http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

حضور ظریف در لوزان منوط به تحقق شروط ایران درباره سوریه بود

حضور ظریف در لوزان منوط به تحقق شروط ایران درباره سوریه بود

با دیگران به اشتراک بگذارید

حضور ظریف در لوزان منوط به تحقق شروط ایران درباره سوریه بود

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه درباره مسافرت ظریف به لوزان نقل کرد که پس از تحقق شرایط ایران این مسافرت انجام شد.

عکس   حضور ظریف در لوزان منوط به تحقق شروط ایران درباره کشور سوریه بود

به گزارش گروه پارلمانی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، به نقل از خانه ملت، عباس عراقچی در حاشیه نشست کمیته اتمی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران بیان کرد: کمیته اتمی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی وظیفه بحث و بررسی در خصوص اجرای برجام و همین طور تهیه گزارشهایی که کمیسیون باید به صحن مجلس شورای اسلامی پیشنهاد بکند را بر عهده دارد.

وی با بیان اینکه اعضای کمیته اتمی مجلس در آستانه ارائه اولین گزارش خود هستند، بیان کرد: ضروری بود که ما نیز در نشست این کمیته حاضر شویم و گزارش آخرین وضعیت را هم در حوزه اتمی و هم در حوزه رفع تحریمها ارائه کنیم.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با اشاره به اینکه برای گشایشهای به وجود آمده، درگیری هایی که وجود دارد و بدعهدی هایی که از طرف مقابل کماکان وجود دارد باید چاره فکر کنی شود، ادامه داد: دستاوردهایی که وجود دارد و حرکتهایی که سیستم های گوناگون در حوزه های اقتصادی آغاز کرده اند، همه اینها را در کلکسیون گزارشهایی ارائه کردیم.

عراقچی اضافه کرد: نیت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیته اتمی و کمیسیون این است که گزارشی کاملا جامع و در عین حال متعادل از دستاوردها و چالشها ارائه شود و عکس و تصویر روشنی از وضعیت موجود بیان کنیم تا برجام به حرکت خود، به شکل اثرگذار تری ادامه دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا روند اجرای برجام قابل قبول است یا خیر، نقل کرد: این پرسش را باید دستگاهها و وزارت خانه هایی که درگیر اجرای برجام در حوزه های بانکی و مالی، بیمه و تجارت و همکاری های اتمی که سازمان انرژی اتمی به انجام میرساند پاسخ دهند، آنها باید به این پرسش پاسخگو باشند و گزارش جزئی پیشنهاد کنند.

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه با بیان اینکه به میزانی که ما در ستاد پیگیری برجام دنبال می کنیم، مسیرهای خوبی گشوده شده و گشایشهای خوبی انجام شده است، ادامه داد: حرکت کشور در راستای استفاده از ثمرات برجام حرکت خوبی است در عین حال درگیری هایی هم وجود دارد و مشکلاتی هست که مقداری از آنها مربوط به تعلل طرف مقابل است زیرا تاخیرهایی در برخی مواقع داشته اند.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با بیان اینکه بعضی مواقع طرف مقابل بدعهدیهایی را به انجام رساندند و آن فضاهایی که باید برای اجرای موفقیت آمیز برجام بوجود میاوردند را بوجود نیاوردند، نقل کرد: این چالشها وجود دارد و ما مرتب در حال تعامل و پیگیری این مسائل هستیم.

عراقچی اضافه کرد: مسیرهای تازه و خوب تری برای تعاملات بانکی گشوده شده است. اصلی معضلات ما در حوزه بانکی است ولی اینطور نیست که در نقل و انتقالات مالی دچار بن بست باشیم، بلکه امور در حال انجام است. البته معضلات و درگیری هایی که وجود دارد، منوط به این است که کشورهای غربی به خصوص امریکا راه گشاییهای بیشتری را در زمینه تحریمها به انجام رسانند که این موضوع را پیگیری می کنیم.

وی در خصوص اینکه آیا پس از مسافرت رئیس جمهور به سازمان ملل و انجام نشست مشترک با وزرای ۱+۵ در خصوص برجام آیا تغیر مثبتی به وجود آمده است یا خیر، نقل کرد: در جریان حضور رئیس جمهور ایران در نیویورک، برای اولین بار کمیسیون مشترک ایران با ۱+۵ را در سطح وزرای امور خارجه به انجام رساندیم.

وی ادامه داد: معمولا کمیسیون مشترک در سطح معاونان وزرا تشکیل می شود که تا کنون ۵ نشست را پس از برجام تشکیل داده اند.

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه با بیان اینکه به خاطر همین چالشها برای اولین بار خواست کردیم که به خاطر لغزشهایی که طرف مقابل داشته است، کمیسیون مشترک در سطح وزرای خارجه تشکیل شود، بیان کرد: در آن نشست بحثهای بسیار جدی و مفصلی صورت گرفت. ایراداتی که موجود بود نه تنها فقط از طرف ایران بلکه از طرف اعضای ۱+۵ نکته اعتراف بود و بعضی از آنها نیز بر رفع این چالشها اصرار داشتند.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام نقل کرد: ملاقاتهای دو جانبه ای هم که آقای روحانی در نیویورک داشتند بسیار نقش داشت، چندین حرکت اصلی را همزمان با همین کمیسیون و پس از آن شاهد بودیم.

عراقچی اضافه کرد: مجوز به فروش رسان هواپیما به ایران هم برای ایرباس و هم برای بوئینگ را آمریکایی ها بالاخره صادر کردند. دستور العمل های اوفک را مقدار زیادی اصلاح کردند و راه باز کنی هایی هم در زمینه تبادلات دلاری و هم در زمینه مسائل بانکی بوجود آوردند. همینطور در مسائل بانکی تماس هایی را برای رفع معضلات با اروپایی ها و بانک های بزرگ اروپایی برقرار کردند.

وی با بیان اینکه این راهگشایی ها همزمان و پس از مسافرت آقای روحانی به نیویورک بود، بیان کرد: وقتی که ما خواست نشست وزرا را کردیم و اصرار بر رسیدگی به موارد کوتاهی به خصوص طرف آمریکایی صورت گرفت ، طرفهای مقابل تا مقدار زیادی به جنب و جوش افتادند و همزمان با برگزاری این کمیسیون ، مجوز ها را صادر کردند و بعضی از گشایش های بانکی نیز ایجاد شد که این موضوعات نتیجه اولین نشست مشترک وزاری ۱+۵ بود.

* حضور ظریف در نشست لوزان منوط به تحقق شروط ایران درباره کشور سوریه بود

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه در خصوص مسافرت ظریف به لوزان، نقل کرد: برای رسیدگی به موضوع کشور سوریه یک جمع بین المللی وجود دارد که حدود ۱۷ کشور در آن شرکت دارند که گروه حمایت بین المللی از کشور سوریه نام داشت.

عراقچی با بیان اینکه این گروه تاکنون در جلسات خود چندان کامیاب نبوده است، ادامه داد: شاید یکی از علل آن، تعداد زیاد کشورهای عضو این گروه بوده است. بر آن شده شد در جمع کوچولوتری این نشست به انجام رسانده شود، از ایران نیز فراخوان به عمل آمد که پس از اینکه شرایط ما محقق شد، آقای ظریف تصمیم گرفت در این نشست شرکت کند.

همچنين مي توانيد براي مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد

گردآورنده: اردلان گ.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

باغ مرا چه حاجت سرو و صنوبر است
««« »»»
شمشاد خانه پرور ما از که کمتر است

حضور ظریف در لوزان منوط به تحقق شروط ایران درباره سوریه بود

TT / 152 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
«بهار ارجمند» در کنار سربازان آمریکایی/عکس
آیا نصب تابلوی «پارک = پنچر» دارای اشکال حقوقی است؟
با افزایش سن مغز شل‌تر می‌شود
سناتور ایالتی آمریکایی: اگر دخالت‌های آمریکا نبود مردم سوریه آواره نمی‌شدند/ ترکیه، قطر و عربستان محور شرارتند
مغز متفکر مالی داعش، دزدید و فرار کرد
دیکتاتوری همه جا بد است اما در دانشگاه بدتر/ رؤسای دانشگاه‌ها خودشان را قیوم دانشجویان ندانند
استخدام پیتزا زن آقا جهت کار در رستوران ایتالیایی
استخدام تعدادی زیگرال دوز ماهر در تهران
استخدام چرخکار و وردست مانتو کار ماهر مانتو و پالتو در تهران
کلیپ فیلم آهنگ کردی عاطفی ( برگرد ) وره وه از زکریا
استخدام نگهبان شب در یک شرکت معتبر تولیدی
جدیدترین تصویر و عکس و متنی که بهنوش طباطبایی در صفحه اش انتشار داد
ویدیو فیلم دکلمه غزل پریلگ Parileg La Paix ( آپارات )
استخدام کارمند آقا در یک شرکت تولیدی
استخدام بازاریاب خانم جهت کار تزیینات در کرج
استخدام نیروی انبارداری در شهرک صنعتی کمشچه
لو رید، یکی از بزرگان عالم موزیک راک (۵ عکس)
استخدام جهت کارگاه کابینت سازی در قم
استخدام حسابدار بصورت پاره وقت مسلط به نرم افزار های مالی
کیلیپ فیلم اجرای آهنگ چنانچه نبینمت در کنسرت اربیل کشور عراق بدست زکریا +( آپارات ) پخش
تبلیغات