علایم و راهکار های مداوا افسردگی بانوان (۳ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

علایم و روش های درمان افسردگی زنان

دلیل افسردگی بانوان، در مراحل گوناگون زندگی

در روز غربالگری افسردگی که از سال ۱۹۹۱ در آمریکا تعیین شد، هر ساله در حدود نیم میلیون نفر نکته ارزیابی سلامت روحی قرار می گیرند.این برنامه ها به طور کلی شامل بسته تعلیمی حاوی فرم ارزیابی سلامت، جزوه های تعلیمی و راهنمای کلینیکی، و دسترسی رایگان به منابع آنلاین از جمله تست های تشخیص این بیماری است و سالیانه از سوی نهادهای بیشماری برعهده گرفته می شوند. برای مثال در سال ۲۰۱۲، بیش از هزار سازمان در برگزاری ۲۸۰ برنامه مرتبط در سطح این کشور سهیم بودند.
سازمان بهداشت دنیاای در سال ۲۰۱۲ تعداد بیماران مبتلا به افسردگی را ۳۵۰ میلیون نفر برآورد کرده است که بیش از ۷۰ درصد آنها زن هستند. اما چرا خانمها تا این حد بیشتر از مردها به بیماری افسردگی می شوند؟ برخی از متخصصان سلامت روان بر این باورند که بانوان نیازها و معضلات روحی خود را خوب تر از مردان می شناسند و بنابراین در موقع لزوم برای دریافت مددهای روحی و روانی به متخصصان مراجعه می کنند.
بسیاری از بانوان به ندرت درصدد شناخت مریضیهای روحی خود برمی آیند و این در حالی است که آگاهی از ویژگی های افسردگی و کم و کیف درمان آن، می تواند در تشخیص به هنگام این بیماری و اقدام برای درمان آن بسیار تاثیر داشته باشد.

انواع افسردگی

به طور کلی افسردگی در بر می داری سه نوع حاد، مزمن، و خفیف است. گونه حاد و مزمن این بیماری در بر می داری فراوانی بیشتری است. در نوع حاد، زندگی فرد دچار آشفتگی جدی می شود، قدرتمندی فرد برای فعالیت کردن، استراحت کردن، مطالعه، صرف غذا، و صفا کردن از تفریحات همیشگی، کاملاً نابود میشود و رفتار وی دچار حالتی غیرعادی می شود. به طور کلی، هر فرد تنها یک بار دچار افسردگی حاد می شود؛ اگرچه در برخی افراد این حالت امکان می دارد عود کند.

در افسردگی نوع مزمن، علائم طولانی مدت افسردگی برای مدت دو سال یا بیشتر به طور خفیف تری از نوع حاد آن بروز می کند. اگرچه زندگی فرد در اثر این وضعیت مختل نمی شود، اما رفتار وی امکان می دارد دچار اعوجاج گشته و احساس خوبی در زندگی نخواهد داشت. افراد مبتلا به این نوع افسردگی احتمالاً در آینده در معرض ابتلا به نوع حاد آن نیز هستند.

در افسردگی نوع خفیف، علائم مشابه دو نوع دیگر به صورت خفیف تر و گذراتر بروز کشف میکند. در شرایط بسیار مخصوص، امکان می دارد فرد در بر می داری علائمی باشد که در دو نوع دیگر افسردگی دیده نمیشود.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس علایم و روش های درمان افسردگی بانوان

انواع افسردگی و درمان

دسته بندی های دیگری نیز از انواع افسردگی وجود دارد. برای مثال، در افسردگی روانی، فرد دچار حالات روان پریشی همچون علائم بویایی، شنیداری، و دیداری متفاوت و باورهای توهمی به برخی مسائل غیرواقعی می شود. همچنین، در افسردگی فصلی که با آغاز زمستان رخ می دهد و با فرارسیدن بهار از بین برده میشود، نوردرمانی برای بیمار توصیه می گردد.

علائم افسردگی

علائم کلی افسردگی که می تواند از فردی به فرد دیگر متغیر باشد، عبارتند از:
۱. حس غم، عصبیت، و خلأ دائمی
۲. حس ناامیدی و/ یا بدبینی
۳. حساسیت، ناآرامی، عصبیت
۴. احساس گناه، بی ارزشی و ناامیدی
۵. بی علاقگی به فعالیت های لذت بخش سابق از جمله رابطه و نزدیکی جنسی
۶. کم انرژی بودن و خستگی
۷. آشفتگی در تمرکز، حافظه و بر آن شوی
۸. بی خوابی، خواب های مقطع و خواب بیش از حد
۹. پرخوری یا بی اشتهایی
۱۰. فکر و تلاش برای خودکشی
۱۱. درد، سردرد، گرفتگی و سوءهاضمه ممتد که با درمان از بین برده نمیشود.

عوامل افسردگی در بانوان

عوامل متعددی از جمله عوامل ژنتیکی، هورمونی، بیولوژیکی، شیمیایی، محیطی، روانی، و اجتماعی می تواند در ابتلای بانوان به افسردگی تاثیر داشته باشد.

عوامل ژنتیکی

چنانچه در سابقه خانوادگی افسردگی دیده شود، احتمال ابتلای فرد به افسردگی دور از ذهن نیست. البته می توان گفت زنانی هستند که بدون وجود سابقه خانوادگی افسرده شده و زنانی هستند که با وجود سابقه خانوادگی به این بیماری مبتلا نشده اند. بنابراین، ژنتیک قادر نیست صریحاً تعیین کننده باشد، بلکه تلفیق این عامل با سایر عوامل، می تواند عامل ایجاد افسردگی به حساب آید.

عوامل شیمیایی و هورمونی

سیستم های مدرن همچون ام آر آی نمایان میکند که مغز افراد مبتلا به افسردگی با مغز افراد سالم فرق می دارد. به این معنی که در افراد مبتلا به افسردگی، بخش های مربوط به تنظیم خلق و خو، اندیشیدن، استراحت کردن، اشتها، و رفتار درست عمل نمی کند. علاوه بر این، ناقل های عصبی مسئول برقراری رابطه نیز در این افراد دچار آشفتگی می شوند.

دانشمندان در حال حاضر در تلاش برای کشف کردن پاسخ این پرسش هستند که آیا هورمون های زنانه و تغییرات آن، می تواند عاملی در ابتلا به افسردگی باشد یا خیر؟ از آنجا که هورمون ها قادر به تحول مخلوط شیمیایی مغز هستند، قادر هستند به آسانی بر احساسات و خلق و خوی فرد تأثیر قرار دهند. لذا، دوره های خاص در زندگی بانوان همچون بلوغ، دوره پیش از قاعدگی، قبل، بعد و طول زمان حاملگی، و آستانه و دوره یائسگی، از این منظر نکته توجه دانشمندان است.

استرس

تجربیات تلخ، از دست دادن عزیزان، روابط سخت و شرایط استرس زا، چه خودخواسته و چه ناخواسته، مقدمه افسردگی به حساب مییایند. کار زاید، مسئولیت های زندگی، مراقبت از کودکان و سالمندان خانواده، تجربه سوءاستفاده و بدرفتاری، و فقر می تواند از جمله این عوامل باشد.

از آنجا که عملکرد بانوان نسبت به این طوری موقعیت ها به گونه ایست که برای مدت طولانی تری آنها را در شرایط استرس نگه می دارد، بیشتر از مردان در معرض ابتلا به افسردگی هستند. البته، همه بانوان در اثر این شرایط دچار افسردگی نمی شوند.

افسردگی در دختران

ابتلای به افسردگی در دخترانو پسران غیربزرگسال به یک میزان دیده میشود، اما با ورود به بزرگسالی، افسردگی در میان دختران رایجتر می گردد. علاوه بر تغییرات هورمونی و شیمیایی زمان بلوغ، حساسیت در مقابل سختی ها و معضلات، تردیدهای شخصی و کاهش اعتماد به نفس در حل معضلات و نیاز به تأیید و کسب موفقیت در دختران بزرگسال، از عوامل آسیب پذیری آنها به افسردگی در این سنین شناخته شده اند.
تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس علایم و روش های درمان افسردگی بانوان

انواع افسردگی در دختران

از طرف دیگر، دختران بیش از پسران در معرض زیانهای اجتماعی همچون فقر، تحصیلات ناموفق، تجاوزات جنسی زمان خردسالی، و تروما هستند. طبق یکی از مطالعات انجام شده، بیش از ۷۰٪ دختران مبتلا به افسردگی پیش از ابتلا در بر می داری یک دوره پراسترس در زندگی بوده اند؛ حال آنکه این میزان در میان پسران مبتلا تنها ۱۴٪ بوده است.

مریضیهای همزاد افسردگی در بانوان

افسردگی غالباً با مریضیهای دیگری همراه می شود که اطلاع و آشنایی با آنها می تواند به درمان همزمان آن یاری رساند. متأسفانه این همراهی بیماری ها در زمان افسردگی، در بانوان بیشتر دیده میشود و می تواند شامل آشفتگی هاضمه، اختلالات عصبی، و فوبی های اجتماعی، باشد.

افزایش مصرف بی رویه الکل و موادمخدر نیز می تواند در اثر ابتلا به افسردگی در بانوان دیده شود. مریضیهای قلبی، سکته، سرطان، ایدز، دیابت، پارکینسون، اختلالات تیروئیدی، و تصلب شرائین، سایر مریضیهای همزاد افسردگی هستند. برای کمک به درمان این طوری افراد، خوب تر است درمان افسردگی و بیماری همزاد آن به طور همزمان پیگیری شود.

افسردگی در بانوان مسن

بانوان مسن نیز بیش از مردان مسن در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند که این وضعیت پس از یائسگی کاهش کشف میکند. در این زمان، افسردگی بیشتر در زنانی رخ می دهد که رحلت کرده به آن مبتلا بوده اند. بنابراین، نمی توان افزایش سن را در ابنلای بانوان مسن به افسردگی دخیل آگاهی داشت.

مرگ همسر، بازنشستگی، مریضیهای مزمن، همگی می تواند باعث سرخوردگی شود و پس از گذشت دوره ضروری، بانوان مسن امکان می دارد یا تندرستی خود را بازیابند و یا دچار افسردگی شوند. این وضعیت می تواند ناشی از آن باشد که افراد مسن کمتر قادر به اظهار احساسات خود بوده و احتمالاً علائم کمتری را نیز بروز می دهند.

در افراد سن داری که برای اولین بار افسردگی را مییازمایند، این علائم می تواند شامل تغییرات جسمی و مغزی همچون کاهش جریان خون و سفتی رگ ها و نتیجتاً انسداد عروقی و سکته باشد.

افسردگی در بانوان باردار

برخلاف تصور کهنه، بانوان باردار نیز همچون سایر بانوان در معرض ابتلا به افسردگی هستند، به خصوص در صورتی که سابقه این بیماری را در پرونده داشته باشند. در اکثر موارد، عود بیماری به خاطر توقف مصرف داروها در زمان حاملگی رخ می دهد.

کارآزمودگان معتقدند مصرف داروهای افسردگی مثل SSRIs در طول حاملگی می تواند منجر به سقط یا آشفتگی در رشد جنین شود. دسته ای دیگر معتقدند جنینی که در سه ماه آخر حاملگی در معرض این داروها قرار می گیرد، امکان می دارد با اختلالاتی نظیر اختلالات تنفسی، حساسیت، بد خوری، عصبانیت، و کاهش قند خون به دنیا آید.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس علایم و روش های درمان افسردگی بانوان

عوامل افسردگی در بانوان

کارآزمودگان بر اساس تأثیرات مصرف داروهای افسردگی و یا قطع مصرف در زمان حاملگی که می تواند منجر به عود بیماری در مادر و یا آشفتگی در تولد طفل شوند، پیشنهادهایی را با انتخاب کردن عوامل محیطی به مادران ارائه می کنند.

مصرف داروهای افسردگی در زمان شیردهی

مواد ضدافسردگی داروها به مقادیر کمی قادر به راهیابی به شیر مادر بوده و لذا مواد دریافتی در خون طفل غالباً به قدری ناچیز است که در تست های آزمایشگاهی خود را نمایان نمیکند. به هرحال، برای مصرف این داروها ضروری است تا سلامت مادر و طفل همزمان انتخاب شود.

اثرات جانبی مصرف داروهای ضدافسردگی در بانوان

سردرد، تهوع، بی خوابی و عصبانیت، حساسیت، معضلات در روابط جنسی نظیر بی میلی جنسی، خشکی دهان که با آشامیدن مایعات بیشتر از بین برده میشود، یبوست که با مصرف میوه، سبزیجات و لبنیات مرتفع می شود، معضلات مثانه از جمله کاهش شدت ادرار، تاری دید، گیجی در طول روز که می تواند مانع رانده شود و ضرورت مصرف شبانه داروها را بیشتر می کند؛ همگی از پیامد جانبی مصرف داروهای ضدافسردگی هستند.

مصرف داروهای ضدافسردگی و درمان های جایگزین

پژوهشی در ۲۰۰۴ نمایان کرد ۴٪ از نوجوانانی که داروهای ضدافسردگی به کار برده اند، اقدام به خودکشی نموده اند. درحالی که این تعداد در میان مبتلایانی که داروهای شکر (پلاسبو) مصرف کرده بودند تنها ۲٪ بود.
در ۲۰۰۵، سازمان غذا و داروی آمریکا نسبت به پیامد مصرف این داروها در این دسته سنی هشدار داد و در ۲۰۰۷ تمامی تولیدکنندگان ملزم به گذاشتن این پیام هشدار برای کودکان و جوانان تا سقف ۲۴ سالگی بر روی ظرف های دارو شدند.

از سوی دیگر، پژوهشی بلندمدت نمایان کرد که تأثیرات مطلوب این داروها بر پیامد نامطلوب آن غلبه دارد. جوشانده و مخمر موسوم به سنت جان یکی از داروهای گیاهی پرمصرف برای مبتلایان به افسردگی خفیف و مزمن در آمریکا و اروپاست. با این حال، مطالعات گوناگون نمایان کننده تلقینی بودن تأثیر این دارو و اثرات خنثی کننده آن بر سایر درمان ها ازجمله داروهای ایدز و پیوند عضو بوده است. روان درمانی و شوک الکتریکی نیز از دیگر روش های رایج درمان افسردگی هستند.

مددهای جانبی برای درمان افسردگی

چنانچه کسی در میان نزدیکان و بستگان شما مبتلا به افسردگی مزمن یا خفیف است، قادر هستید به روش های خاصی به کاهش علائم این بیماری در وی یاری رسانید؛ حمایت احساسی، وادار کردن وی به حرف زدن، خودداری از بی اعتبار کردن به نقل کرده های توهم آلود وی و در عوض تلاش برای فهماندن حقیقت به فرد، تشکیل جمع های دوستانه و ترتیب دادن برنامه های تفریحی بدون وادار کردن وی به هیچیک از آنها، و امیدواری دادن برای بهبودی.

کمک به درمان افسردگی خود

چنانچه مبتلا به یکی از انواع افسردگی هستید این روش های درمان بخش را آزمایش کنید:انجام تمرینات ورزشی سبک و منظم، تعیین اهداف واقع بینانه برای زندگی، تحول کارها و مسئولیت های سنگین به بخش های کوچولوتر و قابل مدیریت، صرف زمان برای همنشینی با سایرین، کمک برای بهبود درازمدت و نه آنی خلق و خو، به تعویق انداختن تصمیمات اصلی برای پس از بهبودی، و اعتماد به نفس برای تفکر مثبت.

علایم و روش های درمان افسردگی بانوان

لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه بنويسيد

گردآورنده: آزادمهر چ.

سلامت روان در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

منکران را هم از اين می دو سه ساغر بچشان
««« »»»
وگر ايشان نستانند روانی به من آر

علایم و راهکار های مداوا افسردگی بانوان (۳ عکس)

TT / 282 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات