قاری مشهور مصری که توسط «مروت» به تَشَیُّع مُشرف شد/ ایرانی که وهابیون را عاجز و کلافه کرده بود


با دیگران به اشتراک بگذارید

قاری مشهور مصری که توسط «مروت» به تَشَیُّع مُشرف شد/ ایرانی که وهابیون را عاجز و کلافه کرده بود

مرحوم مروت با تسلطی که به زبان عربی به لهجه مصری داشت به مقابله با جریان رسانه‌ای وهابیت برخاست و آنها را عاجز و کلافه کرد. او طی سالهای اقامتش در مصر قادر بود یکی از قاریان نامدار وقت خود را به مذهب شیعه علاقه‌مند و باعث تشرف او به تشیع شود.

تصویر و عکس   قاری نامدار مصری که توسط «مروت» به تَشَیُّع مُشرف شد/ ایرانی که وهابیون را عاجز و کلافه کرده بود

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» عباس سلیمی از چهره های باتجربه قرآنی کشور صبح امروز در مهمانی بزرگداشت مرحوم محمدتقی مروت که در نشست قرآن سیدمحسن موسوی بلده از شاگردان آن مرحوم دایر شد با اشاره به اینکه مرحوم مروت قرائت قرآن را به عنوان «مجاهدت» در شرایطی که ضیافت های مبتذل شیراز به انجام رسانده میشد شروع کرد، اضافه کرد: در ۹ سالگی پای رحل قرآن نشست و با تشرفی که به محضر آیت الله بروجردی داشت و آیت الکرسی را در رکاب درشکه برای ایشان تلاوت کرد و دعای آن مرجع عالیقدر در حق او مستجاب شد.

امیدواریم دیگر شاهد تنگ نظری در بهره گیری از نیروهای قرآنی نباشیم

سلیمی با اشاره به اینکه، آن گونه که باید از وجود ایشان بهره گرفته نشد، تصریح کرد: امیدواریم رحلت ایشان این پیام را داشته باشد که بدون هیچ تنگ نظری از تمام نیروها برای اعتلای قرآنی کشور بهره گیریم.

وی در خصوص فعالیتهای سالهای اخیر مرحوم مروت نیز گفت: برای مصون ماندن از زیان ها با نام مستعار با رسانه های وهابیون تماس می گرفت و آنها را در مناظره عاجز و ناتوان کرده بود.

سیدمحسن موسوی بلده هم در این خصوص اضافه کرد: با توجه به اینکه استاد مروت عربی را با لهجه مصری تکلم می کرد، وهابیونی که به دنبال ایشان بودند نمیاندیشیدند که او یک ایرانی باشد.

مروت سبب آشنایی الرزیقی با شیعه و تشرف او به تشیع شد

موسوی بلده همچنین با اشاره به اینکه مرحوم مروت پیش از انقلاب در دفتر رادیو و تلویزیون کشورمان در قاهره مشغول بود، گفت: ایشان شرایطی مهیا کرد که تعدادی از قاریان نامدار مصری از جمله حصّان، محمود رمضان، عبدالآتی عاصف و فتحی قندیل با حضور در استودیو تلاوتهای اختصاصی را همراه با تصدیق شیعی (صدق الله العلی العظیم) برای رادیوی کشورمان اجرا کنند.

وی همچنین از شیعه شدن احمد الرزیقی بر اثر تأثیراتی که استاد مروت بر او قرار داده بود پرده برداشت و گفت: کار الرزیقی به مکانی رسیده بود که بر اثر کثرت مطالعه و تحقیقات از منابعی که مرحوم مروت در اختیار او قرار داده بود، تبدیل به مبلغ شیعه و مدافع حریم اهل بیت(ع) شد.

موسوی بلده سپس به اظهار داستانی در این خصوص به نقل از مرحوم مروت توجه کرد و گفت: ایشان نقل میکردند که با استاد الرزیقی در منزل عبدالباسط نشسته بودیم که دو نفر از شیوخ مصری وارد شدند و به محض رؤیت من به طرز طعنه گونی گفتند «تو که شیعه جعفری هستی در مصر چه می کنی» من هم سکوت کردم و جوابشان را ندادم اما مرحوم الرزیقی با آنها وارد مباحثه شد و چنان ادبشان کرد که حتی لبخند رضایت بر لبان عبدالباسط هم نشست.

-همچنين مي توانيد براي مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد-

تهیه کننده: پريناز ژ.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به بندگی قدش سرو معترف گشتی
««« »»»
گرش چو سوسن آزاده ده زبان بودی

قاری مشهور مصری که توسط «مروت» به تَشَیُّع مُشرف شد/ ایرانی که وهابیون را عاجز و کلافه کرده بود

TT / 47 — TP / 9%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال