http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

برنامه مدیریت جامع آبگیر جهانی هامون وارد فاز عملی شد

برنامه مدیریت جامع آبگیر جهانی هامون وارد فاز عملی شد

با دیگران به اشتراک بگذارید

برنامه مدیریت جامع تالاب بین المللی هامون وارد فاز اجرایی شد

مدیر ملی نقش حفاظت از آبگیرهای ایران با اظهار اینکه برنامه مدیریت جامع تالاب هامون ابزار اهمیتی می داری برای حفاظت و احیاء تالاب ها است، نقل کرد: با تصویب برنامه مدیریت جامع این تالاب ها در شورای برنامه ریزی استانداری استان سیستان و بلوچستان، فرآیند مدیریت یکپارچه و احیاء تالاب ها وارد فاز اجرایی شد.

تصویر و عکس برنامه مدیریت جامع تالاب بین المللی هامون وارد فاز اجرایی شد

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) از پایگاه خبر دهی سازمان حفاظت محیط زندگی کرد، محسن سلیمانی با اشاره به ارائه برنامه مدیریت جامع تالاب هامون به شورای برنامه ریزی استانداری استان سیستان و بلوچستان و تصویب در آن شورای برنامه ریزی استان، اضافه کرد: مشارکت تمام دست اندرکاران ملی، استانی و محلی، سلسله جلسه های مشورتی به انجام رسانده شده طی دو سال گذشته و همچنین اعمال نظرات ذینفعان گوناگون، به تدوین برنامه مدیریت جامع آبگیرهای هامون منتج شده و این برنامه جهت تصویب در اختیار استاندار و شورای برنامه ریزی استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته است.
وی ادامه داد: در حال حاضر برنامه مدیریت جامع آبگیرهای هامون که ابزار اهمیتی می داری در جهت حفاظت و احیاء تالاب ها است، بعد از بررسی در شورای برنامه ریزی استان وارد فاز اجرایی شده است.
مدیر ملی نقش حفاظت از آبگیرهای ایران با اشاره به این موضوع که تمام اقدامات و فعالیت های مرتبط با آب و تالاب ها در حوضه سیستان باید با انتخاب کردن مصوبات برنامه مذکور و هم راستا با آن باشد، اضافه کرد: یکی از محورهای عمده این برنامه مشارکت تمام دستگاه ها به مخصوص آب منطقه ای و جهاد کشاورزی استان در امر حفاظت و احیاء تالاب ها است که با تصویب و ابلاغ برنامه به سیستم های مذکور راه برای این امر هموار می شود.
وی ادامه داد: علاوه بر مددهای بخش دولتی از پتانسیل های موجود در سازمان های مردمان نهاد، جوامع محلی و سازمان های بین المللی از جمله برنامه عمران ملل متحد (UNDP) و پروژه بین المللی منارید نیز برای اجرای این برنامه بهره گرفته خواهد شد.
پروژه بین المللی منارید، توسعه مدیریت یکپارچه منابع تجدید شونده با توجه به سازگاری شرایط اقلیمی و محیط زندگی کرد است.
*** تالاب هامون
دریاچه و تالاب بین المللی هامون سومین دریاچه بزرگ ایران بعد از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه، هفتمین تالاب بین المللی جهان و یکی از ذخیره گاه های زیستکره در ایران است. دریاچه و تالاب هامون در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
این تالاب از سه دریاچه کوچولو به نام های هامون پوزک، هامون صابری و هامون هیرمند تشکیل شده است که در وقت فراوانی آب، به هم می پیوندند و دریاچه هامون را تشکیل می دهند. رودخانه هیرمند شریان عمده ورود به هامون و رودخانه های خاش رود، فراه، هاروت رود، شوررود، حسین آباد و نهبندان به هامون می ریزند.
وسعت دریاچه هامون در وقت پرآبی ۵۶۶۰ کیلومتر مربع است که از این مقدار ۳۸۲۰ کیلومتر مربع متعلق به ایران و بقیه متعلق به افغانستان است. دریاچه هامون وابسته به رودخانه هیرمند است و این وابستگی باعث شده تا هرگونه نوسانات در میزان آب آن، مشکلاتی را برای کل سیستم به وجود آورد.
تالاب هامون در چهارمین کنگره دنیاای ذخیره گاه های زندگی کرد کره که روزهای پایانی سال ۱۳۹۴ در لیما پایتخت پرو برگزار شد، توسط یونسکو به عنوان ذخیره گاه زندگی کرد کره به تصویب رسانده شد و به این ترتیب تعداد ذخیره گاه های زندگی کرد کره در ایران به ۱۲ نکته افزایش یافت.
بیش از۱۰۰ گونه جانداری از جمله گراز، گربه وحشی و روباه نیز در حواشی این دریاچه زندگی کرد می کردند که قطع جریان آب هیرمند به مرز ایران، کمبود نزولات آسمانی، خشکیدن هامون و در نهایت بروز خشکسالی و استمرار آن باعث شد مهاجرت پرندگان و حیات موجودات در این منطقه به مخاطره بیافتد.
تقسیم بندی پرندگان در قالب ۵۱ ‎خانواده نمایان کننده تنوع کم نظیر انواع پرندگان در این منطقه است بنابراین از بعد ملی و بین المللی این تالاب از اهمیت قابل توجهی برخوردار و توسط سازمان بین المللی حیات پرندگان به عنوان زیستگاه با اهمیت پرندگان شناسانده شده است.
علمی ۹۰۱۴**۲۰۱۷
گیرنده: کیمیا عبدالله پور*انتشاردهنده: زهره محتشمی پور


منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
ترساندن مردم با اره برقی،تبر و چاقو
وزیر خارجه انگلیس: ما به عربستان سلاح نفرورشیم، دیگران می‌فروشند
از شما جوان‌ها توقع ندارم دائماً شعار زنده باد و مرده باد بدهید (فیلم)
ربات پیشرفته و حیرت انگیز شبیه به زن زیبا +عکس
استخدام گرافیست در گروه صنایع شیمی ساختمان آبادگران
استخدام چند رده شغلی جهت رستوران ریحان در تبریز
استخدام نیروی پذیرش، تاسیسات، منشی و آبدارچی
استخدام شرکت بازرگانی معتبر در دو ردیف شغلی
استخدام فروشنده جهت پوشاک بچگانه در تهران
استخدام فست فود ستاره شهر در دو رده شغلی
کیلیپ فیلم My Logo Name +( آپارات ) پخش
استخدام برنامه نویس دلفی و PHP در خراسان رضوی
کلیپ فیلم آگهی کوتاه کتاب اریکه شیشه ای ۰۲ نشر بهداد
استخدام فروشنده جهت کلینیک دامپزشکی در تهران
استخدام راننده با اتومبیل مدل بالا در سرویس بوستان
استخدام شرکت سراسری تهران بوران در تبریز
استخدام چرخکار ماهر بیرون بر جهت کار برای مزون در تهران
کیلیپ فیلم درود بر ماکسیما سواران +( آپارات ) پخش
شیوه پوشش دیزاینر ها و طراحان لباس ایرانی +عکس و تصویر
شوخی پرسپولیسی ها با برانکو که احتمالا دست نشان را ناراحت می کند
تبلیغات