برنامه مدیریت جامع آبگیر جهانی هامون وارد فاز عملی شد


با دیگران به اشتراک بگذارید

برنامه مدیریت جامع تالاب بین المللی هامون وارد فاز اجرایی شد

مدیر ملی نقش حفاظت از آبگیرهای ایران با اظهار اینکه برنامه مدیریت جامع تالاب هامون ابزار اهمیتی می داری برای حفاظت و احیاء تالاب ها است، نقل کرد: با تصویب برنامه مدیریت جامع این تالاب ها در شورای برنامه ریزی استانداری استان سیستان و بلوچستان، فرآیند مدیریت یکپارچه و احیاء تالاب ها وارد فاز اجرایی شد.

تصویر و عکس برنامه مدیریت جامع تالاب بین المللی هامون وارد فاز اجرایی شد

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) از پایگاه خبر دهی سازمان حفاظت محیط زندگی کرد، محسن سلیمانی با اشاره به ارائه برنامه مدیریت جامع تالاب هامون به شورای برنامه ریزی استانداری استان سیستان و بلوچستان و تصویب در آن شورای برنامه ریزی استان، اضافه کرد: مشارکت تمام دست اندرکاران ملی، استانی و محلی، سلسله جلسه های مشورتی به انجام رسانده شده طی دو سال گذشته و همچنین اعمال نظرات ذینفعان گوناگون، به تدوین برنامه مدیریت جامع آبگیرهای هامون منتج شده و این برنامه جهت تصویب در اختیار استاندار و شورای برنامه ریزی استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته است.
وی ادامه داد: در حال حاضر برنامه مدیریت جامع آبگیرهای هامون که ابزار اهمیتی می داری در جهت حفاظت و احیاء تالاب ها است، بعد از بررسی در شورای برنامه ریزی استان وارد فاز اجرایی شده است.
مدیر ملی نقش حفاظت از آبگیرهای ایران با اشاره به این موضوع که تمام اقدامات و فعالیت های مرتبط با آب و تالاب ها در حوضه سیستان باید با انتخاب کردن مصوبات برنامه مذکور و هم راستا با آن باشد، اضافه کرد: یکی از محورهای عمده این برنامه مشارکت تمام دستگاه ها به مخصوص آب منطقه ای و جهاد کشاورزی استان در امر حفاظت و احیاء تالاب ها است که با تصویب و ابلاغ برنامه به سیستم های مذکور راه برای این امر هموار می شود.
وی ادامه داد: علاوه بر مددهای بخش دولتی از پتانسیل های موجود در سازمان های مردمان نهاد، جوامع محلی و سازمان های بین المللی از جمله برنامه عمران ملل متحد (UNDP) و پروژه بین المللی منارید نیز برای اجرای این برنامه بهره گرفته خواهد شد.
پروژه بین المللی منارید، توسعه مدیریت یکپارچه منابع تجدید شونده با توجه به سازگاری شرایط اقلیمی و محیط زندگی کرد است.
*** تالاب هامون
دریاچه و تالاب بین المللی هامون سومین دریاچه بزرگ ایران بعد از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه، هفتمین تالاب بین المللی جهان و یکی از ذخیره گاه های زیستکره در ایران است. دریاچه و تالاب هامون در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
این تالاب از سه دریاچه کوچولو به نام های هامون پوزک، هامون صابری و هامون هیرمند تشکیل شده است که در وقت فراوانی آب، به هم می پیوندند و دریاچه هامون را تشکیل می دهند. رودخانه هیرمند شریان عمده ورود به هامون و رودخانه های خاش رود، فراه، هاروت رود، شوررود، حسین آباد و نهبندان به هامون می ریزند.
وسعت دریاچه هامون در وقت پرآبی ۵۶۶۰ کیلومتر مربع است که از این مقدار ۳۸۲۰ کیلومتر مربع متعلق به ایران و بقیه متعلق به افغانستان است. دریاچه هامون وابسته به رودخانه هیرمند است و این وابستگی باعث شده تا هرگونه نوسانات در میزان آب آن، مشکلاتی را برای کل سیستم به وجود آورد.
تالاب هامون در چهارمین کنگره دنیاای ذخیره گاه های زندگی کرد کره که روزهای پایانی سال ۱۳۹۴ در لیما پایتخت پرو برگزار شد، توسط یونسکو به عنوان ذخیره گاه زندگی کرد کره به تصویب رسانده شد و به این ترتیب تعداد ذخیره گاه های زندگی کرد کره در ایران به ۱۲ نکته افزایش یافت.
بیش از۱۰۰ گونه جانداری از جمله گراز، گربه وحشی و روباه نیز در حواشی این دریاچه زندگی کرد می کردند که قطع جریان آب هیرمند به مرز ایران، کمبود نزولات آسمانی، خشکیدن هامون و در نهایت بروز خشکسالی و استمرار آن باعث شد مهاجرت پرندگان و حیات موجودات در این منطقه به مخاطره بیافتد.
تقسیم بندی پرندگان در قالب ۵۱ ‎خانواده نمایان کننده تنوع کم نظیر انواع پرندگان در این منطقه است بنابراین از بعد ملی و بین المللی این تالاب از اهمیت قابل توجهی برخوردار و توسط سازمان بین المللی حیات پرندگان به عنوان زیستگاه با اهمیت پرندگان شناسانده شده است.
علمی ۹۰۱۴**۲۰۱۷
گیرنده: کیمیا عبدالله پور*انتشاردهنده: زهره محتشمی پور


[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات