http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

گران‌فروشی ۷۰۰ تومانی شکر

گران‌فروشی ۷۰۰ تومانی شکر

به گزارش صبحانه، آخرین بررسی‌ها از بازار نشان می‌دهد که وضعیت عرضه و توزیع شکر در مقایسه هفته‌های گذشته بیشتر شده و قیمت این محصول نیز در مقایسه با تابستان پایین‌تر آمده و به طور متوسط کیلویی ۲۸۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان فروخته می شود اما همچنان بالاتر از نرخ مصوب و آنچه به عنوان قیمت منطقی از سوی وزارت جهاد کشاورزی اعلام شده است، در سطح شهر فروخته می‌شود.

شکر در سال‌های گذشته جزو آن دسته کالاهای اساسی بود که به دلیل داشتن نرخ مصوب با تغییر و نوسان قیمتی مواجه نمی‌شد و معمولا از ثبات برخوردار بود اما امسال وضعیت بازار شکر متفاوت از سال‌های قبل شد. در اوایل تابستان سال جاری قیمت شکر به یکباره جهش قابل توجهی پیدا کرد و از کیلویی ۲۳۰۰ تومان به حدود ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان رسید و در ادامه با کمتر شدن عرضه و کمیاب شدنش در سطح بازار قیمت آن به کیلویی بیش از ۴۰۰۰ تومان هم رسید تا گران فروشی آشکار برای این کالای اساسی اتفاق بیفتد.

در اواسط مهر ماه با عرضه بیشتر این محصول در بازار، قیمت تا حدودی روند کاهشی پیدا کرد و از کیلویی ۴۰۰۰ تومان به‌طور متوسط به کیلویی ۳۰۰۰ تومان رسید.

به اعتقاد دبیر انجمن صنایع قند و شکر یکی از عواملی که باعث کاهش قیمت و متعادل‌تر شدن شکر در بازار شده این است که پیش از این به دلیل این‌که برخی مصرف‌کنندگان مانند شیرینی‌فروشی‌ها و دیگر صنایع احساس می‌کردند که امکان کمبود در عرضه شکر وجود دارد و این محصول را برای یک ماه خود خریداری می‌کردند، اما به تدریج عرضه شکر و تولید داخل در بازار روبه افزایش است و همین موضوع دلیلی برای کاهش قیمت شکر در بازار است.

اما با وجود این کاهش قیمت، همچنان این محصول ۵۰۰ تومان بیش از نرخ ۲۳۰۰ تومان که به عنوان نرخ منطقی برای شکر تعیین شده است در سطح شهر قابل مشاهده است تا همچنان گران فروشی شکر ادامه داشته باشد.

وزیر جهاد کشاورزی که اخیرا برای ارائه توضیحاتی در خصوص وضعیت بازار شکر به مجلس رفته بود، اظهار کرد که در سال گذشته تولید شکر به یک میلیون و ۵۹۴ هزار تن رسید و امیدواری وجود دارد که در سال جاری این مقدار به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن برسد.

به گفته حجتی، یکی از مشکلاتی که در تولید شکر با آن مواجه هستیم کمبود کارخانجات در مناطق گرمسیری است و اگر این مشکل را نداشتیم می‌توانستیم در یک افق دو تا سه ساله از واردات بی‌نیاز شویم.

وزیر جهاد کشاورزی درباره افزایش قیمت شکر در ماه‌های گذشته گفته که باید درسال جاری باید حدود ۶۰۰ هزار تن شکر وارد می‌شد که به دلیل عدم پیگیری به موقع، واردات در مرداد و شهریور انجام نشد و در این مقطع زمانی در بازار کسری ایجاد شد.  

از سوی دیگر هم برخی مسئله احتکار و عدم عرضه کافی شکر از سوی عده ای را دلیلی مهم در بالا رفتن قیمت شکر می‌دانند. به گفته برخی ناظران، احتکارگران به دنبال این هستند که با نگه داشتن محصول و عرضه شکر در مقاطعی که تقاضا بالا می رود به گرانی شکر دامن بزنند.

به گزارش ایسنا، در این میان با توجه به گران فروشی و احتکار صورت گرفته انتظار می‌رود برای حفظ و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان دستگاه‌های ذی ربط برخوردها و سیاست‌های لازم را به خرج دهند.

منبع: صبحانه آنلاین
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
مربی کیست و چه نقشی در زندگی دارد؟
استخدام شرکت فن آوری نانو
قطع چند ساعته توئیتر و برخی دیگر سایتها؛ مقصر حملات سایبری اخیر کیست
تبدیل صدا به متن با یک ابزار خارق‌العاده+تصاویر
فجیع‌ترین مرگ یک زن در تصادف با اتوبوس +تصاویر
جابجا کردن اومبیل با کتف های قدرتمند نوجوان هندی+تصاویر
استخدام نیروی بازاریابی در کرمانشاه
گام تازه برای از بین بردن مصونیت نمایندگی
فیلم واکنش بهنوش طباطبایی به خبر طلاق از مهدی پاکدل
مد عجیب برای خانم ها در آرایشگاه های مکزیک
بی اطلاعی وزارت نیرو از افزایش قیمت قبوض برق
ماجرای انتشار فیش حقوقی یکی از جراحان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
اعطای کد نمایندگی عمر شرکت بیمه پاسارگاد
ماساژ پوست نوزاد با روغن گیاهی, مفید است یا مضر؟
درگذشت خلیفه بن حمد آل ثانی امیر سابق قطر ۲ آبان ۹۵
(تصاویر) از تولد کیم کارداشیان تا سقوط تبت
نحوه اجرای طرح LEZ در تهران
تریلر جدید ریمستر Skyrim بهبود‌های گرافیکی را نشان می‌دهد
دلیل برگشت نامه معرفی وزرای پیشنهادی ؟
استخدام شرکت شونیز سال ۹۵
تبلیغات