http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

بدنبال خبر درج نام "یا حسین" بر روی ماه ؛از خرافات و توهمات فاصله بگیریم

بدنبال خبر درج نام

از خرافات و توهمات فاصله بگیریم

در
صدای میانه و بعضی گروه ها ماجرای عجیبی مطرح شد مبنی بر این که در هلال ماه جمله « یا حسین» یا «لبیک یا حسین» نقش بسته است. به دنبال آن عده زیادی این را دلیل بر حقانیت ومظلومیت سیدالشهدا علیه السلام تلقی کردند و در مقابل ، تعداد اندکی هم به خرافی بودن آن تاکید داشتند.

بنده وقتی این خبر را دیدم بیدرنگ به یاد شب 22 بهمن سال 1357 افتادم که مصادف بود با نیمه های ماه و شایع کرده بودند که عکس حضرت امام خمینی در ماه دیده می شود. در شهر میانه هم شب ها مردم سر کوچه و خیابان ها بخصوص در چهار بالا ( میدان آزادی) جمع می شدند و به ماه خیره می شدند. یکی می گفت آن چشمش است دیگری می گفت آن دهانشه آن لباشه...من هر چه نگاه می کردم چیزی نمی دیدم . وقتی گفتم که چیزی نمی بینم . چون مرا می شناختند که از خانواده مذهبی هستم چیزی نتوانستند بگویند فقط گفتند که حتما لقمه حرام خوردی و چشم بصیرت را از دست دادی برای همین نمی توانی حقیقت را ببینی!

یادم هست آن ایام این موضوع چند بار از سوی دفتر امام خمینی تکذیب شد ولی کسی گوش شنوایی نداشت و می گفتند نه ما داریم با چشم خود می بینیم.

متاسفانه این گونه عوام فریبی ها از صدر اسلام تاکنون بوده است و همیشه پیامبر اعظم (ص) و امامان معصوم علیه السلام سعی می کردند مردم را با منطق و برهان از این گونه خرافات و موهومات دور نگه دارند و بر حذر کنند. چون اسلام دین منطق وبرهان است و نیازی به این گونه توهمات ندارد.

در کتب تاریخی آمده است: روزی که ابراهیم پسر پیامبر(ص) از دنیا رفت ‏همزمان خورشید هم گرفت و مردم مدینه گفتند: خورشید به خاطر مرگ ابراهیم گرفته وعزادار شده است! و شاید عده ای خواستند از این فرصت استفاده بکنند وبگویند که دین محمد برحق است ودلیلیش هم این است که وقتی فرزندش فوت می کند خورشید هم برایش عزاردار می شود.

رسول خدا(ص) براى رفع این عوام فریبی و مبارزه با این گونه موهومات و خرافات مردم را به مسجد فرا خواند و به منبر رفت و آنها را مخاطب ساخته فرمود: "ایها الناس ان الشمس و القمر آیتان من آیات الله یجریان بامره، مطیعان له، لا ینکسف لموت احد و لا لحیاته، فاذا انکسفا او احدهما صلوا"

اى مردم همانا خورشید و ماه دو نشانه از نشانه‏هاى قدرت حق تعالى هستند که تحت اراده و فرمان او هستند و براى مرگ و حیات کسى نمى‏گیرند و هر زمان دیدید آن دو یا یکى از آنها گرفت وظیفه شما این است که نمازآیات بخوانید.
در ماجرای دیشب تعداد زیادی از جوانان که با بنده تماس داشتند می گفتند که ما داریم با چشم خود می بینیم در حالی که متوجه نبودند که دارند توهم وخیال می کنند. این دوستان مرز میان توهم وخیال با واقعیت را تشخیص نمی دادند.

وقتی با یک ذهنیت خاص آدم به هرچیزی زوم کند وبه آن متمرکز شود همان چیز در جلوی چشم آدم متصور می گردد در حالی که واقعیت ندارد. این همان توهم و تصور است. به عبارت دیگر ما به کمک تلقین کردن به توهمات وتصورات ذهنی خودمان به این طریق وجود خارجی می دهیم و خیال می کنیم همان که ما تصور کردیم واقعیت هم دارد.

دوستان عزیز در همین ماجرای دیشب شما عکس بزرگ ماه را وقتی می دیدید ودقت می کردید فقط عکس صخره وسنگ مشاهده می شد ونوشته ای اصلا در آن وجود نداشت ولی همان عکس وقتی کوچک و دور می شد این توهم به وجود می آمد و پررنگترمی شد.

در هر صورت واقعه تاسف بار دیشب نشان داد که خرافات در کشور ما هنوز حرف اول را میزند حتی در میان تحصیل کرده های در سطح ارشد ودکترا واین خیلی خطرناک است. شاید همین ظاهر نگری ها وساده لوحی ها و خرافاتی بودن ها سبب می شود که آدم های متوهم در جامعه ما جای پا باز می کنند وبه مسئولیت های مهم دست می یابند و برای کشور ومردم دردسر درست می کنند.

البته در کنار آن نباید هم در پشت پرده از دسیسه های دشمنان غافل شد که آنها تلاش می کنند با ترویج این گونه مسائل ، مذهب تشیع را لوث کرده وخرافی جلوه بدهند.

عبدالرحیم اباذری


 

منبع: صدای میانه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
کلیپ فیلم گلهای بازی ماشین سازی تبریز ۱ ۴ پیکان + پخش
ویدیو فیلم باور حمید عسکری (اجرای زنده نوروز ۹۳) ( آپارات )
فیلم ساخت آهنگ با MAGIX Music Maker 2014 Premium قسمت شش ( آپارات ) -دانلود و پخش
کلیپ فیلم کدوما بیشتر مثل تر هستن؟ ( نظر سنجی )
کیلیپ فیلم آواز و ترانه جدید و شگفت انگیز خوشگل و رمانتیک «مجید رستمی» +( آپارات ) پخش
کیلیپ فیلم هنر هنرپیشگی قسمت سوم +( آپارات ) پخش
کلیپ فیلم سکانس شهادت مختار در سریال تلوزیونی مختارنامه
ویدیو فیلم جالب ترین تبلیغ دکتر استرنج! ( آپارات )
فیلم خودروی آئودی تی تی ۲۰۱۶ ( آپارات ) -دانلود و پخش
با تمیز کردن لوازم آرایشی از انباشت باکتری ها جلوگیری کنید!
آشنایی با نوشیدنی های سم زدا
روش هایی معجزه آسا جهت رفع سوزش دهان با فلفل
مصرف تفریحی ترامادول و هزار عارضه ی رنگارنگ
جنین در شکم یک زن تبدیل به سنگ شد! +عکس
دانلود قسمت ۱۲ دوازدهم سریال سفر سبز با لینک مستقیم شبکه سه
نجات مرد توسط ببر از حمله پلنگ
8 هزار موشک آماده شلیک در کشور وجود دارد
رونالدو: من و مسی دوستان خوبی نیستیم
بازی‌های بتسدا دیگر پیش از عرضه در اختیار منتقدین قرار نمی‌گیرند
کلیپ فیلم خدایا این پسر کوچولو چه مقدار با جنبه است!!!
تبلیغات