http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

رفتارشناسی سوگواری

رفتارشناسی سوگواری

با حلول ماه محرم آثار غم در چهره و دل شیعیان هویدا گشته و نماد عزاداری و تعزیه بر بهترین فرزند آدم در این ماه علاوه بر الگوی رفتاری برای همه انسان‌های آزاده، مدرسه بازآموزی در شهامت، انسانیت، صداقت و خلوص در بندگی خداست.

حلول ماه محرم و رفتارشناسی سوگواری

مجید ابهری نوشت: با حلول ماه محرم آثار غم در چهره و دل شیعیان هویدا گشته و نماد عزاداری و تعزیه بر بهترین فرزند آدم در این ماه علاوه بر الگوی رفتاری برای همه انسان‌های آزاده، مدرسه بازآموزی در شهامت، انسانیت، صداقت و خلوص در بندگی خداست.

بیش از هزار سال است که شیعیان در ماه محرم با شکل‌ها و مراسم مختلف اقدام به عزاداری می‌کنند و راز ماندگاری مراسم عزاداری در خلوص و صداقت عاشقان امام حسین (ع) است و چه زیبا فرمود بنیانگذار انقلاب اسلامی که “این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.”

در روند تاریخ هر جا که استبداد و ستم عرصه را بر انسان‌ها تنگ کرده، استمداد از نام و مرام امام حسین (ع) باعث شکستن زنجیرهای بندگی و ستم گردیده و خواهد گردید. متاسفانه بعضی اقدامات از سوی دوستان و طرح‌هایی که از سوی دشمنان تشیع به سوی واقعیت‌ها هدایت می‌شوند موجب ارزیابی‌های نادرست از این مراسم عاشقانه می‌شود. شیعیان در سراسر جهان با عشق حسین و به یاد مصیبت‌های جانسوز این بزرگوار و ظلم‌هایی که در حق او و خاندان و اصحابش روا داشته شد، عاشقانه گریه سر می‌دهند تا با اشک و ناله به ندای “هل من ناصر ینصرنی” پاسخ گویند.

شایسته و بجاست که با توجه بیشتر و عمیق‌تر به اجرای مراسم اصیل و پرهیز از پاره‌ای خرافات، به دشمنان و کژاندیشان اجازه ندهیم که به اهداف خود برسند. در این زمینه توجه به ابعاد زیر شایسته است:

1/ در پاره‌ای از اوقات ملاحظه می‌شود اشعار و نوحه‌های مورد استفاده در شان عظمت امام حسین (ع) و یاران وفادارش نبوده یا این که با آهنگ و ریتم‌های غیرمتعارف اجرا می‌شود این در حالی است که اصالت نوحه‌سرایی و خلوص مداحی برای شهدای کربلا راز ماندگاری عاشوراست پس بهتر است از به کار بردن اشعار و جملاتی که باعث اهانت به شان آسمانی خون خدا می‌شود جدا خودداری صورت گیرد. مظلومیت این بزرگوار بیش از تشنگی در روز عاشورا، در اخلاص ایشان هویداست.

2/ تصاویر و عکس‌هایی که اغلب هیچگونه شباهتی با این بزرگواران نداشته و در پاره‌ای از اوقات توسط دشمنان به جهت تضعیف باورهای دینی نسل جوان منتشر می‌شوند نباید در تکایا و مراکز عزاداری مورد استفاده قرار گیرند.

3/ محرم ماه عزاداری برای پدر بشریت و آبروی خلقت است بنابراین دختران و پسران باید به احترام میلیون‌ها سوگوار دقت لازم را در پوشش، آرایش و پیرایش خود لحاظ نموده و بدانند که انجام دادن اقدامات غیراخلاقی در حضور مصیبت‌زدگان محرم نشانه ضعف فرهنگ و تربیت افرادی است که چنین اقداماتی را انجام می‌دهند بنابراین برای همدردی با عزاداران، اخلاق اجتماعی را رعایت کنند.

4/ شب‌های محرم بهترین فرصت برای آشنا کردن جوانان و نوجوانان با مفاهیم عالی اسلامی و حسینی است. از این فرصت‌های مناسب در کنار عزاداری و سینه‌زنی باید حداکثر استفاده صورت بگیرد و در مراکز عزاداری روحانیون محترم به بیان فلسفه قیام امام حسین (ع) و ابعاد الهی آن پرداخته و درس آزادگی، انسانیت و وفاداری و صداقت را به فرزندان این جامعه بیاموزند.

5/ در پاره‌ای اوقات ملاحظه می‌شود که خودروهای امدادی مانند آمبولانس‌ها، آتش‌نشانی‌ها و خودروهای حامل بیماران در ترافیک مانده و سلامت و زندگی بعضی افراد به مخاطره می‌افتد؛ از این رو حرکت در مسیرهای منظم و باز گذاشتن راه حرکت برای خودروها می‌تواند الگوی رفتار اجتماعی مناسب از سوی عزاداران باشد.

6/ در خاتمه نیز باید گفت رعایت حال بیماران و سالمندان که در همسایگی مراکز عزاداری هستند موجب رضای خداوند و خشنودی شهدای محرم می‌شود بنابراین ساعات عزاداری باید معین باشد. نظم و دقت، هوشیاری و صبر حسینی جوانان اعم از دختران و پسران در این روزهای عزیز مکتب آموزش‌ اخلاق عاشورایی به نوجوانان و کودکان خواهد بود.

منبع: خبرآنلاین

این مطلب در سایت "سیمرغ" منتشر شده است.

منبع: سایر
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
مادری که بخاطر پسرش پدر شد+تصاویر
خبر ازدواج علی ضیا در پست بنیامین+تصویر
شهرام جزایری مرگ را تجربه کرد! +تصویر
سلفی اصغر فرهادی و همسرش پریسا بخت آور در آنتالیا
گونه نادری از گوزن با بدن و شاخ سفید (+عکس)
داستان زیبای آلفرد نوبل
وزنتان را کاهش دهید
چگونگی تهیه هیوندای سانتافه DM در بازار کشورمان ایران (۵ عکس)
وارسی هیوندای i20 توربو (۱۱ عکس)
برنامه زیستگاه طبیعی سازمان ملتها نسبت به خطرات زیست محیطی در موصل اخطار داد
اکران فیلم “محمدرسول الله” در ترکیه -دانلود و پخش
پیش بینی صدور بیش ۲هزار و۵۰۰ مجوز سفر به اربعین برای طلاب اصفهانی
درباره فیلم جدید مل گیبسون پدر خونی (۵ عکس)
دی کاپریو زیر فشار اتهام فساد مالی
تام هنکس علیه آقای ترامپ در یک صحبت های (۲ عکس)
بشار اسد: در هر شرایطی به مبارزه با تروریسم ادامه می‌دهیم
پوتین ادعای دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را رد کرد
پوتین ادعای دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را رد کرد
بشار اسد: در هر شرایطی به مبارزه با تروریسم ادامه می‌دهیم
دهقان نسب: مگر قحط الرجال آمده است که غیر سینمایی ها در سینما مدیریت می کنند؟/ رأس مشکلات سینماگران بیکاری، بی بیمه ای و بی مسکنی است
تبلیغات