http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

آیا موزیک موجب بهبود در روند رشد مغز بچه ها می شود؟ (۴ عکس)

آیا موزیک موجب بهبود در روند رشد مغز بچه ها می شود؟ (۴ عکس)

با دیگران به اشتراک بگذارید

آیا موسیقی باعث پیشرفت در روند رشد مغز کودکان می شود؟

عکس شماره ۱ ⇩
عکس آیا موزیک باعث پیشرفت در روند رشد مغز کودکان می شود؟

بسیاری بر این باورند که موسیقیدانان و افرادی که سازی می نوازند نسبت به افراد دیگر از بهره هوشی بالاتری برخوردارند. در این مطلب که گفت و گو سایت news-medical با دکتر عسل حبیبی است، به اظهار نقش موزیک در پیشرفت رشد مغز کودکان  از دیدگاه این پژوهشگر توجه میکنیم.

به گزارش کلیک، دکتر عسل حبیبی در این گفت و گو در خصوص تحقیقاتی که در طول ۵ سال در زمینه تاثیر موزیک بر روی پیشرفت رشد مغز کودکان به انجام رسانده است و همچنین تکنیک هایی که برای مشاهده این تغییرات بهره گرفته است نقل کرده است که گروه تحقیقاتی وی که شامل گروهی از محققان کانون مغز و خلاقیت جنوب کالیفرنیا است در حدود ۵ سال قبل اولین مطالعات خود را با همکاری ارکستر سمفونی لس آنجلس  و برنامه هایی که برای جوانان در زمینه موزیک به انجام میرساندند شروع کرده اند. هدف عمده این گروه تحقیقاتی در این پژوهش بررسی تاثیر تعلیمهای پایه موزیک بر روی پیشرفت روند رشد ذهن، درک و روابط اجتماعی و احساسی در کودکان است.

عکس شماره ۲ ⇩عکس آیا موزیک باعث پیشرفت در روند رشد مغز کودکان می شود؟

در این تحقیق سه گروه از کودکان ۶ تا ۷ سال برگزیده شده اند. گروه اول اعضای برنامه های موزیک پاره وقت انجمن موزیک YOLA  در HOLA بوده اند. این انجمن برای اعضای خود برنامه آموزش موزیک بر اساس روش EL Sistema که گوستاو دودامل، یکی از رهبران ارکستر سمفونی لس آنجلس، در ونزوئلا  آن را فراگرفته ، تدارک دیده است. گروه دوم شامل کودکانی بودند که در ابتدای فراگیری ورزش فوتبال و عضو انجمن آموزش فوتبال پایه بوده اند. این گروه علاوه بر تعلیمهای ورزشی تحت تعلیمهای موزیک نیز قرار گرفته اند. گروه سوم نیز کودکانی هستند که از میان مدارس و اجلاسهای عمومی در مناطق مشابه لس آنجلس، برگزیده شده اند. تمام اعضای این سه گروه از کودکان جوامع اقلیت و محروم لس آنجلس هستند. در این تحقیق به منظور اندازه گیری میزان رشد مغز، درک و روابط اجتماعی کودکان از روش های عکس و تصویر برداری عصبی (MRI/FMRI) و فیزیولوژی عصبی و روانی (EEG) که برای کودکان تطبیق داده شده اند، بهره گرفته شده است. هر سال کودکان شرکت کننده در این تحقیق به همراه خانواده هایشان به صورت جداگانه در کانون مغز و خلاقیت در طول ۲ یا ۳ روز توسط این گروه تحقیقاتی نکته پژوهش قرار می گیرند. همچنین به خانواده های این کودکان تعلیمهای ضروری از طریق گفت و گو داده می شود.

دکتر حبیبی در خصوص نتایج این تحقیق به خبرنگار سایت news-medical توضیح داده است که نتایج اولیه و ابتدایی این پژوهش حاکی از این حقیقت هستند که هیچ تفاوت آشکاری از نظر درک، زبان، روابط اجتماعی احساسی و یا رشد مغز  بین کودکانی که در ابتدای راه آموزش موزیک هستند با کودکان شرکت کننده در سایر گروه قبلا نشر نیافته است. اخیرا نتایج ثانویه این تحقیق در یکی از مجلات معتبر چاپ شده است. در این گزارش آمده است که پس از دو سال، کودکانی که تحت تعلیمهای موزیک قرار گرفته اند نسبت به کودکان شرکت کننده در دو گره دیگر در زمینه پردازش اطلاعات شنیداری مثل درک گفتار و تمایز گذاشتن بین گفتار خوب تر عمل کرده اند. همچنین در این تحقیق دیده شده است که سرعت تکامل در  نواحی مغز که مربوط به شنوایی است در کودکانی که تحت تعلیمهای موزیک قرار گرفته اند با سرعتتر بوده است. به اظهار دیگر بخشی از مغز که مربوط به شنوایی انسان در این کودکان با سرعتتر شبیه به بخش شنوایی مغز در بزرگسالان شده است.

عکس شماره ۳ ⇩عکس آیا موزیک باعث پیشرفت در روند رشد مغز کودکان می شود؟

دکتر حبیبی همچنین در خصوص رابطه نتایج اولیه و نتایج ثانویه این تحقیق اشاره می کند که نتایج ثانویه در واقع تکمیل کننده نتایج اولیه این تحقیق هستند. این نتایج نمایان میکنند که قرار گرفتن در معرض آموزش موزیک در زمان خردسالی، حتی برای یک دوره زمانی محدود مثلا دو سال قادر هست باعث افزایش در روند رشد مغز کودکان به خصوص رشد نواحی مرتبط به شنوایی در انسان شوند. به نقل کرده دکتر حبیبی، همان طور که در مطالعات دیگر نیز نمایان شده است این امر قادر هست باعث بهبود در درک زبانی، درک گفتار، درک مطلب نوشتاری و در نتیجه بهبود و پیشرفت رشد فکر کودکان شود. به خصوص کودکانی در شرایط محرومیت و نبود برخورداری از حداقل های زندگی، رشد می کنند.

این پژوهش گر در ادامه در خصوص الزام و تشویق والدین برای مدد به کودکان در زمینه آموزش موزیک و فراهم آوردن این امکانات برای کودکانشان اضافه میکند، گروه تحقیقاتی وی امیدوار است نتایج این تحقیق زمینه درک خوب تر از تاثیرات فراگیری موزیک در کودکان و تشویق والدین به فراهم آوردن امکانات آموزش موزیک برای کودکان را بهبود بخشد. همچنین نتایج این تحقیق قادر هست باعث شود تا دولت و مسئولان مربوط به آموزش و پرورش کودکان زمینه های ضروری برای آموزش موزیک به کودکان را فراهم آورند.

عکس شماره ۴ ⇩عکس آیا موزیک باعث پیشرفت در روند رشد مغز کودکان می شود؟

وی در خصوص این که از چه وقت این باور یافت شده است که موزیک قادر هست بر روی پیشرفت رشد مغز اثربخش باشد نقل میکنید که این مسئله در حوزه دانش و اطلاعات او نیست اما چیزی که می توان به طور قطع در خصوص آن مطمئن بود این است که مطالعات زیادی از وقتهای قدیم وجود دارند که نتایج آن ها حاکی از تاثیر مثبت موزیک بر روی روند رشد مغزی کودکان در سن رشد هستند.

**با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى رسانيد**

نگارش: پارسا ز.

نوآوری ها در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چنين قفس نه سزای چو من خوش الحانيست
««« »»»
روم به گلشن رضوان که مرغ آن چمنم

آیا موزیک موجب بهبود در روند رشد مغز بچه ها می شود؟ (۴ عکس)

TT / 128 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
مرگ کارگر مقنی در عمق ۴۰ متری چاه
کشف عتیقه های ۱۰۰۰ ساله
موتورسیکلت ها هوای شهر ها و روح و روان شهروندان را تخریب می کنند
بازدید همسر رئیس جمهور فنلاند از مدرسه محیط زیستی ایران
گهواره‌ گران قیمت برای خانواده‌های سلطنتی (+عکس)
مصرف بیش ازحد عرق نعنا در نفخ و ریفلاکس موجب تشدید بیماری می شود
کلیپ فیلم سامی بیگی کینگ دام
فیلم کلیپی که عراقی ها برای سردار سلیمانی ساخته اند! ( آپارات ) -دانلود و پخش
کلیپ فیلم آگهی کوتاه کارهای ناب عروسی و مراسم ازدواج تشزیفات مجالس آن دو
کلیپ فیلم عاشیق عدالت کرم گوزللمه سی
ویدیو فیلم اهنگ بسیاار زیباای خیره از جواد زارع.حتما ببینید و لایک ( آپارات )
زمین لرزه 9 بار خراسان رضوی را لرزاند/ دومین زمین لرزه شدید رخ داد
جنازه یک داعشی خوراک گربه‌ها شد +عکس(+16)
سید حسن خمینی عکسی از حضور پدرش در یک تیم فوتبال را منتشر کرد
پست متفاوت در اینستاگرام شهره سلطانی
کشف بقایای ماموت ها توسط شکارچیان (+عکس)
داستان خطاب به رئیس شرکت آمریکایی
متوجه تغییرات پوستتان هستید؟
استخدام مجموعه رستوران هفت خوان در فارس
استخدام زیگزال دوز، میاندوز و زیگزال دوز در تولیدی لباس
تبلیغات