سلمان هراتی هزاران صفحه زندگی کرده است


با دیگران به اشتراک بگذارید

سلمان هراتی هزاران صفحه زندگی کرده است

خبرگزاری فارس: سلمان هراتی هزاران صفحه زیسته است

وقتی که کتاب نقش تک نگاری شخصیت‌های مانا پیشنهاد داده می شود، مخاطبان با اطمینانی بیشتری کتاب را ورق می‌زنند و به گفت‌وگو و مباحثه اطراف آن می‌نشیند، چرا که پیش‌بینی می‌شود مستندات محکمی در پشت این عبارات ایستاده‌اند.

خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: هر انسان زندگی اش به لحظاتی که می گذرد گره می خورد و هر گره قسمتی از تاریخ آن انسان به حساب مییاید. در این میان زمان گذرانده شده از اصلی ترین عوامل ایجاد تاریخ مرتبط با وی تلقی میشود و رفتارها در زمان مشخص شده است که ارزش بررسی های بعد ی را به اطرافیان و بازماندگانش می دهد. بازماندگان نیز به علل گوناگون از جمله نوع زندگی، اهداف ، عقاید، برخوردها با محیط پیرموان، میزان اهمیت وتوجهات  و همچنین آثار به مکان مانده، به گذشته افراد رجوع می کنند و از میان خاطرات و روایات و آثار و هر آنچه برجای مانده است، مجسمه ای ازکلمات برایش می سازند که ما نامش را تاریخ زندگی آن شخص قرار میدهیم. کم نبوده اند انسان هایی که مجسمه های زیبا از آنها ساخته  شده است و حتی تعداد محدودی که مجسمه های زشت از خود به مکان قرار داده اند.

در سال های اخیر با اینکه ساختارهای بیوگرافی نگاری و تاریخ نگاری شکل و شمایلی تازه به خود گرفته اما هنوز عبارات در تیپ نوشتار، جذابیت های خود را دارد . خصوصا اگر آن تاریخچه به زندگی هنرمندان و شاعران توجه کرده باشد. چراکه مخاطبان در رویارویی با آثار هنریِ شخصیت های محبوب خود به دنبال لایه های پرابهامی هستند که منجر به خلق خوشگلی شده است. یک یا چندین اثر هنری به تنهایی قادر نیست ذهن هنرمند خالق خود را نمایان کند و حرف های بسیاری برای نقل نکردن باقی می ماند و مخاطب بدلیل کنجکاوی و یا حتی افزون شدن لذت اثر، تمایل بسیاری مییابد تا سبک و سیاق و رفتارهای خالق را بشناسد و چه بسا سرمشق خود گذارد و از این جهت است که هنرمندان الگوهای فرهنگی هر جامعه ای به حساب مییایند.تک نگاری های شخصیتی و بیو گرافی هنویسی نیز به دنبال نمایان کردن همین حقایق است و علامت های زندگی هنرمند را آن طور که هست بر اساس مستندات روایت می کند تا مخاطب خود به قضاوت بنشیند و این سوگند تمام تاریخ نویسان بوده است.

حوزه هنری به تازگی کلکسیون آثاری به چاپ منتقل کرده است با عنوان شخصیت های مانا. از جمله چهره های قابل توجه در میان این شخصیت ها، زنده یاد سلمان هراتی شاعر مشهور معاصر است که توسط علی تقوی به رقص قلم درآمده است. این کتاب با مقدمه ای گروه نویسندگاه شخصیت های مانا  شروع می شود و سپس به سالشمار زندگی هراتی توجه میکند.

(۱۳۳۸: تولد یکم ماه فروردین/ ۱۳۵۰:سرایش نخستین شعرها / ۱۳۵۶: کار در بیمارستانی در تهران / ۱۳۵۶: اخد مدرک دیپلم … و ۱۳۶۵: درگذشت سلمان هراتی در جمعه نهم آبان …)

بعد از آن با مقدمه نویسنده مواجه می شویم و علل وی برای گرداوری این اثر را می خوانیم. در بخش بعد به شناسایی، نقد و بررسی منابع توجه میکند و بعد از گذشت ۴۰ صفحه ( که قادر میبود بسیار محدودتر باشد) ما وارد زندگی تاریخی هراتی می شویم. هرچند ملک الموت عمر زیادی به سلمان هراتی نداد اما بعید آگاهی میدارم زندگی شاعری که بیش از صدها صفحه شعر دارد در هفت صفحه خلاصه شود و چه بسا که هزاران صفحه زیسته باشد. اگر بپذیریم که نبود همکاری خانواده و تمام دوستان سلمان در گردآوری این کتاب صحت ندارد انگشت اشاره ما بی جهت سمت نویسنده خواهد رفت!

بخش بعدی کتاب هراتی نقد  و واکاوی اشعار سلمان است که حدود ۵۴ صفحه به خود اختصاص داده  و مابقی این کتاب حدودا ۱۴۰ صفحه ای؛ شعرها، منابع و ماخذ است و در کل این کلکسیون را خوب تر است کتاب نقدی ادبی نام ببریم.

در پایان ضروری است آگاهی بداریم وقتی که کتاب های نقش تک نگاری شخصیت های مانا  پیشنهاد داده می شود، مخاطبان با اطمینانی بیشتری کتاب را ورق می زنند و  به مکالمه و مباحثه اطراف آن می نشیند. چرا که حدس زده میشود مستندات محکمی در پشت این عبارات ایستاده اند و می توان آنها را به عنوان منابع خوبی نام برد، البته نسبت به دیگر موسسات و حوزه هایی که به علل تنها ادبی و نه تاریخی و تک نگاری، کتاب هایی این چنین چاپ کرده اند.

یادداشت: مجید سعدآبادی

______________________

گردآوری از: آناهيتا د.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حافظا چون غم و شادی جهان در گذر است
««« »»»
بهتر آن است که من خاطر خود خوش دارم

سلمان هراتی هزاران صفحه زندگی کرده است

TT / 95 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات