آندو، مسیر را به سعید نمایان می کند


با دیگران به اشتراک بگذارید

آندو، راه را به سعید نشان می دهد

مورد آندرانیک تیموریان، نکته ای استثنایی در تاریخ فوتبال ملی ماست.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس آندو، راه را به سعید نمایان میکند

به گزارش “ورزش سه”، «پیش از شروع بازی با کره در رختکن از کی روش سؤال کردم که این تیم خوب تر است یا تیم چهار سال پیش که کی‌روش گفت این تیم فعلی خوب تر است، اما بین این دو تیم یک تفاوت وجود دارد و آن اینکه تیم چهار سال پیش تجربه داشت.» (افشین پیروانی در گفت و گو با رادیو ورزش)

تیم ملی کشورمان چه در بازی رفت مرحله مقدماتی جام دنیاای کشور برزیل که در تهران ۱۰ نفره شد و چه در پوسان که ۹۰ دقیقه تحت فشار کره ای ها واقع بود، از تیمی که سه شنبه با خوب تری مطلق پیروز شد، خوب تر عدم؛ ولی با تجربه هایی چون جواد نکونام و رضا قوچان نژاد به اصطلاح آن دو بازی را «درآوردند».

نکونام و قوچان نژاد ثابت کردند تجربه، گوهر گرانبهایی است که با آن می توان در عین خوب تری حریف، برنده از زمین بیرون آمد؛ همچنین فقدان تجربه قادر هست قوی ترین تیم ها را دچار دردسر به انواع و اقسام سوگهای فوتبالی کند.

بازیکنی چون سید جلال حسینی در ۳۴ سالگی مصداق دیگری از اهمیت تجربه را به اکران قرار داد: از روی یک ضربه ایستگاهی، کشورمان را در تاشکند پیش انداخت، یک تنه تیم را برای محافظت از ۳ امتیاز بازی رهبری کرد و انصافا در بین ۱۱ فوت شد انتخابی برتر جهان توسط فرانس فوتبال قرار گرفت.

تجربه به چه صورت حاصل میشود؟

بالا رفتن سن، بازی در لیگ های معتبر، بازی با ملیت ها و فیزیک های بدنی متفاوت، بازی با تیم های قوی، حضور در تورنمنت های بزرگ، کسب عنوان های قهرمانی در رقابت ها و … عواملی هستند که ایجاد مییازمایند.

ملی پنهان کن کشورهای بزرگ فوتبال که از همه عوامل فوق بهره مند هستند، در ۲۷ سالگی به اوج کارایی و بازدهی در میدان می رسند. آنها در این سن هم از لحاظ فیزیکی سرحال و قبراق هستند و هم از بلوغ و پختگی کافی برای مدیریت بحران در لحظات سخت یک بازی برخوردارند.

ولی این میانگین سنی برای تیم هایی چون کشورمان که فاقد بخش اعظم این تجارب هستند، پایین است. آنها چاره ای ندارند جز اینکه کمبودها را با فراخوان از بازیکنانی سن دارتر جبران کنند؛ به همین دلیل میانگین سنی ۲۸.۵ کشورمان در جام دنیاای کشور برزیل با حقیقتهای فوتبال ما همخوانی بیشتری داشت.

مقایسه آماری شرایط امروز تیم ملی کشورمان با تیم های اروپایی

اگر بخواهیم بر اساس آمار یورو ۲۰۱۶ از یک بازیکن اروپایی چهره نویسی کنیم، این بازیکن ۲۷ سال سن دارد با ۳۲ بازی ملی که حداقل ۲۰ تیم از حریفانش جزو ۴۰ تیم برتر جهان بوده اند.

بازیکن تیم ملی کشورمان که بیست مهرماه ۱۳۹۵ مقابل کره در مخلوط عمده قرار گرفت ۲۵.۶۴ سال سن داشت با ۳۰ بازی ملی که تقریبا یک تیم از حریفانش جزو ۴۰ تیم برتر جهان بوده است.

اما زمانی آندو تیموریان به زمین آمد، میانگین سنی تیم یک سال بالا رفت (۲۶.۴۵) و متوسط بازی های تیم ملی به ۳۷ رسید که تقریبا دو تیم از حریفان جزو ۴۰ تیم برتر جهان بوده اند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس آندو، راه را به سعید نمایان میکند

نکته ای به نام آندرانیک تیموریان

آندرانیک تیموریان متولد ۱۵ اسفند ۱۳۶۱، ۳۳ ساله با ۱۰۱ بازی ملی، دو جام دنیاای را آزموده، همراه با فولام و بولتون سابقه ۴ فصل حضور در لیگ برتر انگلیس را در کارنامه خود دارد. با استقلال قهرمان و با ابومسلم نایب قهرمان جام حذفی شده است. وی بعد از بازنشستگی جواد نکونام، بازوبند کاپیتانی تیم ملی را به بازو بست.

کارلوس کی روش، از بازی کشورمان با ازبکستان با تحول شیوه، احسان حاج صفی را به میانه زمین آورد. اگرچه این تصمیم به گواه کارشناسان یکی از دلایل پیشرفت تاکتیکی تیم ملی در دو بازی اخیر بوده است؛ ولیکن با شیوه تازه، تیموریان جایگاه خود را به عنوان یک بازیکن ثابت در مخلوط عمده از دست می دهد و شواهد حاکی از آن است که سرمربی پرتغالی بنا دارد از وی تنها در دقایقی بهره گیرد که تیم نیاز به حفظ نتیجه یا به واژه ای مدیریت بازی با عناصر پیشکسوت دارد.

و صدالبته با توجه به میانگین سنی کنونی، عدم وجود بازیکن طبخ کرده ای چون آندو در دقایق پایانی بازی، قادر هست عواقب جبران ناپذیری برای تیم ملی به همراه داشته باشد.

مورد آندرانیک تیموریان، نکته ای استثنایی در تاریخ فوتبال ملی ماست و تا کنون سابقه نداشته است که کاپیتان اول تیم ملی، از روی نیمکت نظاره گر شروع بازی ها باشد.

یک عرف غلط

چنین وضعیتی از آن جهت در فوتبال ما بی سابقه بوده است که خداحافظی ستاره ها همزمان با عدم اطمینان آنها از قرار گرفتن در بین ۱۱ فوت شد عمده تیم ملی تبدیل به عرفی بی چون و چرا شده است و چنین وداع هایی چه برای هواداران، چه رسانه ها و چه مربیان همواره امری عادی و متداولی پنداشته شده است. عرفی که بیشتر بر پایه باورها و تعاریفی از شان و مرتبه استوار شده است که نباید جایگاهی در فلسفه تیم ملی یک کشور داشته باشد؛ چرا که تمامی اعضای آن، بزرگ و کوچولو و سالخورده و جوان موظفند فروتنانه هرچه در چنته دارند برای موفقیت و سربلندی گروه در طبق اخلاص قرار بدهند.

از این منظر، ایرلندی ها، الگویی برای همه کشورها هستند. بازیکن مشهوری چون رابی کین که ۱۵ سال پیش با گلی که به کشورمان زد و تبدیل به یکی از ارکان عمده تیمش برای صعود به جام دنیاای ۲۰۰۲ شد، در سن ۳۶ سالگی با آن همه افتخار در زندگی ورزشی خود متواضعانه روی نیمکت ذخیره ها در یورو ۲۰۱۶ می نشیند تا شاید مربی جمعا ۲۳ دقیقه در دو بازی از او بهره گیرد. آنها به همین که افتخار بر تن کردن تیپ تیم ملی نصیبشان شود، راضی هستند و نشستن بر روی نیمکت را علامت افت مرتبه و شان خود آگاهی نمیدارند؛ البته این موضوع تنها به ذهنیت بازیکن محدود نمی شود؛ بلکه نگاهی که کل جامعه فوتبال به چنین مسائلی دارد، در بوجود آیی این باورها دخیل است.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس آندو، راه را به سعید نمایان میکند

آندو، راه را به سعید نمایان میکند

و چه کسی خوب تر از کاپیتان اول تیم ملی قادر هست به دیگر بازیکنانی که روی نیمکت هستند درس صبوری، اتحاد، همدلی، تواضع و “از خود گذشتگی” دهد و ثابت کند از خودگذشتگی چیزی فراتر از اوج هزینه انرژی در یک زمین فوتبال است؟

با عنایت پروردگار و مصونیت از زیانهایی که زندگی یک ورزشکار را به مخاطره مییاندازد، می توان از حالا حدس زد سعید عزت اللهی، جوانترین عضو تیم ملی با ۱۹ سال سن، یک روز کاپیتان تیم ملی کشورمان خواهد شد. جامعه فوتبال ما باید به او یاد بگیرد تا آخرین روزی که تیم ملی به او نیاز دارد بدون ملاحظه ای، خدماتش را از تیم ملی دریغ نکند. آندو این راه را به سعید نمایان خواهد کرد.

نگارنده: شاهین اشکان

*******************

گردآوری از: سهراب ه.

ورزشی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

کلک حافظ شکرين ميوه نباتيست به چين
««« »»»
که در اين باغ نبينی ثمری بهتر از اين

آندو، مسیر را به سعید نمایان می کند

TT / 156 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال