http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

اتفاقات عاشورای سال ۶۱ هجری (۳ عکس)

اتفاقات عاشورای سال ۶۱ هجری (۳ عکس)

با دیگران به اشتراک بگذارید

اتفاقات عاشورای سال ۶۱ هجری

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس اتفاقات عاشورای سال 61 هجری

برای خیلی از افراد پرسش است که سال ۶۱ هجری اتفاقی افتاده است.دشمن که از نبرد سراسرى و تهاجمى، نتیجه اى نگرفته بود، به تدریج به سوى نبرد انفرادى روى آورد. زیرا اگر چه سپاه عمر بن سعد جملگى براى نبرد با امام حسین علیه السلام آمده بودند،

 

ولى در میان آنان مردان زیادى بودند که جنگ با فرزند زاده رسول خدا صلى الله علیه و آله را روا نداشته و به اکراه و اجبار در سپاه عمر بن سعد قرار گرفته بودند. بدین جهت در کار نبرد عمومى و هجوم سراسرى تعلل ورزیده و عمر بن سعد را در رسیدن به مقاصد پلیدش ناکام گذاشته بودند.

 

گفتنى است که روى کرد به نبرد انفرادى، براى سپاه کم تعداد امام حسین علیه السلام نیز خوش آیند و پسندیده تر بود. زیرا در این صورت هر یک از یاران امام علیه السلام مى قادر بود با چند نفر از سپاه بى انگیزه دشمن نبرد کند و دشمن را در موضع انفعالى گذارد. همین امر باعث طولانى تر شدن مبارزات گردید.

 

یاران امام حسین علیه السلام یکى بعد از دیگرى با انگیزه ایمان و اعتقاد، از آن حضرت اجازه رزم گرفته و وارد صحنه مى شدند و سرانجام شرافتمندانه جام شهادت را سر مى کشیدند. تعدادى از یاران امام علیه السلام تا پیش از ظهر عاشورا به همین نحو به شهادت رسیدند. نماز ظهر عاشورا به هنگام ظهر،

 

یکى از یاران امام علیه السلام به نام ابوثمامه صیداوى، آن حضرت را متوجه وقت نماز ظهر کرد. امام حسین علیه السلام که به نماز اهمیت مخصوص اى مى داد، دستور داد که جنگ را متوقف کرده و همگى به نماز توجه کنند.توصیه امام حسین علیه السلام نکته موافقت دشمن قرار نگرفت و آنان هم چنان به نبرد خود ادامه مى دادند.

 

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس اتفاقات عاشورای سال 61 هجری

 

امام حسین به ناچار، یکطرفه جنگ را متوقف کرد و با یاران اندک خود نماز ظهر را به صورت نماز خوف (نماز مخصوص وقت جنگ) به جاى آورد. یاران آن حضرت دو دسته شده، دسته اى به نماز امام علیه السلام اقتدا کرده و دسته اى پاسداری مىنمودند. اما دشمنان هیچ گونه ترحمى به امام علیه السلام و نمازگزاران نکرده و با ول کردن تیر ماه، آنان را هدف قرار مى دادند.

 

برخى از پاسداران امام حسین علیه السلام، دشمن را از پیرامون نماز گزاران پراکنده کرده و برخى دیگر خود را سپر تیرها گذاشته و مانع رسیدن آنها به وجود امام حسین علیه السلام مى شدند. سعید بن عبدالله حنفى، از جمله آنانى بود که خود را سپر امام علیه السلام قرار داد. وى هر تیرى که به جانب امام حسین علیه السلام مى آمد،

 

خود را سپر آن مى کرد و آن قدر در این راه ایستادگى کرد تا نماز امام علیه السلام به پایان رسید. در آن هنگام به زمین افتاد و به شرف شهادت نایل آمد. علاوه بر جراحت شمشیر و نیزه، از بدن این شهید دلاور، تعداد سیزده چوبه تیر ماه کشف کردند. شهادت سایر یاران بعد از نماز، یاران امام حسین علیه السلام روحیه رزمى جدید اى کشف کرده و به سوى دشمن هجوم آوردند.

 

تمام یاران امام علیه السلام، از جمله جوانان برومند بنى هاشم و فرزندان، برادران، برادرزادگان، خواهر زادگان و عموزادگان آن حضرت به جهاد و پاسداری توجه کرده و به شهادت رسیدند.نبرد دلاور مردانى چون زهیر بن قین، نافع بن هلال، مسلم بن عوسجه، حبیب بن مظاهر،

 

حر بن یزید و بریر بن خضیر از میان یاران امام حسین علیه السلام و شیرمردانى چون على اکبر علیه السلام، عباس بن على علیه السلام، قاسم بن حسن علیه السلام و عبدالله بن مسلم علیه السلام از جوانان بنى هاشم به یاد ماندنى و فراموش نشدنى است.نبرد هر یک از آنان،

 

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس اتفاقات عاشورای سال 61 هجری

 

لرزه اى در ارکان سپاه کفر به وجود آورد و شهادت آنان تاثیر شکننده اى در وجود مبارک امام حسین علیه السلام پدید آورد.به طورى که آن حضرت هنگامى که تنها شد و یک تنه با دشمن نبرد مى کرد، به یاد یاران شهید خود مى افتاد و گاهى به سوى آنان نظرى مى افکند و آنان را یارى مى طلبید و مى فرمود:

 

اى عباس، اى على اکبر، اى قاسم، اى زهیر، اى حر کجایید؟ مبارزه و شهادت امام حسین علیه السلام امام حسین علیه السلام بعد از آن که همه یاران خود را از دست داد، زنان عصمت پناه را در خیمه اى گرد آورد و آنان را تسلى و دلدارى داد و به صبر و شکیبایى پیشنهاد نمود و با قلبى شکسته از آنان خداحافظى کرد.

 

آن حضرت، بچه اش امام زین العابدین علیه السلام را که در بیمارى سختى به سر مى برد، جانشین خویش قرار داد و با او نیز وداع کرد و آماده نبرد با دشمن گردید. امام حسین علیه السلام به تنهایى، ساعاتى چند با دشمن مبارزه کرد و به هر طرف هجوم مى کرد گروهى را به هلاکت مى منتقل کنید.

 

هرگاه براى آن حضرت فرصتى به دست مى آمد، به خیمه ها بر مى گشت و با حضور خود، کودکان و زنان بى پناه را تسلى مى داد و بار دیگر با آنان خداحافظى مى کرد. شاید مقصود آن حضرت از تردد میان خیمه و میدان نبرد، براى آمادگى بیشتر بازماندگانش براى پذیرش شهادت آن حضرت بود.

 

در یکى از خداحافظى ها، فرزند شیرخوار خود را جهت سیراب کردنش به سوى دشمن آورد و از آنها تقاضاى آب براى فرزند شیرخوار خود کرد، ولى سپاه سنگ دل عمر بن سعد به فرزند شش ماهه او رحم نکرد و با هدف تیر ماه قرار دادنش، وى را درآغوش پدر غرقه به خون کرد.امام حسین علیه السلام بدن غرقه به خون على اصغر علیه السلام را به خیمه برگرداند و بار دیگر به مبارزه پرداخت . .

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
استخدام اتوکار جهت خشکشویی در شهرک اکباتان تهران
روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | پنجشنبه ۶ آبان ۹۵
استخدام تراشکار جهت کارگاه تولیدی در تهران
استخدام اتوکار و وسط کار خانم جهت تولیدی مانتو در تهران
استخدام کارمند حسابداری آشنا به نیک حساب در تهران
روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر پنجشنبه ۶ آبان ۹۵
استخدام نقشه کش ۳ بعدی آشنا به پاورمیل
استخدام ۳ ردیف شغلی در شرکت همکاران سیستم در تبریز
استخدام فروشنده خانم جهت صدور فاکتور آشنا به کامپیوتر
استخدام حسابدار ماهر در شهرک صنعتی چهار دانگه تهران
ویدیو فیلم اگزما وشوره قسمت سوم وبسایت دیوارسلامت ( آپارات )
فیلم داب اسمش شگفت انگیز جالب و آخر خنده از ۲ دختر ایرونی! ( آپارات ) -دانلود و پخش
کلیپ فیلم داب اسمش جالب و خنده دار آهنگ بخشش از حمید صفت و گلاب!
استخدام حسابدار با تجربه خانم جهت حسابداری انبار
فیلم داب اسمش آخر خنده رقص شگفت انگیز هاپو با آهنگ بانشاط حامد پهلان! ( آپارات ) -دانلود و پخش
کلیپ فیلم آواز و ترانه ترکی آذربایجانی جناب خان در برنامه خندوانه اهداء به جواد خیابانی
ویدیو فیلم اُ یِس؛ توکسین بایندر، مکمل خوراک دام (انیمیشن دیرین دیرین)! ( آپارات )
با این دعا به هر آرزویی دارید برسید (۳ عکس)
کلیپ فیلم آیا این هزارساله زنده می ماند؟
ویدیو فیلم ترانه سرودن قناری نورویچ ( آپارات )
تبلیغات