی تصریح کرد: جریان کربلا مرکب از احساس و عاطفه است و نیز حماسه و عزت است. ماندگاری واقعه کربلا بی تردید با اشک است، یعنی اگر کسی بخواهد فقط برود به استدلال توجه بکند، غلط است. در عربستان کارگروهی به نام علی اصغر شناسی تشکیل شده است، چراکه به این نتیجه رسیده اند، «همایش شیرخوارگان» که از کشورمان شروع شد و به جهان سرایت کرده، ریشه وهابیها را می زند، بنابراین اشک ریزش بر مصائب سیدالشهدا(ع) اهمیتی می دارد.

مدرس دروس مناسب حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: امام حسین (ع)، علی اصغر را روی دستش گرفت چراکه حضرت می خواهند با عاطفه در تاریخ حرف زند که به این فرزند رحم کنید. یعنی هدفشان صحبت با عاطفه تاریخ است. از طرفی اباعبدالله(ع)، علی اصغر را روی دستش گرفت و با آن صورت به شهادت رسید بنابراین اشک بسیار اهمیتی می دارد و اهمیت بالایی دارد.

وی با بیان اینکه حضرت امام(ره) فرمودند که «گریه ما گریه سیاسی است»، متذکر شد: روضه اساس نظام را نگه داشته است، اما اگر نگاه عاطفی و عاطفی صرف اصل قرار بگیرد، زیان های جدی وارد می شود. دشمنان به خاطر اینکه از عزاداری در کشورمان در وقت صفویه و قاجار احساس خطر نمی کردند، خودشان هم هزینه می کردند.

حجت الاسلام مؤمنی با تأکید بر اینکه شریعت ما با گریه بر اباعبدالله حسین(ع) عجین شده است، تصریح کرد: گریه ما، عقلانی است بنابراین نشستی که خروجی نداشته باشد و ما را به هدف اباعبدالله نرساند، خاصیتی ندارد.

** مذاکره امام حسین با دشمن؛ مغالطه ای کثیف برای مصادره کردن معصومین

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه تنها یک جمله باعث ایجاد شدن جریان عاشورا شد، افزود: تمام داستان عاشورا از اینجا شروع شد که امام حسین(ع) می فرمایند«من با کسی همچون یزید کنار نخواهم آمد و همچون منی قادر نیست با مثل یزید سر میز مذاکره بنشیند و صحبت بکند». یزید فاسق، دائمالخمر و قاتل نفس محترمه بود و کسی است که علناً مرتکب معصیت و گناه می شد و ذره ای اعتقاد نداشت.

وی تاکید کرد که تعبیر مذاکره برای مکالمه های اهل بیت با دشمن به مخصوص امام حسین (ع) مغالطه لفظی کثیف برای مصادره به مطلوب کردن سیره سیاسی معصومین است.

وی با نقش این پرسش که امام حسین(ع) چه سنخیتی با شخصیت یزید دارد؟، یادآورشد: گفتمان سنخیت می طلبد و هیچ سنخیتی بین منطق امام حسین(ع) و یزید وجود ندارد، چه برسد به اینکه بخواهد با وی مذاکره کند. این کلام امام حسینی(ع) است که فرمودند «و مثلی لایبایع مثله» مثل من حسینی قادر نیستم زیر باز این ذلت و خفت بروم و با یزید پای میز مذاکره بیایم و با وی حرف زنم، این منطق ولی خداست.

حجت الاسلام مؤمنی با اشاره به اینکه امام حسین(ع) در کربلا به دست امت پیغمبر و آن هم به بدترین شکل ممکن به شهادت رسید، تأکید کرد: در ابواب فقه و کتاب جهاد، رسومی مشخص کرده است و باید این آداب را در جنگ حتی با کفار رعایت کنید، اما در کربلا قوانین جهاد را زیر پا قرار دادند. متأسفانه در جامعه دینی ولیّ خدا غریب می ماند و مجبور می شود کراراً از خودش هزینه کند. در دوره امام حسن (ع) هم روبروی ایشان ایستادند و حرفهایی به او زدند و صلح را بر امام حسن(ع) تحمیل کردند، سپس کسانی که صلح را تحمیل کردند آمدند و نقل کردند تو باعث ذلت و خفت و خواری مسلمانان هستی.

وی افزود: کسانی که قادر نیستند در جبهه حق حضور یابند و از این کاروان عقب می افتند، دست به دست همدیگر می دهند و در فضای جامعه طوری القا می کنند که منجر به غربت ولیّ خدا می شود.

این مدرس دروس مناسب حوزه افزود: جریان کربلا ریشه در جریان سقیفه بنی ساعده دارد، یعنی حرکتی آغاز شد که خروجی این حرکت به کربلای امام حسین(ع) رسید و کار را به مکانی منتقل کردند که در جامعه علناً به امیرالمومنین نستجیر بالله اهانت کنند و لعن بگویند.

وی با بیان اینکه این مسائل در جامعه «یهود» و «نصارا» اتفاق نیفتاده است، گفت: تاریخ مملو از این درسهاست که ما شاهد آن هستیم، در جامعه دینی که قرآن حاکم است ما می بینیم که علناً مقدسات را زیر پا قرار بدهند، حرمتها را برطرف بکنند، شأن ولی خدا را آنقدر تنزل بدهند که به خودشان جرأت دهند در مقابل فعل ولی خدا نشانه پرسش یا نشانه تعجب قرار بدهند! اینها تماماً ناشی از بی بصیرتی افراد است.

حجت الاسلام مؤمنی با نقش این پرسش که چرا باید در جامعه طوری زییم که غربت ولی خدا را بگیرد و غبار غربت بر چهرۀ ولی خدا بنشیند؟ خاطرنشان کرد: عمده ترین دلیل این غربت، بروز کلکسیونی از شبهات است که فضای جامعه را تیره و تار می کند و برخی افراد نیز به این شبهات دامن می زنند، این حربۀ بسیار توانا ابلیس علیه انسان است.

وی افزود: فتنه، معلول شبهه است و الا فتنه که دفعتاً و واحداً ایجاد نمیشود. متأسفانه برخی مدام در جامعه شبهه القا می کنند، اولین شبهه که در جامعه اسلامی به وجود آمد، این بود که ما قرآن داریم و با بودن قرآن دیگر چه نیازی به ولی داریم؟ پیامبر عظیم الشأن اسلام فرمودند که من از میان شما می روم و دو ثقل گرانقدر و گرانسنگ، نزد شما قرار میدهم؛ کتاب خدا قرآن و عترتم که یعنی سیره و سنت اهل بیت، اما سخن پیغمبر را از هم جدا کردند و نقل کردند ما قرآن داریم پس به علی(ع) و ولی نیاز نداریم، لذا امیرالمؤمنین را حذف کردند. زمانی طریق امیرالمؤمنین(ع) را حذف کردند، مردمان به انحراف رفتند و هنوز که هنوز است دارند به انحراف می روند.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه زمانی در جامعه ولیّ نباشد مردمان به سمت بی غیرتی دینی می روند، گفت: انواع و اقسام حربه ها را هم مصرف میکنند که ولی خدا را به غربت بکشانند و او را خانه نشین و او را منزوی کنند.

وی با تاکید بر اینکه جامعه و نظام اسلامی نیازمند به ولیّ است، خاطرنشان کرد: سال ۱۳۵۸ امام(ره) این جمله را فرمودند که «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما زیانی نرسید» حالا زمانی آن شخصی که بالاترین مسئولیت اجرایی را به عهده دارد، می بیند یک نفر دقیقاً نقطه مقابل ولیّ حرفی را می زند، حتی اگر از نزدیکانش باشد، باید توی دهان این فرد بزند، اما می بینیم که فقط نگاه می کنند و مواردی هم تأیید و هم امضاء می کنند و بعد مدعی هستند که ما ولایتمدار هستیم! ما التزام عملی به ولایت داریم! در حالی که در ادبیاتشان و عملکردشان کاملاً واضح است که التزام ندارند.

___________________________________

گردآوری از : زيبا ت.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بگو که جان عزيزم ز دست رفت خدا را
««« »»»
ز لعل روح فزايش ببخش آن که تو دانی

مذاکره امام حسین(ع) با دشمن؛ مغالطه ای کثیف برای مصادره کردن معصومین

TT / 115 — TP / 7%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات