کشف دو قمر ناشناخته که در نزدیکی سیاره اورانوس پنهان شده اند


کشف دو قمر ناشناخته که در نزدیکی سیاره اورانوس پنهان شده اند

ستاره شناسان پس از بازبینی دوباره ی داده های کاوشگر Voyager ۲، موفق به شناسایی الگوهای موجی در حلقه های اورانوس شدند؛ چیزی که نهایتاً ممکن است به کشف دو قمر ناشناخته در نزدیکی سیاره اورانوس منجر شود.

اورانوس همچون دیگر غول های گازی منظومه شمسی، دارای حلقه هایی (سیزده حلقه) است. البته این حلقه ها به جذابی و دیدنی بودن حلقه های زحل نیستند. علاوه بر این، اورانوس نیز همچون دیگر غول های گازی، میزبان دسته ای از ماهواره های طبیعی- ۲۷ قمر- است. در حال حاضر، تحقیقات جدید نشان می دهند که احتمالا باید در این باره تجدید نظر کنیم. داده های کاوشگر وویجر ۲،  که در طول ماموریت تاریخی این کاوشگر در سال ۱۹۸۶ (عبور از کنار سیاره اورانوس) ثبت شده اند، از وجود دو قمر ناشناخته در اطراف حلقه های این سیاره خبر می دهد.

فاصله اورانوس به خورشید، تقریباً ۲۰ برابر فاصله زمین تا خورشید است که مشاهده مستقیم این سیاره را بسیار دشوار می کند. کاوشگر وویجر ۲، در هنگام بازدید از اورانوس در سال ۱۹۸۶، موفق به مشاهده ۱۰ قمر این سیاره شد تا تعداد قمرهای شناخته شده این غول گازی را سه برابر کند. تا همین اواخر به نظر می رسید که دوره کشفیات این کاوشگر به سر رسیده؛ اما این طور نیست. دانشمندان سیاره ای، راب چانچیا و متی هدمن از دانشگاه آیداهو، با بازبینی داده های قدیمی کاوشگر وویجر ۲، متوجه چیزهای عجیبی در دو حلقه آلفا و بتا از سیزده حلقه اورانوس شدند.

این دو حلقه، نشان دهنده ی مجموعه ای از الگوهای موجی بودند که از امکان حضور دو قمر ناشناخته و کوچک خبر می داده است. این محققان در مطالعه خود نوشتند: “این احتمال وجود دارد که این الگوها در اثر ماهواره های کوچکی که در مدار بیرونی حلقه ها گردش می کنند، ایجاد شده باشند.”

نکته مهم در کشف اخیر این است که، مشاهدات فوق با دیگر قمرهای اورانوس همچون، کوردلیا و اوفلیا، سازگار است؛ این قمر ها در حال اعمال فشار گرانشی در گرد و غبار، سنگ ها، و یخ های درون حلقه ها و متراکم کردن ذرات هستند.

اگر این قمرها وجود داشته باشند، قمرهایی کاملا تیره و بسیار کوچک با قطر ۲ تا ۹ مایل (۱۴ کیلومتر) هستند که آنها را به کوچکترین قمرهای شناخته شده اورانوس تبدیل می کند. وویجر نیز احتمالا به همین دلیل قادر به شناسایی مستقیم این قمرها نبوده است.

حال محققان با در اختیار داشتن این احتمالات، در حال برنامه ریزی برای بازبینی اورانوس با تلسکوپ فضایی هابل هستند. به این ترتیب، تلسکوپ هابل تقریبا پس از سه دهه، نخستین کاوشگری خواهد بود که به اورانوس سفر می کند.

.

منبع: gizmodo

این مطلب در سایت "تکرا" منتشر شده است.

[ منبع این خبر سایت سایر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال