http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

صادرات 79 میلیون دلار خرما به دنیا

صادرات 79 میلیون دلار خرما به دنیا

به گزارش صبحانه، ایران با داشتن وضعیت آب و هوایی چهارفصل خود پتانسیل بالایی در تولید انواع محصولات کشاورزی دارد و برخی از آمارها در گمرک خبر از صادرات بالای محصولات کشاورزی را می‌دهد.

در این میان تولید خرما در جهان باتوجه به اینکه برخی کشورها توان تولید آن را ندارند و تنها از کشورهای دیگر صادرات را انجام می‌دهند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

گفتنی است ایران در کنار کشورهای عراق، پاکستان، تونس و عربستان به عنوان عمده‌ترین صادرکنندگان خرمای جهان است و از این جهت ارز قابل توجهی نصیب کشور می‌کند.
 
خرما در بین محصولات باغی با سهم ۱۰ درصد از کل سطح باغ‌های کشور، بعد از پسته و انگور در رده سوم تولید باغی محصولات قرار دارد که در حال حاضر در ۱۴ استان کشور کشت می‌شود و حدود ۴۰۰ رقم مختلف آن شناخته شده است.

همچنین کشورهای الجزایر، مصر، ایران، پاکستان، عربستان و سودان به‌عنوان عمده‌ترین مصرف‌کنندگان خرما در جهان معرفی شده‌اند که مصرف سرانه آنها از حداقل ۲.۵ کیلوگرم در پاکستان تا حداکثر ۳۵ کیلوگرم در عربستان متغیر است.

برخی آمارها حاکی از آن است که میانگین مصرف خرما در ایران در سال‌های ۹۱ – ۱۳۸۰ بین ۱۰ تا ۱۱ کیلوگرم به ازای هر نفر بوده است و در کنار مصرف بالای خرما در داخل کشور حجم عظیمی از تولید به خارج از کشور صادر می‌شود.

طبق آمار گمرک در شش ماهه نخست سال 95، بیش از 69 هزار تن خرما به کشورهای مختلف صادر شده که براساس آن 79 میلیون و 630 هزار و 308 دلار، ارز نصیب کشور کرده است.

گفتنی است که ارزش ریالی این میزان صادرات بیش از 242 میلیارد تومان در آمار گمرک ثبت شده است.

براساس این گزارش خرمای ایرانی به بیش از 70 کشور جهان صادر شده است که در این میان می‌توان به کشورهای امارات متحده عربی، استرالیا، کانادا، آلمان، سوئد و فرانسه اشاره کرد.

طبق آمارهای منتشر شده از سوی دفتر تبدیلی وتکمیلی بخش کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در سال 1391، در کشور تعداد 231 واحد فعال جهت درجه‌بندی، بسته‌بندی و فرآوری خرما با ظرفیت تولید 423 هزار تن خرما وجود دارد که اکثر این واحدها در استان‌های خرما خیز کشور است.

لازم به ذکر است که فرآورده‌های صنعتی خرما شامل شیره خرما، شهد خرما، قند مایع، سرکه، خمیر خرما، فرآورده‌های تخمیری خرما و نوشابه خرما است که درحال حاضر در کشور تولید می‌شود اما بیشتر خرما تولیدی به صورت تازه به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

به گزارش میزان، همچنین بخش عظیمی از صادرات خرما به  امارات متحده عربی دوباره صادر می‌شود، بدین‌معنی که خرما را با بسته‌بندی‌های بزرگ و سنتی از دیگر کشورها ازجمله ایران وارد کرده و با بسته‌بندی و صادرات مجدد آن با قیمت بالاتر، ارزش افزوده صادرات این محصول را نصیب خود می‌کند.

منبع: صبحانه آنلاین
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
عملیات ترکیه در سوریه نگران کننده است
کاهش قیمت ارتباطات بین‌المللی در ایام اربعین
کربلایی علی کبیری تاسوعا ۹۵
برای ترکیب رنگ مو این نکات طلایی را بدانید
پست اینستاگرامی علی دایی برای منصور پورحیدری
قیمت پایه واگذاری سهام دولت در ۵ شرکت تعیین شد
علت بدمزگی دهان در صبح و درمان آن
کربلایی حسین رستمی شب ۶ محرم ۹۵
پیوستن شراره رخام به شبکه ی GEM آیا حقیقت دارد؟تصاویر
نصرالله: در صورتی به لبنان باز می‌گردیم که در سوریه پیروز شویم
هیچ مانعی برای پرداخت تسهیلات نداریم
غذاهای سالمی که قبل از ورزش نباید بخورید!
کربلایی حسین رستمی شب ۵ محرم ۹۵
عکس های دیدنی سیاه و سفید از ویشکا آسایش در تئاتر/تصاویر
ماهی یک و نیم میلیارد تومان حقوق لیپی
زائران اربعین بلیت هواپیما را اینترنتی نخرند
کربلایی حسین رستمی شب ۴ محرم ۹۵
طرزتهیه طرز تهیه سالاد مرغ و کدو/عکس
رئیس جمهور بعدی آمریکا باید سر کلاس علوم برود!
ناسا هواپیماهایی با بال‌های تاشو می‌سازد+عکس
تبلیغات